Halı Saha Açarak Para Kazanmak

0
Hali saha isletmesi acmak is fikri
Halı Saha Nasıl Açılır? Halı saha işletmesi ne kadar mal olur ve ne kadar kazandırır

HALI SAHA NASIL AÇILIR VE BU İŞ FİKRİ SİZE NE KADAR KAZANDIRIR?

[dropcap]G[/dropcap]ünümüzde spor yapılacak alanlar gittikçe azalmaktadır. İnşaat sektörünün gelişmesi ve yaşanan nüfus artışıyla birlikte doğal oyun sahalarının sayısı bir hayli azalmıştır. Bu noktada devreye halı sahalar girmektedir. Özellikle son dönemlerde halı saha açarak para kazanmak konusuyla ilgili birçok soru gelmektedir. Bu konuda önemli noktalara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Kimler Halı Saha Açabilir?

Halı saha açarak para kazanmak konusunda kimlerin başvuruda bulunabileceği önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Bunun için belirli bir maddi birikimi sağlayan ve önünde yasal anlamda herhangi bir engeli bulunmayan kişiler yatırım yapabilir. Yani, halı sahaya yatırım yapma konusunda resmi gerekçeler haricinde kısıtlama bulunmamaktadır. Bu yatırımı tek başınıza yapabilir ya da kendinize ortak bularak giderleri yarıya kadar düşürebilirsiniz. Bunun için iyi araştırma yapmanız çok önemli bir konudur.

Halı Saha Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Halı Saha Açma Belgesi
Halı Saha Açma Belgesi

Ülkemizde hemen her konuda olduğu gibi halı saha açarak para kazanmak için de bazı belgeleri edinmelisiniz. Bu belgeler bazı bölgelerde fazla bazı bölgelerde az olabilmektedir. Buna karşın her yerde aynı olan belgeler de bulunmaktadır. Halı saha konusunda yatırım yapacak kişiler şu başvuruları yapmalıdır:

Gençlik ve Spor İl Başkanlığı: Ülkemizde spor dalları ile ilgili faaliyette bulunabilmek için öncelikle o ilde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz sırasında tesisi hangi alana yapmak istediğinizi, hangi imkanlarla donanacağını belirtmeniz gerekmektedir. Gerekli incelemeler yapılarak kısa süre içerisinde olumlu ya da olumsuz cevap bildirilecek ve gerekli belge verilecektir.

Halı Saha Sicil Kaydı: Yatırım yapıp halı saha açarak para kazanmak isteyenler gerekli izin belgesini aldıktan sonra TFF Bölge Müdürlüğüne müracaat etmelidir. Alınan izin belgesi ile birlikte halı saha ile ilgili tüm bilgileri sunarak halı saha sicil kaydı yaptırmanız gerekmektedir. Onay alınan projeler için sicil kaydı çıkarılmakta ve bu durum da hukuki süreç açısından önem arz etmektedir. Bunun için gerekli dilekçeyi doldurarak teslim edebilirsiniz.

İşyeri Ruhsatı: Halı saha açmak için başvuruda bulunan kişiler gerekli izin belgelerini aldıktan sonra işyeri ruhsatı için başvuruda bulunmalıdır. Bunun için halı sahayı açmayı düşündüğünüz bölgedeki yerel belediye ile iletişime geçmelisiniz. Açacağınız halı sahanın yeri herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa bu ruhsat kısa sürede çıkarılmaktadır.

Halı Saha Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı saha konusunda başarı elde etmiş olan kişiler genellikle çevre yoklamasını iyi yapan kişilerdir. Halı saha açarak para kazanmak istiyorsanız araştırma aşamasını çok dikkatli yapmanız gerekmektedir. Açmayı düşündüğünüz alanda başka halı sahaların olup olmadığını, eğer başka halı saha varsa talebi karşılayıp karşılamadığı gibi konulara dikkat etmelisiniz. Gerekirse günlerce yer araştırması yapmanız sonucun olumlu olmasını sağlayacaktır.

Halı saha açarken her türlü gider kalemine dikkat etmelisiniz. Bu giderleri topladıktan sonra gücünüz yetip yetmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Sadece sahanın yapımı değil, elektrik, futbol topu, forma, duş hizmeti, temizlik gibi giderler mutlaka hesaba katılmalıdır. Ancak bu şekilde daha başarılı bir yatırım yapmış olursunuz.

Halı Saha Ebatları Nasıl Olmalıdır?

Halı sahaların yapımında alan konusunun büyük önemi vardır. Standart halı saha ölçüleri şu şekildedir:

  • Halı saha ortalama 800 m2’lik bir alana yapılmalıdır.
  • Halı sahalar standart olarak 20 metre en ve 40 metre boy ölçülerinde olmalıdır.
  • Bazı halı sahalar 1000 m2 alan üzerine yapılabilir.
  • 1000 m2 alana tapılan halı sahalar 25 metre en ve 40 metre boy ölçülerinde olmalıdır.
  • 1500 m2 alan üzerine çok nadir de olsa halı saha yapılabilir.
  • 1500 m2 alana yapılan halı sahalar 30 metre en ve 50 metre boy ölçülerinde olmalıdır.

Halı sahanın etrafına çit örülmeli ve bu çitin yüksekliği ortalama 5 metre olmalıdır. Halı sahaların şehre yakınlığı konusunda yerel belediyelerin bazı kısıtlamaları olabilir. Boş alanlara yapılması önerilmektedir.

Halı Saha Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Halı Saha Yapımı
Halı Saha Yapımı

Halı saha açarak para kazanmak isteyen kişiler bu konuya yatırım yapmanın ne kadar mal olacağını araştırmalıdır. Bölgelere göre halı saha açma maliyeti değişiklik göstermektedir. Yine de bu konu için ortalama 150 bin TL nakit gerektiği belirtilmektedir. Suni çimin alınması ve serilmesi, halı sahanın etrafının kapatılması, halı sahaya bağlı duş alınacak ya da beklenilecek alanların yapılması, elektrik sistemlerinin alınması ve diğer tüm giderler hesap edilmektedir. Bu konuyla ilgili çeşitli finans kuruluşlarının sunduğu kredi imkanlarından faydalanılabilmektedir.

Halı saha açma maliyeti konusuna halı sahanın açık mı yoksa tamamen kapalı mı olacağı da etki etmektedir. Özellikle kış döneminde de önemli kazanç elde etmek isteyen firmalar halı sahayı tamamen kapalı şekilde yapmaktadır. Bu durum da maliyeti arttırmakta ancak gelirin de artmasını sağlamaktadır.

Halı Sahadan Ne Kadar Kazanılır?

Halı sahalarda genellikle 7’ye 7 şeklinde maçlar yapılmaktadır. Her maç için 1 saatlik zaman dilimi ayrılmaktadır. Bölgelere göre farklı olsa da kişi başı 10 TL gibi bir ücret alınmaktadır. Bu da saatte 140 TL gibi bir paranın kazanılacağı anlamına gelmektedir. Yaz döneminde çok geç saatlere kadar aktif olan halı sahalarda bu dönemlerde günlük 1000 TL’nin üzerinde kazanç sağlanmaktadır. Ancak kış döneminde çok daha az kazanç elde edildiği unutulmamalıdır. Ayrıca hafta sonları işlerin daha iyi olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Gelirler sadece maç saati değil meşrubat, hazır yiyecekler ile de sağlanmaktadır. Bunun için personel çalıştırabilir ve halı saha geliri ile birlikte adeta kafeterya gelirine yakın bir gelir de elde edebilirsiniz.

Halı saha yatırımı masraflı ancak doğru yere yapıldığında çok iyi kazanç getiren bir iştir. Halı saha açarak para kazanmak konusunda tüm ayrıntılara dikkat etmenizde ve adımlarınızı dikkatli atmanızda büyük fayda vardır. Sonrasında sabit gelirin tadını çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz