Türkiye’de En Çok Para Kazanan Meslekler | Para Kazandıran İşler

0

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler Nelerdir?

Günümüzde, meslek seçerken hayalindeki mesleği yapma düşüncesinden uzaklaşılarak, para kazandıran meslekler düşüncesinin daha fazla yer etmeye başladığı bilinen bir gerçektir. Artık pek çok genç ve aileler için en çok para kazandıran meslekler yönünde tercihlerin yapıldığı görülmektedir.

Bu hususta dünyada ve Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler alanında sıkça araştırma yapılmakta ve bu araştırmalar sonucunda kişilere öneriler de sunulmaktadır. Biz de bu doğrultudan yola çıkarak bu yazımızda sizlere Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler nelerdir sorusuna bir yanıt sunmak istedik.

CERRAHLIK:

Yıllık Kazanç: 80 – 110 bin DOLAR

En yüksek maaşlı meslekler sıralamsının birinci sırada cerrahlık yer alıyor. İnsanlık tarihinin en eski ve saygın mesleklerinden biri ol cerrahlık, gelecekte de aynı saygınlığını koruyacaktır. Bunun bir nedeni de bu mesleğin oldukça iyi bir gelir sağlamasıdır. Para kazandıran meslekler içerisinde yeri oldukça üst sıralarda olan cerrahlık, elbette ki uzun yıllar alınacak eğitim ve harcanacak emek ile elde edilebilen bir meslektir. Bir cerrah kolay yetişmiyor, ancak yetişmiş bir cerrah, hem çalıştığı kurumdan hem de girdiği her ameliyattan kazanç sağlamasıyla oldukça yüksek bir gelir sağlıyor.

yüksek maaşlı meslekler
En çok para kazanan meslekler nelerdir?

Cerrahların yıllık kazançları ortalama 80 bin ile 110 bin DOLAR arasında değişmektedir! (Uzmanlık alanı, yapılan ameliyat sayısı, çalışan kurumun maaşı vb faktörlere göre değişkenlik gösterir)

PİLOTLUK:

Para kazandıran meslekler
Eçok para kazandıran işlerin biri de Pilotluk.

Yıllık Kazanç: Ortalama 80 bin DOLAR

Sadece ismi ile bile Türkiye’de oldukça saygı gören bir meslek olan pilotluk da Türkiye’de en çok kazandıran meslekler içerisinde yer alıyor. Bir uçağın güvenle uçurulması, içerisindeki yüzlerce insanın can güvenliğinin sağlanması oldukça stresli ve meşakkatli bir işken bu parayı sonuna kadar hak ettiklerini söylemek haksızlık olmayacaktır. Bir pilotun yıllık kazancı ise 80 bin DOLAR dolayındadır.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER (CEO) :

En çok kazanan meslek daları
Şirket CEO ları en çok para kazananlar arasında

Yıllık Kazanç: Ortalama 90 bin DOLAR

Milyon dolarlık işlerin yapıldığı holding ve şirketleri bir düşünün. O paraları kazanabilmek için ise başarılı bir yöneticilik şarttır. Ve bunu sağlamak ise deneyim, bilgi, emek, zeka, donanım ve becerilere sahip olmak gerekir. Uzun yıllar iş hayatı içerisinde kendilerini geliştirerek şirket ve holdinglerin en üst makamına ulaşan CEO’lar da para kazandıran meslekler grubunun bir üyesi olarak senelik ortalama 90 bin DOLAR’lık kazançları ile dikkat çekiyorlar.

>> İlgili Yazı: ÇOK PARA KAZANMAK İÇİN NE YAPMALI?

MÜHENDİSLİK YÖNETİCİLERİ:

Mühendislik en çok para kazanan meslekler arasında yerini alıyor.

Yıllık Kazanç: Ortalama 65 bin DOLAR

En çok para kazandıran meslekler arasında yarı bilim adamı sayılan yönetici olarak çalışan mühendisler de yer almaktadır. AR-GE, Planlama, üretim gibi alanlar başta olmak üzere, mühendislik alanlarına göre de farklı sektörlerde üst düzey olarak görev alan mühendislik yöneticilerinin yıllık kazançları ise (eğer köklü ve markalaşmış bir şirket bünyesinde ise ) 65 bin DOLAR civarındadır.

NOTER:

Yüksek maaşlı meslekler
En yüksek maaşı alan meslekler.

Yıllık Kazanç: Ortalama 65 bin DOLAR

Pek çoğumuz noterlerin oldukça iyi kazandığını bilir. Ancak yapılan araştırmalar, noter işi ile ilgilenen kişilerin bu kazanç düzeyinin çok daha fazla oranda olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan işte giderlerin oldukça düşük olması da elde edilen kazancı arttıran faktörlerden biridir. Ayrıca Türkiye’de noter kanalıyla gerçekleştirilen iş ve işlem oranını da göz önünde bulundurduğumuzda en fazla para kazandıran meslekler listesinde noterin nasıl girdiğini de daha iyi anlamış oluruz. Bir noterin yıllık kazancı ise ortalama olarak, 65 bin DOLAR civarındadır.

>>İlgili Yazı: Hızlı Para Kazanmanın Yolları | Para Kazandıran İşler

AVUKATLIK:

Avukatlık en çok para kazanılan meslekler arasında

Yıllık Kazanç: Ortalama 65 bin DOLAR

İyi bir avukat olmak, Türkiye koşullarında iyi bir yaşam sürmenin de önünü açmaktadır. Türkiye hukuk sistemi içerisinde yıllık görülen dava sayısına bakıldığında avukatların iş yükünün ne denli fazla olduğu da gözler önüne serilmektedir. Özellikle de şirket avukatları, icra avukatlığı ve danışman olarak çalışan avukatlar, avukatlık mesleği içerisinde en fazla gelir elde eden kesimdir. Alınan dava başına ve kazanılan davalarda da ekstra para kazanan avukatların yıllık kazançları da ortalama olarak 65 bin DOLAR olarak karşımıza çıkıyor!

DİŞ HEKİMLİĞİ:

Türkiyede en çok maaş alanlar
Türkiye’nin en yüksek maaşlı çalışanları hangileri?

Yıllık Kazanç: Ortalama 80 bin DOLAR

Türkiye’de saygınlığı üst seviyede olan ve en çok para kazandıran meslekler içerisindeki yerini alan diş hekimliği de tıpkı cerrahlık gibi zor elde edilen bir meslektir. Gerek özel sektörde, gerek ise devlete bağlı hastanelerde yapılabilen bu meslekte, kazancı son derece tatminkârdır. Özellikle de özel muayene sahibi olanlar için! Bir diş hekiminin yıllık ortalama kazancı ise 80 bin DOLAR dolayındadır.

HAVA KONTROLÜ:

En çek maaş alan meslek dalları
Hava trafik kontrolörleri yüksek maaş alıyor

Yıllık Kazanç: Ortalama 30 bin DOLAR

Türkiye’de çok fazla kişi tarafından bilinmemesine rağmen, ileri düzeyde matematik dehalarının çalıştığı bir meslek olan hava kontörlü de para kazandıran meslekler içerisindedir. uçak trafiklerini iniş ve kalkışlarını düzenleyen personeller olarak en basit hali ile özetleyebileceğimiz hava kontrolü çalışanlarının da yıllık ortalama kazançları da 30 bin DOLAR dolaylarındadır.

 >> İlgili Yazı:TÜRKİYE’NİN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ HANGİLERİDİR?

TERCÜMAN:

Tercümanlık yaparak en çok para kazanan mesleklerden birine sahip olabilirsiniz

Yıllık Kazanç: 35 bin DOLAR

Bir dil bilmek birçok kapıyı birkaç dil bilmek ise tüm dünyayı size açar! Hangi işi yaparsanız yapın karşınıza ana diliniz dışında en az bir yabancı dil bilme şartı çıkacaktır. Peki, birden fazla dili en az ana diliniz kadar iyi konuşup anlıyorsanız o zaman sizi kim tutabilir ki! İşte karşınızda tercümanlık! Uluslar arası alanda faaliyet gösteren şirketlerden tutun da yayın evlerine kadar onlarca meslek içerisinde rahatlıkla görev alabilecek olan tercümanlık da en fazla para kazandıran meslekler içerisinde bulunuyor. Bir şirkette çalışırken aynı zamanda freelancer olarak bir yayın evinde çevirilik yapmak gibi farklı pek çok işi ayağınıza getiren tercümanlıkta yıllık kazanç ortalama 35 bin DOLAR arasında değişmektedir

Türkiye’de en fazla para kazandıran meslekler nelerdir sorumuza cevap aradığımız bu yazımızda size sunduğumuz meslekler en üst seviyede kazanç sağlayan mesleklerdir. Bunların yanı sıra psikolog, muhasebe yöneticileri, eczacılık, finans direktörleri, şirketlere danışmanlık yapan aracı kurum yöneticileri, üst düzey bankacılar, kaptanlık, hosteslik, üniversitedeki akademik personel (prof. Doç. Vb), anestezi uzmanlığı, bütçe ve planlama uzmanlığı, sigortacılık, politikacılar, modelistlik, şarkıcılık gibi çok sayıda iyi gelir sunan meslekler de bulunmaktadır. Yukarıda size sunduğumuz meslekler aynı zamanda dünyada da en fazla para kazandıran saygın meslekler arasında bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz