NASIL ZENGİN OLUNMAZ ?

0

hibe almak

İnternette çokça karşılaştığımız bir konu vardır. Bu konu farklı başlıklar altında defalarca yazılmıştır. Konu: “Nasıl Kolay Para Kazanırım” konusudur. Bu konu, zengin olmak için ne yapmalıyım, kolay yoldan ve hızlı para kazanma, internetten para kazanma, sermayesiz iş kurma gibi başlıklar altında tonlarca yazının yazılmasına sebep olmuştur. Aslında temelde hepsinin içeriği de aynıdır.

Peki nasıl zengin olunmaz? Son sözü en baştan söyleyelim; bahsini ettiğimiz yazıların tamamı ile alakalı yazıları okuyarak ve uygulayarak zengin olunmaz. Bu yazıların tamamı insanların umutlarından yararlanarak ve kendileri de bu umut tuzağına düşerek yazılmış yazılardır.

Evet farkına varmadan bu yazıları yazanlarda bu tuzağa düşüyorlar. Yani bu iş bir bakıma kısır döngüye girmiş oluyor. Herkes birbirini zengin olma umudu ile kandırmış oluyor.

Birbirinin aynısı olan bu makalelerin içeriğindeki başlıkları tek tek inceleyelim.

Anket Doldurarak Para Kazanma

Zengin olma üzerine yazılmış makalelerin gözdesi, en popüler ve en kolay para kazanma yöntemi.

Anket doldurarak geçimini sağlayan kimse yoktur. Hele internetten anket doldurma işi tamamen dolandırıcılık. Sisteme üye olacaksınız, ilk başta bir ankete katılacaksınız, size puan verecekler. Örneğin, 1000 puan 1,5TL. Bu parayı alabilmek için, 20000 puan almanız gerekiyor. Anketlere katılım sizin isteğinize bağlı değil, sistem davet ederse katılırsınız. Yani bir nevi kumar oynatılıyor. Oynatan kazanıyor.

Zengin olma makalelerinden yüzlerce var. Her birinden 1 er kullanıcı gelse, zaten istedikleri anketi bedavadan yaptırmak için yeterli kullanıcıya ulaşmış oluyorlar.

Anket doldurarak bırakın geçim sağlamayı, harçlık bile kazanamazsınız.

Blog Tutarak Para Kazanma

Blog tutarak bir para kazanabilirsiniz. Ama bu para ancak harçlık olabilir. Geçiminiz kadar kazanabilmek için, çok çok fazla çalışmak ve çok sabırlı olmak gerekiyor. Bloglardan para kazananlar genelde bu işi severek yapan, para kazanma amacı olmadan, bildiği konularda severek yazan insanlardır. Kolay ve hızlı para kazanmak isteyenlerin asla yapamayacağı bir iş.

Makale Satarak Para Kazanma

Makale yazarak para kazanma işi de biraz blog yazmak gibidir. Zengin olacak veya geçiminizi sağlayacak kadar para kazanmanız neredeyse imkansızdır. En fazla harçlık kazanırsınız. Bu işte geçimini sağlayan insanlar veya zengin olanlar şu an ünlü gazetelerde yazan ünlü yazarlardır.

Makale yazarak geçiminizi sağlamanız için harcayacağınız zaman ve emek ile daha mantıklı işlerde yapılabilir. Ama ben makale yazmayı seviyorum, aynı zamanda bu makalelerden az da olsa para kazanmak istiyorum diyorsanız sorun yok.

İnternette Ürün Satma

internettekiş tuzaklar
İnternet dolandırıcılığı ve zengin olma hayalleri

E-ticaret yaparak çok para kazanabilirsiniz, bu doğru. Ama bu kolay bir iş değildir çünkü e-ticaret başlı başına bir sektör ve kendi içinde bilinmesi gerekenler vardır.

Bu konuda bilinmesi gereken en temel unsurlar, sermaye ve iş yükü. Bu iş için sermayeniz olması gerekiyor. Ayrıca çok fazla mesai harcamanız ve strese dayanıklı olmanız gerekiyor. Yok ben 3-5 ürün alıp, var olan siteler üzerinden satarım diyorsanız, bu işten para kazanamazsınız.

Sermayesiz İşler

Sermayesiz iş yoktur. Maddi manevi bir şeyleri sermaye olarak koyamıyorsanız maddi güç, yetenek, emek gibi değerlere sahip değilseniz, para kazanamazsınız.

Freelance Çalışmak

Elinizde iyi bir ürün ve ya bir yetenek olabilir. Bunu pazarlayamadıktan sonra hiç bir işe yaramaz. Freelance iş yapmak geçiminizi sağlamaya yardımcı olabilir. Hatta zenginde olabilirsiniz. Teoride belki de en iyi zengin olma yolu gibi görünüyor. Ama işler hiçte öyle olmuyor, özellikle de Türkiye’de freelance çalışma şekline ve freelance çalışana bakış açısı çok farklıdır.

Türkiye’de eğer freelance çalışıyorsanız, demek ki “çok bir şey bilmeyen ve çok işe yaramayan bir elemansınız ve bundan dolayıda size verilecek işleri çok ucuz yapmanız gerekir” gibi bir algı vardır. bundan dolayıda freelance olarak uzun vadede geçiminizi sağlayamazsınız.

Diğer Yöntemler

Aslında incelenecek bir çok kolay yoldan para kazanma yöntemi başlığı var. Mesela youtube’a video yükleyerek ve bu videolara reklam koyarak para kazanma, reklam ortaklığından para kazanma, borsadan para kazanma, vs gibi. Birde çok farklı ve pratikte çoğunun mümkün olmayacağı saçma sapan iş fikirleri var. Mesela ilaç deneği olun, saçınızı satın, eşyalarınızı kiralayın, evinizin bir bölümünü kiralayın, vs. gibi.

SONUÇ…

Kolay yoldan, emeksiz ve sermayesiz para kazanamazsınız. (Piyango, miras, çekiliş, gibi faktörler hariç). Dünyadaki zenginlerin tamamı sahip oldukları bir şeyi sermaye olarak ortaya koymuşlardır.

Önceki İçerikİşbaşı Eğitim Programı Gerekli Evrak Listesi
Sonraki İçerikDizel Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz