KOSGEB Girişimcilere 50000 TL Hibe Desteği

0
hibe desteği kosgeb
hibe desteği kosgeb

Bilindiği gibi girişimcileri desteklemek adına son zamanlarda farklı çalışmalar sunan bir adres olarak KOSGEB önemli başarılara imza atıyor. Kamu finans desteği veren KOSGEB aslında küçük ya da orta ölçekli sanayi kuruluşlarını desteklemek amacıyla kurulmuş olsa da günümüzde çeşitli alanlara destek de verebiliyor. Yeni bir işletme kurup çalışma hayatına başlayacaklara ve küçük ölçekli işini büyüteceklere hibe desteği sunan KOSGEB 50000 TL hibe desteği ile de son zamanlarda pek çok kişiye yardımcı oluyor. Sayısı giderek artan halı yıkama firmaları ise alınan hibeler sonucu oluşturulan işletmelere örnek olarak verilebiliyor.

KOSGEB 50.000 TL Hibe Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB 50.000 TL hibe desteği için öncelikli olarak kişilerin;

KOSGEB, İŞKUR ve Üniversitelerin açtığı ‘’Girişimcilik Kursları’’ndan birinden 70 saatlik eğitim alması gerekiyor. Ancak üniversitelerin çeşitli bölümlerinde ‘’Girişimcilik’’ eğitimi alınmış ise bu eğitimden muaf olunabiliyor. Alınacak olan bu eğitimler tamamen ücretsiz olup projesini değerlendirerek bir işletme açmak isteyen ya da küçük olan işletmesini büyütmek isteyen herkes bu programa başvurabiliyor. Hatta sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, vakıflar gibi çeşitli alanlarla birlikte üniversiteler, eğitim kurumları gibi alanlardan da başvurular kabul ediliyor.

  • Kişiler KOSGEB 50000 TL hibe desteği için başvuruda bulunacaklarsa illerinde bulunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veren kurumları bulmaları gerekiyor. Bunun için gerekli bilgilerde internet üzerinde bulunabiliyor.
  • KOSGEB genç girişimciler hibe desteği programından yararlanarak 50.000 TL hibe almak isteyen kişilerin ise 30 yaşını tamamlamamış olması gerekiyor. Genç girişimcilere ve kadın girişimcilere hibe destekleri konusunda daha kısa sürede yardım sağlanıyor.

Hibe Desteğinden Yararlanmak İçin Neler Gerekiyor?

hibe desteği
Hibe desteği

Kişilerin ya da kurumların hibe desteğinden faydalanmak için aldıkları eğitimler çerçevesinde bir plan yaparak işletmelerini kurmaları gerekiyor. Yani kosgeb 50000 tl hibe desteği almak isteyen birinin önce eğitim alması daha sonra plan yaparak işletmesini açması ya da projesini hayata geçirmesi gerekiyor. Bu dönem zarfında açılan işletme için hibe verilmiyor.

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen ve bunun için kursa gelen kişiler eğer ortak olacaklarsa %30 oranında paya sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca ortak olsalar da olmasalar da kurulmuş olan işletmenin kuruluşundan itibaren 2 senenin geçmemiş olması lazım.

Aldığınız Girişimcilik eğitimi ile bir yola çıkıp işletmenizi açtıktan sonra KOSGEB’e hibe desteği için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eğer KOSGEB 50000 TL hibe desteği için sizin projenizi uygun bulmuşsa harcamalarınızı faturalandırdığınız için size hibeyi ödemeye başlıyor.

Hibe Nasıl Geri Alınıyor?

KOSGEB hibe desteği başvurusunda bulunan kişilerin projeleri KOSGEB tarafından onaylandığında kişiler onay kâğıtları ile bankaya giderek 50000 TL hibe kredisi alabiliyorlar. Ancak kredi borcu bulunan kişiler böyle bir avantajdan faydalanamıyor. Eğer gençler hibe desteği için başvuruda bulunurlarsa devlet 3 yıl boyunca kurulan işletmelerden gelir vergisi almıyor. Gençlerin maaşını da veren hibe desteği konusunda detaylı bilgiye ulaşmak isteyenlerin mutlaka başvuru yapacakları yerlerden daha detaylı bilgi alması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz