Yarı ve Tam Zamanlı En İyi 50 İş Fikri

0

Tam zamanlı çalışan biri için herhangi bir iş fikri üretmek gerekmez. Çünkü bu kişiler zaten belli bir işte çalışırlar ve yeni bir iş ihtiyacı duymazlar. Ancak girişimci ruha sahip bireyler var bu kişiler tam zamanlı bir işte dahi çalışsalar kendi işlerinin patronu olmak için farklı iş alanlarına yöneleceklerdir. Sizde bu kişilerden biriyseniz ve önemli miktarlarda para kazanmak istiyorsanız, bütün gününüzü almayacak ancak sizi kendi işinizin patronu yapacak yarı zamanlı en iyi iş fikirlerine merhaba diyebilirsiniz.

Yarı zamanlı iş fikirlerinde listemiz çok kalabalık çünkü her tarza ve her insanın yeteneklerine uygun bir iş fikri mutlaka vardır. Yeteneklerinizi değerlendirerek kazanç haline getirmenizi sağlayacak bu iş fikirlerinden kendiniz için en iyi olanı seçin ve çalışmaya başlayın…

İçinizde ‘’Nasıl çalışacağım, nereden başlayacağım?’’ şeklinde sorular soranlar varsa mesleklerimizin her birinde sizlere detaylı anlatımlara yönlendiren linkler bulunuyor. Bu linkler yardımı ile iş fikirleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Gazetelerden, internet üzerinden ve ya çeşitli alanlardan iş arayanlar için sadece aklı kullanarak iş bulmayı ve kısa sürede de büyük kazançlar elde etmeyi sağlayacak olan iş fikirlerimizden işte en ilginç ve en kalitelileri…

Ne iş yapsam, yeni iş fikirlerine ihtiyacım var.
Yeni, güncel ve size para kazandıracak 200 İş fikri

1. Online Kurs Açmak

Online olarak özel ders vermenin bir değişik modeli olan online kurs açmak aslında uzmanlık alanınız olan bir konuda belirli bir süre ders vermeniz olarak da anlaşılabilir. Mesela muhasebe konusunda hazırlanan bir program hakkında bilginiz var. Bu programı kullanmayı bilmeyen kişiler için bir aylık ya da bir haftalık kurs vererek bu işin ne kadar kolay olduğunu anlatabilirsiniz. Kurslar için kişi başı 100 TL gibi bir miktar alsanız bile öğrenciniz oldukça fazla olacaktır. Online olmasından dolayı da zaman sıkıntısı yaşamadan farklı şehirlerdeki insanlara bile ulaşabilirsiniz.

2. Web Tasarım Uzmanı

İnternet dünyasının etkinliği artarken bu dünyaya dahil olmamak imkansız. Günümüzde ev hanımlarının hatta ufak çocukların bile dahil olduğu internet dünyasında tıklanan her sayfası web tasarım uzmanları tarafından hazırlanıyor. Sayfalarda bulunan her çizginin her rengin büyük bir uyum içerisinde olması bir yana ülkemizde açılan web tasarımcılık kurslarına ise ilgi büyük. Çünkü herkes web tasarlama konusunda kendi web sitesi ya da diğer web sitelerini nasıl daha iyi hale getirebilirim düşüncesinde oluyor. Eğer özel sektörde yer alacaksanız bir web tasarımcı olarak 5000 TL’ye kadar maaş alabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden ufak ancak kazanç getiren işlerde yapabilirsiniz. Liderlik ruhunuz baskınsa kendinize bir firma dahi bulabilirsiniz.

3. Web Geliştiriciliği

Son zamanların en ihtiyaç duyulan mesleklerinden biri. Ufak esnafların bile açmış oldukları web siteleri ile ilgilenecek kişiler araması web geliştiriciliğini ön plana çıkardı. Sizde web siteleri üzerinde çeşitli işlemler yapabiliyorsanız ve web dünyasına dahil olduğu halde site kullanmayı bilmeyen kişiler tanıyorsanız bu kişilerin web geliştiricisi olabilirsiniz. Aylık olarak anlaşacağınız ücret 100 TL gibi ufak bir miktar olabilir ancak 20 farklı siteyle çalıştığınızda aylık 2000 TL gibi bir kazancınız olacaktır. Çalıştığınız bir iş varsa ya da hatırı sayılır bir iş istiyorsanız bu mesleği tercih edebilirsiniz. Üniversitelerin ilgili bölümlerini de okuyarak farklı şirketlerin sitelerini yönetebilirsiniz.

4. Amazon’da Satış Yapmak

Dünyanın en büyük alışveriş mecralarından biri olan Amazon üzerinden satış yaparak para kazanmak için sadece bir ürün seçmeniz ve özelliklerini bu siteye girmeniz yeterli oluyor. Ürünlerin toptan fiyatlara mal edilerek yurt dışına satmanıza yardımcı olacak olan bu sistem sayesinde sadece kendi ülkeniz ile sınırlı kalmadan yabancı ülkelere de satış yapabilirsiniz. Daha fazla müşteri ve daha fazla satış anlamına gelen bu site üzerinden ister bir ürün satın ister daha fazla ürün satın karlı çıkan ve dünya çapında tanınan siz olacaksınız.

5. Komisyon Karşılığı Satış

Ülkemizdeki ticaret erbabının en sık yaptığı çalışma komisyon alarak satış yapmaktır. Bu iş için ister bir dükkan açın mallarınızı dükkanınızdan kar koyarak satın isterseniz de bir toptancı ile anlaşarak ürünleri farklı illere ya da ilçelere satarak komisyon alın. Bu meslekte son zamanlarda o kadar çok kazanç var ki sizlerde ilçeye ya da köylere gidebilme imkanınız varsa hatta şehrin göbeğinde bile olsanız yeni çıkan bir ürün elde etmişseniz bu işi yapabilirsiniz. Yaptığınız satışa göre aylık 1000-10.000 civarı kazanabileceğiniz bu meslek illa ki üniversite ve ya bilgi istemiyor.

İş fikri
Komisyon karşılığı yatış yapma iş fikri

6. Grafik Tasarım Uzmanı

Günümüzün gelişen ve sürekli olarak ihtiyaç duyulan mesleklerinden olan grafik tasarımcılığı internet dünyası üzerinden yapılacak olan işlerde özellikle tercih ediliyor. Her geçen gün yeni bir üniversitede açılan grafik tasarım bölümü mezunları özel sektör üzerinde kısa sürede iş buldukları gibi internet dünyasında bulunan forum sitelerinden de kendi işlerini yürütebiliyorlar. Eğer farklılık peşinde olan bir ruhunuz varsa ve kaliteli çalışmalar ortaya çıkarmayı planlıyorsanız kurumsal firmalara başvurabilir ve bu alandaki yeteneğinizi kullanabilirsiniz. Grafik tasarımcıların maaşları anlaştıkları kuruma göre değişebiliyor. Mesela bir grafik tasarım uzmanı 1000 TL gibi bir rakama çalışırken kimileri ise 7000 TL maaş alabiliyor. Firmalar ise kaliteli ve sıra dışı tasarımcılar arıyor.

7. E-Kitap Yazmak

Aldığımız telefonların hatta ve hatta oyuncak bebeklerin bile bir kullanma kılavuzu var. Sizde bu kılavuzlara yenilerini ekleyerek e-kitap yazabilirsiniz. Mesela pratik resim yapmanın ipuçları gibi oldukça basit bir konuda bile bilgilerinizi aktardığınız 10-20 sayfalık bir kitap yazabilir ve internet üzerinden satışa sunabilirsiniz. Diğer kitaplar gibi basım parası ve ya çeşitli giderler için ücret ödemeyeceğiniz bu iş fikrinde yüksek kazançlar elde ederek yaşantınıza yön verebilirsiniz. Eğer birkaç dil biliyorsanız kitaplarınızı farklı dilde yazarak farklı insanlara ulaşmayı da deneyin. Dünyada bilgiye aç çok fazla insan var.

8. İnstagram’da Satış Yapmak

Her yerde bu başlığı görüyor olabilirsiniz. Ancak sizlere bu başlık altında her zaman karşınıza çıkan bilgiler vermeyeceğim. İnstagram üzerinden elinizde bir ürün yoksa bile ikinci el ürün satışı gibi çeşitli işler yapabilirsiniz. Mesela toptan ürünleri komisyonlu satabilirsiniz. İkinci el eşyaların fotoğraflarını size gönderen kişilerin eşyalarını komisyonlu satabilirsiniz. İnstagram üzerinde çok fazla takip edilen biriyseniz farklı sayfaların reklamlarını alarak para kazanabilirsiniz. İnstagram üzerinden kendi yaptığınız el işlerinizi, resimlerinizi, çocuklarınızın küçülenlerini, özellikle de nadir bulunan eşyaları pazarlayarak inanılmaz kazançlar elde edebilirsiniz.

9. İnternette Koçluk

Saatlerce bilgisayar başında oturanlar için oldukça uygun bir meslek olan online koçluk, aslında çeşitli sorunları olan insanların yaşamlarındaki bu sorunları nasıl çözeceklerini birine danışmaları anlamına geliyor. İnternet koçu olduğunuzda insanlara akıl vermek değil onların doğruyu bulmasına yardımcı olan bir kişi olarak bulunmanız gerekiyor. Bu nedenle de insanlarla ilişkileriniz kuvvetli olmalı. Eğer ben insanlarla iyi anlaşırım internette de bol bol vaktim var diyorsanız bu mesleğin saati 50 TL’den başlıyor.

Online iş fikirleri
İnternette koçluk yaparak kendinize oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz bir gelir kaynağı oluşturmuş olursunuz.

10. Reklam Oyuncusu Olmak

Günümüzde popüler olmanın yollarından biri de reklamlarda rol almakla sağlanabiliyor. Bunun için reklam ajanslarını gezmenize gerek yok. Kendinize ait bir You Tube kanalından ya da web sitesinden çekeceğiniz ufak reklamlar ile kısa zamanda popüler olabilirsiniz. Bunun için çeşitli markaların ürünlerini ya da hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Kısa süre sonra size farklı markalardan teklif gelebilir ve bu meslek ile popüler olmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

11. Vergi Hazırlama ve Kontrol İşletmeni

Adı uzun ve karışık gelebilir ancak bu meslek ülkemizde de yeni yeni tanınan alanlardan biri. Vergi dairelerinde personellerin girmiş olduğu bilgileri kontrol eden ve kişilerin getirmiş olduğu dilekçe, fatura tarzında kağıtların bilgisayar ortamına geçmesini sağlayan bu meslek için sadece bilgisayar kullanabilir olmanız gerekiyor. Yani bilgisayarda yazı yazarak ve birkaç işlem kontrolü yaparak bu işe aday olabilirsiniz. Devlet dairelerinde kadrosu açılan bu meslek tanınmadığı için ve ilanlarına herkes başvurmadığı için oldukça avantajlı. Maaşı ise 1900-2500 civarı.

12. Yerel İş Danışmanlığı

Ülkemizde ihtiyaç duyulan en önemli mesleklerden biri ve henüz keşfedilmiş bir alan değil. Mesela İstanbul gibi bir şehirde ne tür işler olduğunu listeleyerek hangi ilçenin ya da hangi semtin ne tür mesleklere ilgi duyduğunu tespit ederek insanları bu şekilde yönlendirebilirsiniz. Köyden kente göçün olduğu bir zamanda keşfedilmemiş şehirlerin yerel iş danışmanı olarak hem yatırımcıları hem üreticileri hem de tüketicileri bu şehirlere çekme şansınız da var. Eğer birkaç şehirde etkinliğiniz varsa mahalle mahalle iş danışmanlığı dahi yapabilirsiniz. Bir süre sonra İŞKUR gibi geniş bir şehir ağınız olacaktır.

13. Telefon Kılıfı İşi

Her gün yeni bir telefonla karşılaştığımız için günümüzde telefonlar kadar onların aksesuarları dediğimiz kılıfları da ilgi çekiyor. Yeni modeller görmek isteyen üreticiler, kullanıcıların ilgisini çekecek modeller üretmekte zorlanmaya başladı. Sizde kendi dünyanızda hazırladığınız telefon kılıfı tasarımlarını üreticilere sunarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca farklı fikirlerde bularak telefon kılıflarını kendiniz üretebilir ve internet üzerinden satışını yapabilirsiniz.

14. Affiliate Satış ve Pazarlama

Komisyon alarak satış yapmakla eşdeğer konumda olan affiliate satış ve pazarlama, internet üzerinden yapılan satışları kapsamaktadır. Yani büyük bir e-ticaret sayfasının ürünlerini eğer siz satarsanız bu e-ticaret adresi size sattığınız ürün karşılığında komisyon veriyor. Genellikle web sitesi sahiplerinin komisyon alabilecekleri büyük satış sitelerinden ya da ürün pazarlayan adreslerden aldıkları reklamlar ile her tıklanmada komisyon alması bu işe büyük bir örnek. Sizin de hatırı sayılır oranda ziyaretçisi olan bir web sayfanız varsa bu tür bir işe girişebilirsiniz.

15. Sanal Asistanlık

sanal asistanlık iş fikri
Sanal ortamda asistanlık elektronik dünyada yeni bir iş fikri olarak görünebilir.

Günümüzde bu alanda açılan ilanları görüyorsanız ve bilgisayar başında olduğunuz süre günün büyük bir kısmını kaplıyorsa sanal asistanlık ile aylık ya da haftalık kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz. Mailler göndermek, sanal ortamdan reklam vermek ya da sanal dünyada yapılabilecek ancak angarya sayılan ufak tefek işleri yapmak sizin için büyük bir kazanç kapısı haline gelebilir. Bunun için kendinizi tanıtan ve verebileceğiniz hizmetleri listeleyen bir adres açmanız gerekiyor. Kendinize bir süre sonra bu tür işleri yapabilecek bir ekip kurarak kocaman bir şirket haline de gelebilirsiniz.

16. Uzaktan İngilizce Eğitimi

İngilizce dünya dilleri arasında bulunuyor ve çoğu insan bu dili büyük oranda kullanamıyor. Alınan dersler bir yana konuşurken İngilizcenin yeterince kullanılamaması nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Sizde sadece İngilizce olarak uzaktan sohbet başlatabilirsiniz. İngilizce yerine farklı diller biliyorsanız sadece konuşmaya yönelik pratik dil eğitimini online olarak verebilirsiniz. Skype ya da diğer görüntülü konuşma adresleri bu konuda işlerinize yardımcı olacaktır. Ön ödemeli çalışarak yurt dışındaki Türkçe öğrenmeyi isteyen kişilere de pratik Türkçe eğitimi verebilirsiniz.

17. Ev Bakıcılığı

Ülkemizde pek de tercih edilmeyen hatta hiçte bilinmeyen ilginç iş fikirlerinden biri olan ev bakıcılığı, belirli bir süre evinden uzak olacak kişilerin evcil hayvanlarına ve evlerinin içerisindeki diğer eşyalara bakarak para kazanma anlamına geliyor. Bu tür bir meslek bizim ülkemizde genellikle bakılması gereken hasta birinin evde olması ve ev sahibinin bir süreliğine evden çıkması gerektiği durumlarda tercih ediliyor. Bu tür bir meslek ne kadar yaygın bir hal alır bilmiyoruz ancak ülkemizdeki vatandaşların evlerini tanımadıkları insanlara bırakma huyu pek de yok gibi. Yine de aklınızda bulunması gereken mesleklerden biri. Eğer bu tür bir işe başlayacaksanız geçici süreliğine evcil hayvan bakılır şeklinde ilan verebilirsiniz. Bu fikir daha fazla tutacaktır.

18. Sosyal Medya Yöneticiliği

Çoğu kişi verdiği hizmetleri ya da sattığı ürünleri internet üzerinden de pazarlamaya çalışıyor. Dükkanı oldukça sapa bir yerde olan insanların bile internet üzerinden sipariş alarak büyük kazançlar elde ettiği günümüzde sizde internet hakkında bilgisi olmayan ancak satış yapmak isteyen kişilerin sosyal medya hesaplarını yönetebilirsiniz. Bu iş için satış yapmak isteyen kişilerin ürünleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve Facebook, Instagram gibi alanlarda geniş kitlelere ulaşarak satışı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

19. Google Reklam Uzmanlığı

Web dünyasında şöyle ya da böyle bulunan kişilerin Google reklamları hakkında bilgisi vardır. ‘’Google üzerinden yapılan aramalarda sizin siteniz öne çıksın ister misiniz?’’ sorusu ile arkadaş olacağınız bu meslekte insanların web sitelerinin reklamlarını ayarlayabilirsiniz. Google hakkında bilginiz varsa ve reklamları yönetebileceğinizi düşünüyorsanız hem özel kuruluşlarda hem de reklamları hazırlanacak kişilere yardım edebilirsiniz.

20. Blog Açmak

Eskiden beri popüler olan blog yazmak şimdilerde daha da popüler bir durumda. Çünkü blog yazmak ve blog açmak içerisine ekleyeceğiniz birbirinden farklı konular ile ziyaretçilerinizin sayısını artırabiliyor. Blog açmak için illa her konuda bilgi sahibi olmanız da gerekmiyor. Bunun yerine en iyi bildiğiniz şeyleri yazabilirsiniz. Eğer bir öğrenci iseniz okuduğunuz bölümü yazabilirsiniz eğer bir perdeciyseniz perdenin nasıl üretileceğini dahi yazabilirsiniz. Blog yazmaya başladığınızda kazanmak zor gibi gelebilir ancak bir süre sonra ne kadar kazandığınızı görebilirsiniz.

21. Tanıtım Tasarım Danışmanlığı

Reklam ve tanıtım faaliyetleri son zamanların en önemli satış stratejilerinden biri. Bu nedenle de tanıtım yapacak olan firmalar ve küçük işletmeler karşı tarafa sundukları hizmetleri detaylı ve profesyonel bir şekilde hazırlayacak tanıtım tasarım danışmanları arıyor. Sizde sürekli olarak başka kişilere ve ya kurumlara çalışmalarını tanıtacak olan adresler biliyorsanız hemen bu işe başlayın. İlaç mümessilliği gibi bir iş olarak da düşünebileceğiniz bu meslekte karşınıza bir araç parçasını tanıtmaktan yeni çıkan bir besin ürününü anlatmaya kadar fazlaca seçenek sunulabilir. Hem internet üzerinden hem de sunum şeklindeki tanıtımlar için bir firmanın ihtiyacı olan tanıtım tasarımlarını hazırlayarak kısa sürede hatırı sayılır kazançlar elde edebilirsiniz.

22. Seyahat Danışmanlığı

Seyahat acentelerinden daha düşük ücretler talep eden ve gezilecek yerlerin listesi, yapılacak harcamaların listesi gibi bilgilerin sunulduğu çizelgeler hazırlayarak kişilerin gitmek istediği özelliklerde ülkelere ya da şehirlere yönlendirme yapan meslek seyahat danışmanlığı. Ancak siz bu kadar profesyonel anlamda işi yürütmek zorunda değilsiniz. Kendi şehriniz içerisinde gezilecek olan her yeri biliyor ve en güzel yemeklerin nerede sunulduğu gibi bilgilere sahipseniz gelen yerli ve yabancı turistlere seyahat danışmanlığı yapabilirsiniz. Eğer farklı ülkelere gitmişseniz sizin gibi bu ülkelere gidecek olan kişilere ekonomik bir seyahat nasıl olur pahalı bir seyahat nasıl olur gibi bilgiler verebilirsiniz. Kalınacak yerler, yenecek yemekler, adetler gibi çeşitli konularda bilgiler sunarak kazanç elde edebilirsiniz.

23. Açılış Sayfası Uzmanlığı

Bildiğiniz gibi açılan web sitelerinde kullanıcıların önüne gelecek olan ilk sayfa her zaman önemlidir. Çünkü ister e-ticaret olsun ister farklı bir konuda web site açılmış olsun ana sayfa kullanıcıların ilgisini ilk çeken alandır. Arama motorlarının gözünde dikkat çeken bu alanların doğru bir şekilde kodlanması ve SEO optimizasyonu gibi detaylarının hazırlanması ile daha güçlü bir konum elde edilebilir. Sizlerde bu tür konularda bilgiye sahipseniz sadece ana sayfa ya da açılış sayfası denilen kısımları düzenleyebilirsiniz.

24. İç Tasarım Danışmanlığı

Dekorasyonun giderek önem kazandığı günümüzde iç mekanların nasıl tasarlanacağı konusunda çeşitli firmalar hizmet vermeye başladı. Eğer sizin de bu tür meraklarınız varsa bu şirketlere başvurarak insanların ilgisini çekecek iç mekan tasarımları için danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Bu işi profesyonel anlamda yürütemezseniz bile farklı iç mekan tasarımlarını toparlayarak web sitenizden sunabilirsiniz.

25. Ödev Yardımcılığı

odev yardimciligi yapmak
Ödev yardımcılığı yapmak sizin için bir ek iş fırsatı olabilir

Çocuklarının ödevlerine yardımcı olma konusunda sıkıntı yaşayan ya da vakit bulamayan ailelerin tercih ettiği ödev yardımcılığı özellikle ilkokul döneminde ve lise döneminde tercih ediliyor. Sizde uzman olduğunuz bir alan varsa öğrencilere bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Matematik, sosyal bilgiler ya da fen bilgisi gibi pek çok derste öğrencilerinize yardımcı olabilirsiniz. Özel derslerden farklı olarak öğrencilere sadece ödevlerini doğru bir şekilde yapmalarına yardımcı olan bu kişiler saatlik ücret aldıkları gibi aylık oldukça güzel kazançta elde edebiliyorlar. Boş zamanlarınızda bu mesleği deneyebilirsiniz.

26. Çocuk Bakıcılığı

Çalışan ailelerin daha sık tercih ettiği mesleklerden olan çocuk bakıcılığı için belli bir süre deneyim sahibi olmanız gerekiyor. Ayrıca çocuklarla aranızın da iyi olması lazım. Aileler genellikle işte oldukları vakitlerde size çocuklarını emanet ettiği gibi düğün, cenaze ya da hasta ziyareti gibi çocuklarını götürmek istemedikleri mekanlara giderken de size bırakabilirler. Tam gün çalışamam diyenler için belirli zamanlarda ve ya belirli durumlarda çocuk bakıcılığı yapılacağına dair ilan verebilirsiniz.

27. Emlak Yöneticiliği

Ülkemizdeki üniversitelerde emlak yöneticiliği alanında açılan bölümlerden birine başlayabileceğiniz gibi çevrenizde kiraya ya da satılığa çıkarılacak her şeyi sizde satabilirsiniz. Aradan alacağınız komisyonlarla birlikte internet kullanmayı pek bilmeyen kişilerin ilanlarını internet dünyasına taşıyabilir ve ufak bir komisyon da olsa alabilirsiniz. Sürekli yenisi yapılan binalar ve yenilenen araçlar nedeniyle ülkemizde böyle bir işe ihtiyaç var.

28. Tasarlayarak Satış

Bayanlar arasında oldukça yaygın bir hale gelen mesleklerden olan tasarlayarak satışta rekor kıran ülkelerden biriyiz. Keçeden çanta, pleksi aynalardan kapı süsleri ve daha pek çok tasarım ürününü satan insanlardan biri de siz olabilirsiniz. Aklınızda birkaç fikir varsa hiç geri durmayın. Çünkü parlak fikirleri değerlendiren kişiler şu anda oldukça zengin. İplerden ufak kasalar yapmak ya da ahşap üzerine resim yapmak gibi ilgi çekecek fikirlerinizi tasarlayın ve sunun.

29. E-Bay Satış Yapmak

Dünyaca tanınan alışveriş mekanlarından olan E-bay genellikle kitap satışı ile öne çıksa da her türlü ürününün sunulabildiği alanlardan biri. Sizde bu siteyi inceleyerek satmak istediğiniz bir ürün varsa pazarlayabilirsiniz. Dünyaca tanınan bir adres olmasından dolayı ürünlerinizi daha fazla kişi görecek ve daha fazla kişi alacaktır. Amazon türü olan bu siteye de üye olarak işe koyulabilirsiniz.

30. Vektörel Tasarımcılık

vektorel tasarim yapmak
Vektörel tasarımlar yaparak firmaların logolarını yada oyun imgeleri oluşturup satabilirsiniz.

Vektörel çizimler internet dünyasında sıkça tercih ediliyor. Kimisi logo için kimi üyelik oluşturduğu alanlar için vektörel çizimlerle desteklenmiş çalışmalar istiyor. Sizde bu tür çalışmalar hazırlayabiliyorsanız mutlaka bu işe girişmelisiniz. Büyük firmaların sayfalarına, logolarına ve çeşitli ürünlerine vektörel tasarımlar hazırlayabilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

31. Fotoğrafçılık

Eğer çekim yapma yeteneğiniz varsa ve fotoğraf çekimleriniz beğeniliyorsa bu işi profesyonel anlamda yürütebilir ve kazanç haline getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey ise yakınlarınızdan birkaç kişinin fotoğraflarını başarılı bir şekilde çekerek sosyal medya ve web siteniz üzerinden yayınlamak olacaktır. Her ne kadar amatör dahi olsanız bir süre sonra sizin de çekimlerinizi beğenen kişiler karşınıza çıkabilir. Mutlu anları karelemek ve sokak çekimleri yapmak sayesinde aylık 2500 TL gibi bir kazancınız olabilir.

32. Düğün Fotoğrafçılığı

Günümüzde çiftlerin popüler ihtiyaçlarından biri haline gelen düğün fotoğrafçılığı dış mekan çekimleri ve profesyonel çekimler ile daha da beğenilir hale geldi. Sizde sadece bir gününüzü ayırarak çiftleri hem dış mekanlarda çekebilir hem de düğün zamanı davetlileri ve düğün sahiplerinin çekimlerini yaparak 500-2500 TL arası kazanabilirsiniz. Çekimlerinizi ise referans olarak kullanabilir ve daha fazla tanınan bir hal alabilirsiniz.

33. Tebrik Kartı Tasarımcılığı

Her ne kadar eskilerden kaldığı düşünülse de tebrik kartı göndermek yaygınlığını korumaya devam ediyor. Sizde tebrik kartı tasarımı yaparak ya da tebrik kartı hazırlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Davetiye tasarımı da yaparak kazanç elde edebileceğinizi unutmayın. Eğer tebrik kartı tasarlayamam diyorsanız tebrik kartlarına, davetiyelere ya da farklı kartlara yazılacak sözler üretebilirsiniz.

34. WordPress Web Danışmanlığı

Çoğu insanın kendine ait bir web sitesi açmak istemesi ile başlayan bu serüvende en sık tercih edilen site tipi WordPress oluyor. WordPress web sitesine sahip olmak isteyenlerin ise bu konuda bilgi sahibi kişilere başvurarak ödeme yapması gerekebiliyor. Sizde WordPress bir sitede yapılabilecekler hakkında bilgi sahibi iseniz bu işi danışmanlığa çevirebilir ve WordPress ile ilgili sorunları ücretli bir şekilde çözebilirsiniz.

35. Kiralık Sürücü Olmak

Aracınız varsa ya da ehliyetiniz varsa kiralık sürücü olabilirsiniz. İnsanlar başka bir şehre geldiklerinde sadece kendileri için sürücülük yapan insanlardan hizmet almaya başladılar. Sizlerde ehliyetinizle ve aracınızla birkaç saatliğine, bütün bir hafta sonu ya da birkaç günlüğüne kiralık sürücü olabilirsiniz. Taksi gibi de düşünebileceğiniz bu meslekte kendi şehrinizin bütün yollarını bildiğiniz için kişilere rehberlik hizmeti de sunabilirsiniz. Özellikle yabancı turistler bu hizmeti çok daha fazla tercih ediyor.

36. Kişisel Araç Kiralama

Kendinize ait bir aracınız varsa ve sürekli kullanamıyorsanız aracınızı kiraya vererek para kazanabilirsiniz. Hafta içi sık sık kullanmadığınız aracınızı bir günlüğüne ya da birkaç günlüğüne kiraya verdiğinizde edineceğiniz kazanç ise oldukça fazla olacaktır. Bu sayede birikim yaparak yeni bir araç bile alabilirsiniz.

37. Sanat Toplayıcılığı

Sanatsal değeri olan vazo, resim, antika eşyalar ve daha pek çok seçeneği bir araya getirerek ücretli bir müze açabilir ya da internet üzerinden bu ürünleri yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Son zamanlarda bu alanda oldukça rağbet var ve eski olup sanatsal değeri yüksek olan ürünler antikacılarda dahil olmak üzere iç mekan tasarımı yapan firmalar tarafından da tercih ediliyor.

38. İkram Hizmetleri

Evde yemek yapmak gibi bir yeteneğiniz varsa ve ikramlık ürünler hazırlamakta üstünüze yoksa seyahat acentelerine, toplantı yapan firmalara, otellere, pastanelere ve bu tür ikram sunan mekanlara minik kurabiyeler, pastalar satabilirsiniz. İkram hizmetleri sadece yiyecek ile de sınırlı değildir. Bunun için minik hediyelikler, ülkemizi tanıtan broşürler ve akla gelebilecek her türlü ürünün hazırlanması da dahil edilebilir. Özellikle düğün, nişan gibi organizasyonlarda kapıda sunulan ikramlıklar ve diğer türlü misafirlere sunulan ikramlıkları da siz hazırlayabilirsiniz.

39. Uygulama Geliştiriciliği

Mobil cihazlardan tutunda bilgisayar ortamında kullanılan pek çok programın insan hayatını kolay bir hale getirdiği açık bir gerçek. Sizlerde insanların faydasına olacak yeni bir program geliştirebilirsiniz. Çok büyük çaplı bir program olmasa da Android marketlerde ve ya diğer marketlerde satılabilecek türden çalışmalar sunabilirsiniz. Ücretli olarak sunacağınız programlar sayesinde belirli bir kazanç elde edebilirsiniz.

40. Online Haber Muhabirliği

Günümüzde haber sitelerinin sayısı çok fazla arttı. Sizde online olarak bu haber sitelerine çeşitli haberleri girerek kazanç elde edebilirsiniz. Webmaster sitelerinde bulacağınız haber muhabirliği ya da haber editörlüğü ilanlarına başvurarak aylık 1000-3000 TL arası kazanç elde edebilirsiniz. Özel haberler hazırlayabilir ya da herkesin merak ettiği haberleri hazırlayarak kendi haber sayfanızda da kazanç elde edebilirsiniz.

41. Patent Almak

Patent almak yurt dışında sıkça tercih edilen işlerden biri. İnsanlar yeni bir şey keşfetmeseler bile önceden olan şeylerin üzerine yeni fikirler ekleyerek bu ürünlerin patentini alıyorlar. Daha sonra ise bu ürünler üreticiler tarafından satın alınıyor. Sizde patent türü bir işe girerek elinizdeki fikirleri kısa sürede paraya dönüştürebilirsiniz. Bir bakarsınız aldığınız bir patent çok yüksek bir gelir getirir.

42. Alan Adı Alış-Satışı Yapmak

Alan adı almak ülkemizde sıkça tercih ediliyor. Özellikle de kurum ve ya kuruluş türü yerlerin ve markaların alan adını önceden almak daha sonra yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayabiliyor. Sizde alan adı alarak elinizdeki bu alan adlarını satışa sunabilir ve aldığınızdan daha pahalıya satabilirsiniz. Sizlere 30 TL gibi bir maliyeti olacak alan adı sayesinde 1000 TL gibi bir rakam kazanabilirsiniz.

43. Popup Dükkan Açmak

Popup dükkan aslında geçici dükkan anlamına geliyor. Sizde kira derdi, vergi derdi gibi bir durumla karşılaşmadan ürünlerinizi satmak isterseniz bu tür bir dükkan açabilirsiniz. Uygun fiyatlı ürünler getirerek bir ve ya iki günlüğüne ya da hafta sonları için ufak bir yerde dükkan açabilir ve ürünlerinizi burada sattıktan sonra birkaç günlük ödemenizi yaparak başka yerlere taşınabilirsiniz. Semt pazarları gibi bir hal alan ya da sosyete pazarları gibi bir düşünceden doğan bu dükkan fikri hem kazançlı hem de kolaylıkla ürün satmayı sağlıyor.

44. Serbest Editörlük

Günümüzde yazı yazan sayısı oldukça arttı. Bunun en basit örneği olarak üniversitelerde öğrencilerden okunaklı makale isteyen öğretmenler bulunuyor. Ancak yazı yazmak herkesin harcı olmadığından dolayı kimi zaman kalitesi ve imla, noktalama hataları ile dolu olan yazılar karşımıza çıkabiliyor. Sizde kendi deneyimlerinize güvenerek yazılan bu yazıları okuyabilir ve metin içerisinde düzenlemeler yaparak para kazanabilirsiniz. Serbest editörlük birkaç saatte 25-30 TL gibi bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

45. Seyyar Tamircilik

Elektronik eşyalarla çevrili olan dünyamızda her gün bir makinemiz bozulabiliyor. Bozulan bu ürünlerin tamirini yaptırmak içinse illa ki yakınlarda bir tamirci arıyoruz. Ancak siz bu düzeni bozarak istenilen yerde tamir işi sunan seyyar bir tamirci olabilirsiniz. Bozulan bir televizyon için evde tamir hizmeti sunabilirsiniz.

46. Veri Analizi Yapmak

Veri analizi yapmak son zamanlarda oldukça zor bir hal aldı. Hatta bunun için anketör arayan şirketler bulunuyor. Ancak bu tür hizmetler yerine kısa sürede veri analizi yapabilecek kişilere ihtiyaç duyuluyor. Sizlerde internet üzerinden kişilere ufak ücretler karşılığında anketler yapabilir ve belirli verileri analiz edebilirsiniz. Elde edeceğiniz bilgileri ise yüksek miktarlardan satabilirsiniz.

47. Elektronik Parça Mağazası

Elektronik ürünler hemen her yerde satılıyor. Mesela bir laptopu yüzlerce mağazada bulmak mümkün. Ancak laptop parçaları dediğiniz zaman bu ürünleri her yerde bulamıyorsunuz. Çünkü elektronik aletlerin parçaları her yerde sınırlı sayıda satışa sunuluyor ve istenilen çeşitleri bulmak pek de mümkün olmuyor. Siz ise hem sıfır hem de ikinci el olmak üzere elektronik parçaları bulunan bir mağaza açabilirsiniz. İster sanal ortamda isterseniz de gerçek hayatta bir dükkan açarak kazancınızı artırabilirsiniz.

48. Reklam Yazarlığı Yapmak

Web dünyasında bir ürünün satışını yapabilmek için mutlaka bu ürünle ilgili kaliteli bir reklam metni hazırlamak gerekiyor. İnsanları tüketime çeken bu durum içinse site sahipleri büyük bir arayış içerisinde. Sizlerde reklam yazıları ya da reklam sloganları bulabileceğinizi düşünüyorsanız e-ticaret sitelerine ve çeşitli sitelere başvurarak reklam yazarlığı yapabilirsiniz. Bu iş sayesinde büyük firmaların reklam bölümünde çalışabilir ya da reklamcılık sektöründe yerinizi alabilirsiniz.

49. Lisanslı Ürün Dağıtıcılığı

Lisanslı ürünler kaliteli olmasından dolayı pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Ancak bu ürünleri bulmak zaman zaman kolay olmuyor. Sizde lisanslı ürünleri üreticisinden alarak çeşitli adreslere satışını yapabilirsiniz. Bu sayede aradan komisyon alabilir ve toptancılık da yapabilirsiniz. İlçelere gidecek olan lisanslı ürünleri ilden alarak kısa sürede birçok mağazayı kendinize bağlayabilirsiniz.

50. Online Anket Doldurma

Çoğu yerde karşımıza çıkıyor belki. Ancak bu iş fikri doğru adresler bulunduğunda yüksek kazanç getirebiliyor. Online anket doldurmak için öncelikle bilgisayarınızın başında doğru adresleri tespit etmelisiniz. Gerçekten ödeme yapan sitelerin kullanıcılarını bulduktan sonra ödeme koşullarını da inceleyerek bu sitelere üye olabilir ve kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi>>

Diğer iş fikirleri için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz