KAYMAKAMLIK YARDIMI NASIL ALINIR?

1
Kaymakamlık yardımı
Kaymakamlık yardımı başvurusu nasıl yapılır ve nasıl alınır?

Kaymakamlık Yardımlarına Kimler Başvurabilir, Şartları Nelerdir ve Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sosyal adaletin teminini sağlamak, dar gelirli vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla çeşitli kademelerde, şekillerde ve kurumlar aracılığı ile yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların bazıları maddi (para) bazıları ise ayni (mal veya hizmet) şeklinde gerçekleştirilir. Yardımı yapacak her bir kurum belli bir alandan sorumludur. Ve yardım yapılacak her bireyin de yine belli başlı vasıflarda olması zorunludur. Kırsal kesimlerde bulunan yoksul ve dar gelirli kişilere devlet yardımını ulaştırmada ve dağıtılmasında görevli olan kurum ise kaymakamlıklardır. Kaymakamlık yardımı da kaymakamlık bünyesinde kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Peki, kaymakamlık yardımı nasıl alınır? Gelin hep beraber bu sorunun yanıtına bir göz atalım;

Kaymakamlık Yardımına Kimler Başvurabilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kaymakamlık yardımı alabilmek için belli kıstasların olması gerekmektedir. Her bir yardım türü için farklı şartların yer aldığı kaymakamlık yardımı için en temel kıstas ise bu yardıma muhtaç olma durumudur.

Örneğin para yardımı için başvuracak kişilerin, düzenli bir gelirinin olmaması gerekmektedir. Ayrıca kaymakamlık yardımı için başvuracak kişilerin herhangi bir sosyal güvencelerinin de olmaması şartı bulunmaktadır.

>Maaşlı bir işte çalışmama,

>Geçim sıkıntısı yaşama,

>Araba, ev gibi herhangi bir mal varlığına sahip olmama, bu şartlardan bazılarıdır.

Yine başvuru yapacak olan kişi ve kişilerin muhtarlıklar tarafından verilen fakirlik belgesine de sahip olması gerekmektedir. Bu yardımlardan sadece TC vatandaşlarının yararlanabildiklerinin de altını çizmekte fayda var.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Kaymakamlık yardımları nelerdir

Öncelikle devletin bir temsilcisi olan kaymakamlıkların, kaymakamlık yardımı bünyesinde ne tür yardımlar yaptığına bakalım. Bu yardımların başında para yardımı gelir.

>Para Yardımı: Yardıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere kaymakamlıklarca aylık ya da 3 ayda bir şeklinde belli bir miktar para yardımı yapılır. Diğer ve en yaygın olan yardım ise gıda ve yakacak yardımıdır.

>Gıda ve Yakacak Yardımı: Senenin belli dönemlerinde yine dar gelirli ailelere ve bireylere erzak ve odun-kömür yardımı yapılır.

>Eğitim Yardımı: Kaymakamlığın en çok verdiği yardımlardan biri de okuyan çocuklarınız için eğitim yardımıdır. Her okuyan çocuğunuz için alabileceğiniz bir yardımdır.

>Barınma – Kira Yardımı: Bir diğer kaymakamlık yardımı ise barınma yani kira yardımıdır.Oturduğunuz evin kirasını ödeyemiyorsanız bu onuda kaymakamlıklar size yardımcı olacaktır.

Kaymakamlık yardımı kapsamında diğer yardım türlerini sıraladığımızda;

>Sosyal destek yardımı,

>Sağlık yardımı,

>Özürlü ihtiyaç yardımı,

>Proje destek yardımı,

>Şartlı gebelik yardımı gibi pek çok kalemde yardımlar yapılmaktadır.

Kaymakamlık Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Yapılacak her yardım için sizden farklı belgeler talep edilir. İlk defa bu yardımlara başvuracak olan kişilerin nüfus cüzdanları ve birer fotokopisi ile Kaymakamlığa başvuruda bulunması gerekmektedir. Sizlere sunulan başvuru formunu doldurduktan sonra hangi yardım türünden yararlanmak istiyorsanız o yardım türüne özel bazı belgeler istenecektir.

Örneğin, kira yardımı talebinde bulunanların kira kontratına, özürlü destek yardımı isteyenlerin ise özürlülük raporuna sahip olmaları da kaymakamlık yardımı talebinde istenilen belgelerden bazılarıdır.

 >> İlgili yazı: Sosyal Yardımlaşmadan Kimler Faydalanabilir ?

Kaymakamlık Ne Kadar Yardım Parası Veriyor?

Yapılan yardımların miktarı ve yardım sürenin tespiti, başvuru yapan kişinin ikamet ettiği eve gelen heyetin inceleme ve tespitleri ile belirlenir. Başvuru sonrasında sizlerin sunduğu belgelerin doğruluğunun ispat edilmesi için gerçekleştirilen bu heyet incelemesinde;

Kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı,

Evindeki yaşamının hangi yeterlilikte olduğu,

Hangi tür yardımlara ihtiyacının bulunduğu gibi pek çok kıstasa bakılarak bir karara varılır.

Örneğin kişi yakacak yardımına başvurmuştur ancak heyet, o kişiye ayrıca gıda ve para yardımının da yapılması konusunda karara varabilir. Ya da tam tersi, yardım talebinde bulunan kişinin, öne sürdüğü şartları taşımadığına karar verilerek yardım talebi geri de çevrilebilir. Bu nedenle sizlerden istenilen belgeleri eksiksiz teslim etmek ve aranılan şartlara gerçekten sahip olmak, kaymakamlık yardımı almakta en önemli noktalardır. Aksi durumda bu yardımlardan yararlanılmamaktadır.

 >> İlgili Yazı: Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Önceki İçerikTÜRKİYE’NİN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ HANGİLERİDİR?
Sonraki İçerikTÜRKİYE ZENGİNLERİ NE İŞ YAPIYOR?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz