Borcunu Ödeyemeyenler Hapse Girer mi?

0

İnternette, borcum yüzünden hapse girer miyim? Borcumu ödeyemezsem hapis cezası var mı? Borç yüzünden hapse girilir mi? Borç yüzünden hapis söz konusu mu şeklinde kaygılarla dolu aramalar yapılmaktadır.

Borcumu ödemedim hapse mi gireceğim?
Hands of the prisoner in jail

Bu aramalar çoğu zaman karmaşık hukuksal bilgilerle karşılaşılarak bilginin tam anlaşılamaması sonucunu doğurabiliyor. Bu konuya tam bir açıklık getirmek gerektiği için, biz de size borcunu ödeyemeyenler hapse girer mi şeklindeki kaygınıza net bir cevap vermek için değiniyoruz.

Öncelikle kişi, borcunu ödeyemediğinde, alacaklı onu icraya verir. Kişi e-devlet sistemi üzerinden UYAP protalına girerek, hakkında açılan davaları ve icra dosyalarını görebilir. Bu dosyaların numaraları ve kimin tarafından açıldıkları tutarları, faiz tutarları ve vekalet ücretleri gibi bilgileri ekranda görebiliyorsunuz.

İcralık bir dosyanız varsa, borcunuzu ödemeniz gerekir. Borcu ödemek için, ya alacaklı ile makul bir şekilde anlaşma yoluna gidersiniz, ya da paranız oldukça icra dosya numarasını belirterek, icra dairesinin IBAN hesabına elinize geçtikçe para gönderirsiniz. Gönderdiğiniz paralar, borcunuzdan ( önce vekalet ücreti) düşer. Her ilde ve ilçedeki İcra dairelerinin hesap numaraları birbirinden farklıdır. Sorup öğrenebilirsiniz.

Borcunuzu ödemek için alacaklı, sizi sıkıştırıyor ve hepsini peşin ödeyin diye dayatıyorsa, siz icra dairesi ile muhatap olmayı seçebilirsiniz. İcra dairesinin hesabına ilgili dosya için yapılan ödemedir notu düşerek, elinize para geçtikçe para gönderebilirsiniz. Bir başka çözüm ise, icra borcunuzu ilki peşin olmak şartı ile 4 taksite bağlamaktır. Bu durumda da taahhüt verdiğiniz için, borcu ödememek gibi bir şansınız yoktur. Borcu ödemek için tek bir kuruşunuz yoksa ne olacak?

İcra borcunu Ödeme Gücü Olmayanlar Hapis Yatar mı?

Duruma göre yatabilir de yatmayabilir de. Eğer haciz memurları ve avukatlar, kapınıza dayandığında evdeki eşyalarınıza haciz geldiğini belirttiklerinde, siz telaşa kapılıp, avukatın size sunduğu ödeme taahhüdünü imzalarsanız, bu ödemeyi de yapmazsanız hapse girebilirsiniz.

Avukat sizin aleyhinize dava açar. Bu konuda ayrıntılı bilgi için, icra iflas kanununun 111.maddesini ve icra iflas kanununun 340. Maddesini okuyunuz. Taahhüdünüzü yerine getirmediğiniz taktirde, yani avukatın size verdiği kağıdı imzaladığınızda öne sürülen ödeme şartını yerine getirmediğiniz durumda 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılabilirsiniz ( Tahhüdü ihlal suçundan) .

O kağıdı imzalamazsanız da evinizdeki eşyaları ( zaruri ihtiyaçları gideren eşyalar hariç) haczedilir. Evinizde, zaruri ihtiyaçları karşılayan eşyalar arasında, TV, buzdolabı, kanepe, çamaşır makinesi vs sayılabilir. Eğer evinizde 2 adet TV varsa birine ( en pahalısına) el konur. Bazen de tek bir pahalı LED PLASMA TV ürününe de el konabilir. Çünkü bu pahalı TV zaruri değildir.

O nedenle, eğer hacze gelen avukatın size önerdiği ödeme taahhüdünü imzalarsanız, mutlaka o parayı belirtilen şekilde ödemeniz gerekir. Ödemezseniz avukat da size taahhüdü ihlal suçundan dava açabilir. Bu durumda siz de 3 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılırsınız. O kağıdı imzalamazsanız, bu kez eşyalarınız alınır, konu komşu olayı duyar ve aile içinde büyük sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumda borcum yüzünden hapse girer miyim? Sorusunu sormadan önce, borcu ödeme taahhüdünü imzalarsam, borcu ödeyebilir miyim diye düşünmeniz yararlı olacak.

Borcu ödeme şansınız varsa, imzalayabilir ve eşyalarınızın haczedilmesinden kurtulabilirsiniz. Fakat ödemenizi de eksiksiz, taksitler halinde yapmanız gerekir. Borcundan dolayı cezaevi kavramı ile tanışanlar, o kağıda imza atmanın sorumluluklarını belki bilmeden imza atmış olabilirler. Bu bilgilendirme ile, dikkatli ve daha detaylı düşünüp, karar vermek mümkün olacaktır.

(Not. Bu makalede verilen bilgiler, sadece hukuk konusunda ön bilgi edinmeniz için verilmektedir. İcralık bir dosyanız varsa, en yakın zamanda bir avukat ile görüşmeniz gerekmektedir. Bilgilendirme amacı ile kaleme alınan bu yazı ile ilgili sorumluluk kabul edilmez )

Önceki İçerikEn iyi Yabancı Diziler | Dizi Önerileri
Sonraki İçerikEvde Çalışarak Para Kazanabileceğiniz İşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz