Ana Sayfa / Genel / Sosyal Yardımlaşmadan Kimler Faydalanabilir ?

Sosyal Yardımlaşmadan Kimler Faydalanabilir ?

Devletin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yardıma muhtaç  insanlara maddi olarak sağladığı Eğitim yardımı, Sağlık yardımı ve Genel yardımlar vardır bu yardımlardan faydalanmak istiyorsanız okumaya devam edin…

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfından Kimler Yararlanabilir

Ülkemizde;  geçimini idame ettirebilmek için yeterli gelire sahip olmayan, fakir, yoksul kişi ve grupların devlet tarafından maddi olarak destek verilmesi ve yardım yapılma ile sorumlu olan vakıflardır. Başbakanlık sosyal yardımlaşma, il ve ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları olarak faaliyet gösteren yardım kuruluşlarıdır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları Görevleri ve görev tanımları 3294 sayılı yasa ile: ‘’ fakru zaruret içinde ve yardıma muhtaç vatandaşlar ile Türk vatandaşlığına kabul edilmiş kişilere yardım etmek, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımını adilane şekilde düzenlenmesini sağlamak ve sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı teşvik etmek. ‘’ şeklinde düzenlenmiştir.

Bu yazımızda sadece SYDV ‘nin vermiş olduğu yardımlardan bahsedeceğiz ancak diğer yardım kuruluşları için para yardımı veren kurum ve kuruluşlar yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru şartları
Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru şartları

Bu yasa ile düşkünlerin, ihtiyaç sahiplerinin, geliri olmayanların ve fakirlerin devlet koruması altına alınması planlanmış ve sosyal yardımlaşma olgusunun yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından Devlet yardımı alabilmek için belirli şartları barındırmanız gerekmektedir.

Genel olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yardımları için istenilen bir takım şartlar bulunmaktadır.  Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yardım talep edecek vatandaşın,  Sosyal Güvenlik Kurumlarında hiç bir kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Muhtardan alacağı fakirlik belgesi olmalı, yardıma muhtaç durumda olmalı ve geçimini idame ettirecek kadar bir gelire sahip olmaması gereklidir. Bu durum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkililerince yapılacak inceleme sonucunda farklı çıkarsa yardım yapılmamaktadır.
 • Yasada belirtildiği gibi muhtaç durumda olmalıdır. Muhtaçlık; kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuklarına bakamama durumudur. Bu durumda olan vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilir ve yardım alabilirler.
 • Her hangi bir ssk, bağ-kur veya emekli sandığı ile ilişiğinizin olmaması gereklidir. İsteğe bağlı sigortalılık, tarım bağ-kuru gibi sigorta kayıtları yasa gereği yardım almanızı engeller.
 • Eğitim yardımlarında, ailenin maddi durumunun yetersiz olduğu muhtar tarafından belgelenmelidir. Okul müdürleri tarafından yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen öğrencilere ayrıca kırtasiye yardımı yapılmaktadır.
 • Sağlık yardımlarında, kişinin yardıma muhtaç olması, her hangi bir gelirinin olmaması veya gelirinin sağlık giderlerini karşılamaması durumu olmalıdır. Bu durumların dışında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yardım yapmamaktadır.
 • Başbakanlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının şehit ve gazi yakınları için özel bir uygulaması bulunmaktadır. Şehit yakınlarına özel olarak Şehitlik veya gazilik maaşlarının yanında; sağlık yardımı, erzak yardımı ve eğitim yardımları yapılmaktadır.  Şehitlerimizin ve gazilerimizin özel durumlarından dolayı bu yardımlar yapılmaktadır.
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından bakıcı maaşı, özürlü maaşı alabilmek için % 46 derece de özürlü olduğunuzu belirten raporunuz olmalı, bakmakla yükümlü olduğunuz özürlü olan 1. Derece yakınınız olmalıdır. Bu durumda bakıcı maaşı ve özürlü maaşı adı altında yardım alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları Yardım Türleri

Genel yardımlar:

Genel yardımlar, ihtiyaç sahiplerine, geliri olmayanlara ve geçimini idame ettiremeyenlere  maddi durumlarını belgelemeleri durumunda verilen maddi yardımlar, yakacak yardımları, erzak yardımları ve giyim yardımlarıdır.

Eğitim yardımları:

Eğitim yardımları, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede eğitimini sürdüre ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere bir defaya mahsus veya aylık periyotlar halinde maddi yardımlar yapılmasıdır.

Sağlık yardımları:

Sağlık yardımları,  bakıma ihtiyaç duyan düşkünlerin, özürlü vatandaşların, kendisine bakamayan yaşlıların talepte bulunmaları veya vatandaşların bildirmeleri üzerine her türlü sağlık hizmetinden yararlanması ve bakıcı parası yardımının yapılmasıdır. Başbakanlık tarafından bütün sağlık kuruluşlarına gönderilen genelge çerçevesinde sosyal yardımlaşma vakfı tarafından yönlendirilen vatandaşların sağlık bakımları ücretsi olarak bakılmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yaptığı yardımlar ve yardım alabilme şartları bu şekildedir. Bu şartların dışında en önemli şart Türk vatandaşı olmak veya Türk vatandaşlığına kabul edilmiş olmaktır. Eğer  Türk vatandaşı değilseniz hiç bir sosyal yardımlaşma yardımından yararlanamazsınız.


Benzer Yazı

Reprezant olmak

Reprezantlık Yapmak | İlaç Mümessili Nasıl Olunur?

Reprezant; kelime anlamı olarak Türkçe haliyle “temsilci” çevirisine sahiptir. Tıbbi mümessillik yapan bu temsilciler; tıbbi …

10 Yorumlar

 1. Nesibe Gültekin

  Ben bir ev hanimiyim buraya basvursam bana herhangi bir yardımda bulunabilirler mi ? 3 çocuğum var eşim engelli ama çalışıyor sigortası var yanlız maaş bize yetmiyor 12 yaşında 7 yaşında bide 1 yaşında çocuklarım var baş vursam bana bir destek çıkar mi ?

  • Volkan Kepezkaya

   eşinin sigortası olduğu için yardım alamazsın abla bence..

  • Sosyal yardımlaşmayı bir ve durumunu anlat hertürlü yardımdan faydalanmak istiyorm de utanma sakin durumundan para yardimi çıkmaz ama erzak giyim komur ve benzeri yardımlarla elinden duyacaklardır

 2. Ben ailemle yasiyorum bekarım ama bi cocugum var ailemin bi geliri yok emekli maasi hep borclara gidiyor buraya basvursam yardim alablirmiym ?

 3. Benim isim askere gtcek 7 aylik bebeyim var hem asker hem cocuk parasi alabiliyomuyum evim kira durumum iyi dil yardima ihtiyacim var .

 4. çiçek merhaba oturdun il ve ilçesine bağlı kaymakamlık binasında aile ve sosyal yardımlaşma derneği vakfı var müraçatını yap forum dolduruluyo 13 15 gün sonra devlet dairesinden eve görevli memur gelip bilgilerini teyit ediyo ardından ankaraya gidiyo bakanlığa heyete gidiyo evraklarını hazırlaki yardımçı olunur sağlıklı esenlikler dilerim

 5. Meraba benim 4 çocuğum var eşim inşaata çalışıyo inşaatta sigortalı bana ordan çocuk parası gelmiyo çocuk parası yada herhangingi bi yardım alabilirmiyim eşimin aldığı maaş yetmiyor çocuklarım kucuk ben calisamiyorum 5 yaşında bi kızım 4 yaşında bi kızım 1 buçuk yasinda oğlum yeni doğmis bebegim

 6. Eşimden ayrıldım 2 çocuğum var çalışmıyorum yardım alabilirmiyim

 7. Esim 2 aydir calismiyo ben ev hanimiyim ve 1 oglum var 2. Ye hamileyim evim kira hala bosta esim erzak yardimina nasil yazilabilirim alabilir miyim sizce

 8. Neriman Alkan

  Merhaba benim iki cocugum var esim evli ben ikinci esiyim ama bize bakmiyor sigortam yok esimle nikahimda yok kiradayim uzerimde hic bir guvencem yok akraba desteyiyle geciniyorum kucuk cocugum oldugu icinde calisamiyorum biri 4 yasinda biride 8 yasinda bu durumda yardim ala bilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir