Dolar alınır mı? 2021 dolar tahminleri

0

Önemli Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Geçtiğimiz yıllardan beri Türk lirası dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Covid-19 Salgını sonrasında tüm dünyada dolar ve euro değer kazanmaya devam etti. Ülkemizde hali hazırda Euro ve Dolar karşısında eriyen para birimimiz enflasyon ve pandemi nedeniyle daha da erir hale geldi.

2020 ocak başında 5.8 Türk lirası olan dolar , Ekim ayına geldiğimizde 7.80 Türk lirasına kadar yükseldi. Dolar bu şekilde artışı sadece Türk lirası karşısında değil dünya genelinde pandemiden oluşan süreçler yüzünden insanlarda doların güvenilir gelmeside var..

Euro 10 tl yi buldu peki en çok konuşulan dolar ne olacak ?

Euro 9.20 Türk lirası seviyesindeyken kısa sürede 10 tl bulacağı tahmin ediliyor. Yıl sonuna kadar ise dolarda TL bazında 10 tl seviyesinde olmasa dahi 9 TL bandlarına gelmesi bekleniyor.

Merkez bankası çözümü nedir ?

Merkez bankası geçtiğimiz yıllarda ve 2020 yılında doların euronun birden artışı karşısında Türk lirasını koruyabilmek adına mevcut rezervelerini satmış ve duruma hakim olmak adına bir kaç hamlesi olmuştu. Fakat bu hamleyi hali hazırda gideri olan bir ailenin geçimini Babadan deden kalan toprağı satmak gibi düşünebilriz. O sattığımız arsa parasıyla herhangi bir yatırım yapmaz günlük erzak için kullanırsak gün sonunda yine paramız bitecektir..

Merkez bankası rezervesi eksilerde

Türk lirasını yükseltmeye çalışmak için çok rezerve harcayan Merkez bankası artık eksi rezerveye ulaştı. 2001 ekonomik krizde bile eksi rezerveye ulaşmayan merkez bankası şuanda eksi durumda olduğu için artık Dolar euro yükselişine müdahele edemiyor.

Dolar Euro almak doğru mu ?

Dolar euro artışı sürekli devam ediyor ve çok az düşüşe geçse dahi diğer günler yükselişini sürdürüyor, peki ileride bu süreç nasıl devam edecek ? Artış giderek artacak pandemi süresince oluşan sıkıntılar 2020 yılı ile bitmeyecek 2021 de benzer sıkıntıları yaşayacağız , 2021 ortalarında artık dolar euro artışı durması bekleniyor..

Dolar euro yatırım için en iyisi mi ?

Şuanda Türk liranızı bankaya faize yatırsanız dahi , faizli birlikte aldığınızda paranızın dolar cinsinden karşılığını korumakta zorlanıyor olacaksınız. Bu nedenle sadece ülkemizde değil gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları yatırımlarını global para birimleri olan dolar ,euro gibi para türlerine dönüştürerek kendi para birimlerinin zararını yaşamak istemiyorlar..

Pandemininde büyük etkisiyle dolar euro artışı bir süre daha bu kadar hızlı olmasada süreceği aşikar , zamanında 3-4 tl iken kimse 7 tl ön görülmüyordu şimdi ise 10 tl olması gündeme geldiğinde yine benzer şekilde çoğumuz yok 10 tl olmaz diyebiliriz ancak Türk lirasının değerinin kaybetmesi yaşadığımız pandemi nedeniyle daha kötü geçmesi çok doğal. Bu nedenle yatırımlarınızı yaparken dikkat etmeli ve bufaktörün ortada olduğunu asla unutmamalısınız.

Önceki İçerikMiras Reddedildiğinde Emekli Maaşına ne Olur?
Sonraki İçerikKredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz