Telefonunuzun Dinlendiğini Nasıl Anlarsınız ?

Telefonunuzun dinlendiğinden şüpheleniyorsanız bu yazı siler için...

0
cep telefonu dinleme
Telefon Dinleme. Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlarsınız?

Son günlerde gündemde olan telefon dinlemeleri ve kayıda alınanların paylaşımı ile beraber dinlemeler bir çok kişinin korkulu rüyası olmuş durumda. Bu tür haberler ile birlikte telefonunun dinlenip dinlenmediğini merak eden birçok insan var.

Merakınızı gidermek ve içinizi rahatlatmak için telefonun dinlenip dinlenmediğini az çok ortaya çıkarabilecek, dikkat edilmesi şart olan birkaç nokta var;

  • Telefon dinlemelerinin herkes tarafından bilinen belirtisi telefonla konuşurken oluşan cızırtılar, tıkırtı ve çoğunluklar ekolardır. Bunlar hattınızda sizinle bir başkasının daha olduğunu gösteren bariz bir işarettir.
  • Telefonunuzun şarjı normalden daha hızlı bitmeye başladıysa bu da dinlendiğine işaret ediyor. Şarjınızın tez tükenmesinin sebebi, mikrofonunun çevredeki sesleri toplayarak iletiyor olmasından kaynaklanmaktadır.
  • Telefonlarını kullanmadığınız bir müddetten sonra elinize alın ve kullanmadığınız halde sıcaksa sizin dışınızda biri tarafından kullanılıyor olabilir..
  • Ayrıca telefonunuzda kullanılan bir casus yazılım var ise bu yazılım kullanılmaya başlandığı anda kaynağına bir SMS gönderir. Bu yüzden kullandığınız operatörden her ay için detaylı fatura istemek sizin için daha iyi olacaktır. Eğer bu casus yazılım varsa gönderdiği sms faturada görülebilir.
  • Ek olarak günümüzde ortaya çıkan dinleme haberlerinden sonra telefon dinlemelerini saptamak için yazılımlar da geliştirilmiş durumdadır. Telefonunuza inen bu yazılımlar ile beraber telefonların dinlenip dinlenmediği anlaşılabilmektedir.

Telefonunuzdaki konuşmalar dinlenebileceği gibi, özellikle akıllı telefonlar sayesinde yaygınlaşan birçok işlem aracılığıyla başka bilgiler de ele geçirebilir.

Sizin telefonunuz üzerinden yapılan bankacılık işlemleri, şahsi iletileriniz, resimleriniz veyahut bilgilerin bulunduğu posta adreslerinizin, sosyal medya hesaplarının kullanılması aracılığıyla da bilgilerinize erişilebilir. Bu tür durumlara karşı alınabilecek en mantıklı önlem de dışarıda, restoran ve kafelerde, halka açık yerlerde kablosuz internet kullanırken bu işlemlerden uzak durmaktan geçer..

Uzmanlar telefon dinlemelerine karşı alınabilecek en mantıklı önlemin telefonlara sıklıkla format atmak başka bir deyişle fabrika ayarlarına döndürmek olduğunu belirtiyor. Fakat son zamanlarda kullanılan akıllı telefonların kılavuz, iletiler ve daha birçok bilgiyi içerdiği düşünülürse format atmak herkes için mantıklı bir çözüm gibi görünmeyebilir. Ancak bu tür önemli konularda kişiler çok dikkat etmeli ve bilginizi çalmak isteyen, özelinize müdahalede bulunmaya çalışan kişilere karşı gerekli önlemi almalıdır.

Teknoloji alanındaki diğer yazılarımızı incelediniz mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz