Asgari Ödeme Tutarı Ödemezse Ne Olur?

0
asgari ödeme tutarı
Asgari ödeme tutarınızı ödemezseniz ne olur

Asgari ödeme tutarı ödenmemesi durumunda ne olur sorusu borcu olan bir çok kart kullanıcısının sorularından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kredikartı borcunuzun ödenmemesi kredibilitenizin olumsuz etkilenmesine neden olduğu gibi ilerleyen dönemlerde finansa olarak da sorunlara neden olacaktır.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Yapılan harcamalardan sonra hesap kesim tarihinde kart sahibinin ödemesi gereken hesap özeti borcunun bankaya yatırılması gereken minimum tutarı şeklinde ifade edilebilir. Genellikle asgari ödeme tutarı o ay ki borcun %20 ila %30’una denk gelmekte ve bu ödemeyle müşteri kredi kartına bir aylık faiz işlememesini sağlamaktadır. Asgari ödeme tutarı her zaman olmasa da genellikle mantıklı bir çözümdür. Çünkü aksi durumda kredi kartına kısıtlama gelebilir. Eğer kart sahibi üst üste 3 kredi kartı taksitini ödemez ise kart kullanıma kapatılmaktadır.

Agari ödeme tutarının ödenmemesinin yol açtığı bir diğer sorun ilerleyen dönemlerde herhangi bir bankadan kredi çekmek istediğinizde de karşınıza çıkacaktır. Asgari tutarın 3 kere üs üste ödenmemesi kredibilitenizi düşürecek ve size verileblecek maksimum kredi miktarı da azaltılacaktır.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Yasal Takip Uygulanır Mı?

Kredi kartı kullanım olanağı bakımından bankanın size sunduğu bir borç olarak düşünülebilir. Zaten bankalar her müşteriye aynı limitte kart sunmamaktadır. Müşterinin gelirine göre limit belirlenmektedir. Kredi kartı borçlarının eğer asgarisi ödenmez ise banka bu borca günlük faiz işletmektedir. Zaten üst üste 3 dönem ödenmeyen borçlar sonucu banka kredi kartını kullanıma kapatmaktadır.

Yasal takip ise her zaman müşteriler için sıkıntı yaratan bir durum olmuştur. Yasal takip listesine bir kez giren müşteri borcunu kapatsa da bir daha kredi alamamaktadır. Bu yüzden kredi kartı kullanıcıları mutlaka hesap ekstrelerini vaktinde ödemelilerdir. Eğer plansız bir harcama yapıldı ve limit zorlandıysa hiç yoksa asgari ödeme tutarı ödenmelidir.

Hesap Özeti Borcu Nedir?

Hesap özeti borcu, müşterilerin bir ay boyunca yaptıkları taksitli veya tek çekim ödemelerinde ortaya çıkan harcamalarının tamamının bir dökümdür. Tabii bu borcun ödenme işlemi kart sahibine kalmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz