Gürcistan’da Ev Fiyatları | Gürcistanda Kiralık Ev Fiyatları

1
Gürcistan'da ev fiyatları ne kadar
Gürcistan’da ev fiyatları

Gürcistan’da Ev ve Kira Fiyatları Ne kadar?

Gürcistan’da ev fiyatları Türkiye ile kıyaslandığında daha uygundur. Bir önceki yazımızda gürcistanda konut edinme başlıklı bir yazıyla gürcistanda ev alabilmenin hukuki  sürecinden ve konut edinmenin şartlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda gürcistandaki konut ve kiralık ev fiyatlarından detaylıca bahsedeceğiz.

Ancak ev fiyatları ile ilgili detaylı bilgi vermeden önce bir konuya açıklık getirmekte fayda var. Gürcistan’a 3 tip ev satışları mevcuttur. Bunlardan biri Karsas tipi evdir. Bu ev tipleri de kendi içinde siyah karsas ve beyaz karsas olarak ayrılırlar. Bu evleri daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz fakat inşaat aşamaları tamamlanmadığı için inşaat ustalarıyla uğraşmanız gerekebilir.

Siyah karsas tipi satış türüne bağlı olan evlerin özelliği, sadece binanın dış duvarlarının tamamlanmasıdır. Alıcıya ev dış duvarları bitirilmiş ancak bina içinde iç mimari, tesisat ve diğer donanımları yapılmadan teslim edilir.

Gürcistan ev fiyatları
Gürcistan’da siyah karkas ev fiyatları

Beyaz karsas tipi satışa tabi olan evlerde ise evin dışı bitirilmiş, içinde tesisatın yerleri belirlenmiştir. İnce işçilik ve tesisat döşemeleri yapılmadan alıcıya teslim edilir.

3. satış tipi ise tam bitmiş satış türüdür. Adı üzerinde evin tamamı bütünüyle bitmiş ve alıcıya bu şekli ile teslim edilen ev tipleridir. Yani Türkiye’de yaygın olan ev tipleridir. Ancak Gürcistan’da özellikle inşaat şirketlerince alıcılara tam bitmiş ev teslimatı pek yaygın değildir.

Karsas tipi ev fiyatları daha uygundur. İkinci el ev satışlarında ise elbette ki durum farklıdır. Tam bitmiş ikinci el ev fiyatları ise metrekaresine ve evin yer aldığı konuma göre değişiklik göstermektedir.

Gürcistan Vatandaşı Nasıl Olunur? | Vatandaş Olma Prosedürleri

  • Ülkenin büyük şehirlerinde şehir merkezlerinde iyi donanımlı, az kullanılmış temiz evlere bakıldığında bu özelliklere sahip 100 metrekarelik bir ev fiyatının 36.000 Dolar42.000 Dolar arasında değiştiği görülmektedir.
  •   1+1 ya da 1+0 sıfır lüks daire fiyatları ise 25.000 Dolar‘dan alıcı bulurken,
  • Süper lüks, residans tipi, bahçeli, havuzlu ve sosyal donatıları mevcut villa ve daire konseptleri için ise en az 430.000 Dolar‘ı gözden çıkarmanız gerekmektedir.
  • 3+1 ve 2+1 satılık ev fiyatları ise 76.000 139.000 Dolar arasında değişmektedir.

Gürcistanda Ev Kiraları Ne Kadar?

Gürcistan'da kiralık ev fiyatları
Gürcistanda kiralık evler ne kadar.

Gürcistan’da kiralık ev fiyatları incelendiğinde ise yine fiyatların orta düzeyde olduğu görülmektedir.

1+0 35 metrekarelik evler 50 Dolar,

2+1 85 metrakarelik evler 140 Dolar

3+1 100 metrekare evler ise 400 Dolar‘ye kiralanmaktadır. Kiralık daire ücretleri de muhite evin özelliklerine bina yaşına ve boyutuna göre değişmektedir.

Bu değerler ortalama fiyat aralıklarını göstermekte olup evin bulunduğu muhit binanın yaşı bulunduğu il gibi faktörler bu miktarı azaltabilir yada arttırabilir.

Önceki İçerikGürcistan’da Konut Edinme | Gürcistan’da Ev Almak Avantajlı Mıdır?
Sonraki İçerikAyakkabı Siteleri | Ayakkabı Alabileceğiniz Güvenilir Siteler

1 Yorum

  1. sakarya karasu ben aynı zamanda gürcistan çifte vatandaşım küçük çapta bir ev kiralamak istiyorum aylık nekadar olur bilgi ala bilirsem memnun olurum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz