Lokanta Nasıl Açılır? | Restoran Açma İş Fikri

0
Yemek işi yapmak
Lokanta yada restoran gibi gıda ürünleri satma iş fikri

Yemek yemenin insanların birincil temel ihtiyaçları arasında olduğunu düşündüğümüzde lokanta yada restoran açmanın asla modası geçmeyecek bir iş fikri olduğunu söyleyebiliriz. Kendine yeni bir iş edinmek isteyen girişimcilerin bu yazımızda gıda sektörüne adım atmak isteyenlere özel bir yazı hazırladık. Buyurun okuyalım…

Günümüzün sanayileşen toplumunda elbette her öğünü evde yemek gibi bir olanak bulunmamaktadır. Günün belirli saatlerinde iş, okul gibi nedenlerle dışarıda olan kişiler, beslenme ihtiyaçlarını lokantalardan, büfelerden ve restoranlardan sağlamaktadır. Gıda sektörü her geçen gün büyümekte olup Lokanta tarzı işletmelerin son 20 yılda sundukları gıdalarda hem çeşit olarak hem de sayı olarak artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu istatistik, hiç şüphesiz bu sektörün daha da büyüyeceğine işaret etmekte ve siz girişimciler için yeni bir iş fikrini doğurmaktadır.

Nasıl Bir Lokanta Açmayı Düşünüyorsunuz?

Gıda sektöründe iş kurabileceğiniz alan sayısı oldukça fazladır. Dönerci, Kebapçı, Çiğ köfteci, Seyyar bardak mısırcı, Hamburgerci, Tantunici, Kokoreççi, Pizzacı, Ev yemekleri yapan bir restoran da açabilirsiniz. Bunlar revaçta olan fikirlerdir. Tabi öncelikle işletmeyi kuracağınız yer de önemlidir. Ana cadde üzeri bir köşe başı oldukça rağbet görür. Çıkmaz bir ara sokakta bulunan işletmeye gelecek olan kişi sayısı oldukça az olacağı aşikardır. Bu konuda dükkan yeri seçimi konulu yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Ne tür bir lokanta açmalısınız
Nasıl bir lokanta açmalısınız? Hangi alanda gıda işi yapmalı

Gıda üzerine açılacak olan bir işletmede reklam ve tanınırlık önemlidir. Bunun için de isim hakkını belirli bir meblağ karşılığında veren zincir restoranlarla anlaşıp işletmenizi açabilirsiniz. Bu sisteme de Franchise diyorlar; fakat belirli kuralları var. Genelde işlek olan yerlerde bir yer açacaksanız daha avantajlısınız. Aksi takdirde franchise alamayabilirsiniz. Ürünlerinizin çok satmasını istiyorsanız mutlaka paket servis imkânı da sunmalısınız. Karnı acıkan ve işletmenize gelme olanağı bulunmayan kişiler için bu sistem çok iyidir. Yemekleriniz beğenilirse böylelikle hem müşteri kazanmış olursunuz. Hem de bulunduğunuz civarda popülariteniz artar.

Şimdide sıklıkla gördüğümüz bu işletmeleri mercek altına alalım.

 • Dönercilik: Et döner ve Tavuk döner üzerine ikiye ayrılır. Sucuk döner yapan yerler de vardır fakat pek yaygın değildir. Et dönerden aynı zamanda İskender de yapılır ve popüler bir lezzettir. Sadece tavuk döner yapan yerler de var. Bu da tavuktan iyi kar edildiğinin bir işareti. Kimi yerlerde fiyatı daha ucuz. Sürümden kazanmak gibi bir politikadır bu. Örneğin porsiyon başı 20 kuruş kardan belirli bir sayının üstüne çıkılması hedeflenmiştir bu sistemde.
 • Çiğ Köftecilik: Franchise veren çiğ köfteci sayısı oldukça arttı. Bu da ne kadar kar edildiğinin bir işareti. Dürüm, yarım porsiyon, tam porsiyon ve kiloyla çiğ köfte satan işletmeler var. Oldukça karlı bir iş olduğu söylenebilir. Tabi bulunduğu lokasyon da oldukça önemli.
 • Kebapçılık: Biraz daha beceri gerektiren bir alandır. Kebabın usulüne uygun yapılması gerekiyor. Aksi takdirde işletmeniz pek tercih edilmeyebilir. Bilhassa kebabıyla ünlü yerlerde işi kurallarına göre yapmazsanız lokantanızda sinek avlayabilirsiniz. Lezzeti ve sunumu fevkalade bir kebapçı açarsanız bulunduğu yere göre yüksek kar edebilirsiniz.
 • Pizzacılık: Son yıllarda oldukça revaçta olan bir alandır. Franchise (Bayilik) alacağınızı göz önüne alırsak biraz daha pahalı bir yatırım olacağı söylenebilir; fakat satışlarınız iyi olursa bu yatırımın geri dönüşü iyi olur. Açacağınız yer işlekse zaten zarar etme ihtimaliniz çok azdır.
 • Hamburgerci: Tıpkı pizzada olduğu gibi pahalı bir fast food yatırımıdır. Bayilik almayıp kendi markamı yaratacağım derseniz risk almış olursunuz. Hamburger her ne kadar çok yenen bir fast food ürünü olarak algılansa da markalar ön plana çıkmış. Yiyenlerin büyük çoğunluğu da marka yerleri tercih ediyor.
 • Tantunici: Tantunicilik esasen Mersin şehrimize ait bir lezzet olarak görünse de son yıllarda özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde çok yaygınlaştı fakat istenilen düzeyde değil. Usulüne uygun yapılan bir tantuniye damak tadı olan hiç kimse hayır demez. Et tantuni, tavuk tantuni ve yoğurtlu tantuni gibi çeşitleri bulunmakta. Riskli ama tutarsa kar getiren bir yatırım olabilir. Öncelikle tantuninin püf noktalarını öğrenmek gerekiyor tabi.
 • Kokoreççi: Karlı işlerden birisi de kokoreççilik. Seyyar kokoreççileri bazı noktalarda sıklıkla görmekteyiz. Uygun bir yer bulup gerekli izinleri alabilirseniz kokoreççi açabilirsiniz. Dolmuşta kokoreççilik furyasının hiçbir zaman modası geçmedi. Bu da iyi kar edildiğinin bir işareti.
 • Ev yemekleri yapan Restoranlar: Anne eli değmiş gibi yapılan yemekler birçoğumuzu hiç kuşkusuz hoşnut eder. Kuru gıdalardan sıkılıp sulu ev yemeği yemek isteyenler soluğu bu adreslerde alırlar. Lezzetli ev yemekleri tabldot hizmet sunan bir lokanta da çok kazandırabilir sizlere.

Bunların dışında bardak mısır satan seyyar arabalar, buzlu badem, pastacılık, simit ve poğaça üzerine belirli bir konsepti olan yerler de çok kazandırabilir. Denizi olan bir memlekette yaşıyorsanız balık ekmek üzerine bir yer de açabilirsiniz.

[related-post id=”6857″]

Ne Kadar Sermayeye İhtiyacınız Var?

Lokanta açmak için ne kadar gerekir
Lokanta açma maliyeti

Lokanta kurulum maliyeti ne kadardır sorunun cevabı işletmenin büyüklüğüne, kullandığınız malzemenin kalitesine, dükkanın konumuna, dizayn ve dekorasyona göre değişebilmektedir. Ortalama bir rakam verecek olursak 80 metrekare bir  restoran için;

 1. 6 adet masa ve aksesuarları ∼ 200 USD
 2. lokantanın türüne göre(dönerci, pizzacı, kebapçı…) mutfak malzemeleri ∼ 1000 USD
 3. 2 adet motorlu kurye ∼ 1200 USD
 4. En az 4 personel ∼ 3000 USD
 5. Dekorasyon ∼ 500 USD
 6. İşletme açılış giderleri ∼ 500 USD
 7. Dükkan Kirası ∼ 500 USD

Yukarıdaki maddeler yaklaşık maliyet isteyenlere fikir edinmeleri adına tahmini değerlerle belirtebiliriz. Bu değerler bir çok faktöre göre değişiklik göstererek daha düşük yada daha yüksek maliyetle karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında farklı harcamalarda size sürpriz olacaktır. Bir lokanta açmak istiyorum fakat yeterli sermayem yok diyorsanız KOSGEB gibi kuruluşlara da başvurarak. Hibe ve faizssiz kredi alabileceğinizi unutmayın. Restoranınızı Destek ve teşvikler ile açmak istiyorsanız Teşvik ve Yardım kategorimizi incelemenizi öneriririm.

Lokntanız için uygun bir yer buldunuz ve artık bu işe başlamak istiyorum diyorsanız. İlk aşamanız işyerinizi açmanız için atmanız gereken adımları öğrenmektir. Bunun için sizler için hazırladığımız işyeri nasıl açılır başlıklı yazımızı okuyarak tüm adımları eksiksiz olarak öğrenebilirsiniz

Daha fazla iş fikri için İş fikirleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz