Çift Anadal Nedir? | 2. Anadalın Avantajları Nelerdir?

0
Çift anadal
Çift anadal nedir nasıl yapılır ve avantajları nelerdir

Çift Anadal Nedir, Nasıl Başvurulur ve Avantajları Nelerdir?

Çift Anadal, diğer adıyla çift anadal, bazı üniversitelerin eğitim programları içerisinde bulunan ve öğrenciler için 2. Bir meslek eğitimi ve diplomasına sahip olma şansı sunan bir programdır. 2. Anadal (çift anadal) nedir sorusuna en açık ve net şekilde şöyle yanıt verebiliriz: Üniversitelerde herhangi bir lisan programında kayıtlı olan ve okuyan öğrencilerin, kendi okudukları bölüm dışında diledikleri başka bir bölümün tüm derslerini alarak, aynı eğitim öğretim süresi içerisinde bu dersleri de başarı ile tamamlayıp bu dalda da bir diploma sahibi olması anlamına geliyor.

Yani diyelim ki, Basın Yayın bölümü öğrencisi olarak okurken, Sosyoloji bölümünde de 2. Anadal yaparak hem Basın Yayın hem de Sosyoloji diploması sahibi olabilirsiniz. 2. Anadal avantajı yeniden bir sınava girmeden ve 4 yıl daha ekstradan zaman harcamadan örgün öğrenim gördüğünüz sırada 2 diploma sahibi olma, 2 üniversiteyi aynı anda okuma imkanını sunmasıdır.

2. Anadal Programına Devam Etmek için Şartlar Nelerdir?

2. anadal programına kabul edilmek ve buna devam edebilmek için bazı şartların taşınmasın gerekmektedir. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle belli bir başarı barajının üzerinde olunması gerekiyor. Okuduğu bölümde öğrencinin üstün başarılı sayılabileceği bir not ortalamasına sahip olması ilk şart. Bazı üniversiteler 2. Anadala başvuruda birinci lisans programındaki not ortalamasının 4 üzerinde 2,5 olmasını yeterli görürken, bazı üniversitelerde bu oran 3ê kadar çıkmaktadır.
  • Diğer bir başvuru şartı ise 2. Anadalı düşünen öğrencilerin bu alana başvuruyu yapmaları için hali hazırda okudukları programın en erken 3 en geç ise 5’inci döneminde başvuru yapmış olmalarıdır.
  • Anadal programının tamamlanması için gereken kredi sayısı da bu programın başarı ile sonlandırılmasında önemli bir kıstastır. Bu kredi sayısı elde edilen not ortalamasıyla da benzerlik göstermektedir. 2. Anadalı tamamlamanız için bazı üniversiteler 40 kredinin bazıları ise 36 kredinin tamamlanmasını şart koşmaktadırlar. Alınan her bir dersin kendine ait bir kredi notu vardır. Bu notlar toplanarak toplam kredi notu ortaya çıkarılır.
  • Anadalda en fazla dikkat edilmesi gereken husus ise başarısız olunmamasıdır. Yani birinci anadaldaki öğreniminizde belirli bir not ortalamasının ki bu genelde en az 2,5’tir, altına düşmemeniz gerekmektedir. Eğer bu not ortalamasının altına düşerseniz 2. Anadal ile olan ilişkiniz kesilmektedir!

2. Anadaldan Mezun Olma Şartları Nelerdir?

Çift anadaldan nasıl mezun olunur
Çift anadal alma şartları nelerdir

Çift anadal avantajı, üniversitelerin öğrencilere sunduğu en büyük imkânlardan biridir. Zira, bunun için yeniden bir üniversiteye yerleştirme sınavına girme, tercih yapma gibi şartlar bulunmuyor. Ve en önemlisi de hali hazırda en az 4 yılınızı gözden çıkararak üniversitede okurken 1 diploma sahibi olunurken, 2. Anadal sayesinde 2 üniversiteyi aynı çatı altında aynı süre içerisinde okumuş oluyorsunuz. Bu nedenle bu avantajı elde etmekle beraber, bunu başarıyla sonuçlandırabilmek de son derece önemlidir. Bu nedenle 2. Anadaldan mezun olmanın şartlarından da bahsetmek istiyoruz.

  • İlk kıstas az önce de belirttiğimiz gibi, öğrencinin birinci anadaldaki not ortalamasının belli bir seviyenin üzerinde kalmasıdır. Üniversiteden üniversiteye bu sınır değişse de en düşük ortalama genellikle 4 üzerinden 2,5 dolayındadır.
  • Aynı durum 2. Anadal not ortalamasında da geçerlidir! Diyelim ki birinci anadalda çok başarılısınız. Ancak 2. Anadalda not ortalamanız belli bir seviyenin altına düşerse ilişiğiniz kesilir ve mezun olamazsınız.

Çift Anadal Programının Zorlukları Nelerdir?

Başlı başına bir üniversite bölümünü başarıyla okuyup mezun olabilmek ve diploma alabilmek zorken, bu zorluğu 2 katına çıkarmak elbette ki gözünüzü korkutabilir! Altına gireceğiniz ders yükü bir hayli fazla. Derlerin birbiri ile çakışmamasını sağlama, her ikki alanda da tüm derleri belli bir başarı notunun üzerinde tutma, o derlerin hakkını verme, her iki mesleği de iyi öğrenme ve diğer pek çok nedenden dolayı 2. Anadal programının pek çok zorluğu bulunmaktadır. Bu nedenle tüm bu zorluklar düşünülerek adım atılmasında fayda var.

Burada dikkatlerinizi bir hususa daha çekmek istiyoruz. Okuduğunuz üniversitede 2. Anadal programı hizmeti veriliyor olması sizin dilediğiniz bir bölümden çift anadal yapabileceğiniz anlamına gelmiyor! Çünkü hangi dallarda 2. Anadal yapılabileceğini üniversiteler kendileri belirliyor. Ve bu belirlemeler genellikle birbiriyle ilişikli olan bölümler arasında yapılıyor.

Önceki İçerikBelediyede İşe Nasıl Girilir? | Belediyede Çalışma Şartları!
Sonraki İçerikA101’de Çalışma Şartları ve Maaşlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz