DOĞALGAZDA TASARRUF NASIL YAPILIR?

0
Doğalgazda tasarruf yöntemleri
Doğalgaz ile ısınmalarda tasarruf nasıl yapılır

Günümüzde global dünya ekonomisi sıkıntılı anlar yaşıyor ve bu bir süre daha böyle devam edecekmiş gibi görünüyor. Ekonomik daralmalarda bizleri daha az bütçe ile yaşamaya iterek tasarruf kavramını yaşantımıza sokuyor. Bu bağlamda doğalgazda nasıl tasarruf yapılır? Sorusunun cevabı büyük önem arz ediyor.

Doğalgaz Kullanımına Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlk olarak bahsetmek istediğimiz doğru ve kaliteli izolasyon, çünkü dış cephe ve çatı izolasyonu olmayan kuzey cepheli evlerde doğalgaz çokta avantajlı görünmüyor.

Çok büyük metrekareli ve yalıtımsız evlerde bireysel kombi avantaj yerine dezavantaj gibi görünüyor.Ayrıca doğalgazlı mekanlarda sıcak su vanalarının gereksiz yere sık sık açılıp kapatılması, kapı pencere izolasyonunun elden geçirilmemesi, kombi ve petek yerleştiriminin dikkatsiz yapılması, kısacası doğalgaz kullanımı konusunda bilinçsiz olunması bütçenize ekstra ve ağır bir yük getirecektir. Ancak kullanımda alınacak bazı tedbirler tasarruf yapmanıza yüzde 30-40 oranında yardımcı olacaktır.

Şimdi de doğalgazı daha ekonomik hale getirmenin yollarını görelim.

Doğalgazda Tasarruf Yapmanın Yolları

Doğalgazla ısınırken tasarruf etme
Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır

Kombi seçimleri günümüzde konvansiyonel cihazlar yerine yüksek verimlikleri ve tasarrufları nedeni ile yoğuşmalı kombilere kaymıştır. Yüksek verimli yoğuşmalı kombiler doğru kullanımlarda en az yüzde 20 tasarruf sağlar. Yoğuşmalı kombiden en iyi verimi almak için gidiş suyu sıcaklığının düşük tutulması gerekmektedir. Kombiyi düşük su sıcaklığında kullanmak cihaz verimini büyük oranda yükseltecektir.

Günlük kullanımlarda kombinin açılıp kapatılması aşırı ısı kaybına neden olacaktır. Kombi özellikle gece kapatıldığında soğuğun etkisi ile duvarlarda yoğun bir soğuma gerçekleşecek, kaybedilen ısının tekrar kazanılması için ise kombi gerektiğinden fazla açılacağı için fazladan 2-3 kat enerji sarfiyatı olacaktır. Bu nedenle aşırı ısı kaybını önlemek için kombiyi kapatmak yerine petek derecesini 1-2 derece kısmak sabahları ekstra enerji harcamanın önüne geçeceğinden tasarrufta en etkili yöntemler arasındadır.

Oda ısısının 19 derecede sabit tutulması da büyük oranda tasarruf sağlayacaktır.

Dış cephe izolasyonu olmayan yaşam alanlarında, iç cepheden canlı sıva yaptırılarak en az dış cephe kadar yalıtım sağlanabilir. Bu işlem size yüzde 10 tasarruf sağlayacaktır.

Tavan kısmındaki ısı kaybını önlemek için ise kartonpiyer altına basit bir izolasyonla yüzde 10 tasarruf yapabilirsiniz.

Ayrıca peteklerin arkasına yerleştireceğiniz yansıtıcılar ısının dışarıya kaçmasını önleyerek size geri dönüş olacaktır.

Çok katlı ve tam izolasyonlu binalarda merkezi sistem kullanımı, daha az bütçe ile daha çok ısınmanıza olanak sağlayacaktır.

Kullanılmayan odaların peteklerinin ve kapılarının kapatılarak enerji maliyeti düşürülecektir.

Sıcak suyun gerekli olmadığı durumlarda sıcak su muslukların açıp kapatılmaması da yüzde 7-8 oranında tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü her musluk açımında kombi ateşleme yapacağından gereksiz bir yakıt tüketimine neden olacaktır.

Oda termostatı veya petek termostatı kullanmak da doğru ve tasarruflu ısınma sağlayacaktır. Oda termostatını evin normal ısınan bir bölümüne yerleştirerek bütün odaların ısısı aynı değerde tutulacak ve kombinin gereksiz dur kalklarının önüne geçilecektir. Buda elektrik ve doğalgaz faturalarınızda yüzde 10-15’lik bir tasarruf sağlayacaktır.

Bu yazımızda daha az gaz tüketimi ile daha çok verim sağlamak için evimizde yada iş yerimizde almamız gereken önlemlerden bahsetmeye çalıştık. Ayrıca benzer bir konu olan; ”doğalgaz kullanmak avantajlı mıdır.” yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz