Doğalgaz Kullanmak Avantajlı Mıdır?

0
Doğalgaz kullanmak karlı mı
Doğalgaz kullanmak size diğer yakıtlara göre avataj sağlar mı?

Her ne kadar yaşam koşullarınızın bu surunun cevabına etki ettiğini bilsekte doğalgaz kullanımının diğer ısınma yöntemlerine göre avantajlı olup olmadığı konusunu araştırmak istedik. Günümüzde doğalgaz kullanmayan birçok kişi kulaktan dolma sözlerle bilgi sahibi olduğu için, doğalgaz kullanıp kullanmama konusunda tereddütlere sahip oluyor. Hal böyle olunca kış soğuklarının iyiden iyiye arttığı zamanlarda doğalgaz kullanmak bütçeye destek sağlar mı? Sorusunu daha çok akla getiriyor.

Gelin doğalgazın avantajları nelermiş birlikte inceleyelim.

Doğalgazın Avantajları

1-) İlk ve en güzel avantajı doğayı kirletmemesi diyebiliriz, bugünlerimizi ısıtırken geleceğimizi yok etmiyoruz.

2-) Doğalgaz her an, zahmetsiz ve pratik bir şekilde kullanıma hazırdır, diğer ısınma yöntemlerinde (mesela sobada, kışın başlangıcında sobayı kurmak, yaz başlangıcında sobayı çıkarmak, kışın soba kovasını günlük değiştirmek, kullanıldığı dönemlerde sobayı ve boruları ara ara temizlemek) gibi ekstra ve yorucu işlerle uğraşmamak zorunda kalabilmektesiniz.

3-) Kullanımı sırasında doğalgaz tasarruf yöntemleri uygulandığında diğer ısınma yöntemlerine göre fazlasıyla ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Yanma verimliliği diğer yakıtlardan çok daha yüksektir. Doğalgaza ayırdığınız bütçe ile (1-1,5 milyar gibi bir rakam) bütün odaları, sobada ise sadece 1 yada 2 odayı ısıtabilirsiniz. Soba veya elektrik gibi yöntemlerde ısınma dışında pişirme ve sıcak su ihtiyacınız için ekstra bütçe ayırmanız gerekecektir.

doğalgaz kullanmak avantajlı mıdır

4-) Doğalgaz kullanımının avantajları nelerdir

5-) Doğalgazda zehirli gaz bulunmamaktadır. Solunması halinde zehirlenme yapmaz, fakat yanma ürünü olan gaz ortama yayılırsa diğer yakıtlardaki gibi bünyesindeki CO(Karbon Monoksit) nedeniyle zehirlenmelere neden olur. Bunu önlemek için kombinizi banyo ve yatak odası gibi mekanlara değil de havalandırması bol olan balkon, mutfak ve koridor gibi yerlere yerleştirilmeli ve hava sirkülasyon borusunun açık olduğundan emin olmalısınız.

6-) Doğalgaz, temiz ısınma sağlar. İs, kurum, zift gibi atık bırakmadığından cihazlar ve eviniz temiz ve kokusuz olacaktır. Perde, halı ve duvarlarınız sobalı evdeki kadar sık temizlenmediği için en az 100 TL cebinizde kalacaktır.

7-) Doğalgaz, önceden sipariş ve depolama gerektirmediği için pratiktir. Isınmada kullanacağınız kömür kullanımlarında yaz aylarından depolama yapmanız gerekecektir.

😎 Doğalgazda kullanımınızdan sonra ödeme yapıldığı için harcamanız doğrultusunda ödeme yaparsınız. Soba kullanımlarında yaz aylarında odun ve kömür almanız gerekirken doğalgazda her ay harcadığınız miktarda ödeme yaparsınız. Bu durum yaz aylarında yapacağınız kömür alımına 1-1,5 milyarlık bir ödeme demektir. Çok çocuklu ailelerde soba ile daha çok oda ısıtılacağı için, sadece ısınmaya ayıracağınız bütçe 2 milyarı geçecektir. Oysaki doğalgazda kış aylarında aylık ortalama 150-250 TL arası (Bulunduğunuz konuma göre değişebilir) ödeme yaparsınız.

9-) Doğalgazda yanma yüzde 5-15 gibi çok az bir hava ile gerçekleşir, oysa fuel oil de yüzde 10-20 kömürde ise yüzde 20-30, dur.

10-) Doğalgaz çok amaçlı ve kullanışlı bir üründür. Zira ısınma, pişirme ve sıcak su gibi birçok amaç için kullanılır. Soba kullanımı sadece ısınma ihtiyacınızı karşılar, pişirme ve sıcak su ihtiyacınızı farklı ürünlerle karşılayacağınız için ekstradan 100-150 TL’lik bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Tüm bu maddeleri dikkate aldığımızda doğalgaz kullanımının yalıtım gibi gereken önlemleri aldıktan sonra daha avantajlı olduğunu görmekteyiz. Tabi karar yine sizin olacaktır…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz