Sigorta Eksperi Nasıl Olunur | Eksperlik Yapmak

0

Sigorta Eksperi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Eksper olmak
Sigorta eksperi nasıl olunur, gereken şartlar nelerdir

Sigorta eksperi; 5684 sayılı sigortacılık kanununda yer alan 2 maddenin N fıkrasında: “Sigorta konusunda risklerinde gerçekleşmesi ile oluşan maddi kayıp ve hasarların niteliklerini, nedenlerini, miktarını belirleyen, ön ekspertiz ve mutabakat işlemlerini, hasar gözetimini meslek olarak yapan kişiye denir.” olarak tanımlamıştır.

Mutat olarak yapacağı meslekte tarafsız ve bağımsız olarak davranmak zorunda olan sigorta ekspertizi olabilmesinin bazı şartları vardır. Sigorta eksperi olmanın şartlarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Taksirli suçlar hariç affa uğramış olsa dahi süreli hapis cezası almamış olmak,

2 ) Sigortacılık mevzuatına aykırı hareketleri yapmamış olmak, birden fazla adli para cezası almamış olmak, 3 ) Basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, görevi kötüye kullanmak gibi suçları işlememiş olmak,

4 )  Devlet sırlarını açığa vurma, teröre finansal olarak destek olmak, vergi kaçakçılığı suçu işlememiş olmak

5 )  En az lise ve dengi okul mezunu olmuş olmak veya dört yıllık yüksek öğretim kurumundan mezun olmak.

6 ) Sigorta şirketlerinde  hasar bölümlerinde memur, şef, şef yardımcısı, uzman yardımcısı, uzman, sorumlu müdür gibi pozisyonlarda beş yıl veya daha fazla süreyle görev yapmış olmak.

Sigorta eksperi nasıl olunur
Sigorta eksperliği yapmak.

Sigorta Eksperleri Nerelerde Çalışır ?

  • Sigorta eksperleri ; bir sigorta firmasına bağlı olarak çalışabilir. Bu sigorta şirketinin yaptığı poliçelerinin takibini yapan sigorta eksperi kaza ve maddi hasar oluşması durumunda poliçe kapsamında oluşan maddi hasarın tespitini yapar.
  • Hazine müsteşarlığı bünyesinde de çalışabilen eksperler, hazine müsteşarlığı tarafından yapılan alımlara başvurarak bu kurumun bir çalışanı olarak ekspertizlik yapabilir.
  • Bankaların verdikleri krediler kapsamında sigorta eksperi çalıştırma zorunluluğu bulunduğu için tüm bankalara bağlı olarak bireysel veya bir kurum aracılığı ile çalışabilirler. Ayrıca bu kurum ve kuruluşlardan bağımsız olarak bir ekpertiz firmasının çatısı altında bağımsız ve yeminli olarak eksper hizmeti verebilirler.
  • Adliyelerde görülen  davalarda ihtiyaç duyulan bilirkişilik hizmeti için bilirkişi olarak bireysel hizmet verebileceği gibi yine bir ekspertiz şirketi aracılığı ile de hizmet verebilir.
  • Ekspertiz hizmeti ihtiyacı duyulan bir diğer alan ise kara, hava, deniz araçları alım satımı yapan firmalardır. Bu firmalar satın alacakları araçlar için ekspertiz hizmeti ihtiyacı duyarlar.

Bu durumlarda hizmet verilebileceği gibi yine bir firma aracılığı ile de hizmet vererek eksper olarak çalışabilirsiniz.

Eksper Çalışma Şartları Nelerdir ?

Sigorta eksperi olan eksperlerin çalışma sahaları.
Eksperler nerelerde çalışırlar.

Eksperler genel olarak bir sigorta şirketi bünyesinde hizmet verirler. Ancak kendi ekspertiz şirketi olan eksperler bağımsız olarak da çalışabiliyorlar. Her iki durumda da eksperler için çalışma şartları aynı sayılır. Bir ekspertiz firmasında hizmet veren eksper için bir çalışma ofisi, bir şirket arabası, ve yardımcı tayin edildiği gibi  seyahat giderleri de yine ekspertiz şirketi, kurum veya kuruluş tarafından karşılanmaktadır. Çalışma şartları açısından bakıldığında ekspertiz yapacağınız kara, deniz hava aracı, gayrı menkulün  bulunduğu lokasyona gitmek, zorlu hava koşullarında çalışmak gibi istisnai durumlar da söz konusu olabilir. Ancak genel olarak daha iyi şartlarda çalıştıkları ve bir çok meslekten fazla kazandıklarını söylemek mümkündür.

Büyük firmalarda çalışma şansı yakalayabiliyorsanız çalışma şartlarınız daha farklı olacaktır. Tecrübeniz ve deneyiminiz fazla ise yine çalışma şartlarınız iyi olacaktır. Eğer bölge çapında hizmet veren bir firmada çalışıyorsanız ev kiranızdan, spor salonu masraflarınıza ve yurt dışı tatillerinize kadar şirket tarafından karşılanan çalışma şartlarına da sahip olabilirsiniz.  Kısacası çalışma şartları tamamen sizin tecrübenize, deneyiminize ve yetkinliğinize göre şekillenir.

Sigorta Eksperleri  Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Eksperler ne kadar maaş alır
Sigorta eksperi olma şartını taşıyan kişiler ne kadar maaş alır.

Günümüzde sigorta eksperleri için belirli bir maaş skalası yoktur. Sadece kamu kurumunda çalışan eksperler için sabit bir maaş ve yan gelirler net bir şekilde bilinmektedir. Kamu kurumunda sigorta eksperi olarak çalışan bir kişi 4300  TL artı ek gelir ile çalışmaktadır. Ayrıca göreve gittiğinde aldığı harcırah ve yol giderleri bu rakama dahil değildir. Ancak kamu kurumu dışında çalışan sigorta eksperi için ortalama bir maaş söylenebilir. Günümüzde çalıştığı firmanın kurumsallığına göre  3000 TL ile 10000 TL arasında maaş alan , yönetici pozisyonunda çalışan sigorta eksperleri de vardır. Şirket kurumsallığına ve cirosuna göre bu maaş aralığında çalışan sigorta eksperleri genel olarak yönetici pozisyonunda veya sorumlu müdür pozisyonunda da çalışmaktadır.

Kendi ekspertiz firmanızı açarak iş yapmak istiyorsanız geliriniz pazardan alacağınız işlere göre değişecektir. Büyük firmalara ve bankalara hizmet veren bir sigorta ekspertiz şirketi olarak çalışmak ve  bir çok firmaya hizmet vermek iyi bir gelir elde etmenizi sağlarken küçük çaplı bir işletme olarak kalmayı tercih etmeniz durumunda minimal maaş kadar kazanabilirsiniz.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster