Geleceğin Meslekleri Hangileri? | En Gözde Meslekler

0

Geleceğin En Gözde Meslekleri

Gelecekte yapılabilecek işler
Geleceğin meslekleri nelerdir?

Geleceğin meslekleri nelerdir? İşsiz kalınmayacak meslekler hangileri sorusuna da yanıt aradığımız bu yazımızda geleceğin gözde mesleklerini araştırdık.

Her gencin hayalidir üniversitede okumak ve üniversite mezunu olmak. Üniversite sınavına kadar öğrencilerin tek hedefi, bir üniversiteye yerleşebilmektir. Asıl önemli olan ise, kişinin kendisi için en doğru mesleği seçmesidir. İşte bu noktada ülke olarak her ne kadar doğru meslek seçimleri yapılmasında başarılı olamasak da gençler ve ebeveynler için Türkiye’de geleceğin meslekleri hangileridir konusunda sizlere bir öneri yazısını kaleme almayı uygun gördük. Bu sayede meslek seçiminde sizlere bir ipucu vermiş olabiliriz. İşte geleceğin meslekleri:

YAPAY ZEKÂ UZMANLARI

Geleceğin en iyi işleri
Yapay zeka geleceğin mesleklerinden biri olacak

Uzay ve teknoloji çağının her geçen yıl büyük yol kat ettiği günümüzde kuşkusuz geleceği şekillendireceğine kesin gözüyle bakılan bir alan var: Yapay zeka! Bu tabir, bugün bile pek çok alanda kullanılan robotların, bilgisayar programlarının ve daha nicesinin gelecekte daha profesyonel ve muazzam şekilde hayatlarımızın bir parçasına dönüşmeleri için üzerinde çalışılan konu oldu. Gelecekte pek çok şirketin kendi ürettiği bu teknolojik ürünlere yükleyecekleri yapay zekaları oluşturacak yapay zeka uzmanlarına ihtiyaç duyacakları yadsınamayacak bir gerçek.

YAZILIM EVANGELİSTLERİ

Geleceğin meslekleri nelerdir
Yazılım ve kodlama geleceğin meslekleri içesinde yerini alıyor

Dijitallik, günümüzde neredeyse tüm mesleklerin faydalandığı ve içerisinde barındırdıkları bir envanter.

Bugün sayıları ülkemizde az da olsa, gelecekte, şirketlerle yazılımcılar arasında koordinasyonu sağlama, şirketlerin dijital dünyada doğru stratejileri geliştirmeleri hususunda yol gösterme görevlerini üstlenecek yazılım evangelistlerine ihtiyaçları da artış gösterecek.

GERİATRİ VE GERONTOLOJİ UZMANLARI

Yaşlı bilimi
Geleceğin mesleği yaşlı bilimi

Geleceğin meslekleri içerisinde yerini asla kaybetmeyecek bir meslek varsa o da kuşkusuz geriatri ve gerontoloji uzmanlığıdır. İnsan ömrünün her geçen yıl artması, daha uzun ömürlü yaşam için çalışmaların yoğunlaşması, önümüzdeki yıllarda yaşlı nüfusunda bir patlama yaşanmasını öngördürüyor. Yapılan bir araştırmaya göre bugün Türkiye’de 75 olan yaşam süresinin önümüzdeki yıllarda 100’e ulaşması muhtemel. Bu açıdan bakıldığında yaşlı nüfusunun sağlık, bakım, ihtiyaçlarının karşılanması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi onlarca alanda hizmet verecek olan geriatri ve gerontoloji uzmanlarının yanı sıra fizyoterapistlere de fazlasıyla ihtiyaç duyulacağı aşikar.

GENETİK MÜHENDİLİĞİ

Geleceğin meslekleri nelerdir
Genetik mühendisliği geçmişin ve geleceğin mesleğidir

İnsan genetiği, DNA’sı ve yapısı üzerine yüzyıllardır sürdürülen araştırmaların, insan yaşamının devam ettiği sürece varlığını devam ettireceği düşünüldüğünde genetik mühendisliğinin önümüzdeki yıllarda da değerini arttıracağını söyleyebiliriz. Uzmanlara göre gelecek yıllar, genomik (genetik ekonomisi) çağı olacak. Böyle bir çağı insanoğlunu bekliyorken neden siz de kendinizi geleceğin meslekleri içerisinde yer alan bu mesleğe göre hazırlamayasınız?

ŞEHİR PLANLAYICISI

Geleceğin mesleği
Şehir planlayıcı işi geleceğin mesleklerinden biri

Artan nüfus ile birlikte sürekli değişen ve gelişen şehirleşmenin de belli bir düzene ve kaos yaratmayacak bir yapıya getirilmesine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ve karşınızda şehir plancıları. Kuşkusuz kendilerine özellikle de önümüzdeki yıllarda çok iş düşüyor.

İlgili Yazı: Kendi İşini Kuracaklara 10 Yeni İş Fikri

GIDA VE BESLENME MÜHENDİSLİĞİ

İlerleyen zamanlarda insanlar ne iş yapacak
Gelecekteki en iyi meslekleri

GDO’lu ürünlerin, neredeyse yediğimiz tüm besinlerde var olmaya başlamasıyla daha sağlıklı bir yaşam “hayal” olmaya başladı. Son yıllarda artan “organik gıda” alanının gelecekte daha yaygın olması, nesillerin ve insanların daha sağlıklı beslenebilmesi için gıda ve beslenme mühendisleri de sıkça her yerde görmeye başlayacağımız geleceğin meslekleri içerisinde şimdiden ismini yazdırdılar.

DİYETİSYENLİK

Obezitenin vakalarının artması diyetisyeniliği geleceğin meslekleri arasına alıyor.

Geleceğin gözde meslekleri listemizin son sırasında diyetisyenlik var. Bugün pek çok ülke, çağın en büyük hastalığı olarak görülen obeziteye karşı savaş açmış bulunmakta. Bu savaşın çok daha sistematik, kapsamlı ve yaygın şekilde sürdürülmesinde kuşkusuz en büyük görev diyetisyenlere düşüyor. Sadece obezite ile sınırlı kalınmamalı. Güzellik arayışı, daha fit ve zinde bir vücuda sahip olma, formunu koruma gibi beklentilere de yanıt veren bu meslek, beslenme mühendisleri gibi “geleceğin zorunlu” mesleklerinden de biri olacağa benziyor.

İlgili Yazı: KOSGEB Hangi İş Fikirlerini Destekliyor? | KOSGEB Örnek İş Fikirleri

BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ANALİSTLERİ

gözde meslekler
Bilgisayar sistemleri kurulumu ve programlama isi geleceğin gözde meslekleri arasında.

Bilgisayar sistemlerini geliştirmek ve geliştirmek için veri işleme problemlerini analiz etme görevlerini yerine getiren bilgisayar sistemleri analistleri de önümüzdeki yıllarda dünyada olduğu kadar ülkemizde de fazlaca ihtiyaç duyulacak mesleklerin başında geliyor. Teknolojinin bu denli hızlı bir şekilde gelişip değişim göstermesi, bu meslek kolunun da değerini her geçen yıl arttırıyor.

FİZYOTERAPİST GELECEĞİN MESLEKLERİ ARASINDA

en gözde meslekler
Fizyoterapis ve alternatif tıp geleceğin meslekleri içinde yerini alıyor

Fiziksel kabiliyeti zayıflamış ya da kaybedilmiş, sinir, güç ve eklem sistemlerinde tahribat yaşayan kişilere fizik tedavi hizmetlerinden sorumlu olan fizyoterapistler, geleceğin meslekleri içerisinde ilk sıralarda yer alıyor. Bunun birincil nedeni ise yaşlı nüfusunun artışı. Ayrıca her yıl iş kazaları sebebiyle fiziksel sakatlık yaşayan kişi sayısının da artması, fizyoterapistlere duyulan ihtiyacı da arttırıyor.

SAĞLIK HİZMETLERİ YÖNETİCİSİ

Sağlık hizmetlerinin bütün dalları geleceğin meslekleri arasında yerini alıyor

Türkiye’de sağlık sistemi sürekli değişen, yenilenen ve yeni düzenlemelerin uygulandığı bir alan olarak devamlılığını sürdürürken, açılan onlarca yeni hastane ve sağlık biriminde, bu birimleri yönetecek kişileri de doğurmaktadır. Sağlık Hizmetleri Yöneticisi mesleği de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için son derece önemli mesleklerden biridir.

DİŞ HEKİMİ

Diş hekimliği modasını yitirmeyecek meslekler arasında

Önümüzdeki 10 yıl boyunca diş hekimlerinin yüzde 13,   diş asistanlarının ise yüzde 20 oranında artması bekleniyor. İnsan sağlığı içerisinde önemli bir yeri olan diş sağlığı, özellikle de insan yaşamının daha kaliteli ve daha sağlıklı olabilmesi adına yapılan girişimlerde ön sıralarda yer alıyor. Ve diş hekimliği mesleği de bugün olduğu gibi önümüzdeki yılların da en gözde mesleklerinden biri olmayı sürdüreceğe benziyor.

PAZAR ARAŞTIRMASI ANALİSTLERİ

Piyasa – Pazar araştırmacısı

Geleceğin meslekleri sıralamasında bu kez ülkemizde adı pek duyulmayan bir meslek var. Pazar araştırması analistleri! Bu analistlerin görevi ise şirketlerin, rekabeti artan ticaret ortamında piyasa koşulları ve tüketici beklentileri konusunda yardımcısı olmak. Yine şirketlerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesi konusunda da etkin bir rol oynatan Pazar araştırması analistleri, pazarlama kampanyalarının yaratılması ve Pazar koşullarının analiz edilmesi gibi çok faktörlü işleri de yürütmekten sorumludurlar.

GENEL VE OPERASYON YÖNETİCİLERİ

Geleceğin en gözde meslek gurupları

Genel ve operasyon yöneticileri de ağırlıklı olarak kurum ve kuruluşların operasyonlarını planlamak, koordine etmek ve doğru bir şekilde kuruluşları yönlendirmek ile yükümlüdürler. Şirket ve kuruluşların yönetim kadrosunun en üst basamaklarından biri olan bu meslekte, görevler çalışılan şirket ve kurumun verdiği hizmet alanına göre değişim gösterir.

BİREYSEL FİNANS DANIŞMANLIĞI

Geleceğin işleri
Bireysel finans danışmanlığı gelecekte yapılabilecek işler arasında

Finansal Danışman; bireysel emeklilik ve hayat sigortası gibi ürünleri, müşterilere sunarak, hem müşteri memnuniyetini hem de firmaların satış hedeflerini gerçekleştiren kişidir. Geleceğin meslekleri içerisinde adını kalın harflerle yazdıran bu meslek erbapları, değeri her geçen yıl hızla artan bireysel emeklilik, bankacılık ve sigortacılık alanlarının da en fazla aranılan personellerinin de başında gelmektedir.

AVUKATLIK HERDAİM GELECEĞİN GÖZDE MESLEĞİ

Avukatlık en gözde işler arasında

Günümüzün gözde mesleği olan avukatlık, önümüzdeki yıllarda da geleceğin gözde meslekleri içerisindeki yerini almış durumda. Özellikle de hukuk danışmanlığı, arabuluculuk gibi yeni sistemlerin de hızla gelişmesi ve hukuk alanında oldukça rağbet görmesi, hem avukatlık mesleğinin kalitesini hem de avukatlığa duyulan ihtiyacı da arttırmaktadır.

İlgili Yazı: En Çok Eleman Arayan Sektörler | Eleman Arayan Meslekler

Önceki İçerikA101’de Çalışma Şartları ve Maaşlar
Sonraki İçerikTÜRKİYE’NİN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ HANGİLERİDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz