BİM’de Maaşlar Ve Çalışma Şartları Ne Durumda?

2
Bim'de çalışmak
Bim’de çalışma şartları ve maaşlar.

BİM’de Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor ve Çalışma Şartları Ne Durumdadır?

Toptan fiyatına perakende satış sloganı ile yola çıkan ve 1995 yılında ilk olarak 21 mağazasıyla faaliyete başlayan BİM bugün Türkiye’nin en önde gelen marketler zincirlerindendir. Türkiye dışında Fas ve Mısır’da da mağazaları bulunan BİM, Türkiye’de ise 6000’e yakın mağazaya sahiptir. Günümüzde tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak toplamda 34 bini aşkın kişiye iş imkanı da sunan BİM, yeni personel alımlarında da sürekli aktif hareket eden bir firmadır. BİM’de çalışma şartları ve maaşları konulu bu yazımızda BİM’de çalışmak isteyen kişileri bilgilendireceğiz.

BİM’de Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

BİM maaşlarına bakıldığında hiyerarşiye göre ücretlerin değiştiği görülmektedir. En yüksek maaşı mağaza sorumlusu almaktadır. Sıralamayı Mağazasorumlusu Yardımcısı ve Mağaza Personeli takip etmektedir.

Aşağıdaki tablo ile BİM Çalışanlarının ne kadar maaş aldıklarını görelim;

YIL GÖREVİ MAAŞI
2017 Mağaza Personeli 1700 – 1900 TL Arası
Mağaza Sorumlusu Yardımcısı 2000 – 2250 TL Arası
Mağaza Sorumlusu 2250 – 2750 TL Arası

BİM maaşı ücreti envanter durumuna göre değişebilmektedir. Mağazanın 3 aylık envanter oranı, şirketin sınırının altında ise o mağaza çalışanlarına ekstra prim ödemesi yapılır. Bu ödeme de yine hiyerarşi düzeninde olur. En az primi mağaza personeli alırken en fazla primi mağaza sorumlusu almaktadır. Bu ödemeler ve ücretler mağazadan mağazaya değişiklik gösterdiğinden maaşlar için de değişiklikler söz konusu olabilmektedir.

BİM’de Çalışma Şartları

Günlük 7,5 saat olarak belirlenen çalışma saatleri dışında gün içerisinde yapılan fazla mesai ücretinin ödenmediği BİM’de çalışma şartları sosyal haklar açısından bazı kısıtlamaların olduğu gibi iyi olan yönlerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Haftada bir gün izin hakkınızın yanı sıra senelik de 14+2 gün izin hakkınız bulunmaktadır. Alttan üste doğru personel, mağaza sorumlusu yardımcısı ve mağaza sorumlusu şeklinde hiyerarşinin hakim olduğu BİM’de, sirkülasyon hızı fazla olduğu için performans ve önermeye göre kısa sürede kademe atlaması yapılması da mümkündür. İş bölümüne bakıldığında ise iş ayrımının olmadığı BİM’de çalışmak isteyenlerin, mağazada kendilerine verilen tüm işleri yapma şartını da kabul etmeleri gerekmektedir.

Bim de çalışma
Bim de çalışanlar ne kadar maaş alırlar ve maaşları ne durumdadır.

BİM’de çalışma şartları diğer mağazacılık sektöründe olduğu gibi disiplinli ve yoğun tempolu olabilmektedir. Gün boyunca ayakta olma, mağaza içerisinde farklı işlerde emek harcamak, sizden beklenilen tüm işlere cevap verebilmek, bazen yemek ve çay molalarının aksamasına göz yummak gibi olumsuzluklar sizi bekliyor olabilir. Bu durum BİM marketlerine has bir durum olmamakla birlikte diğer tüm mağazacılık sektörlerinde de görülebilen olağan bir çalışma şekli olarak karşımıza çıkıyor.

Bim’de çalışma saatleri nelerdir sorusuna ise; ikili vardiya sisteminin olduğunu söyleyebiliriz full çalışan bir personel 08:30 – 17:00 ve 12:00 – 21:00 saatleri ile ikili vardiyalı olarak toplamda 7,5 saat çalışmaktadır. Bunun 1,5 saati ise yemek ve mola olarak kullanılmaktadır.

Bunun yanında yarı zamanlı (part time) çalışan personellerinde BİM bünyesinde çalışabildiklerini de hatırlatalım.

İlgili Yazı: MİGROS’ta Maaşlar ve Çalışma Şartları

BİM’ de İşkur Elemanı Olarak Çalışmak

Bir çok işletme son zamanlarda eleman ihtiyaçlarınıbelli sürelerle işkurun düzenlediği işbaşı eğitim programı yöntemiyle karşılamakta. BİM’e başvuru yapmayı düşünüyorsanız ”Sizi işkur elemanı olarak işe alacağız” sorusuyla karşılaşabilirsiniz. BİM’de işbaşı eğitim programı ile işe girmek nasıldır diye merak ediyorsanız: İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları başlıklı yazımızı okuyarak programın ne olduğunu ve ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

BİM’E İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

BİM’e iş başvurusu yapmak için 3 farklı yol deneyebilirsiniz. Bunlardan birisi internet üzerinden online başvurudur. Şirketin resmi sitesine giriş yaparak kariyer kısmında bulunan “ hızlı başvur” sekmesini tıklayarak karşınıza çıkan başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Diğer bir başvuru kanalı ise herhangi bir BİM mağazasına giderek size verilen formu doldurmaktır. Son olarak da BİM Genel Müdürlüğü’ne giderek İnsan Kaynakları departmanı üzerinden iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

BİM İşe Alımlarda İstenilen Evraklar

BİM’de işe başlamak için şirket tarafından çalışanlardan istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar şirketlerin çalışanlarından istediği genel belgelerdir. Kısacası, kimlik fotokopisi, sağlık raporu, ikametgâh, adli sicil kaydı, 4 adet resim ve diploma fotokopisidir. Şirket ayrıca erkek çalışanlarından askerlikle ilişiğinin olmaması kaydı da istemektedir.  Bu belgeler dışında şirket, mağaza içerisinde çalıştıracağı personelinden özel bir tecrübe, nitelik ya da vasıf aramamaktadır.  Yaptığınız başvurular olumlu görüldüğünde mağaza sorumluları sizleri iş görüşmesi için çağırmaktadır.

Önceki İçerikMİGROS’ta Maaşlar ve Çalışma Şartları
Sonraki İçerikBelediyede İşe Nasıl Girilir? | Belediyede Çalışma Şartları!

2 YORUMLAR

  1. 8 aydır part olarak çalıştığım ve çalışırken insanların yüzüne bile ben işimi çok seviyorum diye bağırma isteği duyduran bir yer mola maaş vesaire bir sürü şey senden istenen çok şey var ama önemli olan ilk önce bence yaptığın işi sevebilmek sevdikten sonra herşey gözüne batmamaya çalışıyor en önemli ikinci şey kesinlikle çalışma arkadaşların çalışma arkadaşların iyi ise mükemmel bir yer magazan resmen cennet köşesi oluyor başında despot katı suratsız insanlar varsa gerçekten çalışma isteğini alıp götürüyor ama çalışma arkadaşların iyi MS msy eğlenceli ve iyi niyetli insanlarsa hele bölge müdürün müdürün değil abin ablan gibi ise senden mutlusun olmaz evet yemek parası yok evet molalar bazen sıkıntılı ama hayalinizde ki mükemmel ısı siz yaratamiyorsunuz kesinlikle bunu unutmayın çalışmak isteyene kesinlikle onerecegim bir yer

  2. 1.5 saat yemek molası diye birşey yok 1 saat mola var …yemeğini mümkün oldukça çabuk bitirip kasana dönmek zorundasın…eğer molanı tam kullanırsan sanki suç işlemişsin gibi davranır mağaza sorumlusu… hatta yogunluk varsa yemeği defalarca yarım bırakıp kasaya dönersin müşteriyi bekletmemek için… yemeğini hep market içinde yemek zorundasın dışarı çıkmak yasaktır.. mola dışında oturmak yoktur bimde… amaç az elemanla çok iş bitirebilmektir .. tavsiyem marketlerden uzak durun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz