Seyahat Acentası Açmak İsteyenler için 10 Öneri

0

Seyahat Acentası Açmak

Yeni bir iş fikri olarak değerlendirdiğimiz seyahat acentası açmak, günümüzde globalleşen dünya da çok karlı bir iş olarak karşımıza çıkmakta.

Bir Seyahat Acentasının verebileceği bazı hizmetleri sıralarsak; tatil ve iş seyahatleri için uçak bileti almak isteyenlere uçak bileti satışı yapabilir, otel rezervasyonlarının ve otel seçenekleri içinden en uygun otelin bulunması hizmetini verebilir,  turistik olarak tatil yapılacak veya gezilecek yer ile ilgili  turistik rehberlik hizmeti verebilir, yat ve katamaran gibi deniz aracı kiralamak isteyenlere aracılık etmek  gibi hizmetleri verebilirsiniz. Bu  hizmetleri eksiksiz verip müşterilerinizin memnuniyetini kazanabilirseniz kar oranınızı artırabilir ve şirketinizi büyütebilirsiniz. Bir seyahat acentası açmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalrı 10 madde halinde sizler için sıraladık bu önerileri dikkate alarak kuracağınız firmanın devamlılığını uzun yıllar sürdürebileceğinizi düşünüyoruz.

Seyahat acentası açmak isteyenlere altın değerinde 10 öneri;

1 – Bağımsız bir seyahat acenatsı açarak hem kuruluş maliyetlerinizi miminalize etmiş olursunuz hem de bağladığınız her müşteri için belirli bir % komisyon alarak  etliye sütlüye karışmadan para kazanabilirsiniz.  Küçük bir ofis açarak bir çalışan ile bu işi kolaylıkla yürütebileceğiniz için bağımsız seyahat acentası kurmak en ideal fikirdir.

Acenta acmak

2 – Seyahat Acentası açmak istiyenler bu önerileri dikkate alırsanız kar etmemek imkansız olacaktır.

3 – Müşterilerinizi memnun etmek adına hizmet türünüzü çeşitlilik bakımından zengin tutun. Sadece uçak bileti yerine tren, otobüs, transfer biletleri hizmeti verip, sadece otel yerine pansiyon, kiralık günlük ev gibi hizmetler de sunarak hem müşteri potansiyelinizi artırın hem de kar oranınızı daha yukarılara çıkarın.

4 – Sadece tatil gezileri planlayıp müşterilerinize tek tip bir tur paketi sunmayın. Deniz tatili, kültürel geziler, tarihi geziler, iş seyahatleri, dini geziler, sağlık turizmi, jeolojik geziler, biyolojik geziler için ayrı ayrı turlar oluşturup, bir tur içinde en faz yer gezme ve görme imkanı sağlayarak müşterilerinizin memnun kalmasını sağlayın. Bu şekilde ağızdan ağza pazarlama yöntemini sıfır masrafla gerçekleştirerek reklamınızı yapabilirsiniz.

5 – Ofisinizi işlek bir yerde veya cadde de  tercih edin.  Ofisiniz küçük de olsa işlek bir yerde yeralacağından reklamınızı daha fazla sayıda insana ulaştırabilirsiniz. Aksi durumda ulaşacağınız insan sayısı kısıtlı  olacaktır. Ayrıca ofisiniz küçük de olsa modern bir dekorasyona sahip olmalıdır. Ofisiniz ne kadar güzel olursa gelen müşterilerin aklında daha uzun süre kalıcı olacaktır.

seyahat acentalari

6 – Turizm işi yapacaksanız işletmenizin görünümü de önemlidir

7 – Çalışanınız veya siz müşteriler ile etkileşim ve iletişim konusunda eğitim almalı ve insanları tatil planlarına yaklaşımlarını göz önüne alarak onları mutlu edecek bir iletişim yöntemi kullanmalısınız. Etkili iletişim ve etkileşim yöntemleri ile ilgili online veya birebir eğitimleri mutlaka almalı ve müşterileri etkileme yöntemlerini öğrenerek uygulamalısınız. Bu sayede müşterileriniz sürekli olarak sizi tercih edecektir. Aksi durumda müşteri kaliteniz ve kitleniz azalacak ve bu durum sizlere olumsuz olarak yansıyacaktır.

8 – Reklamınızı çok iyi yapmalısınız. Günümüzde en etkili reklam alanı sosyal medyadır. Sosyal medya alanlarında seyahat acenatnızı tanıtan birer hesap açmalı, broşürlerin dijital hali sürekli olarak insanların görebileceği ve ilgi çekebileceği şekilde paylaşılarak reklam yapılmalıdır. Sosyal medya alanlarında ulaşabileceğiniz insan sayısı neredeyse seyahate çıkan insanların tamamı olduğu için inerneti kullanmak çok önemlidir.

9 – İnterneti aktif olarak kullanın. İnternet üzerinde rezervasyon yapıp, bilet alma işlemlerini kesintisiz bir şekilde yapabilmek için ofisinizde  en az iki farklı internet servisi bağlatarak interneti kusursuz bir şekilde kullanmalısınız. Bu sayede müşterilerinizi en ideal ve kesintisiz bir hizmet sunmuş olursunuz. İnternet ile birlikte bir seyahat acentası yazılımına sahip olmalı ve işlemlerinizin tamamını güvenli bir şekilde bu yazılım üzerinden yürütmelisiniz. Bu sayede yapış olduğunuz işlemleri kayıt altına almak hem çok kolay hem de çok güvenilir olacaktır.

10 – Kendinizi korumaya alın. Bağımsız seyahat acentası olarak yapacağınız anlaşmalara kendinizi koruyan maddeler koydurmalı, alacağınız komisyon miktarını ve acentanızı korumaya almalısınız. Yapacağınız kontratlar sizin teminatınız olacaktır. Bu durum  Şirketinizin devamlılığı ve karınızın artması için çok önemlidir.

Seyahat acentası için tüm yasal zorunlulukları yerine getirmelisiniz. Bir seyahat acentası olduğunuz için sizi insanların gözünde olumsuz gösterecek en küçük yasa dışı durum müşterilerinizi toplu olarak kaybetmenize neden olacaktır. Bu nedenle yasal zorunluluklarınızı eksiksiz olarak yerine getirin ve müşterilerinizin güvenini kazanmak için resmi belgelerinizi internet sitenizde, ofisinizde yayınlayın.

Seyahat acentası açarken bu önönerilere dikkat edin

Seyahat acentası açarken bu önönerilere dikkat edin

Sağla bir internet sitesi tasarlayın. Tüm  turlarınızdan görseller içeren tanıtıcı ve cezbedici içeriklere sahip tanıtımları sitenizin her tarafına koyun ve siteye giren her müşteri adayının ilgisini çekmeyi sağlayın.  Bu şekilde hiç akıllarında yokken farklı bir tatil almak isteyen müşterileriniz olacaktır. Bu şekilde satış yapabilmek ve müşterilere zengin içeriklere sahip çeşitli turlar sunmanın size dönüşü olumlu olacaktır. aksi durumda siteye giriş yapan müşteri kısıtlı tatil ve gezi imkanlarını görüp sizin küçük bir seyahat acentası olduğunuzu düşünecek ve başka bir seyahat acentasının yolunu tutacaktır.

Seyahat acentası açmak karlı bir iş olsa da bu önerileri uygulamadığınız da şirketinizin devamlılığı olmayacak ve kısa süre sonra şirketinizi kapatmak zorunda kalacaksınız. Bu olumsuz duruma karşılaşmamak adına dikkatli bir şekilde bu önerileri uygulayıp, kısa süre de büyük bir acenta olabilir ve kar oranınızı yükseklere taşıyabilirisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz