Gürcistan Vatandaşı Nasıl Olunur? | Vatandaş Olma Prosedürleri

9

GÜRCİSTAN’DA ÇİFTE VATANDAŞLIK HAKKI NASIL ALINIR?

Gürcistan vatandaşı nasıl olunur

Gürcistan vatandaşı nasıl olunur sorusu birçok kişinin aklından geçen bir sorudur. Gürcistan’a gezmeye giden kişiler bu ziyaretlerinden sonra ciddi olarak Gürcistan vatandaşlığını düşünmeye başlıyor. Gürcistan parlamentosu vatandaşlık alma mekanizmasını kolaylaştırmak için mecliste oylama yaptı.

Bu oylamaya göre 1 milletvekilinin hayır oyuna karşı 83 milletvekili evet diyerek üçüncü görüşmede Vatandaşlık kanunu kabul edildi. Yeni kanuna göre Gürcistan vatandaşlığını alabilmek artık kolaylaştı. Bu kanunda sadece büyükler değil 18 yaşından küçüklerinde vatandaşlık alma şartları belirtiliyor. Gürcistan vatandaşı olma prosedürleri maddelerine göre vatandaşlık almak isteyen küçüklerin vatandaşlık alabilmeleri için Gürcistan’da 5 yıl yaşama zorunluluğu kaldırılmıştır. Ayrıca mal varlıkları olması zorunluluğu da artık yoktur.

Küçük yaştaki Gürcistan vatandaşı olmak isteyenlerin önceden Gürcüce dilini bilme ve Gürcistan’ın temel hukuk esaslarını bilme zorunluluğu vardı. Gürcistan vatandaşı olma şartları içinde artık bu maddeler yoktur. Fiziksel engeli olan kişiler eskiden Gürcüce dil testine alınırdı. Artık bu maddede kalkarak Gürcüce dil testi yapılmamaktadır. Önceki kanuna göre sadece Gürcistan vatandaşlığı olma şartı vardı. Yani başka bir ülkenin vatandaşı olanlar o ülke vatandaşlığından çıkacak ve Gürcistan vatandaşlığından başka bir vatandaşlık almayacaktı. Gürcistan vatandaşı olma şartları içi nden artık bu madde çıkartılarak isteyen kişileri istedikleri başka vatandaşlığı da alma hakkı tanınmıştır.

Yeni kanunu Gürcistan Adalet Bakanı Yardımcısı olan Aleksandr Baramidze parlamenterlere sunmuştur. Adalet Bakanı Yardımcısına göre bu kanunun özelliği ve en önemli yeniliği ‘ Gürcistan vatandaşı olma prosedürleri ülkenin Devlet Başkanının imtiyazında olacak ‘ maddesidir. Buna göre eskinden Devlet Başkanı vatandaşlık kararı vereceğinde bu Başbakanın onayı ile oluyordu. Ancak artık bu yetki tamamen Devlet Başkanına verilmiştir.

GÜRCİSTAN VATANDAŞI OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER NELERDİR?

Gürcistan vatandaşı olmak istiyorum

Gürcistan vatandaşı nasıl olunur sorusu aşağıda anlatılacaktır. Gürcistan yeni düzenlediği kanun ile vatandaşlık işlemlerini kolaylaştırmıştır. Gürcistan vatandaşlığı için Türkiye’den başvuruyu yapabileceğiniz herhangi bir resmi kurum yoktur. Türkiye’de bulunan Gürcistan Konsoloslukları da başvuruları almaya yetkili bir yer değildir. Vatandaşlık hakkı nasıl kazanılır, şartları nelerdir?

Evlilik Yoluyla Gürcistan Vatandaşı Olma Hakkı

Gürcistan vatandaşı olan biriyle yabancı bir kişi evlendiğinde Gürcistan vatandaşı olmak ve orada yaşamak isterse Publi Centera’ya başvuru yapması gerekmektedir. Gürcistan’a geçerken vize zorunluluğu olmadığı için gün içinde rahatça geçilerek başvuru yapılabilir.

Doğum Yoluyla Gürcistan Vatandaşı Olma

Yabancı biriyle Gürcistan vatandaşının evlilikleri sonucu Dünya’ya gelen çocuk doğduğu andan itibaren Gürcistan vatandaşı sayılacak. Ayrıca anne veya baba Türk ise Türk vatandaşlığı da devam edecek.

Çalışma Yoluyla Vatandaşlık

Gerekli izinler sağlandıktan sonra Gürcistan’da iş kuran kişiler Gürcistan vatandaşı sayılır. Gelir düzeyiniz yüksekse gürcistanda çifte vatandaşlık alma şansınız daha da yükselmektedir.

Vatandaşlık Başvuruları Nerelere Yapılıyor

Gürcistan vatandaşlığı başvurunuzu türkiyeden yapabilme şansınız yoktur. Başvurunuzu yapabilmek için gürcistana girmeniz gerekmektedir. Gürcistanda başvuru yapacağınız kurum ise Gürcistan Adalet Sarayıdır. Buraya sadece bireysel olarak başvuru yapabilmektesiniz.

9 YORUMLAR

  1. Gürcistan vatandaşı olmak için için mutlaka evlilik, iş kurmak yada çalışmak , orada doğmak mı lazım yoksa
    sadece ev yada arsa alan da vatandaşlığa geçebiliyor mu

  2. Savashi LLC Gürcistan’da danışmanlık hizmetleri ,şirket kurma,oturum vatandaşlık işlemleri, çalışma izni , risk yönetimi , uyum ve bilgi alanlarındaki uygulamalarla müşterilerimizin ,iş plani ve ihtiyaçlarına uygun ideal çözüm önerileri sunmaktadır.

  3. Merhaba. Ben ve esim hem Türk hem Gürcistan vatandasıyız. Çocugumuzunda çifte vaatandas olmasi icin eylül 2017 de adalet bakanlıgına gerekli evraklar ile başvuruyu yaptık. Ancak anne ve baba gürcistan vatandaşı olmasına rağmen çocuğuzun vatandaşlıgı onaylanmadı. Bunun ile ilgili nasil bir yol izleyebiliriz? Teşekkürler.

    • Sadece evraklarınızın yanlıs teslim edilğinden onay görmedi whatsuptan iletişime gecerseniz yardımcı oluruz +995568599979

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz