Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

8
para yardimini kim veriyor
Yardıma muhtaç insanlara para yardımı veren kurum ve kuruluşlar

Yardıma Muhtaç İnsanlara Yardım Yapan Kurum Ve Kuruluşlar

Ülkemizde ekonomik durumu yaşamak için yeterli olmayan kişiler ve ailelere yardım eden ve bu aileleri maddi olarak düzenli para yardımı yapan resmi ve özel kurum ve kuruluşlar vardır.  Bu kuruluşlar; ailelerin veya kişilerin maddi durumlarını araştırarak para yardımına ihtiyacının olup olmadığını belirleyerek bu ailelere ve kişilere yardım yaparlar. Bu kurumlar sosyal yardımlaşma ve yardımlaşma kurumları olarak şu şekilde sıralanabilir;

1 ) Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı:  Başbakanlık bünyesinde yer alan ve resmi bir kurum olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı, maddi ve sosyal durumu olmayan , maddi yardıma gerçekten ihtiyacı olan ailelerin başvurması ile hem maddi yardım yapmakta hem de gıda yardımı yapmaktadır.

2 )  Vakıflar Genel Müdürlüğü; Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakanlık bünyesinde yer alan ve Fak – Fuk – Fon olarak bilinen fakir fukara fonu adı altında biriken  yardım parasını ihtiyaç sahibi kişilere veren bir resmi kurumdur.

İhtiyaç sahipleri bu kuruma başvuru yaparken doldurdukları yardım fonuna göre denetim elemanları tarafından incelenir ve yardımaa muhtaç oldukları tespit edilen ailelere düzenli olarak yardım yapılır.

3 ) Sosyal Hizmetler; Valilik bünyesinde yer alan bu kurum ihtiyaç sahibi ailelere çocuk yardı parası adı altında düzenli olarak yardım yapmaktadır. Ülkemizde gerçekten ihtiyaç sahibi olan ailelere çocuk parası adı altında düzenli maddi yardım yapılması için muhtar ve nüfus müdürlüğünden ihtiyaç sahibi olduklarına dair belge alınması gereklidir.

4 ) Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı: Bu bakanlık bünyesinde yer alan ve ailelerin daha iyi şartlarda yaşaması için çalışan Aile Birliği kurumu  ihtiyaç sahibi ailelerin mahalle muhtarları tarafından belirlenmesi ve yapılan denetimler neticesinde  ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere düzenli maddi yardım yapılmaktadır  Özellikle anneler için çocukların yetişme çağında ihtiyaç duyulan maddi yardımı yapan Aile Birliği kurumuna muhtarların belirlediği aileler dışında herkes başvurabilir.

para yardimi
Para yardımı yapan kurum ve kuruluşların listesi

5 ) İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı; Özel bir vakıf olmasına rağmen devlet desteği alan İHH vakfı, yardıma muhtaç ailelerin başvurması ile maddi yardım yanında gıda yardımı da yapmaktadır. İHH vakfı, yardıma muhtaç olan öğrencilere de düzenli olarak burs vererek yardıma ihtiyacı olan her bireyin yanında olmaktadır.

6 ) Türkiye Sokak Çocukları Vakfı; bu vakıf yarı özel yarı resmi olan bir kuruluştur. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda hayata kazandırılan sokak çocuklarının ailelerine maddi yardım yapılmaktadır. Buradaki amaç sokak çocuklarının  tekrar sokaklara dönmesini engellemek ve ihtiyaçlarının sağlanması için gerekli olan yardımı yapmaktır.

7 ) Kaymakamlıklar; Merkez ve taşra teşkilatlarında bulunan kaymakamlıklara başvuru yaparak para yardımı, eğitim yardımı, erzak yardımı ve yakacak yardımı gibi yardımlardan faydalanmanız mümkündür. Bu konuda Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu resmi kurum ve kuruluşların yanında özel olarak açılmış olan ve çalışan kadınların kurmuş olduğu kısıtlı imkanlarla yardım yapan kuruluşlarda vardır.  Çabader, özellikle ihtiyaç sahibi annelere yardım yapılması, ve ailelerin ihtiyaçların karşılanması için kendi imkanları dahilinde yardımlar yapmaktadır.

İlgili Yazı: Sosyal Yardımlaşmadan Kimler Faydalanabilir?

Önceki İçerikYarı ve Tam Zamanlı En İyi 50 İş Fikri
Sonraki İçerikİşyeri Açanlara Para Yardımı Veren Kuruluşlar

8 YORUMLAR

  1. Ihtiyacimiz olmasa niye isteriz Rabbim kimseye muhtac etmesin diyoruz ama dunya hali olmayinca olmuyorr.bide vlben dieyim dedim halimi. Anlatayim.benim iki kizim var evimiz kira esim calismiyor isi yok pancar tarlasina gidiyoz yovmiyeye olmayinca. Napalim esimin bagkuru var akilsizlik etmis.kayit olmus ilerde emekli olurum diye simdi 6 milyar borcumuz bagkuraa odeyemiyozz .sosyal yardim lasma kurumuna gittim beni kovdular esinin bagkuru var di e kizdilar ben muhtac olmasa m gidermiyim oraya dikmisler .2.3 adam kiz a kizaa bisy yapmadilar eger garibin halinden anlayan varsa Allah rizasi.icin bir yardim kira paramixida odeyemiyozz 8ay oluyor lutfen acil yardim esim.

  2. 2 çocuk babasıyım Evim kıredi li şuan yumiye calşıyorum geçinemiyorum sürekli işim yok bana yardımcı olursanız çok sevinirim gıda yardımı olur para yardımı olur

  3. Öncelikle selâmün aleyküm 4 ay evvel önce bi iş kazası geçirdim 5.kattan dustum ve düşme sonucu her iki bacaklarım kırılmış femur kirigi var işte platin li mil taktirdilar Çiviler ve vidalarla yuruyemiyom evliyim bir kızım var lütfen yardım edin bana

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz