TÜRKİYE ZENGİNLERİ NE İŞ YAPIYOR?

0

Zenginler Ne İş Yapıyor

Zenginlerin meslekleri
Türkiye’de zenginler ne iş yapıyor.

Zengin olmak herkesin hayalidir. Ancak bu hayal için bir emek harcama gerçeği ise kaçınılmaz olandır. Zira Türkiye’nin zenginleri sıralamasında ismi olanlara baktığımızda, her birinin bir emek ve çalışma, bir işin yönetimi sonucunda bu listelere isimlerini yazdırdıkları görülür. Kimi için kolay yolla zengin olmak ilk tercihtir. Ancak hedefe varmak kadar hedefte kalıcı olmak için ayrı bir emeğin olması da şarttır.

Bugünkü yazımızda sizlere Türkiye zenginlerinin işleri konusunda bilgiler vermeyi hedefledik. Ve işte Türkiye zenginleri ne iş yapıyor sorusunun yanıtı yazımızın detaylarında sizlerle:

Zenginlerin Yaptığı İşler

Türkiye’nin zenginleri şeklinde bir araştırma yaptığımızda karşımıza her defasında “Türkiye’nin en zengin iş adamları” ifadesi çıkmaktadır. Buradan yola çıkacak olursak, en zengin olmak bir işin adamı olmayı ya da bir işin en başındaki isim olmayı gerektiriyor! Peki, kimlerdir Türkiye’nin en zengin işadamları? Ve Türkiye zenginlerinin işleri nelerdir? Dilerseniz listemizi bu isimlerle giriş yaparak oluşturalım.

İş ve finans dünyasını mercek altına alan ve bu dünyanın insanları ve şirketleri üzerinde sıkça araştırmalarda bulunan Forbes Dergisi, bu yılki araştırmasında Türkiye’nin en zengin 5 işadamının ismini açıkladı. Araştırmaya göre bu isimlerin başında Murat Ülker geliyor.

1. Sırada – Murat ÜLKER:

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Ülker, yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren şirketi sayesinde bugün 3.700 milyar dolarlık bir servetin sahibi! Türkiye’nin zenginleri listesinin ikinci sırasında yer alan isim Hüsnü Özyeğin bulunuyor.

Zenginlerin yaptığı işler nelerdir?
Zenginler hangi işlerle uğraşıyor?

2. Sırada – Hüsnü ÖZYEĞİN:

Özyeğin’in zenginler listesine dâhil eden işleri ise, Finansbank kuruculuğu, Fiba Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve grup bünyesinde bulunan 30 ayrı şirketin de başında olmasıdır. Özyeğin son olarak İstanbul’daki Swissotel The Bosphorus’u alarak turizm alanına da el atmış bulunmaktadır.

3. Sırada – Semahat Arsel:

Zenginlerin işleri
Zenginlerin yaptığı işler

Türkiye’nin zenginleri listesinin 3. Sırasında ise Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda 2012-2014 yıllarının en fazla vergi veren 2. İsmi de olan Semahat Arsel yer almaktadır. Arsel, Koç Holding yönetim kurulu üyeliği ve TURYAT ve SANERC başkanlıkları görevlerini de sürdürmektedir.

>>İlgili Yaızı: Geleceğin Meslekleri Hangileri? | En Gözde Meslekler

4. Sırada – Şarık Tara:

ENKA Şirketler Grubu Fahri Başkanı ve Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı olan Şarık Tara ise listenin 4. Sırasındaki isimdir.

5. Sırada – Erman Ilıcak:

Ve Türkiye’nin zenginleri sıralamasında 5 sırada yer alan isim Erman Ilıcak. 1990’lı yıllarda sadece 30 bin dolar sermaye ile tek başına kurduğu Rönesans isimli şirketini, günümüzde dünyanın en büyük şirketleri arasına koymayı başaran Ilıcak, inşaat, gayrimenkul yatırım ve enerji üretim sektörlerinin en önde gelen isimlerinden biridir.

Türkiye zenginlerinin işleri ile ilgili bu detaylar aslında, en olmak için en tepede olmanın da gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Yine yapılan bir araştırmaya göre dünya milyarderlerinin yüzde 60’ını zengin eden meslekler sıralaması da bizlere Türkiye zenginleri ne iş yapar sorumuzun da yanıtını vermektedir. Bu listeye göre kişileri zengin yani milyarder eden ilk 5 meslek sıralaması ise şu şekilde:

  • Finans, bankacılık ve yatırım,
  • Endüstriyel holdingler,
  • Gayrimenkul sektörü,
  • Kar amacı gütmeyen kuruluş ve sivil toplum örgütleri,
  • Tekstil, lüks ürünler ve aksesuar sektörü.

Türkiye zenginleri ne iş yapıyor? Sorumuzun aslında en net cevabı şudur: YATIRIM! Çünkü listedeki isimlerin yönettikleri şirketlere baktığımızda, bu şirketlerin ana gelir kaynaklarının yurtdışında yaptıkları yatırımlar olduğu bilinmektedir. Örnek verecek olursak, Murat Ülker‘in servetinin önemli bir kısmı Godiva ve United Biscuits‘ten geliyor.

6. Sırada yer alan isim Rahmi Koç.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Türkiye’de yatırım yapmadığı sektör neredeyse yok denilebilecek kadar azdır. Ve

>>İlgili Yazı: İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Öneriler ve İpuçları

7. Sırada Ferit Şahenk:

Türkiyedeki zenginlerin işleri nelerdir

Şahenk’in sadece Türkiye dışında yaptığı otel yatırımlarından yıllık elde ettiği kar yani kazanç tutarı yaklaşık 400 milyon Euro!

Yatırım yapanların, zenginliğin kapısını çok kolay açarak içeriye giriş yaptığı ve artık orada yaşadığı bir gerçek. Ki insanları en zengin eden meslekler sıralamasından finans ve yatırımın ilk sırada yer almasının nedeni de tam olarak budur. Türkiye’nin zenginleri ne iş yapıyor sorumuzu,

Türkiye’nin en zengin 10 ismi sıralamasındaki son 3 ismi ve işini vererek sonlandıralım.

8. Sırada Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç yer alıyor.

9. Sıradaki isim ise Doğuş Holding’ten Filiz Şahenk. Ve listenin

10. Sıradaki isim ise 1.7 milyar dolarlık serveti ile LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Küçük’tür.

>>İlgili Yazı: İş Fikirleri | Yeni İş Fikirleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz