Hobi tavsiyeleri | Hobi Dünyası

0

Herkes kendisine birer hobi bulmak ister. Çevresini gözlemleyerek bir hobi tavsiyesi alma işine girer. Ama aklına gelen veya hobi tavsiyesi olarak aldığı her fikir bir süre sonra sıkıcı bir hal alır. Çevrenizdeki çoğu kişi genel olarak bazı işlerle uğraşırlar ve bu işleri yaparken de oldukça eylenirler. Sizde bu tarz bir eğlence arayıp bulamıyorsanız şuan doğru yerdesiniz. Bizim fikirlerimiz ile bazı hobi tavsiyelerini sizler için yazdım. Bakalım aşağıdakilerden hangisi sizin zevkinize uygun birer etkinlik olacak.

İşte Birbirinden Farklı Hobi Tavsiyeleri

Yumurta Kabuklarını Civcivler Bile Beğensin!

Yumurtalarla yapılan sanatlar o kadar fazla ki yumurtanın içini dışını hatta kabını dahi kullanarak harika hobiler geliştirebilirsiniz. Ancak bu hobimizde yumurta kabuklarından bahsedeceğiz. Eğer resim yapma ya da şekil verme, yontma gibi becerileriniz varsa yumurtaların içini boşaltıp harika renklere boyayabilirsiniz. Elinize alacağınız bir iğne ile kabukta minik delikler açarak şekiller verebilir alt kısmına ise minik bir mum yerleştirerek evinizi donatabilirsiniz.

yumurta boyama hobisi
Yumurta boyamayı bir hobiye dönüştürme

Heyecan İsteyenler İçin Rafting

Kendinizi bir anda güç isteyen bir hobinin içerisinde bulmak isterseniz mutlaka rafting yapmayı denemelisiniz. Dik nehirler üzerinde raft adı verilen sallarla yapılan bu hobide ellerinizde bulunan küreklerle kendinizi akıntıya bırakmadan doğal güzellikleri izleyebilir ve huzur bulabilirsiniz. Raft denilen sallar üzerinden en az 6 en fazla 8 kişilik gruplar halinde yapabileceğiniz bu sporda tek bir vücut olmazsanız salınız devrilecektir. Takım çalışmasının en güzel örneklerinden olan rafting uygulamasını iş arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle ya da hiç tanımadığınız insanlarla da yapabilirsiniz. Müthiş doğaya karşı eğlence dolu bir gün geçirmenin yeni adı raftingi macera severlerde denemeli…

rafting yapmak
Rafting sizin için heyecan verici bir hobi olabilir

Yamaçlardan Gelen Ses Yamaç Paraşütü!

Yükseklik korkusunu yenmek isteyenler ya da dünyaya kuş bakışı bakmak isteyenler için en güzel hobi tavsiyelerinden biri de yamaç paraşütü. Kendinizi yüksek bir yamaçtan en hafif hava araçları ile atmanızdan ibaret olan bu hobide kendinizi gökyüzünden inen kar taneleri gibi hissedeceksiniz. Paraşütün minik bir çanta boyu kadar küçülebilmesi sayesinde sadece sırt çantası kadar bir parça ile kendinizi bırakabileceğiniz yamaç paraşütü sağlık koşullarınızın elverdiği takdirde yapabileceğiniz etkinliklerden biri. Her şehirde belirli aralıklarla düzenlenen yamaç paraşütü etkinliklerine katılarak ya da özel gruplara dâhil olarak bu hobiyi yapabilirsiniz.

hobi önerileri
Yamaç paraşütü ile atlamak size göre bir hobi olabilir

Denizden Ayrılmayanlara Dalış/Dalgıçlık

Su altındaki gizemli dünyayı keşfetmek isteyenlerin deneyeceği hobilerden biri olan dalgıçlık gerekli ekipmanların hazırlanması ile birlikte pek çok kişi için sağlıklı bir etkinlik olabiliyor. Suyun altındaki dünyaya dâhil olmayı sağlayan bu spor ile balıkları ya da deniz altındaki dikkat çekici yerleri keşfedebiliyorsunuz. Balık adamlar ve denizkızları ile örülü büyülü bir dünya olan dalgıçlık suyun verdiği rahatlatıcı etkisi ile sizleri uzak diyarlara götürebiliyor.

hobi
Dalış yaparak gizemli dünyaya açılacak bir hobi

At Biniciliğine Ne Dersiniz?

Atalarımızdan bu yana oldukça ilgi gören hobilerden biri olan at biniciliği aslında atı yönetme sanatıdır. Eğer hobileriniz arasında at biniciliği varsa araba kullanırken kitap okumak gibi iki zor işi bir araya getirmiş bir insan kapasitesine ulaşabilirsiniz. Oldukça zor olan at biniciliği hızın verdiği yenilikle ve atlardan gelen asillikle birleştiğinde sizleri rahatlatacak ve bir yandan da güç kazanmanızı sağlayacak bir seçenek olacaktır.

at biniciliği hobisi
At biniciliğini bir hobiye dönüştürün

Etrafınızda sürekli birileri olsun, gezelim tozalım diyorsanız

Bu iş için aslında en önemli ve bana göre tek faktör yanınızdaki arkadaşınızdır. Eğer ki aktif yerinde duramayan birisini bulursanız o sizi zaten evde oturtmayacaktır. Sürekli karşınıza yeni yerlere gitme fikirleriyle çıkacaktır. Bu en kolay seçenektir. Siz evinizde yatın, arkadaşınız sizin yerinize düşünüp her şeyi ayarlasın.

Uzun vadede insanların dikkatini çekebilecek bir şey arıyorsan

koleksiyon yapma
Sabırlı biriysen tam sana göre bir fikrimiz var. Koleksiyonculuk! Merak ettiğin bir alanda özel parçalar bulup onları biriktirebilirsin. Bu para olabilir, özel üretim oyun konsolları olabilir, klişe olacak ama pul olabilir. Bu seçenekleri artırabilirsin, yeter ki ilgi alanını doğru belirle. Ondan sonra ufaktan eşyaları toplamaya başla. Sadece birkaç yıl içerisinde kayda değer bir koleksiyonun olduğunu göreceksin.

Şehir hayatı seni bıktırıyor ise yapman gereken bir şey var!

doğa yürüyüşü yapma
Sen yanlış yerde yaşıyorsun demektir. Doğaya çıkman seni rahatlatacak ve mutlu edecektir. Doğanın içerisinde bir kamp, dağcılık vb. sporlar tam sana göre. Bu konuda sana yardımcı olacak birçok kulüp var. Turlar bulup, kalabalık bir grupla bu etkinlikleri gerçekleştirebilirsin. Üstelik oldukça uygun fiyatlara.

Etrafımda kimse olmasın diyorsanız

evde muzik dinleme
Sizin ilacınız ev ortamı. Kitabınızı veya müzik çalarınızı alıp kendinizi farklı dünyalara götürebilirsiniz. Bir süre sonra sıkılırsanız dışarı çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz. Oda sizi sarmadıysa oltanızı alıp balık tutabilirsiniz. Bu seçenekler artırılabilir. Sizin ilgi alanınız bu konular dışındaysa onları da yapmaya yönelin. Aman boş ver deyip başınızdan savmayın.

Benim ilacım teknoloji diyenlerdenseniz

teknoloji takip etme
İşte burası tam bize göre. Benimde çok ilgili olduğum konuların başında gelen teknoloji, insanı gerçekten oldukça rahatlatmakta. Kafanızın dağılması için yabancı sitelere girip Japonların neler ürettiklerine bakmak bile insanı kendinden geçiriyor. Eğer teknolojiye dokunmak isterseniz tekno marketler tam size göre. Özellikle ürünleri kullandırtan mağazalara kesinlikle uğramalısınız. Bilgisayar, oyun konsolu, telefon, tablet, fotoğraf makinası vb. alanlarda, hatta biriyle yetinmeyip hepsi ile ilgilenebilirsiniz. Vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.
Eğer yukarıda belirttiğimiz konular sizin için yeterli değilse, gidiş yolumuza bakarak kendinize daha uygun alanlara yönelebilirsiniz. Önemli olan mutlu olduğunuz konuyu düzgün seçmeniz. Mutluluğunuzun kaynağını bulursanız gerisi rahatlıkla gelecektir. Kafanızda beliren hobi için hemen para harcamamaya dikkat edin. Aksi halde paranız boşa gitmiş olabilir. Kesinlikle zevk alabileceğini düşündüğünüz veya daha önce tecrübe ettiğiniz bir etkinlik bulup, hesabınızı o yönde yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bunların dışında farklı hobilere sahi olduğunuzu düşünüyorsanız bizlerle yorum bölümünden paylaşabilir farklı arayışlar içinde olan okurlarımızın da ufkunu genişletmiş oluruz…

Önceki İçerikEvde Kedi Bakımı | Kedier
Sonraki İçerikYenilenebilir Enerji Kaynakları