TÜRKİYE’NİN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ HANGİLERİDİR?

0

En İyi Üniversiteler

En iyi üniversiteler
Türkiye’deki en iyi üniversiteleri akademik alanlarına göre sıraladık.

Birer bilim ve eğitim yuvası olan üniversiteler, pek çok açıdan ele alınması gereken ve bu doğrultuda değeri ölçülebilen yerlerdir. Çünkü bir üniversite, akademik çalışmaları, eğitim kalitesi, mali gelirleri, yürüttüğü projeleri, yaptığı yatırımları gibi birden fazla alandaki özellikleri temel alınarak değerlendirilir.

Bu nedenle, Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi hangileridir sorusuna yanıt aradığımız bu yazımızda, eğitim kalitesi, akademik araştırma ve iktisadi güçleri alanlarında incelemelerimizi yapacağız.

Akademik Araştırma Alanında En İyi Üniversiteler

Üniversitelerin görevlerinden biri de bilim ve teknoloji alanında yönlendirici olmak, bilimi ve teknolojiyi üretmek ve bu merkezleri birer cazibe merkezi haline getirmektir. Bu doğrultuda Türkiye’de başarılı akademik araştırmalara ve çalışmalara imza atan en iyi 10 üniversite ise şu şekilde sıralanmıştır.

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi / Ankara
 2. Hacettepe Üniversitesi / Ankara
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi / İstanbul
 4. İstanbul Üniversitesi / İstanbul
 5. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi / Ankara
 6. Ankara Üniversitesi / Ankara
 7. Gebze Teknik Üniversitesi / İzmit
 8. Ege Üniversitesi / İzmir
 9. Gazi Üniversitesi / Ankara
 10. Boğaziçi Üniversitesi

Türkiye’nin en saygın ve en kaliteli üniversitesi sayılan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, üniversite sınavlarında yüzde 3’lük dilime girebilmeyi başaran bugün 27 bin öğrencisi, onlarca araştırma merkezi, yüzlerce akademik personeli, bu personellerin imza attığı binlerce bilimsel makaleleri ve kaliteli eğitimi ile dikkat çekiyor. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri içerisinde yer alan bir diğer üniversite ise Hacettepe Üniversitesi’dir. Bu üniversite de 50 bine yakın öğrenciyi ve 4 bine yakın akademik personeli barındırmaktadır. Hayata geçirdiği sayısız projesi ile yüzlerce ödülün de sahibi olan Hacettepe Üniversitesi akademik alanda yaptığı bilimsel çalışmaları ile üstün bir performans göstermektedir.

Bugün 242. Yaşını kutlayan İstanbul Teknik Üniversitesi ise Türkiye’nin kuşkusuz en köklü üniversitesi olmasıyla da dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi listesinde adını 3. Sıraya yazdıran İTÜ, 5 yerleşke, 13 fakülte, 39 lisans programı, 6 enstitü,  360 laboratuar,  13 araştırma merkezi ile nasıl en iyi olduğunu da ortaya koyuyor. İTÜ ayrıca . 23 akredite mühendislik programı ile dünyanın en fazla ABET Akreditasyonuna sahip üniversitesi olma özelliğini de koruyor.

En iyi türk üniversiteleri
En iyi üniversiteler hangileri

Eğitim Alanında En İyi Üniversite

Üniversitelerin eğitim kalitesi beklide öğrenciler tarafından kendilerinin tercih edilmesinde en büyük rolü oynayan kıstastır. Kaliteli ve verimli eğitim veren bir üniversiteden mezun olmak her gencin hayalidir. Bu açıdan özellikle de üniversite sınavına giren ve girecek olan öğrenciler tarafından yapılan Türkiye’nin en iyi üniversiteleri araştırmasında eğitim kalitesine de bakılmaktadır. İşte eğitim alanında en iyi 10 üniversite sıralamasına giren üniversitelerimiz:

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 2. Sakarya Üniversitesi
 3. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 4. Hacettepe Üniversitesi
 5. Anadolu Üniversitesi
 6. Çukurova Üniversitesi
 7. Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 8. Selçuk Üniversitesi
 9. Fırat Üniversitesi
 10. Sabancı Üniversitesi

Bünyesinde 13 Fakülte, 14 Meslek Yüksekokulu,  4 Enstitü, 4 Yüksekokul, Devlet Konservatuarı ve 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi barındıran Sakarya Üniversitesi eğitim alanında gösterdiği başarısını Eğitim Öğretim Bilgi Sistemi (EÖBS)’ne borçludur.  Türkiye’nin en iyi üniversiteleri içinde yer alan Karadeniz Teknik Üniversitesi de İstanbul ve Ankara dışında Türkiye’de kurulan ilk üniversite olma özelliğine sahip köklü geçmişiyle çok sayıda başarıya da imza atmış bir üniversitedir. Üniversite günümüzde 60 bine yakın öğrencisine, 17 fakülte, 4 yüksekokul, 7 enstitü, , 12 meslek yüksekokulu, 28 uygulama araştırma merkezi, 1 konservatuar ve 2400 kişilik akademik personeli ile eğitim vermektedir.

İktisat Alanında En İyi Üniversite

Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi hangileridir sorumuzun 3. Ayağında ise sizlere, iktisat alanında başarı gösteren en iyi 10 üniversite sıralamasını vereceğiz. Birinciliği burada da kimseye bırakmayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, iktisadi açıdan da ne denli güçlü ve başarılı bir üniversite olduğunu ortaya koyuyor. Ve gelelim listedeki diğer üniversitelere:

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 2. Koç Üniversitesi
 3. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi,
 4. Doğu Akdeniz Üniversitesi
 5. Sabancı Üniversitesi
 6. Gazi Üniversitesi
 7. İstanbul Teknik Üniversitesi
 8. Boğaziçi Üniversitesi
 9. Yıldız Teknik Üniversitesi
 10. Şırnak Üniversitesi

İlgili Yazı: Geleceğin Meslekleri Hangileri? | En Gözde Meslekler

İlgili Yazı: Öğrencilere Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz