Gürcistan’da Konut Edinme | Gürcistan’da Ev Almak Avantajlı Mıdır?

1
Gürcistan'da ev almak
Gürcistan’da yabancıların konut edinme şartları ve aşamaları

Gürcistan’da konut edinme şartları birkaç adımdan oluşmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi sonrasında ise Gürcistan’da yabancıların konut ve taşınmaz edinmesinde bir engel bulunmamaktadır. Yazımızda Gürcistanda ev, arsa gibi taşınmazları almak isteyen türk vadandaşlarının atması gereken adımlardan bahsedeceğiz.

Gelelim, Gürcistan’da konut edinmek için atılacak adımlara;

Gürcistan’da Konut Edinmek Kolaylaştırıldı

Gürcistan’da yabancı uyruklu kişilerin ev, konut arsa gibi taşınmaz satın almaları  geçmiş yıllara oranla artık çok daha kolay olmaktadır. Gürcü Hükümeti’nin ülkeye yeni yatırımcı çekmek için attığı bazı adımlar neticesinde Gürcistan’da konut almak artık çok kolay hale gelmiştir.

Öncelikle şunu belirtmemizde yarar var, Gürcistan-Türkiye diplomatik anlaşmaları neticesinde Türk vatandaşları Gürcistan’a pasaportsuz ve vizesiz giriş yapabilmekteler. Ayrıca Gürcistan’a giden Türk vatandaşları 1 yıl boyunca ülkede kalabilmektedirler. Bu da ülkeden ev almayı düşünen Türk vatandaşları için evi bulma seçme, alım işlemlerinin yapılması, araştırma gibi zaman gerektiren işlemlerin rahatlıkla yapılması açısından oldukça büyük avantajdır.

Gürcistan’da konut fiyatları başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi ev fiyatları metrekare üzerinden hesaplanmaktadır. Son yıllarda özellikle de konut yatırımını ülkeye çekmek için büyük adımlar atan Gürcü hükümetinin getirdiği bir diğer kolaylık ise ülkede emlak vergisinin bulunmamasıdır. Bu da konut maliyetleri açısından alıcılara kolaylık sunmaktadır.

Gürcü Yasalarına Göre Yabancıların Ev Sahibi Olması

Gürcistan'da ev sahibi olmak
Gürcistan yasalarına göre yabancıların ev alması

Gürcistan’da konut edinme şartları içerisinde en önemli olanı hukuki süreci iyi yönetebilmektir. Gürcistan’da ev ya da taşınmaz almak isteyen yabancılar, tüm bu işlemlerde Gürcistan yasalarına bağlı hareket etmek zorundadır.  Örneğin Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşı, Gürcistan’dan ev almak istediğinde Türk yasalarına değil Gürcistan yasalarına bağlı olarak hareket etme ve o yasaların belirlediği kriterlere göre adım atmak durumundadır.  Yani kişi Gürcü kanunlarına tabi olur.

Gürcistan’da konut almak için, Kanuni süreçlerin takip edilmesi ve tüm alım satım esnasında kriterlerin eksiksiz yerine getirilmesinde kişilerin bir avukata vekalet vermesi en sağlıklı olanıdır. Gürcistan’da başta Türk vatandaşlar olmak üzere diğer yabancı uyruklu vatandaşlar için, evi, arsa, konut, ticari işyeri gibi taşınmaz alım satımlarında yardımcı olan hukuk danışmanlıkları mevcuttur. Bunlarla iletişime geçilmesi durumunda, işlemlerinizi daha kısa sürede daha sağlıklı ve doğru şekilde yerine getirme şansı elde etmiş olursunuz.

Gürcistan’da konut almaya karar verdiğinizde, ilk olarak alıcı ve satıcı arasında, ödeme koşulları ve taşınmazın fiyatına ilişkin ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bir anlaşma/sözleşme imzalanır. Türk vatandaşları Gürcistan’da taşınmaz satın aldıklarında en çok bu aşamada sorun yaşamaktadırlar. Bu sözleşmenin hazırlanması, taraflara hukuki sağlanan hakların sözleşmeye yansıtılıp yansıtılmaması ve sonrasındaki işin takibi gibi durumlarda, uzman desteği şarttır. Uzman desteği olmadan atılan adımlarda olası bir hak kaybını düzeltmek için daha fazla çaba harcanması gerekecektir.

Gürcistanda Ev Edinmek Avantajlı Mıdır?

Gürcistan'da konut almanın avantajları
Gürcistan’da ev almak mantıklı bir yatırım mıdır.

Bir çok Türk ve diğer yabancı uyruklu vatandaşlar için  Gürcistan’da ev sahibi olmak istemelerinin ardında yatan ana neden Gürcistan vatandaşlığına geçme isteğidir. Diğer birçok ülkede vatandaşlık elde etmenin koşullarından biri de ülkelerine yatırım yapma zorunluluğudur.

Diyelim ki;

  • İspanya vatandaşı olmak istiyorsunuz, o zaman en az 160 bin EURO değerinde bir ev ve arsa almak zorundasınız.
  • Makedonya’da 1 yıl oturum izni almak için 40 bin EURO’luk bir ev almayı,
  • Letonya’da ise kırsal kesimde en az 72 bin EURO kent merkezlerinde ise en az 144 bin EURO ev almayı göze almalısınız!

Bu fiyatlar ve yatırım boyutları ABD, Almanya gibi ülkelerde ise çok daha yüksek ücret ve zor şartlara tekabül etmektedir.

Gürcistan’da  av almanın avantajı ise çok daha ucuz ve kolay olmasıdır. 35 bin dolar üzerinde bir taşınmaz almanız durumunda hükümet tarafından size oturum izni verilmektedir. Ayrıca bu yolla vatandaşlığa gidecek ilk adımı da atmış oluyorsunuz. Gürcistan vatandaşlığını almanız durumunda ise Avrupa’ya 3 aylığına vizesiz seyahat etme hakkı da kazanmış olacaksınız. Eğer amacınız Gürcistan vatandaşı olmak için ev sahibi olmak ise, ev sahibi olduktan sonra vatandaşlık almak için yapılması gerekenleri öğrenebileceğiniz Gürcistan vatandaşı nasıl olunur başlıklı yazımıza göz atmanızı da tavsiye ederiz.

Önceki İçerikSorgum Sudan Otu Yetiştirerek Para Kazanmak İster Misiniz?
Sonraki İçerikGürcistan’da Ev Fiyatları | Gürcistanda Kiralık Ev Fiyatları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz