Araç Muayene Süreleri | Tüvtürk

0

Araçların Muayenesi Ne zaman Yapılır?

Tüvtürk araç muayene
Araç muayene süreleri nelerdir | Tüvtürk

Trafiğin aksamaması ve insanların can güvenliğinin sağlanması amacı ile bütün araçlar bazı teknik yeterlilikleri sağlamak zorundadırlar. Bu neden ile aracın yaşına, büyüklüğüne ve işlevselliğine bağlı olarak araç muayene istasyonlarında detaylı bir şekilde kontrolden geçerek vize almaları işlemlerinin tümüne araç muayene işlemleri denilmektedir.

Genel olarak muayenede baz alınan ve trafikte kullanılan araçlar dört ana gruba ayrılır. Aracınız hangi grupta yer alıyorsa o grubun prosedürleri doğrultusunda işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Araç Muayene Süreleri Nelerdir?

İki ve üç tekerlekli araçlar ile bunlara bağlı olarak kullanılan römorkların araç muayene işlemleri; araç üçüncü yaşını doldurduktan sonra başlar ve takip eden her iki yılda bir tekrarlanır.
Lastik tekerlekli traktörlerin araç bakım periyotları ise; yine üçüncü yaşında başlar ve her üç yılda bir yenilenmek zorundadır.
Hususi ve Resmi araçlar ile onlara bağlı olan römorkları ise; ilk muayeneleri üçüncü yaşında başlarken yine takip eden her iki yılda bir muayene işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
Diğer Motorlu araçlar ile varsa bunların römorkları iki yaşında ilk muayenesi yapılır ve her yıl tekrarlanır.
Her muayeneden sonra aracınızın ruhsatına yapılan muayenenin tarihi ve geçerlilik süresini belirten bir vize işlemi uygulanır. Muayene işlemlerinizi bu tarihi temel alarak da takip etmeniz mümkün olmaktadır.

Muayene İşlemleri Öncesi Mutlaka Yapılması Gerekenler

araç muayene
Ticari ve binek araç muayene süreleri nedir.

Araç muayeneleri yetkilendirilmiş şirketler eli ile yapılmaktadır. Ülkemizde şuan için yetkili mercii TÜVTÜR firmasıdır. Muayene gününüz yaklaştığında bu firmalardan öncelikle randevu almanız ve randevunuzdan 15 dakika evvel istasyonda aracınız ile bulunmanız gerekir. Bu randevular TÜVTÜRK firmasının internet sitesinden https://www.tuvturk.com.tr/ veya çağrı merkezinden yapılmaktadır. Ayrıca randevu işlemleri ücretsizdir.

Randevudan önce aracınızın herhangi bir vergi borcu, trafik cezası ve otoyol geçiş ücreti gibi borçlarının bulunmamasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde muayene işlemleriniz yapılmaz ve sorun yaşarsınız.
Muayene işlemlerine giderken aracınızın ruhsatınızı ve TC kimlik numaranızın yazılı olduğu resmi bir kimliği yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca güncel tarihli trafik sigortası poliçenizin de evraklar ile birlikte hazır olması gerekmektedir.

Araç muayene öncesi TÜVTÜRK e gitmeden önce yapmanız gereken bazı ön hazırlıklar

Araç muayenesine gitmeden önce egzoz emisyon ölçümünüzü kontrol ederek tarihi geçmiş olanları hemen yeniletmelisiniz. Aksi takdirde muayeneden geçemez ve yeniden işlem yapmak zorunda kalabilirsiniz.
Aracınızı muayene istasyonuna götürmeden genel bir kontrol yapmalısınız. Bunun için aracın sinyal lambalarının ve farlarının yanıp yanmadığını, ön ve arka cam sileceklerinin ve su spreylerinin çalışıp çalışmadığını, emniyet kemerlerinizin standart şekilde olup olmadığını kontrolden geçirin. Bu tip sorunlar aracınızın yetersiz olmasına ve muayeneden geçememesine neden olabilir.

Ayrıca aracınız LPG’li ise gaz sızdırmazlık raporu,  montaj tespit raporu, tank ve regülâtörlerin markasının ve seri numara etiketinin okunaklı olması gerekmektedir. LPG siteminiz aracınızın ruhsatına işlenmiş olmalıdır. Eğer işlenmemiş ise tadilat muayenesi süreci başlatılır ve tekrar bir işlem daha yaptırmanız gerekecektir.
Ayrıca aracınızın genişlik ve yükseklik ölçülerine son kez gözden geçirerek izinli olunan yasal sınırlarda olduğunu teyit etmelisiniz.

Unutmayınız ki araçlarınızda yapılan tüm muayeneler, araçlarınızın daha uzun süre sağlıklı kullanılmasını sağlamak, çevreye zarar vermelerini önlemek ve en önemlisi insanların can sağlığını korumaya yönelik kontrollerdir.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster