Canlandıran Tatili ve Tuz Odaları İle Kazdağları

0
kaz dağları
Kazdağların’da tatil

[dropcap]T[/dropcap]atil deyince aklınıza gelen kalabalık tatil köylerini bir kenara bırakın. Doğanın kucağı diyebileceğiniz ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerini karşılayan Kazdağları’nda doğal, bol oksijenli ve bir o kadar da konforlu olan tatile başlayın derim. Birçok kişi kazdağları nerede sorusunu sorarak bu doğa harikası yerden haberdardar değil. Balıkesir, Edremit ilçesinde bulunan Kazdağları bölgenin en yüksek tepesi olarak bilinir. En yüksek olması bir yana Alplerden sonra dünyanın ikinci en temiz havası da burada bulunur. Özellikle tatil yaparken sağlığını yabana atmayan ve konfordan hoşlananların tercih edeceği bir yer olan Kazdağları Türkiye’de ve dünya üzerinde yetişmeyen bitkileri ile de şifa dağıtıyor.

Kazdağları’nda Konaklama

Kazdağları’nda konaklama gibi bir planınız varsa doğayla iç içe olmak isterseniz dağ evleri, bungalov evler ve ya butik oteller tercih edebilirsiniz. Sakinliği ve yeşillikler içerisinde olmasından dolayı fazlaca tercih edilen bu mekânlar ziyaretçilerinin aklında derin izler bırakıyor. Havasının temiz olmasının yanında şifalı suları ile de dikkat çeken Kazdağları termal otelleri ile de hizmet vermeye devam diyor. Eğer yemek yapmayla uğraşmayım rahat olayım diyorsanız Kazdağları otelleri arasından birini tercih edebilirsiniz. Yemeğimi kendim yaparım ailemle evimdeki rahatlığı yaşarım diyorsanız apart otelleri ve ya pansiyonları da tercih edebilirsiniz.

Kazdağları'nda tatil nasıl
Kazdağları’nda konaklama ve otel

Kazdağları’nda Neler Yapılabilir?

Kazdağları’na gezilecek yerler oldukça fazladır. En yüksek tepeleri olarak bilinen Sarıkız Tepesi ve Karataş Tepesi’ne çıkılabilir. Burada Sarıkız efsanesi dinlenebilir. Eğer doğa ve efsaneler kadar tarihi yaşantıları da merak edenler varsa Kazdağları yakınlarından bulunan ve Yunan mitolojisinde önemli yer edinen Antandros antik kenti ziyaret edilebilir. Burada dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı ve mitolojik tanrıların dünyada yapılan savaşları buradan izlediğine dair söylentiler vardır. Yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan Kazdağları Hasanboğuldu Şelalesi gibi efsanelerle dolu doğal güzelliklere sahiptir. Araçla safari gezilerinin yapıldığı ve bisikletli geziler için uygun parkurların olduğu doğa ile kucak kucağa kamplar yapılabilir.

Gezilecek diğer doğa harikaları için gezi ve seyahat kategorimizi inceleyiniz

Milli Park niteliği taşıyan Mesire ve piknik alanları açısından da oldukça zengin olan Kazdağları’nda oksijen kaynağı köklü çınarları, sadece Kazdağları’na özel yaşam tarzını anlatan müzeleri, birbirinden şirin köyleri ve sıcakkanlı insanları ile gezilip görülecek yerlerdendir. İster tatil amaçlı ister gezi amaçlı gidilebilecek yerlerden olan Kazdağları dillere destan olan tuz odaları ile de şifa kaynağı bir yer haline gelmektedir.

kazdağları
Kazdağları’nda ne yapılır nerelere gidilir?

Kazdağları Tuz Odaları Hastalıklara Şifa

Kazdağı Tuz odaları ile farkını ortaya koymaya devam ediyor. Oldukça iç açıcı olan Kazdağları atmosferine yenilikler katan tuz odaları sağlık açısından bitmek bilmeyen faydaları ile ziyaretçilerin sıkıntılarına derman oluyor. Tuz odaları şu hastalıklar için ideal:

 • Yorgun olma ve yorgun uyanma,
 • Öksürük,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Horlama,
 • Sinüzit,
 • Nefes darlığı,
 • Geniz akıntısı,
 • Astım,
 • Bronşit
kazdağları tuz
Kazdağları tuz odaları

Tuz odalarında durulduğunda bu rahatsızlıklar kısa sürede yok olduğu gibi eskiden tuz çıkarmak için giden insanların diğer maden işçilerinden daha sağlıklı oldukları görülmüştür. Sigara kullansa dahi daha sağlıklı olan tuz madeni işçilerinin ciltlerinin daha parlak olduğu ve kemiklerinin de daha sağlam olduğu öğrenilmiştir. Şu kişiler tuz odalarını tercih edebilirler:

 • Sigara içenler,
 • Tozlu sanayi ortamlarında çalışanlar,
 • Astım, bronşit gibi rahatsızlıkları olanlar,
 • Hava kirliliğine maruz kalanlar

Her yaştan insan için oldukça sağlıklı olan tuz odalarında yapılan terapilerde bazı rahatsızlıklardan dolayı hastaların girmesi tavsiye edilmemiştir. Ancak Kazdağları’na gittiğinizde tuz odalarına girerken sizlere yardımcı olacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz