MİGROS’ta Maaşlar ve Çalışma Şartları

1
Migros Maaşları
MİGROS çalışanlarına ne kadar maaş veriyor ve çalışma şartları ne durumdadır.

Migros Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor ve Çalışma Şartları Ne Durumdadır?

Uzun yıllar boyunca KOÇ Grubu tarafından işletilen perakende devi olan Migros, sonrasında İngilizlere satıldı. Şu sıralar ise Anadolu Grubu tarafından işletilen Migros, Türkiye’nin en önde gelen ve en kaliteli marketler zinciridir. Bu açıdan bakıldığında Migros’ta çalışmak, birçok kişi için de bir ayrıcalık olmaktadır! Merak edenler ve Migros’ta çalışmak isteyenler için biz de bu yazımızda Migros’ta Çalışma Şartları Ve Maaşları konusunu irdeleyeceğiz.

MİGROS Maaşları Ne Kadar?

Migros’ta çalışma şartlarını genel hatları ile ele aldık. Şimdi Migros maaşları ne şekildedir? Hangi çalışan ne kadar maaş almaktadır? Bu sorulara yanıt verelim. Migros maaşları, önceki yıllarda 3 ayda bir yarım maaş prim usulü ödeme şeklinde bir sistem içeriyordu.

Yani her 3 ayda bir maaş ile birlikte yarım maaş daha ödeme yapılırdı. Ancak son 3 yıldır bu sistemde bir değişiklik yapıldı. Yeni sisteme göre, senede 4 defa yapılan bu yarım maaş ikramiye ödemesi, 12 eşit aya bölünerek maaşlara yansıtılıyor.

Migros’ta çalışan her departman farklı maaşa tabidir. Genellikle şarküteri, reyon görevlisi, kasiyer ve manav sorumlusu olan personellerin maaşları aynı düzeydedir. Ve maaş asgari ücret + yol parasıgıda çeki ve satış primi şeklindedir.

İlgili Yazı: BİM’de Maaşlar Ve Çalışma Şartları Ne Durumda?

Kasap olarak çalışan personelin maaşı ise yukarıda saydığımız departmanlardan bir kademe üstedir. Genellikle asgari ücretin beşte biri kadar fazla maaş alırlar ve diğer sosyal haklar kasaplar için de geçerlidir. Mağaza müdür ve müdür yardımcılarının maaş sistemleri ise personelden farklıdır. Yönetici maaşları mağaza büyüklüğüne göre değişip asgari ücretin 3 ve 4 katına kadar çıkabilmektedir.

Gelin şimdi Migros’ta çalışanların ne kadar maaş aldıklarını tabloda inceleyelim;

Maaş YılıGöreviTaban AylıkYol ParasıYemek ÇekiSatış Primi Hariç Toplam
 

2017

Kasiyer1404 TL185 TL140 TL1729 TL
Reyon Görevlisi1404 TL185 TL140 TL1729 TL
Şarküteri1404 TL185 TL140 TL1729 TL
Kasap1650185 TL140 TL1975 TL
Müdür – Müdür YardımcısıMağaza Büyüklüğüne göre değişip Yaklaşık Asgari Ücretin 3 – 4 katı maaş alırlar

Migros maaşları sisteminde bir diğer farklı olan yapı da kıdem arttıkça aylık verilen gıda çeki limiti de artmaktadır.

Migros’ta Maaş ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Maaş ödemeleri ise şu şekilde yapılmaktadır. Yol Parası ayın 4’ünde, maaş ayın 11’inde, avans ayın 26’sın da anlaşmalı banka hesabına yatırılmaktadır.

MİGROS ÇALIŞMA ŞARTLARI

Migros'ta çalışmak nasıl
Migros çalışanları ne kadar maaş alıyor?

Perakende marketler zincirleri içerisinde iş koşulları ve sosyal haklara bakıldığında Migros’un kalitesini burada da sergilediğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Bu çalışma koşullarını ve sosyal hakları şu şekilde sıralayabiliriz. Günlük molalar, çay ve yemek saatleri ile birlikte çalışma saati 8 saattir. Bu 8 saatlik çalışma süresi genellikle aşılmaz! Çünkü Migros fazladan çalışılan her saat için çalışanına mesai ücreti ödeyen ender işyerlerinden biridir.

Haftada bir gün haftalık izninin verildiği Migros’ta, senelik izin süresi 14+2 şeklindedir. Resmi tatillerde çalışılması durumunda da Migros, personeline mesai ücreti öder ve bu ücret normal bir günlük çalışma ücretiyle aynıdır. Migros’ta 2’li vardiya sistemi aktiftir. Sabah-akşam, Öğle-akşam şeklinde dönüşümlü mesai gerçekleştirilir. Migros’ta çalışmak için araştırma yapanlara şunu da söyleyelim, Migros çalışanları sendikal haklara sahiptir!

Migros Maaşları
MİGROS Maaşları Ne Kadar?

Migros’ta çalışma şartları içerisinde bir diğer ilginç şey ise, her personelin kendi görevi dışında başka bir iş yapmasının yasak olması! Bu ne demek diyenler için açıklayalım. Diğer benzer market zincirlerinde bir kasiyer yeri geldiğinde reyonculuk, yeri geldiğinde mal indirme yerleştirme, yeri geldiğinde ise temizlik gibi pek çok işi yapmaktayken, Migros’ta böylesi bir durum söz konusu değildir.

Eğer Migros’ta kasiyer olarak işe girdiyseniz tek yapacağınız iş kasiyerliktir! Ve Migros’ta tecrübeli kasiyerler bir süre sonra danışma bölümünde işine devam eder ve diğer kasiyerlerden ve kasiyerlerin iş disiplininden danışma görevlileri sorumludur. Migros’ta çalışmak için disiplinli olmanız gerekmektedir zira burası iş disiplininde çığır açmış bir yerdir. Molalar dışında çalışanların iş aksatması ve ortadan kaybolmasının mümkün olmadığı bir ortamdan söz ediyoruz!

Migros İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Migros’ta çalışmak için ise Migros mağazalarından, Migros resmi internet sitesinden ve Migros iş ilanları üzerinden iş başvurusu yapılabilmektedir.

1
Yorum Yap

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mahmut

s.a kolay gelsin önçelikle benm sorum bu maşş ve yol ve yemek hariçi migos agi veriyomu