Tubitak Hibe, Destek ve Teşvikleri

0

Tubitak teşvik programları Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Proje Teşvik ve Destekleme Esaslarına İlişkin Yönetmelik 2006 yılında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve sınırlar içerisinde hukuk sistemine göre faaliyet gösteren yabancı uyruklu kişiler de teşviklere başvurabilir ve yararlanabilir. Tubitak destekleri nakdi yardımlar ve bilimsel danışmanlık hizmetleri olarak ikiye ayrılır. Teşvikler nakdi teşvik ise hibe olarak ve geri ödemeli olarak ( % 40 – % 75 ) olarak verilir. Bilimsel uzmanlık teşvikleri ise bilgi transferi ve danışmanlık hizmetleri şeklindedir. Tubitak bu teşvikleri karşılayabilmek için devletin ayırdığı bütçeden ve yabancı ortaklık fonlarından karşılamaktadır.

Tubitak nakdi destekleri toplam giderlerinizin tamamını hibe edecek şekilde yada bir kısmını ( projenizin geliştirilebilirliğine göre ) hibe olarak, yada tamamını geri ödemeli olarak vermektedir. Sanayi ar-ge ve proje desteği kapsamında % 60 hibe desteği verirken % 40 ı geri ödemeli olarak verilmektedir. Bu desteklere başvurön değerlendirmeye alınmanız için bir şirket kurmuş olmanız ve projenizi şirket projesiymiş gibi göstermeniz gerekmektedir.

Tubitak Teşvik çeşitleri ve kapsamları

Tubitak bünyesinde verilen teşvikler bir tek kapsamda toplanamayacağı için farklı alanlara ayrılmıştır. Bu alanlar da alt dallara ayrılarak iş fikrinizle en uygun olan destek alanına başvurarak başvurunuzun daha kolay olmasını ve daha hızlı sonuçlanmasını sağlamışlardır.

Tubitak teşvik kapsamları ( Tuitak hangi alanlara destek vermekte ? )

Akademik, Sanayi, Kamu, Girişimcilik, Bilimsel etkinlik, bilim ve toplum proje ve ar-ge destekleri şeklinde altı ana dala ayrılmaktadır.   Burada yer alan ar-ge destekleri üzerinde çalıştığınız ve geliştirilmesi mümkün olan fikrinizin veya projenizin maddi, laboratuvar, çalışan ve donanım destekleri verilerek projenizin geliştirilmesine katkı da bulunulmasıdır. Proje destekleri ise iş fikrinizin hayata geçirilmesi, ürün ve hizmet üretilmesine devam edilmesi için gerekli yer, makine, donanım, maddi destek, çalışan ve bilimsel destek verilmesini kapsar.  Tubitak’a hangi destek kapsamında baş vuracaksanız vurun çok titiz bir incelemeye tabi tutulacağını, geliştirilebilir proje olduğu konusunda sağlam kanıtlarınız olması gerektiği, istihdam sağlamaya yönelik bir başvuru yaptığınızı belirten bir baş vuru dosyası ile başvurmalısınız.

Tubitak Hangi Projelere destek verir ?

tubitak proje teşvikleri
TUBİTAK teşviklerinden nasıl faydalanırsınız ?

Akademik ar-ge ve proje desteği:

Tubitak akademik destek olarak, bilimsel ve teknolojik araştırma projelerine, üniversitelerin araştırma kabiliyetlerini artırarak daha bilimsel eğitimler verilmesi projelerine, devletin belirlemiş olduğu öncelikli alanların geliştirilmesi ile ilgili projelere, üniversite sanayi iş ortaklığı projelerine, üniversitelerin teknoloji transfer projelerine ve yeni kurulan üniversitelerin başlangıç ar-ge projelerine başvurular olduğunda destekler vermektedir.

Sanayi ar-ge ve proje destekleri

Bu alanda, tekno girişim projeleri desteği, sanayi ar-ge projelerine, kobi ar-ge projelerine, öncelikli alanlar araştırılması ve geliştirilmesi için hazırlanmış olan projelerine, girişimcilik alanlarını geliştirmek için hazırlanmış projelere, üniversite destekli sanayi araştırma projelerine, devlet teşviki kapsamında sanayinin kalkındırılması için hazırlanmış olan projelere destekler vermektedir.

Girişimcilik ar-ge ve proje desteği

Teknolojik araştırma ve geliştirme projelerine, girişimcilik ve yenilikçilik projelerine, yenilik girişimcilik alanlarında kapasite artırılmasına yönelik hazırlanan projelere, girişimci sermayesi artırma ve desteklemeye yönelik hazırlanmış olan projelere yönelik destekler vermektedir.

Bilimsel etkinlik ar-ge ve proje desteği

Yurt içi bilimsel etkinlik düzenleme projelerine, çok katılımlı uluslararası etkinlik projelerine ve iş birliği araştırma ve öncelikli alanları artırma etkinliklerine yönelik projelere destekler vermektedir.

Eğer bir iş fikriniz var ve sermayeniz yoksa

Yeteri kadar sermayeyi bir araya toplayamadıysanız, sermayeniz ve iş fikriniz var ve bilimsel destek almanız gerekiyorsa, danışmanlık hizmetlerine ihtiyacınız varsa, bilimsel çalışmalarda ürün veya hizmeti getirebilmek adına laboratuvar çalışmalarına ihtiyaç duyuyorsanız bu teşvikler ve destekler sayesinde ihtiyaç duyduğunuz destekleri, maddi desteği sağlayabilirsiniz. Bu destekler için kurduğunuz şirket üzerinden bir iş planı dosyası hazırlamanız ve şirket üzerinden başvurmanı gereklidir.

Tubitak Teşviklerine başvuru yapma

Tübitak teşvikleri için öncelikle bir iş fikriniz olmalıdır. İş fikriniz olmadan başvuru yapamazsınız. İş fikrinizin mutlaka geliştirilebilir olması, üretime yönelik olması ve istihdam sağlaması gerekmektedir. Hayata geçirmek istediğiniz iş fikri için başvurabilmek için iş fikrinizi anlatan bir tanıtım yazısı ve Tübitak  https://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/girisimcilik/ulusal-destek-programlari/1514/icerik-basvuru-formlari sitesinde yer alan başvuru formunun doldurulmuş olması gerekmektedir. Bu Başvuru formlarında yer alan iş bilgileri, şirket bilgileri, proje ile ilgili detaylı bilgiler, hedef müşteri kitlesi, ikame ürünler ve olası rakipler, pazarın eksikliklerini içeren bilgiler ve projenin ihtiyaç duyduğu maliyet tablosu yer almaktadır. Bu tablolar gerçekçi olarak doldurularak başvuru yapılır. Ön değerlendirmeye alınan proje onaylandığı takdirde yeni bir iş planı dosyası hazırlanması gerekmektedir.

Tübitak teşvik ve destekleri kapsamları ve nasıl başvurulacağı ile ilgili yapılması gerekenler bunlardır. Bu kapsamda geliştirilebilir bir projeniz var ise ilgili ar-ge ve proje desteği için prosedürleri izleyerek teşvik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Önceki İçerikSosyal Yardımlaşmadan Kimler Faydalanabilir ?
Sonraki İçerikBardakta Tohum ile Fidan Üretimi | İş Fikirleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz