Bodrum’daki iş ilanları ve Çalışma Koşulları

1
Bodrum iş ilanları
Bodrumda yapabileceğiniz işler

Bodrum, Muğla iline bağlı yaklaşık yüz kırk bin nüfuslu bir ilçemizdir. Muğla genelinde çalışma olanakları konumu itibariyle ağırlıklı olarak turizm sektörü üzerinedir. Bodrum’daki iş ilanları ve Çalışma Ortamları hakkında bir araştırma yaptık ve sizlerle paylaşmak istedik.

İlçelerde yaşayan yerlinin büyük bir bölümü geçimlerini sezonda otellerde çalışarak sağlamakta. Çalışma olanakları sınırlı olduğundan 1 Yılın 6 Aynı çalışarak diğer 6 Aynı ise İŞKUR’a başvuru yapıp işsizlik maaşı alarak sağlamaktadır.Yerli halk yazları yoğun olarak çalışmakta kışın ise çalışmamayı tercih etmektedirler. (Köyceğiz,Ortaca ve Dalaman gibi ilçelerinde ise narenciye yetiştiriciliği yoğun olarak yapıldığından tarıma yönelim vardır)

ülkemiz de bir çok kişi geçimini turizm sektöründen sağlamakta. İlk Bahar aylarının sonlarına doğru canlanmaya başlayan turizm sektörü genelde genç dinamik personel tercih ettiği için, seyahat engeli olmayan birçok genç İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu illerinden sezonun açılmasıyla beraber Bodrum’daki iş ilanlarını değerlendirmek için Ege ve Akdeniz kıyılarına gelmeye başlamaktadır.

Daha önce belirttiğimiz gibi Bodrum nüfusu yüz kırk bin civarındadır. Yaz mevsiminde ise bu sayı iki milyonu aşmakta. Bölgede yaşayan halk gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılayamamakta. İşletmeler bu nedenle her yıl diğer illerden eleman talebinde bulunulmak zorunda kalmakta. Hatta bunun için büyük otele sahipleri insan kaynakları personelini  Eleman seçimi için Hatay, Adana, Mersin gibi illere gönderip personel seçimini bu illerde yapmaktadır.

Bodrum’daki iş ilanları nelerdir?

Bodrum da çalışmak isteyen vatandaşları hangi işler beklemektedir. Bodrum’daki iş ilanları nelerdir? Bodrumda ne iş yapılır ? gibi bir sorularla karşılaşabiliyoruz bunların cevabı genelde otel ağırlıklı olarak;

 • Garson
 • Resepsyonist
 • Komi
 • Meydancı
 • Halkla ilşkiler
 • İnsan kaynakları
 • Teknik personel (Elektrikçi – Sıhhi tesisatçı)
 • Havuz görevlisi
 • Bahçıvan
 • Oda Görevlisi – Kat görevlisi
 • Temizlikçi

Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi ilçelerdeki işletmeler özellikler sezonun başladığı Nisan -Mayıs aylarında yoğun bir şekilde eleman talep etmektedir. Hatta son yıllarda iş başvurularının çok az olması sebebiyle otel yöneticileri kalifiye eleman olup olmadığına bile bakmadan bu konuda yeterli donanıma sahip olmayan elemanları çalıştırmak zorunda kalmaktadırlar. Bu oteller de yabana atılır cinsten olmayan yıldızlı otellerdir.

Eğer bu sezon turizm Sektöründe çalışmayı düşünüyorsanız. Belirttiğim aylarda otobüse binip Muğla’nın herhangi bir ilçesinde inmeniz yeterli olacaktır. Çünkü hangi otele giderseniz gidin yana yana eleman aranmakta.

Çalışmak isteyen arkadaşlara birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Çalışacağınız işletmenin kurumsal olup olmadığına dikkat edin. çalışacağınız ilk günden itibaren sigorta girişinizi yaptırın. Çalışma sözleşmenizi mutlaka yapın. Sözleşmesiz çalışmayın. Çalışmaya başlamadan önce mutlaka aylık ne kadar alacağınızı konuşun. Çünkü bu sektör öyle bir sektör ki işletme sahibi sizi ömründe belki bir kere göreceği için ve diğer illerden geldiğinizi bilerek  sizlere haksızlık yapmaktan çekinmeyecektir. Dikkatli olalım…

İş ilanlarına https://goo.gl/B2xurp adresinden İŞKUR un iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. ” ilanların içeriğini işkur’un internet sitesinden  kayıt olduktan sonra görebilirsiniz.

1 Yorum

 1. 2 yıl önce okuldan sonra evde bulanıp hem çalışmak hem de eğlenme niyetiyle bodruma gitmeye karar vermiştim. İş bulabilme derseniz iş çok garsonluk felan yapabilirim derseniz o zamanlarda 2000 lira maaş alıyordum. Eğlenme kısmına gelince yorgunluktan dolayı enerjiniz tükeniyor geriye eğlenecek bir şey kalmadığından uyuyarak vakit geçiriyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz