A101’de Çalışma Şartları ve Maaşlar

0
A101 de çalışmak
A101 Çalışanları ne kadar maaş alıyor ve çalışma şartları ne durumdadır?

A101 Çalışma Şartları ve Maaşlar

A101, Türkiye’de perakende satış sektöründe 7000 mağaza sayısıyla önde gelen marketler zincirlerinden biridir. BİM’den ayrılan bazı yöneticiler tarafından kurulmuş olan firma, ismini ilk açılışında 101 firmayı devreye sokmasından almıştır. Peki, her yıl yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan A101’de çalışma şartları ve maaşları nelerdir? Bu yazımızda bu sorunun yanıtına göz atacağız.

A101 de Çalışma Şartları

Düşük işletme giderleri, ucuz mal ve sürekli büyüyen mağazacılık hedefleri ile yola çıkan A101, çalışan sayısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Türkiye genelinde pek çok ilde onlarca mağazası bulunan A101’de çalışma şartları Türkiye standartlarına bakıldığında diğer mağazacılık sektörleriyle benzeri özellikleri barındırdığını görmekteyiz. A101’de Çalışma saatleri resmiyette, yemek ve çay molaları dâhil olduğunda 8- 9 saati bulmaktadır.

Bir A101 mağazasında onlarca farklı iş bölümü mevcuttur. Bunlar, kasiyer, reyon sorumlusu, şarküteri sorumlusumağaza sorumlusu, mağaza müdürü, mal sorumlusu vb. şeklindedir.

A101’de Çalışma Saatleri ve İzinler

A101’de çalışanlara hafta bir gün izin hakkı verilir. 1 yıllık çalışma süresini dolduran kişiler senelik izin hakkını elde ederler. Bu da 14 günlük bir süredir. Bu izin bazen tek bir seferde bazen ise 2 eşit süre şeklinde kullandırılmaktadır. Yıllık izinler genel olarak iş yoğunluğunun daha az olduğu dönemlerde kullandırılmaktadır.

A101’de çalışmak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer bilgi de mesai ücretinin ödenmemesidir. Ancak resmi tatillerde çalışmanız durumunda mesai ücreti ödemesi yapılmaktadır.

Bazı mağazalarda vardiya sistemi de devreye girmektedir. Bu 3 şekildedir. Sabah 08.30 akşam 17.00, öğlen 13.00 akşam 21.30 ve tam vardiya olarak da Sabah 08.30 akşam 21.30 şeklindedir. Personel sayısında sirkülasyon yaşandığında ise, bir çalışan belli zamanlarda mağaza içerisinde farklı işlerde de çalışabilmektedir. Özellikle de mağaza sorumlularının en fazla sorumluluk alan ve iş yükü daha fazla olan kişiler olması da dikkat çekmektedir. Ancak bu durum diğer pek çok market zincirinde aynı şekilde yaşanmaktadır.

A101 çalışma şartları
A101 maaşları nasıl

A101 Çalışma Şartları içerisinde yoğun tempoda çalışmak belki de en çok öne çıkan kısımdır. Bir markette iş sirkülâsyonunun devamlı sürmesi, gelen müşterilerin talepleri, gelen malların yerleştirilmesi ve satışa uygun hale getirilmesi, reyonların sürekli takibinin yapılması işletmenin temizliği gibi bir dizi iş mevcuttur. Çalışma saatlerinin bazı zamanlarda uzaması, eksik olan elemanın görevlerinin de diğer kişilere yüklenilmesi, ortalama 40 günde bir gerçekleştirilen envanter sayımının 1-2 güne kadar sürdürülmesi gibi durumların sıkça yaşandığı marketçilik sektöründe BİM, Migros gibi benzer marketlerde olduğu gibi A101’de de çalışmak isteyenlerin tüm bu hususları göz önünde bulundurmasında yarar var.

İlgili Yazı: MİGROS’ta Maaşlar ve Çalışma Şartları

A101 Maaşları

A101 maaşlar ile ilgili ise şunları söyleyebiliriz. A101 personel maaşları, mağaza içerisinde yapılan işe ve çalışılan pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Mağaza sorumluları diğer çalışan personele göre birmiktar fazla maaş almaktadır.

A101 Çalışanlarının ne kadar maaş alıdıklarını aşağıdaki tablodan inceleyelim;

YIL GÖREVİ MAAŞI
2017 Mağaza Personeli 1600 – 1750 TL Arası
Mağaza Sorumlusu Yardımcısı 1750 – 2500 TL Arası
Mağaza Sorumlusu(Müdürü) 2000 – 2750 TL Arası

A101 İşbaşvurusu Nasıl Yapılır?

A101’e iş başvurusu yapmak için ise en kısa yol en yakınınızda bulunan bir A101 mağazasına giderek, iş başvuru formu doldurmaktır. Diğer yandan şirketin kendi resmi sitesi üzerinden de belli lokasyonlarda açılan işçi alımı ilanlarına da başvuru yapabileceğiniz gibi, yine şirket tarafından yapılan iş ilanlarına da çeşitli kariyer siteleri aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz. A101’de iş başvuru şartları için ise belli bir kriter söz konusu değildir. Şirketin resmi internet sitesinin kariyer bölümünde size sunulan başvuru formunu doldurmanız iş başvurusu için yeterlidir.

 >> İlgili Yazı: BİM’de Maaşlar Ve Çalışma Şartları Ne Durumda?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz