Yurtdışına Çıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

0

Yurtdışına çıkarken gerekli evraklar, yurtdışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler.

yurtdışına çıkarken nelere dikkat etmeliyiz, yurtdışına çıkarken gerekli evraklar , yurtdışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler.

Yurtdışına çıkarken nelere dikkat etmeliyiz başlıklı yazımızdan anlayacağınız üzere konumuzun temaları: yurtdışına çıkarken gerekli evraklar, yurtdışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler alt başlıklarıyla verilecek son derece faydalı bilgilerdir.

Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz ayrıntıların bulunduğu  yazımızı okumak için buyurun.

Pasaport Çıkarmak, Vize Almak

Yurtdışına çıkarken gerekli evraklar nedir? Elbette öncelikle pasaport ve vizedir. Bunların nasıl alındığını eminiz biliyorsunuzdur. O yüzden uzun uzun anlatmayacağız ama yine de kısaca bilgi geçmeden yazımıza devam etmeyelim.

Bordo renkli ve her Türk vatandaşının(aksi bir durum bulunmadıkça) alabileceği pasaportlar için yaşadığınız yerde bulunan emniyet müdürlüğünden randevu almalısınız.

Gerekli evraklar (yüzünüzü tam olarak gösteren pasaporta uygun 2 adet fotoğraf, harç, defter parası, nüfus cüzdanı gibi) tamamlandıktan sonra iş geliyor gideceğiniz ülke için vize almaya.

Bir dönemler vize almak bir kâbustu ama şimdi randevu alarak durum biraz daha insani standartlara yükseltilmiş. Yalnız şunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayınız: Hangi ülke için vize başvurusunda bulunursanız bulunun mutlaka pasaport süreniz en az 1 yıllık olmalı.

Paradan kaçıp 6 aylık falan yaptırmamanızı tavsiye ederiz. Vize başvurusunda mutlaka doğruyu beyan eden evrakları, düzgün sırayla ibraz ediniz. Aksi halde vize alamayacağınız gibi, söz konusu ülke size yalan beyandan dava açabilir.

Yeşil pasaport’un Avantajları:

Yeşil pasaport Bordo renkli pasaportlardan daha fazla prestij sahibidir. En azından Avrupa Birliği ülkeleri nezdinde durum budur.

Yeşil pasaport sahibi kişiler, genellikle devlet memurları, bir Avrupa ülkesine giriş yaptığında, buradan diğer ülkelere de vizesiz geçiş yapabilirler.

Esasen Yeşil pasaport sahipleri vizeden muaftır, yani  ya gidilen ülkenin havalimanında girişte sadece mühür vurulur, ya da vize burada verilir veyahut hiç vize almadan ülkeye giriş yapılır.

Havalimanına mutlaka 2 saat önceden gelin

yurtdışına çıkarken nelere dikkat etmeliyiz, yurtdışına çıkarken gerekli evraklar , yurtdışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler.

Havalimanında yaşanan diyaloglar:

‘’ E. Daha uçağın kalkmasına 5 dakika var. Neden beni uçağa almıyorsunuz? Ya da Pilota söyleyin biz geliyoruz. Az beklesin.’’

Bu diyaloglar emin olun her gün havalimanlarında yaşanmaktadır.

Uçaklara giden yol göründüğü kadar kısa değildir. İlk önce uçuş işlemlerinizin yapılacağı, bagajlarınızın alınacağı kontuarlara gitmelisiniz. Buraların uçuştan 2 saat önce açılmasının sebebi var.

Uçağa yerleştirilecek insan ve eşyaların uçağın dengesini bozmadan yerlerinin taksim edilmesi. Pasaport ve vizelerin kontrolü ve Elbette  en az 2 adet güvenlik kapısından geçiş.

Unutmayınız ki;  kontuar görevlisinin sizi uçağa almama gibi bir hakkı vardır. O yüzden kontuarlara doğru zamanda gidiniz.

Yok ben beş dakika kala giderim benim biletim var para verdim mecbur bekleyecekler diyorsanız, maalesef  yanılıyorsunuz. Aldığınız uçak biletinde bu durum ayrıntılı olarak bildirilir ve sizin başta kabul ettiğiniz varsayılır.

Yurtdışına çıkarken gerekli evraklar: Harç pulu: Vergi iadesi için belge.

Havalimanlarında alabileceğiniz ve pasaportunuza yapıştıracağınız harç pulu havalimanı görevlilerinden alındığı gibi bankalardan da temin edilir

Tax Free

Yurtdışına çıkacak yabancıların  ya da çifte vatandaşların Türkiye’de yaptıkları alış verişlerin vergi iadelerini alacakları yer. Pasaportla beraber aldığınız ürün ve faturasını göstermek için yapmanız gereken bir işlemdir. Gümrük memurları aldığınız ürünü görmek isteyebilir. O yüzden uçağa bagajınızı göndermeden önce yapmalısınız.

 Yurtdışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler

yurtdışına çıkarken nelere dikkat etmeliyiz, yurtdışına çıkarken gerekli evraklar , yurtdışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler.

Gittiğiniz ülkenin prizleri sizin şarj aletinize uymayabilir bu yüzden yanınızda çok uygun fiyatlara satılan dönüştürücü aparatlar alınız.

Gittiğiniz ülke örneğin Güney Amerika ülkelerinden biriyse en azından 10 gün önceden sarı humma aşısı yaptırınız. 10 gün önce yapılmasının sebebi aşının ancak etken olabilmesidir.

Yurtdışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler arasında pudra da var. Çok sıcaklarda gezmek pişik yapabilir bu yüzden sürtünen bacaklar için bebe pudrası hayat kurtarıcıdır.

Önceki İçerikFacebook’tan Para Kazanmak İster Misiniz?
Sonraki İçerikTÜRKİYE’NİN ÜRETTİĞİ EN ETKİLİ 5 SİLAH

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz