Doğa Yürüyüşü | Trekking Sporu

0
doğa yürüyüşü yapmak
Gurup halinde Tracking Sporu nasıl yapılır?

Trekking İngilizce’de bir yerden bir yere seyahat etme anlamına gelirken ülkemizde trekking doğa yürüyüşü sporu için kullanılmaktadır. Trekking sporunu her yaştan insan yapabilmektedir. Trekking ormanlarda, dağlık alanlarda ve bu tip yerlerde yapılmaktadır. Trekking sporu şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak isteyenlerin tercih ettiği bir spor aktivitesidir.

Trekking sporu gruplar halinde yapılan uzun bir yürüyüştür. Trekking sporunda en temel nokta yürüyüş düzeninin tek sıra halinde olmasıdır. Tek sıra halinde yürüme ile enerji daha düzenli kullanılmakta, tempo daha iyi ayarlanmakta ve uzun yürüyüşler mümkün olmaktadır. Bu yürüyüş düzenini gruptaki en deneyimli kişi sağlar. Gruptaki kişiler bu kişinin direktiflerini uygulamaktadır.

Trekking sporunda haberleşme çok önemlidir. Haberleşme; gelişigüzel değil, kişinin önünde ve arkasında yürüyen kişiye söylemesiyle oluşur. Haberleşmeyi taş düşme tehlikesi, dal çarpma tehlikesi gibi uyarılar oluşturur.

Trekking sporunun amacı kalabalık ortamlardan uzaklaşıp doğal yaşama ayak uydurabilmektir. Bu ilk başlayanlar için biraz zor olabilir. Bu yüzden ilk defa yürüyüşlere katılan kişilerin kolay parkurları tercih etmesi gerekir. Trekking yürüyüşüne katılacakların yanlarında mutlaka sırt çantası ve yürüyüşü kolaylaştırmak için yürüyüş ayakkabısı bulundurması gerekir. Sırt çantasında su, yiyecek, şapka, yağmurluk, düdük,  çorap gibi hafif ve gerekli malzemeler bulundurulmalıdır.

Trekking sporunda giyilecek giysiler hafif ve kişinin hareketini kısıtlamayacak özellikte olmalıdır. Pamuklu giysiler çok çabuk ıslandığı için sentetik veya yün giysiler tercih edilmelidir. Kalın giysiler yerine ince giysiler kat kat giyilmelidir. Böylece giysileri giyip çıkarma kolaylaşacağı için vücut ısısının kontrolü kolayca sağlanır.

Doğa yürüyüşü Trekking İle İlgili Önemli Bilgiler

tracking sporu
Tracking sporu hakkında bilmeniz gerekenler

– Fotoğraf tutkunu iseniz farklı bir heyecan yaşayacağınız bugünde yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi bulundurmalısınız.

– Sırt çantasına kullanmayacağınız eşyaları almamalısınız çünkü aşırı yük sizi gruptakilerden erken yoracaktır.

– Gruptan kesinlikle ayrılmamalısınız, ayrılacaksanız mutlaka gruptaki birine bu durumu bildirmelisiniz.

– Yürüyüşün geri dönüş saati gecikebilir kendinizi bu duruma göre hazırlamalısınız.

– Yürüyeceğiniz mesafeye uygun olarak su bulundurmalısınız

-Yaralanmalar için gurup içinde herhangi birinde küçük bir ilk yardım seti

-Yürüyüş yapacağınız alana bağlı olarak eğer iletişim olmayan bir yer ise acil durumlarda aşşağıdan sizinle iletişim kurabilecek telsiz bağlantınız olmasında fayda vardır.

-Hızlı hareket edilmemeli gurup ile uyum içinde olunmalıdır…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz