Gezilecek Yerler Mi Arıyorsunuz? | İşte Muhteşem Turistik Yerler

0

Türkiye’de Gezebileceğiniz Yerler

Gezilecek yerler arayışında olan siz potansiyel gezginler! bu yazı sizler için hazırlandı:) Bizimde içerisinde gezdiğimiz ve önerilerimizi barındırdığımız Türkiye’nin gizli kalmış güzelliklerini anlatan turistik yerler yazımız sizlerle…

4 bir yanı cennet olan Türkiye, özellikle de bu özelliği bakımından birçok yabancı turistin de ilgi odağı olmaktadır. Kendi ülkemizin gerek doğal gerek tarihi gerek kültürel bölgelerini ne derece keşfettiğimiz, gidip gördüğümüz ya da varlıklarından haberdar olduğumuz bir muammayken, merak edenler için hazırladığımız bu yazımızda sizlere, Türkiye’nin gizli güzellikleri ve Türkiye’de gezilecek yerler hakkında birkaç öneri sunacağız. İşte Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen yerler nerelerdir? Sorusunun yanıtı:

Munzur (TUNCELİ) Gözeleri

Gezilecek en güzel yerler
Türkiye’de gezilecek muhteşem yerler.

Doğu Anadolu bölgesinin incisi sayılan Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan Munzur gözeleri, hem mistik hem inanç hem de doğa güzelliği ile her yıl binlerce turisti kendisine çeken yerlerden biridir. Özellikle de Temmuz sonu ve Ağustos başı dönemlerinde gerçekleştirilen Munzur şenliklerinde adını daha fazla kitleye ulaştıran bu doğa harikası cennet köşesi, karstik kaynaktan irili ufaklı 40 göz halinde fışkıran beyaz köpüklü buz gibi şelaleleri ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Munzur gözeleri, Türkiye’nin gizli güzellikleri içerisinde adını gururla yazdırıyor.

AKYAKA (MUĞLA)

Türkiye’nin keşfedilmeyen yerleri sıralamamızın şimdiki durağı ise Muğla ile Marmaris’in arasında bulunan Akkaya. Gözlerden oldukça uzak bir küçük balıkçı köyü olan Akkaya, tarihi geçmişi ile de oldukça önemli bir yerdir. Antik çağlardan beri üzerinde insanların yaşadığına inanılan bu yerin günümüzde bu denli az bilinmesi her ne kadar bir tezatlık oluştursa da, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği doğal güzelliğinin korunmasını bu bilinmezlikle sağladığı ise bir gerçek.

Akyakayı cezbedici kılan en önemli özelliği ise kaynağı yer altı sularından oluşan azmak çayı. Yaın serinlemek isteyenlerin bu soğuk suda mutlaka yüzmeyi denesinler.

Akyaka’da Ne Yapılır;

  • Kitesurf yapabilir yada eğitimini alabilirsiniz
  • Kamp kurabilirsiniz
  • Akçapınar’da nefis bir tost iyebilirsiniz
  • Azmak çayı kenerında balık iyebilirsiniz
  • Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz

PYGELA (KUŞADASI)

Pygela turkiyenin en güzel yerleri

Kuruluşu bir savaş sayesinde olan Pygela, sağlık kenti olarak kurulan ilk yerleşim yeri olma özelliği dolayısı ile oldukça büyük ilgi çekiyor. Rivayet odur ki, Truva savaşları zamanında Argos Kralı olan Agamemnon, savaşta yaralanan ve yorgun düşen askerlerinin dinlenmesi ve savaş gemilerinin onarılması için buraya gelir ve Pygela’yı kurar! Tertemiz denizi ve plajı, tarihi kalıntıları ile mavi yolculuk teknelerinin sıkça demirlediği bir yer olan Pygela, Türkiye’nin gizli güzellikleri içerisinde yer alıyor.

YEDİ ADALAR (MUĞLA)

Türkiye'nin en güzel yerleri
Mavi tur yapmak istiyorsanız en iyi mavi turlardan biri de yediadalar turu

Ege kıyılarındaki gezintimizi Yedi Adalar ile sürdürüyoruz. Marmaris ve Bodrum arasında yer alan ve mercan kayaları ile çevrili olan bu doğa harikası yer, yedi ayrı küçük adanın bir araya gelmesinden adını almıştır. Sakin bir yaz geçirmek isteyenler ve su sporlarına merakı olanlar için oldukça elverişli olan Yedi Adalar, etrafını saran masmavi denizi ve içinde barındırdığı ormanları ile sizleri fazlasıyla memnun edecek.

Yediadalar mavi turuna çıkmayı düşünüyorsanız Marmaristen günübirlik kalkan tekne yada gemilerle keyifli bir gün gçirebilirsiniz.

TARAKLI (SAKARYA)

Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen yerler nerelerdir sorumuza bu defa Marmara’nın gizli cennet köşesi Taraklı’dan yanıt veriyoruz. Taraklı yeşil tepelerin arasında bulunan bir vadinin üzerine kurulu bir yerleşim bölgesi olarak dikkat çekiyor. İlçeye gelenleri kendine hayran bırakan en büyük özelliği ise Osmanlı döneminden kalma ve hala Osmanlı’nın mimarisinin izlerini taşıyan 3 katlı tarihi evleridir. Aynı zamanda taşlı dar sokaklarında yapılan gezintiler, kişileri geçmişe doğru yolculuğa çıkarıyor. Tarihi birkaç hanı, hamamı ve çarşısı ile Taraklı, keşfedilmeyi bekleyen yerleşim yerlerinden biri olarak karşınızda.

MAÇAHEL YAYLASI ( ARTVİN)

Türkiyenin en gözde mekanları

Bu kez rotamızı Doğu Karadeniz’e çeviriyoruz. Türkiye ve Gürcistan sınırı boyunca uzanan, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Maçahel Yaylası, enfes kesecek güzelliklere sahip olan bir vadi olarak sizleri karşılıyor. Yerel halkı tarafından işletilen küçük pansiyonları, sıcak kanlı insanları, yeşilliğin dört bir yanınızı sardığı doğa güzellikleri ile ruhunuzu ve aklınızı dinlendirecek sayılı yerlerden biri.

HAN (ESKİŞEHİR)

Orta Anadolu’nun “ Bozkır içerisinde çiçek açan bir yer” tanımlaması ile son yıllarda adından sıkça söz ettiren Eskişehir’in pek bilinmeyen bir köşesi olan Han’a uzanıyoruz. Kentin belki de en eski yerleşim yerlerinden biri olan Han ilçesi, Frig Vadisi’nin ise tam kalbinde bulunuyor. Roma, Frig ve Bizans dönemlerinde de yerleşimlerin olduğu ve bu uygarlıkların kalıntılarını günümüze taşıyan Han, özellikle de tarih meraklılarının ilgisini çekecek sayısız özelliği barındırıyor. Bu nedenle de Han Türkiye’nin keşfedilmeyen yerleri içerisinde sizleri bekliyor.

KARABURUN (İZMİR)

Türkiye’nin gizli güzellikleri listemizin son sırasında ise Karaburun bulunuyor. İzmir’de yer alan ve Ege Denizi boyunca uzanan bu küçük ilçe, çevresini saran Urla, Çeşme, Foça gibi turistlik tatil yerlerinden kendini koruyabilmiş bir yerdir. Belki de bu nedenle doğal güzelliklerini, sakinliğini ve verdiği huzuru koruyabilen Karaburun, aynı zamanda masmavi koyları ve zeytin ağaçları ile dikkat çekiyor.

ESKİ DATÇA (DATÇA)

Gezilesi yerler
Gezilecek şahane turistik yerler arıyorsanız Eski Datça sizi büyüleyecektir.

Uzunca bir süre yerleşimyeri olarak kullanlan bu yer şimdilerde şirin sokakları ve evleriyle insanı Datça’nın o eşsiz esintisiyle büyülüyor. Ev olarak kullanılan bir çok yer şirin el birer takı dükkanına dönüştürülmüş. Bu yazıyı bir bayan olarak okuyorsanız mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Ayrıca can yücel sokağına saparak Can Yücelin bir zamanlar oturduğu evi de yadetme fırsatını da değerlendirin derim.

PALAMUT BÜKÜ (DATÇA)

Datca’dan yaklaşık 35 kilometre ötede bulunan palamutbükü görülmeye değer eşsiz bir manzara sunuyor. Yazın sıcağında sıcaktan bunaldıysanız hafif serin ve berrak suyu sizi kendinize getirecektir. Temmuz – Ağustos aylarında yolunuz buralara düşerse yeni hasat edilmiş olan taze bademi tatmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz