Çalışanlar İçin Zamanı Etkin Kullanma Yolları

1

İş Yerinde veya Hayatta Zamanı Etkin ve Verimli Nasıl Kullanabilirsiniz

Çalışırken biriken işler ve bir türlü yetişemediğiniz toplantılar nedeniyle oradan oraya sürüklendiğiniz zamanlar oluyor mu? Kendinize vakit ayıramadığınız ya da istediğiniz filmi izleyemediğiniz vakitlerde ‘’Yaşamak istiyorum.’’ diyor musunuz? Yatağınızdan kalkıp işe gitmek zor mu geliyor?

Eğer bu sorulardan sadece biri bile evetse zamanı etkin kullanamıyorsunuz demektir. Sıkıcı iş yoğunluğunda kahve içmek ve istediklerini yapmak için vakit ayıran insanları gördüğünüzde aslında onların az çalışan değil zamanı iyi kullanan insanlar olduğunu anlamanız gerekir.

Zamanı etkin ve verimli kullanmak için neler yapabilirsiniz? Aşağıdaki öneriler size bu konuda yardımcı olacaktır buyurun okuyalım…

Zaman Akıp Gidiyorsa Dur Deyin

zamani verimli kullanma
Çalışmaktan kendime zaman ayıramıyorum diyorsanız zamanı etkin kullanma yöntemleri

Zaman çalışmaya başladığınızda çok çabuk biten bir sermayedir. Buna göre çalışmaya başladığınızda hangi işler yaptığınıza bakmanız lazım. Eğer çalışma saatlerinizde oturup sosyal paylaşım sitelerinde geziniyor ya da iş arkadaşlarınızla laklak yapıyorsanız işleriniz yetişmez. Ama işinize geldiğinizde kısa bir motivasyon ortamı kurup işlerinize dört elle sarılırsanız kısa sürede bütün işlerden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Çalışarak geçirdiğiniz zaman konuşarak geçirdiğiniz zamandan daha çabuk geçecektir.

Motivasyon Her Şeyiniz Olsun

zamanı verimli kullanma
İş yerinde zaman yetmiyorsa ne yapmalsınız

İşinize motivasyonu düşük bir şekilde başlamanız işlerinizin aksamasına, yarım kalmasına ve sizin sıkışmanıza yol açar. Bunu önlemek için işinize giderken kendinizi işsiz biri olarak düşünün ve aslında elinizdeki işten dolayı sevinmeniz gerektiğinin farkına varın. Yüksek motivasyonla işe gitmeniz hem iş hayatınızda zamanı iyi kullanmanızı hem de sosyal yaşantınızı renklendirmenizi sağlayacaktır.

Erken Kalkan Yol Alır

zamanı verimli nasıl kullanabilirsiniz?
İşlerinizi zamanda kullanamıyorsanız zamanınızı verimli kullanamıyor olabilirsiniz

Erken kalkmak daha kısa sürede iş bitirmek ve zamanı etkin kullanmak değildir. İşe başladığınızda yol almak istiyorsanız gününüzü planlayın. Alın elinize kâğıt kalemi ve yapacaklarınızı not edin. Saatinizi de bir saat ileri almayı unutmayın. Bir saat ileri demek bir saat önce demek. Güneşten faydalanmak ve çalışmalarınızı erken bitirerek sinema filminizi izlemek ya da kahvenizi yudumlamak için vaktinizi planlamak çok önemli.

Vakit Kaybettiğiniz Uğraşlara Bir Bakın

zamanı verimli kullanma
İşyerinde biriken işer için ne yapmalı

Vaktinizi yiyen uğraşlar maillerinize bakmak, yeni bir kıyafete göz gezdirmek ya da telefonda konuşmak olabilir. Bunları belirleyerek aslında sizi nelerin meşgul ettiğinin farkına varabilirsiniz. Çalışma süreleriniz bu alışkanlıklar yüzünden kayboluyorsa kendinizi kontrol altına alarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Vakit kaybını önledikten sonra çalışmalarınıza yoğunlaşmanız yeterli olacaktır.

Önceki İçerikİşsiz Kalmak İstemeyenlere İşsiz Kalınmayacak Meslekler!
Sonraki İçerikGirişimcilik İle Para Kazanmak Daha Kolay!

1 Yorum

  1. Merhabalar,

    Zaman hepimiz için en değerli kaynaklardan biri. Hem günlük hayatta hem de çalışma hayatında, zamanı verimli kullanmak, işlerimizi yoluna koymak istiyoruz. Ancak pek çoğumuz ‘zamanın bize yetmemesinden’ yakınıyoruz. Zamanımızı verimli kullanmak için ”Eisenhower Matrisi” hakkında yazdığım yazımı izniniz olursa sizinle de paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/etkili-zaman-yonetimi-Icin-eisenhower-matrisi

    Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.
    http://www.ebrubektasoglu.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz