Trafik Sigorta Prim Miktarını Etkileyen Faktörler

1

Trafik sigorta primi neden yüksek çıkar? Prim oranını etkileyen faktörler nelerdir?

trafik sigortasi neden yuksek cıkar
Trafik sigorta miktarını etkileyen faktörler nelerdir?

Araç alanların mutlaka yaptırması gereken trafik sigortası  trafikte karıştığınız kaza da karşı tarafa verdiğiniz zararı karşılayan ve sizi maddi yükümlülükten kurtaran  bir sigortadır. Bu nedenle devlet tarafından araç alan her araç sahibine mecburi ve yasal bir zorunluluk  haline getirilmiştir. Geçmişte düşük rakamlar olarak karşımıza çıkan trafik sigortası son yıllarda çok yüksek rakamlara ulaşmıştır. Peki trafik sigortasının yüksek rakamlara ulaşmasını etkileyen sebepler nelerdir ?

Trafik sigortası; bir kaza olması durumunda karşı tarafta oluşacak ölüm ve tedavi masraflarını, maddi hasarı karşılayan ve sürücülere, araç sahiplerine maddi güvence veren bir poliçedir. Trafik sigortası hesaplanırken araç sahibinin cinsiyeti, araç sahibinin yaşı, daha önce araç sahibi olduğu süre, araç sahibiyken veya araç sürücüsü iken kazaya karışıp karışmadığı, aracın yaşı, aracın modeli, aracın piyasa değeri, aracın kayıtlı olduğu il,  hasarsızlık indirimi gibi bir çok etken vardır. Bu etkenler içerisinde trafik sigorta prim miktarını etkileyen en önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Araç sahibi: Trafik sigortasında araç sahibi en önemli etken olarak karşımıza çıkar. Araç sahibinin yaşı, kaza yapma riskini belirleyen bir etken olduğu için 30 yaş ve altı genç araç sürücülerine çok , yaşlı araç sürücülerine ise az miktarda trafik sigortası maliyeti çıkar. Ayrıca  araç sahibinin daha önce her hangi bir kazaya karışmamış olması önemlidir. Eğer her hangi bir kazaya karışmışsa ve suç oranının fazla ise trafik sigortası primi oldukça fazla miktarda çıkacaktır.

trafik sigorta primi hesaplama
Trafik sigorta primi nasıl hesaplanır sigorta primini etkileyen faktörler nelerdir?

2 ) Araç türü: Trafik sigortasını etkileyen bir diğer etken ise aracın yaşı, türü, modeli ve piyasa değeridir. Sigorta firması prim hesabı yaparken araçta oluşabilecek bir hasarı göz önüne alır. Bu nedenle aracın piyasa değerini etkileyen yaşı, yılı, markası, modeli donanımı önemli hale gelmektedir. Araç yeni bir araç ve donanımsal olarak dolu paket olan bir araç ise sigorta primi yüksek çıkacaktır, eğer araç eski bir araç ise primi az çıkar.

3 ) Aracın kayıtlı olduğu il: Aracın kayıtlı olduğu il trafik sigortası hesabında önemlidir. Eğer kayıtlı olan ilde araç sayısı fazla ise ve ilde kaza olma riski yüksek ise trafik sigortası primi artacaktır. Ancak kayıtlı olan ilde araç sayısı az ve kaza riski de az ise sigorta primi az çıkacaktır. Bu tamamen sigorta şirketinin kaza olması durumunda oluşabilecek maddi kayıplar ile ilgilidir.

4 ) Hasarsızlık indirimi:  Sigorta şirketlerinin tamamı hasar ödemesi ile kendilerine müracaat etmeyen müşterileri için indirim düzenler. Bunun adına hasarsızlık indirimi denir. Her müşteri için özel oluşturulan formülüzasyon ile müşteriler için ayrı ayrı hasarsızlık indirimi belirlenir ve uygulanır.  Hasarsızlık indirimi genel olarak % 5 ile % 11 arasında oluşan bir değerdir.

trafik sigortasını arttıran etkenler
Kaza geçmişiniz sigorta priminizi arttıran faktörlerden biridir

5 ) Cinsiyet: Araç sahibinin cinsiyeti de trafik sigortasını etkiler. Bayan sürücülerin erkek sürücülere göre daha fazla kazaya karıştığı istatistiği baz alınarak bayan araç sahiplerine daha fazla sigorta primi çıkarılmaktadır. Bu durum tamamen trafikte karşılaşılan istatistiksel veriler ve sigorta şirketlerinin hasar talebi ödemelerinden elde ettikleri verilere dayalıdır.

Bu 5 faktör temel olarak trafik sigortasını etkileyen faktörlerdir. Bu faktörleri minimum risk içerek şekilde yerine getirdiğinizde minimal trafik sigortası primleri ile karşılaşırken aksi durumda devasa trafik sigortası primleri ile karşılaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. daha önce 2 araç aldım ve sattım simdi 2006 model hususi bir kapalı kamyonet aldım daha önce hiç bir kazaya karışmadım şimditrafik sgorta primi 1 dereceden isteniyor bunun sebebi nediraldığım aracın plakası aynı sehir aynı[KASTAMONU}1 AY ÖNCE YAPILAN SİGORTA BEDELİ 490 TL YENİ SİGORTA BEDELİ 2050 TL BU KADAR FARK NERDEN ÇIKIYOR nasıl öğrenirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz