Sosyal Yardımlaşmadan Kimler Faydalanabilir ?

30

Devletin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yardıma muhtaç  insanlara maddi olarak sağladığı Eğitim yardımı, Sağlık yardımı ve Genel yardımlar vardır bu yardımlardan faydalanmak istiyorsanız okumaya devam edin…

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfından Kimler Yararlanabilir

Ülkemizde;  geçimini idame ettirebilmek için yeterli gelire sahip olmayan, fakir, yoksul kişi ve grupların devlet tarafından maddi olarak destek verilmesi ve yardım yapılma ile sorumlu olan vakıflardır. Başbakanlık sosyal yardımlaşma, il ve ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları olarak faaliyet gösteren yardım kuruluşlarıdır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları Görevleri ve görev tanımları 3294 sayılı yasa ile: ‘’ fakru zaruret içinde ve yardıma muhtaç vatandaşlar ile Türk vatandaşlığına kabul edilmiş kişilere yardım etmek, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımını adilane şekilde düzenlenmesini sağlamak ve sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı teşvik etmek. ‘’ şeklinde düzenlenmiştir.

Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru şartları
Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru şartları

Bu yazımızda sadece SYDV ‘nin vermiş olduğu yardımlardan bahsedeceğiz ancak diğer yardım kuruluşları için para yardımı veren kurum ve kuruluşlar yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bu yasa ile düşkünlerin, ihtiyaç sahiplerinin, geliri olmayanların ve fakirlerin devlet koruması altına alınması planlanmış ve sosyal yardımlaşma olgusunun yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından Devlet yardımı alabilmek için belirli şartları barındırmanız gerekmektedir.

Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yardım talep edecek vatandaşın,  Sosyal Güvenlik Kurumlarında hiç bir kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Muhtardan alacağı fakirlik belgesi olmalı, yardıma muhtaç durumda olmalı ve geçimini idame ettirecek kadar bir gelire sahip olmaması gereklidir. Bu durum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkililerince yapılacak inceleme sonucunda farklı çıkarsa yardım yapılmamaktadır.
 • Yasada belirtildiği gibi muhtaç durumda olmalıdır. Muhtaçlık; kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuklarına bakamama durumudur. Bu durumda olan vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilir ve yardım alabilirler.
 • Her hangi bir ssk, bağ-kur veya emekli sandığı ile ilişiğinizin olmaması gereklidir. İsteğe bağlı sigortalılık, tarım bağ-kuru gibi sigorta kayıtları yasa gereği yardım almanızı engeller.
 • Eğitim yardımlarında, ailenin maddi durumunun yetersiz olduğu muhtar tarafından belgelenmelidir. Okul müdürleri tarafından yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen öğrencilere ayrıca kırtasiye yardımı yapılmaktadır.
 • Sağlık yardımlarında, kişinin yardıma muhtaç olması, her hangi bir gelirinin olmaması veya gelirinin sağlık giderlerini karşılamaması durumu olmalıdır. Bu durumların dışında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yardım yapmamaktadır.
 • Başbakanlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının şehit ve gazi yakınları için özel bir uygulaması bulunmaktadır. Şehit yakınlarına özel olarak Şehitlik veya gazilik maaşlarının yanında; sağlık yardımı, erzak yardımı ve eğitim yardımları yapılmaktadır.  Şehitlerimizin ve gazilerimizin özel durumlarından dolayı bu yardımlar yapılmaktadır.
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından bakıcı maaşı, özürlü maaşı alabilmek için % 46 derece de özürlü olduğunuzu belirten raporunuz olmalı, bakmakla yükümlü olduğunuz özürlü olan 1. Derece yakınınız olmalıdır. Bu durumda bakıcı maaşı ve özürlü maaşı adı altında yardım alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları Yardım Türleri

Genel yardımlar:

Genel yardımlar, ihtiyaç sahiplerine, geliri olmayanlara ve geçimini idame ettiremeyenlere  maddi durumlarını belgelemeleri durumunda verilen maddi yardımlar, yakacak yardımları, erzak yardımları ve giyim yardımlarıdır.

Eğitim yardımları:

Eğitim yardımları, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede eğitimini sürdüren ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere bir defaya mahsus veya aylık periyotlar halinde maddi yardımlar yapılmasıdır.

>>İlgili Yazı: Öğrencilere Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar

Sağlık yardımları:

Sağlık yardımları,  bakıma ihtiyaç duyan düşkünlerin, özürlü vatandaşların, kendisine bakamayan yaşlıların talepte bulunmaları veya vatandaşların bildirmeleri üzerine her türlü sağlık hizmetinden yararlanması ve bakıcı parası yardımının yapılmasıdır. Başbakanlık tarafından bütün sağlık kuruluşlarına gönderilen genelge çerçevesinde sosyal yardımlaşma vakfı tarafından yönlendirilen vatandaşların sağlık bakımları ücretsi olarak bakılmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yaptığı yardımlar ve yardım alabilme şartları bu şekildedir. Bu şartların dışında en önemli şart Türk vatandaşı olmak veya Türk vatandaşlığına kabul edilmiş olmaktır. Eğer  Türk vatandaşı değilseniz hiç bir sosyal yardımlaşma yardımından yararlanamazsınız.

 >>İlgili Yazı: KAYMAKAMLIK YARDIMI NASIL ALINIR?

Önceki İçerikKalıcı ve Sağlıklı Bronzlaşmanın Püf Noktaları
Sonraki İçerikTubitak Hibe, Destek ve Teşvikleri

30 YORUMLAR

 1. Eşim tokide temizlik işi yapıyor sabah 7 30 da işe başlıyor akşam 5 30 a kadar çalışıyor 15 günde bir gün izin kullanıyor mesayi parası yok ikramiye yok çocuk parası yok. Asderi ücreti yok sigorta asgeri ücretten yatıyor ama bankaya yatırılan para 1600 TL. 5 kişilik aileyiz 3 çocuğum da okuyor bu haldeyken eğitim ve elektrik yardımı alıyordum şuan sosyal yardım kesildi. Neden 1600 TL yüzünden mi?

 2. Gerçekten ihtiyacı olana vermiyorlar üns öğrencisi bir çocuk evinden memeleketinden uzak bir şehire okumaya gelmiş ailenin durumu yok para yollasın sobalı bir ev tutmuş kira ev buz gibi yiyecek erzak yok kalktık gittik sosyal yardımlaşma vakfına durumu anlattı çocuk görevli evrak verdi doldurduk bir kaç gün sonra cevap geldi yardım alamazsın diye neden yardım alamazmış dedik kirayı verebilecek durumda bile değil dedik ev sobalı buz gibi kömürü yok dedik çocuk okula başlamadan önce part time işe girmiş çıkmış ondanmış sebep iş veren sskdan çıkışını bildirmediği için yardım alamadı onuda geçtim part time işci zaten özel sektörse asgari ücretin bilemem kaçta kaçını alıyor zaten ihtiyaçım olsa abi istemem diyor ve malesef çocuğa yarım vermediler 10 dk sonra bir adam geldi vakfın önüne ford mondeo marka arabadan indi içeri girince mazbut bir hal aldı adam ve acınacak bir tavırda görevliye kızım benim başvuru ne oldu diye sordu görevli amcacım sana yardım çıkmış dedi o an kendi kendime işte adalet bu galiba dedim iki büklüm mazbut bir şekilde içeri giren adam kapıdan çıkarken kasıla kasıla çıktı arabasına binip gitti

 3. Mrb 15 gün evvel 4 çocuğumun velayeti babadan bana dilekçe olarak içeri adliyeye verdik karşılıklı çocuklar şu an yanımda mahkeme sonuçlanana kadar okula da yazdiramiyorum çalışmıyorum esyali bi evde kalıyorum ne yapacağımı bilmiyorum ayrıldığım için sadece babamın ssk emek lik sağlık dan yararlanıyom çocuklarım ve ben zor durumdayız ne yapmam gerek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz