Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

0
ev satın almak
Ev satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Günümüzde her bireyin hayali başını sokabileceği bir evi satın almak ve hayatının geri kalanını kendine ait bir evde geçirmektir.  Ev almak kolay olmadığı gibi ev alırken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığı zaman ev için biriktirdiğiniz veya kredi olarak kullandığınız paranın değerinden düşük bir ev almak durumunda kalabilirsiniz. Peki ev alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

1 ) ev seçerken öncelikle kişisel yaşantınıza ve tarzınıza uygun bir muhitten ev seçmeniz sosyal yaşantınız için çok önemlidir. Sosyal yaşantınıza uygun olmayan bir muhitten ev seçmeniz tüm taşınma teleşınızın ve yapacağınızın masraflarının boşa gitmesi demektir. Bu nedenle sosyal imkanları yeşil alanı fazla olan bir muhitten ev seçmeniz hem yatırım amaçlı olarak akıllıca bir fikir olacaktır hem de yaşantınızın standartlarının üst düzey olması demektir.

2 ) Ev seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu evinizin yaşı ve mevcut durumudur. Evin yaşı 0 – 5 , 5 – 10, 10 – 15 yaşında ise satın alınabilir demektir. Özellikle yeni yapılmış olan evler tercih edilmelidir. Bu evlerin eksiği veya kusuru olmadığı için size masraf çıkarmayacaktır.

5 yaşında veya 10 yaşında bir ev tercih edilmesi durumunda evin mevcut durumu, boyası, iç mimarisi, kapı ve pencerelerin durumu kontrol edilmeli, eve ait tüm belgeler dikkatli bir şekilde incelenmeli ve evin güvenilir ve uzun yıllar masraf etmeden kullanılabilir bir ev olmasına özen gösterilmelidir.

3 ) Ev satın alırken eve ne kadar rayiç bedel biçildiğini araştırmalısınız. Rayiç bedel; belediye veya Çevre Şehircilik İl müdürlüğü tarafından belirlenen ve devletin eviniz için belirlediği birim fiyattır. Yani evinizin devletin gözündeki değeridir. Bu değer üzerinden deprem sigortasını yaptırırsınız. Bazı semtlerde belediyeler rayiç bedelleri güncellemediği için evinize biçilen rayiç bedel çok düşük çıkabilir.

Ev alırken evin değerini iyi araştırmalısınız
Ev alırken evin değerini iyi araştırmalısınız

Bu durumda siz devletten vergi kaçırmış konumuna düşecek ve vergi dairesi tarafından size bir ceza makbuzu yollanacaktır.  Rayiç bedel araştırması yaparak gerekirse güncelleme yaptırmalı ve tüm evraklarınızın eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz.

4 ) Evinizin veya satın almayı düşündüğünüz evin tapusunun fotokopisini alarak ada ve parsel numaraları yardımı ile evin ve üzerinde bulunduğu arsanın yerini  teyit etmelisiniz. Günümüzde belediyelerin imar müdürlüklerinin yaptığı çalışmalar sonucunda tapu da yazan ada ve parsel numaraları farklı yerlere kaydırılmaktadır. Bu durum evinizin değerinin düşmesine neden olacağı için mutlaka bu inceleme yapılmalıdır.

5 ) evi satın alırken kredi kullanacaksanız kredi için bankalar ile görüşmeye gitmeli ve düşük faiz ile kredi alabileceğiniz bankadan evin kredi değerini öğrenmelisiniz. Bankalar anlaşmalı oldukları expertiz firmaları aracılığı ile evinize değer biçtikleri ve bu değer üzerinden kredi kullandırdıkları için evinize verilecek kredi miktarını öğrenmeli ve peşinat miktarını bu kredi miktarına göre ayarlamalısınız.

6 )  Satın almayı düşündüğünüz evin  Ulaşım olanaklarını araştırmalı ve trafik konusunda veya yürüyüş ile ulaşımı kolay olan bir semt tercih etmelisiniz. Bu durum sizin işe gidiş gelişlerinizde zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır ayrıca evinizin etrafında veya çevre düzenlemesi içerisinde araç park yeri olmasına özen göstermelisiniz.

7 ) Satın almayı düşündüğünüz ev yeni bir ev değilse ev sahibinden eve ait fatura örneklerini almalı ve faturalar ile ilgili müdürlüklere giderek evin borcu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.ev-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

8 )  satın alacağınız ev bir apartmanda yer alıyorsa apartman yönetimi ile iletişime geçerek apartman sakinlerinin  yaşantısı, evin aidat miktarı, apartman kuralları ve apartman yaşantısı hakkında bilgi edinmelisiniz. Bazı apartmanlarda apartman sakinleri farklı yaşam tarzlarına saygı duymayabiliyorlar bu nedenle bu araştırmaları önceden yaparak huzursuz olmadan bir yaşam sürmeli ve yeni evinizin tadını çıkarmalısınız.

Tüm bu araştırmaları yaparak ödeyeceğiniz paraya değecek ve huzur kaynağınız olacak bir eve sahip olabilirsiniz. Aksi durumda yeni ev satın almış olsanız bile size sürekli huzursuzluk çıkaracak ve evi satmak durumunda kalacaksınız.

Önceki İçerikKuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? | Kuyumcu Dükkanı Açmak
Sonraki İçerikKiracı Hakları Nelerdir? | Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz