Karavancılık hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler | Karavan Almak

0
karavan tatili
Karavancılık yaparak tatil yapmak

Genelde yaşlıların emeklilik planı içerisinde yer alan karavancılık, 2019 yılında çıkan yeni tip koronavirüs nedeniyle herkes tarafından düşünülmeye başlandı. Artık birçok kişi özgürlük ve keşif heyecanını karavanla gezerek gerçekleştirmek istiyor. Özellikle şehir hayatında yaşayan ve şehrin o kasvetli havasından kurtulmak isteyen kişiler daha çok karavan turuna merak sarıyor. Hal böyle olunca biz de sizler için karavancılık hakkında bilmeniz gereken önemli bilgileri paylaştık? Arkanıza yaslanın ve bu yazımızın keyfini çıkarın.

Karavan çeşitleri

Bildiğiniz gibi piyasada çok fazla karavan çeşidi bulunuyor. Bu çeşitlerden hangisinin alınacağına karar vermek zor. Ama size şunu söyleyelim. Aslında piyasada totalde 2 adet karavan çeşidi bulunuyor. Bunlardan biri Moto karavan diğeri ise çekme karavan. Moto karavan motorlu bir taşıtın üstüne inşa edilen karavan olarak adlandırılıyor. Çekme karavan ise motoru olmayan bir arabanın arkasına bağlanarak hareket eden karavanlar.

Son yıllarda il dışına çıkmak isteyen kişiler çekme karavanı daha çok tercih ediyor. Sizde karavanınızı seçmeden önce buna dikkat ederseniz iyi olur.

Ruhsat almak gerekli mi?

Moto karavanlar üstünde motor olduğu için diğer otomobil, kamyonlar gibi ruhsat gerektiriyor. Ancak çekme karavanlar 750 kg ve o ağırlığın altında ise ruhsattan muaftır. Bu yüzden sizde bir karavan almak ama ruhsatla uğraşmak istemiyorsanız çekme karavan sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Su ihtiyacı

Karavan turuna çıkan kişiler için en büyük sorunlardan birisi su ihtiyacıdır. Normal bir karavanda 100 ila 200 litre arası su deposu bulunur. Bir insanın günde 25 litre harcadığını düşünürsek bu bir insana 4-5 gün rahatlıkla yeter ancak ya kişi sayısı fazla ise. O zaman da portatif olan katlanabilir su depoları kullanabilirsiniz. Bu portatifler 100 ila 200 litre arası su alabiliyor. Bu su depolarını internetten rahatlıkla bulabilirsiniz.

Elektrik ihtiyacı

Karavanda elektrik ihtiyacı oldukça fazla. Çünkü artık her ürün elektrik olmadan çalışmıyor. Karavanda elektrik kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç yol var.

A-) Arabanızı çalışır halde bırakarak telefon, tablet ve lamba gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz ama bu durum paranızın çok fazla gitmesi anlamına geliyor.. Çok fazla benzine ya da dizele ihtiyaç var.

B-) Diğer bir yol da karavanınızın en üst kısmına bir güneş paneli yerleştirmek bu panel sayesinde gündüz elektriği depolayabilir gece ise rahatlıkla kullanabilirsiniz.

C-) Ben bunu da yapamam diyorsanız bir yol daha var. O da portatif rüzgar tribünleri. Bu tribünleri rüzgârın en çok estiği tarafa yerleştirerek elektriği depolayabilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacı

Geldik en zor konuya. Karavanlarda tuvalet işi gerçekten zor bir iş. Çünkü evdeki o konforu karavanda bulmak zor. Bu yüzden karavan üreticileri karavanın içine özel tuvaletler yapıyor. Bu tuvaletler dışkının kokusunu engelleyecek düzeyde yapılıyor ve karavandaki kişilerin bu kokuyu almaması engellenmek isteniyor.

Sizde karavan almak istiyorsanız bu özel tuvaleti olan karavanları tercih edebilirsiniz.

6-) Kamp alanları için rezervasyon gerekiyor mu?

Herkesin genelde merak ettiği konuların başında bu rezervasyon geliyor. Birçok kişi kamp alanları için yetkili bir kişiden rezervasyon yapılıp yapılmadığını araştırıyor. Bizde bu konuyu bu kadar merak eden insanlar için bu konuya bir açıklık getirmek istedik. Kamp alanları için yetkili bir kişiden rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. Burada öncelik sitemi var genelde. O kampa ilk giden en iyi yeri alıyor. Bu yüzden en iyi yeri almak istiyorsanız herkesten önce o kampa gitmelisiniz.   

Önceki İçerikTahvil nedir? | Tahvil yatırımı nasıl yapılır?
Sonraki İçerikBedava Bitcoin Kazandıran Siteler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz