KYK’DAN BURS ALMANIN YOLLARI | KYK BURSU NASIL ALINIR?

0

Kredi ve Yurtlar Kurumundan Burs Nasıl Alınır?

Kredi yurtlar kurumu bursu nasıl alınır
KYK bursu almanın püf noktaları

Devlet tarafından üniversitelerde okuyan öğrencilere verilen burs ya da kredi, KYK aracılığı ile verilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kısaltılması olan KYK, öğrencilere yurt, burs ve kredi imkânı sağlayan bir devlet kurumudur. KYK bursu diğer ismiyle Başbakanlık bursu, bazı kıstaslarda, belirlenen bazı nitelikleri taşıyan öğrencilere verilir ve karşılıksızdır.

Yani geri ödemesi yoktur. KYK kredisi ise öğrencilerden mezuniyetleri sonrasında taksitler halinde geri ödemesi temin edilen, karşılıklı bir burstur. KYK’dan burs almak ve KYK’dan kredi almak için hangi şartlar gereklidir? KYK’dan burs almanın yolları nelerdir? Bugünkü yazımızda bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

KYK BURS VE KREDİLERİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Öncelikle KYK’dan burs almak veya KYK’dan kredi almak için kimlerin başvuru yapabileceklerini detaylandırmakta fayda var. KYK tarafından verilen burs ve krediler yükseköğrenimde okuyan başarılı ve maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilmektedir. Bu öğrencileri ise şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Lisans öğrencileri,
 • Ön lisans öğrencileri,
 • Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler)
 • Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
 • Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
 • LYS sonucunda ilk 100’e giren öğrenciler
 • Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,
 • Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
 • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile kayıt yapan öğrenciler.

Bu öğrenciler dışında öncelikli öğrenciler olarak adlandırılan gruba dahil olan öğrenciler de bu burs ve kredilerden faydalanabilmektedir. Öncelikli olan öğrenciler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler,
 • Şehit çocukları ve terör mağduru olan çocuklar,
 • Yetiştirme Yurtlarında lise öğrenimini tamamlamış olanlar,
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar,
 • Anne ve/veya babası vefat edenler,
 • Milli sporcular.

Burada bir hususun altını çizmekte yarar var. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisini aynı anda alamaz. Öğrenciler ya KYK’dan burs almak ya da KYK’dan kredi almak için başvurabilirler.

İlgili Yazı: Öğrencilere Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar

KYK BURSLARINA BAŞVURMA KOŞULLARI

KYK’dan burs almak veya KYK’dan kredi almak için Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunacak olan öğrencilerin, başvurularını kurumun resmi internet sitesi olan kyk.gsb.gov.tr web adresinden yapmaları gerekmektedir. Kurumun resmi sitesine giriş yapıldıktan sonra öğrenci hangi bursa/krediye başvurmak istiyorsa, o başvuruya ilişkin bir form kendisine sunulur. Online olarak doldurulan bu form yine öğrenci tarafından onaylanır ve böylece başvuru yapılmış olur. Özel durumu olan yani öncelikli öğrenciler grubuna dahil olan öğrencilerden ise öncelik belgeleri istenmektedir.

İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. KYK kendisine sunulan tüm beyanları, ilgili kurumların resmi sitelerinden öğrenci ile ilgili bilgileri alarak teyidini yapmaktadır. Örneğin bir öğrenci devlet yurdunda yetişmiş ve liseyi bu yurtta kalırken bitirmişse, bu öğrencinin bilgilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi sitesinden ulaşılır! KYK’dan burs almak veya KYK’dan kredi almak için yapılan bu başvuruların sonuçları ise önceden duyurulan tarihte yine aynı internet sitesi üzerinden açıklanır. Bir öğrencinin bu burs veya kredilere müracaat etmiş olması, o burs veya krediyi almaya hak kazandığı anlamına gelmemektedir!

HANGİ KOŞULLARDA KREDİ YA DA BURS VERİLMEZ?

KYK’dan burs almak veya KYK’dan kredi almak için aranan belli kriterleri sizlere açıkladık. Bu kriterler dışında bazı durumda olan kişilerin ise burs ya da kredi alma şansı yoktur. Peki, nedir o durumlar. Üniversitelerin hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs ya da kredi ödemesi yapılmaz. Öğrenci hazırlık sınıfından mezun olduktan ve bölüme geçtikten sonra kendisine ödeme yapılmaya başlar. Yabancı uyruklu öğrencilere, kurumdan daha önce burs ya da kredi alan öğrencilere, öğrenim süresi içerisinde başarısız olan ve öğrenim süresi uzayan öğrencilere, askeri okul ve polis akademisi öğrencilerine, açık öğretim ve uzak öğretim öğrencilerine (öncelikli öğrenciler hariç) gerçek dışı beyanda bulunan öğrencilere burs veya kredi verilmez!

Önceki İçerikTürkiye’de En Çok Para Kazanan Meslekler | Para Kazandıran İşler
Sonraki İçerikİSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz