İş ve Yaşam Dengesi Nasıl Sağlanır?

0
iş yaşam dengesi nasıl kurulur
İş ve hayat dengeniz neden bozulur

[dropcap]İ[/dropcap]şinizi eve taşıyor, sürekli yeni işler peşinde koşuyor, işkolik olduğunuzu söyleyenler var ve iş ile yaşam arasındaki dengeyi koruyamıyorsanız birşeylerin tersgittiğinin ve bu konuda acilen bir şeyler yapmanız gerektiğinizi söylememiz mümkün. . İş ve yaşam dengesi dediğimiz şey aslında tamamen insanın hayatındaki sınırları belirleyen keskin bir çizgi. Nasıl ki bütün gün çalışmanız mümkün değilse bütün gün çalışmamanız da mümkün değil. İkisinin de belirli ölçülerde olması hem ruh yaşantınızı hem de işinizi ve sosyal hayatınızı etkileyecek durumlardan.

İş ve Yaşam Nasıl Dengelenir?

Çalışma hayatı eskiden bütün günü kapsayan hatta tatilleri de içine alan bir olgu değildi. Ancak günümüzde çalışma hayatı özel hayatı yerle bir edecek kadar merkezi bir durum haline geldi. Bu durumun devam etmesi ise insanları işkolik bir psikolojiye soktu. Özel yaşantılarda çöküşle birlikte aileler sıkıntıya girdi ve şu anda iş dünyasında büyük bir bunalım yaşanıyor. Neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde uzun çalışma saatlerine meydan okumak ve özel hayat ve iş dengesini sağlamak amacıyla şu tedbirler alınabilir:

Yaptıklarınızı ve Yapacaklarınızı Not Alın!

iş ve yaşam dengesi nasıl bozulur
İşyerinizde yaşadığınız olumsuzluklar yaşamınızı etkiliyorsa iş ve yaşam dengeniz bozuk demektir

İş ve yaşam dengesi için mutlaka iş hayatınıza ve özel hayatınıza dair konuları netleştirmek adına notlar alın. İş hayatınızı düzenleyebileceğiniz gibi bu sayede özel hayatınızda da yapmak istediklerinize yer açabilirsiniz.

İşte İş Evde Özel Hayat!

İş ve yaşam dengesi neden bozulur
İş ve yaşam dengesi neden bozulur

İşinizi işte bırakın ve asla evinize iş getirmeyin. Eğer homeofis çalışan biriyseniz çalışma saatlerini dışında çalışmamaya özen gösterin. Evinize iş getirmeniz işten soğumanız ve evinizden soyutlanmanız demektir.

Tatillerinizi ve Çıkış Saatlerinizi İsteyin!

İşverenler her zaman daha çok çalışan personelleri sever. Ancak hayatınızın işinizden daha önemli olduğunu unutmayın. Üstlerinize yeri geldiğinde yok demeyi bilin.

Psikolojik Destek Alın!

işte iş evde ev konuşmak
İş ve ev hayatını birbirinden asıl ayırt edebiliriz

Psikolojik destek denince akla ilk gelen uzman bir psikiyatr oluyor. Ancak destek demek sevdiklerinizin yanınızda olması demek. Size her zaman hoşgörülü davranan bir eş ya da sizi anlayan bir aile istiyorsanız karşınıza alıp sevdiklerinizle konuşun.

Ruhunuzu Dinlendirin!

işinizin hayatınızı etkilemesi
Evde işinizden dolayı huzursuzluk yaşamak

Bedenin ihtiyaçları kadar ruhun da ihtiyaçları vardır. Eğer çalışma hayatınız ile özel hayatınızı dengelemek isterseniz işe ruhunuzdan başlayın. Bu sayede işlerinizi kısa sürede bitirerek özel hayatınıza da yer açabilirsiniz. İş ve yaşam dengesi kurarken ailenizin ve sizin daha önemli olduğunuzu unutmayın.

Önceki İçerikSigorta Pirim Teşviğinden Nasıl Faydalanılır ?
Sonraki İçerikHibe Nedir? Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz