TÜRKİYE’NİN ÜRETTİĞİ EN ETKİLİ 5 SİLAH

0

Türk Yapımı Silahlar

5 ayrı kuvvetten oluşan Türk Silahlı Kuvvetleri, askeri alanda olduğu kadar silah envanteri ile de son derece başarılı bir durumda bulunmaktadır. İlk düzenli ordunun kurulmasından bugüne kadar aradan geçen zaman içerisinde elindeki silah envanteri ilerlemesini yukarı bir ivme ile sürekli arttırmayı başaran Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk silah sanayisinin de etkisiyle bu gücüne güç katmaktadır. Özellikle de son yıllarda Türkiye’nin Güneydoğu sınır hattında birbiri ardına yürüttüğü terörle mücadele harekâtlarında sahne alan Türkiye’nin ürettiği silahlar, dünya kamuoyuna da Türk ordusunun sahip olduğu silah gücünü de göstermek açısından son derece önemli bir görev üstlenmektedir.

Türkiye’nin ürettiği en etkili 5 silah ise yaygın olarak, askeri sayısı açısından NATO’nun 2. Dünyanın ise 5. Büyük ordusuna sahip olan Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde kullanılmaktadır.  Piyade ve personel silahlarından, kara araçlarına, tank ve top mermilerinden, hava araçlarına, füzelerden savaş uçaklarına, askeri gemilerden insansız hava araçlarına kadar çok geniş yelpazede Türkiye tarafından üretilen etkili silahlar bulunmaktadır. Bu silahlar kendi alanlarına göre kara kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyelerinde kullanılmaktadır. Ama bu silahlardan bazıları Türk savunmasında ve donanmasında önemli görevler üstlenecek türdendir. Bu yazımızda sizlere bu özel 5 silahı tanıtacağız. İşte son yıllarda Türkiye’nin ürettiği silahlar içerisinde yıldızı parlayan ve oldukça büyük etki gösteren silahlarından bazılarının isimleri ise şunlardır:

1 – ) STABİLİZE SİLAH SİSTEMLERİ

Türkiye'nin en etkili silahları
Stabilize silah sistemi sarp

Stabilize Silah Sistemleri ASELSAN tarafından geliştirilen bir silahtır. Farklı özelliklere sahip birden fazla kalibrede silahların bir araya getirilerek entegre edilmesiyle oluşturulan bu sistem şuan sadece 12 ülkeye ihraç ediliyor. Sistemin diğer bir adı ise ‘ Uzaktan kumandalı Silah’tır. Türkiye’nin ürettiği en etkili 5 silah içerisinde yer alan bu silah, hem tesislerin korunmasında hem de gemi ve araçların silahlandırılması işlemlerinde kullanılmaktadır.

Otomatik video hedef takip özelliği ile hedef otomatik olarak takip edilebiliyor. Uzaktan kumandalı silah şuan Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer almaktadır.  Günümüzde onlarca ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından da tercih edilen bu silahımız,  Birleşik Arap Emirlikleri,  Hırvatistan, Kazakistan ve Mısır gibi ülkelerin de silahlı kuvvetlerine hizmet vermektedir.

2 – ) ANKA – İNSANSIZ HAVA ARACI

En etkili türk silahları
Anka tÜrk yapımı insansız hava aracı

Türkiye’nin ürettiği silahlar içerisinde bulunan en etkili silahlarından biri de ismini Anka kuşundan alan ANKA- İHA’dır. İnsansız hava araçlarının en etkilisi olan bu silaha imzasını ise, TAI (Turkish Aerospace Industries) atmıştır. Sınıfının en üst kapasiteli uçakları arasında bulunan ANKA, 24 saat havada kalma özelliğine de sahip. Benzerlerinden daha fazla yük taşıyabilme kapasitesine de sahip olan bu silah, hem gündüz hem de geceleri aktif olarak tespit, hedef gözetleme ve keşif yapabilecek. Kendisini oluşturan parçaların sayısı ise 7 bin! 30 bin feet yükseklikte görev yapabilen ANKA 400 bin kilometre çaplı bir alanda hareket kabiliyetine sahiptir. 5 ila 10 milyon dolar arasında bir fiyatı olduğu da tahmin edilmektedir.

3 – ) BORA FÜZELERİ

Türkiye'nin etkili silah sistemleri
Bora füzesi türk yapımı en etkili silahlardan sadece biri

Özellikle de terörle mücadele konusunda uzak menzillerin vurulmasında stratejik noktalara konuşlandırılan Bora füzeleri de Türkiye’nin ürettiği silahlar içerisinde en etkili olanlarındandır. 270 kilometrelik bir menzile sahip olan Bora füzeleri, uluslar arası standartlarda olan vuruş hassaslık seviyesi ile de dikkat çekiyor. Türkiye’nin kendi imkanları ile geliştirdiği ilk uzun menzilli kara taktik füzesi olan Bora füzesi, Roketsan şirketi tarafından geliştirilmiştir. Ordu birliklerine etkili ateş desteği sağlayan bu silah, navigasyon ve GPS sistemleriyle de donatılmıştır. Ortalama 2,5 ton ağırlığında olan bu füzelerin taşıyabildikleri savaş başlığı ise yarım ton dolayındadır. Füzenin ihraç ismi ise KHAN olarak belirlenmiştir! Bora füzelerinin test denemelerinin olumlu geçmesi dünya kamuoyunda da geniş yer bulmuş ve Türk ordusunun gücüne güç kattığı vurgusu yapılmıştır.

4 – ) İNSANSIZ DENİZ ARACI-İDA

Türk yapımı en etkili silah sistemleri
Türk yapımı insansız deniz aracı

Global teknik A.Ş. mühendisleri tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen insansız deniz aracı (İDA) 3 milyon dolara üretildi. Özellikleri açısından son derece etkili olan bu silah dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek bir yapıya da sahiptir. 4 metre uzunluğunda olan İDA,  üzerine su altı kamerası, radar, hafif makineli tüfek sistemleri, robot kolları ve sonar gibi cihazların monte edilebileceği bir silah olmasıyla da dikkat çekiyor. İDA’nın kullanılması hedeflenen alanlar ise şunlar: Deniz trafik kontrolü, istihbarat, uyuşturucu ile mücadele, kıyı koruması, savaşta silah olarak kullanım, su üstü eğitim atışı için hedef platformu, kaçakçılık, sabotaja karşı koyma, asimetrik tehdit, keşif ve gözetleme, deniz tehlikelerine karşı önlem, gümrük ve can kurtarma.

5 – ) HİSAR FÜZELERİ

Türk silah sistemleri
Turkiye’nin en etkili silah sistemerli

Türkiye’nin ürettiği en etkili 5 silah sıralamasında bu defa karşımızda Hisar Füzeleri bulunuyor. İnsansız hava araçlarına, havadan karaya atılan füzelere, seyir füzelerine ve sabit ve döner kanatlı uçaklara karşı koruma ve savunma sağlayan füzelerdir. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan Roketsan tarafından üretilen Hisar Füzeleri, hava savunma sistemlerinin geliştirilmesine de öncülük edecek. Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesi olma özelliğini de taşıyan bu silah, testinden de başarıyla geçti ve tam not aldı.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster