Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? | Kuyumcu Dükkanı Açmak

4

Kuyumculuk Yapmak için Neler Gereklidir? Kuyumculuk Nasıl Yapılır ?

Kuyumcu dükkanı açma şartları
Kuyumcu dükkanı nasıl açılır şartları nelerdir?

Kuyum; değerli maddeler olan altın, gümüş, mücevher gibi cevherlerin işlenmiş haline denir. Kuyumcu ise bu değerli maddeleri ham olarak veya işlenmiş olarak alan, işleyen veya aldığı gibi satan işletmecilere verilen isimdir. Bir diğer adı da sarraf olarak bilinir. Kuyumcular altın alış ve satış fiyatları üzerinden kar elde ederler. Altını müşteriden satın alırken  satış fiyatından aşağı bir fiyata  alırlar ve satış fiyatına satarak arada kalan fiyat aralığından kar elde etmiş olurlar.  Bu şekilde müşteri portföyüne göre kar oranı belirlenir. Peki bir kuyumcu dükkanı açmak için neler gereklidir, nasıl bir kuyumcu dükkanı açılır ?

Kuyumcu Dükkanı Açarken Gereken Sermaye Ne Kadardır ?

Kuyumculuk dükkanı açabilmek için gerekli yasal zorunlulukları yerine getirmeniz gerekirken bir de  işletme ile ilgili yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Bu şartların işin maddi gider kısmıdır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 •  Öncelikle güvenlikli bir işletme yeri kiralamanız gereklidir. Bu tip bir işletme yerinin kiralama bedeli ortalama olarak aylık 10000 liradır. Kuyumcu dükkanı şehrin kalabalık caddelerinden birinde olması gerektiği için  işletme yeri kirası da yüksek olmaktadır. isteğe göre daha düşük bütçelere bir işletme yeri kiralanabilir.
 •  İşletme içinde bulunduracağınız tüm değerli altın ve mücevherler için yüksek güvenlikli bir kasa satın almanız gereklidir. Böyle bir kasanın size maliyeti ortalama olarak 10000 lirayı bulacaktır.
 • İşletme içinde sergileyeceğiniz altın ve gümüşler için özel teşhir vitrinleri oluşturmanız gereklidir. Bu tür teşhir vitrinleri için  özel aydınlatmaları olan görsel camlar ve raflar ortaya çıkarmalısınız. Bu vitrinlerin maliyeti de ortalama olarak 10000 lirayı bulacaktır.
 • İşin en önemli kısmı olan sermayedir. Kuyumculuk yapmak isteyenler için  eğer farklı bir firmanın ürünlerini satacaksanız büyük firmalar sizden 2000050000 lira arasında teminat istiyorlar. Eğer kendi ürünleriniz, satacaksanız bu konuda bir sermaye sınırlaması yoktur. İstediğiniz sermaye miktarınca altın alıp satabilirsiniz. Ancak yeni açacağınız bir işletmenin müşterilere güven vermesi için çeşit ve sayı olarak  fazla ürün bulundurması gerektiğinden  ortalama 50000 liralık bir sermaye gerekecektir.
Altın alıp satmak
Kuyumculuk nasıl yapılır? Kuyumcular ne kadar kazanır ?

Kuyumcu Dükkanı Açmak için Gerekli Belgeler

Kuyumcu dükkanı açmak için belirli işletme giderlerinin yanında yasal olarak yerine getirilmesi gereken şartlar, yasal zorunluluklar ve hazırlamanız gereken belgeler bulunmaktadır.   Bu zorunlulukları yerine getirdiğinizde size kuyumcu izin belgesi verilerek işletmenizin yasal olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yerine getirmeniz gereken yasal zorunlulukları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) İşletmeyi açacağınız dükkan size ait ise tapu belgesi değilse kira kontratının notere onaylatmak zorundasınız.

2 ) Nüfus cüzdanı suretinin iki adet fotokopisi, iki adet fotoğraf ve ikametgahınızı gösterir belgeyi temin etmelisiniz.

3 ) Bu evrakları alıp vergi levhanızı çıkartacağınız vergi dairesine gitmeli ve işletme bilgilerinizi vererek bir vergi levhası çıkarmalısınız.

4 ) İlgili esnaf ve sanatkarlar odasına gidip kayıt yaptırmalı, ticaret ve sanayi odasına üye olarak Ticaret sicil gazetesi, imza sirkülerini çıkarmalısınız.

5 ) İtfaiye daire başkanlığına giderek binanızın veya işletmenizin bulunduğu binanın binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikler de istenilen tüm şartları sağladığına dair onay almalısınız.

6 ) Emniyete giderek kuyumcu dükkanı açacağınız gösteren bilgi ve belgeleri vermeli, bu bilgilere dayanarak kuyumcu dükkanı açmak için her hangi bir sabıka kaydınızın olmadığını ve kuyumculuk izin belgesini almalısınız.

7 ) Tüm bu evrakları tamamladıktan sonra  valiliğe giderek kuyumculuk işletmesi için gerekli tüm belgeleri ve yasal zorunluluğu sağladığınızı bildirmeniz gereklidir.

kuyumcu-dukkani-acmak
Kuyumculuk yapmak istiyorum

Bir kuyumcu dükkanı açmak için ortalama olarak 100000 liraya yakın bir sermaye gerekli olduğu gibi yerine getirmeniz gereken bir çok yasal zorunluluk vardır. Bu zorunlulukları yerine getirdiğiniz de isteğe göre bir güvenlik kamera sistemi de kurabilir veya bu şekilde çalışabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  • Açmayı düşündüğünüz kuyumcunun sabit giderler ve dekorasyon masrafları için ortalama 100 bin TL fiyat belirlenmiştir. Sergİlenecek altınlar için bir sınır yazımızda da belirtilmemiş olup sınırlandırmak ta yanlış olur.

 1. 100 000 lira sermaye ile kuyumcu açmak mümkün değil. Bu rakamla sadece dekorunu belki yapabilirsiniz. Artı en az 10 kilo altın lazım yoksa uğraşmayın.

  • Katılıyorum 100 bin TL ile kuyumcu açmak mümkün olsa bile işletmek imkansızdır. Kuyumcu işi hem bilim hem moda işi bence.
   Bu işe kafa yoranlara basit bir örnek vermek gerekirse, her şey sona erip açılış yapıldıktan sonra bile, en az bir yıllık kiraya ve personel giderine dokunmayacak kadar paranız bankada, ve hiç bir teminata ayrılmadan pasif durmalı.
   Bir kilo altın mümkün değil vitrin çıkartmaz. Ve modelli çalışmaz iseniz yetmez. Bir süre sonra sermaye arttırmak mecbur hale gelir.
   Bir de müthiş bir sosyal çevre ister bu iş. Bence en önemlisi de budur bu mesleğin.
   Ümidiniz kirilmasin ama bence rakam telaffuz etmeden en mantıklı hesabı yapmanızı öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz