İŞ GÖRÜŞMESİ’NDE NELERE DİKKAT ETMELİ

0
is görüsmesi
İş görüşmesi yapacağım

İyi bir kariyer, doğru seçilmiş bir firmada atılan sağlam bir adımla başlar. İş seçiminizi ilk önce var olan CV’niz belirlemektedir. Eğitiminiz, tecrübe ve ilgi alanlarınız iş tercihlerinizde doğru karar vermenizde rehber olmalıdır. Bu doğrultuda yapılan iş başvuruları daha fazla dikkat çekmekte ve iş bulma oranınızı yükseltmektedir. Cv nize uygun olmayan ilanlara yapmış olduğunuz başvurular hem zaman kaybına neden olmakta hemde hedeflerinizin yolunu değiştirmektedir.

İkinci adım olarak iyi bir iş görüşmesi işe alım sürecinde şansınızı oldukça artırabilmektedir. Bunun için iyi bir hazırlık çok önemli. İş görüşmesine gitmeden önce aşşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır.

”Bu notu da araya sıkıştırmadan geçmek istemiyorum  yeni bir işe adım atmak istiyorsanız İşkurun düzenlediği işbaşı eğitim programına katılarak bir işyerinde çalışma olasılığınızın daha yüksek olacağını da belirtmek istiyorum bu konuda bilgi almak için tıklayın. ”

  • İş görüşmesine gitmeden önce gidilecek firma için bilgi sahibi olunmalıdır. Gerekli araştırmayı yapıp firmanın faliyet alanları, sektördeki yeri ve potansiyeli gibi konularda bilgi edinilmelidir. Görüşme sırasında firma hakkında bilgi sahibi olunması firma yetkilisini etkileyecektir.
  • İş görüşmelerinde ilk izlenim çok önemlidir. Kıyafetiniz, kapıdan ilk girdiğinizdeki yüz ifadeniz, tokalaşma şekliniz bile değerlendirmeye alınan ilk unsurlardandır. Kıyafetiniz günlük kıyafetinizden uzak, sade ve klasik olmalıdır. Jean ve benzer spor kıyafetler tercih edilmemelidir. Bayanlar dikkat çekici kıyafetlerden çok detayları az ve sade renkler seçmelidir. Makyaj konusunda da abartıya kaçılmamalıdır.
  • Görüşmede kendinden emin görünmeli başvurulan pozisyonla ilgili tecrübe ve deneyimleri öne çıkartıcı açıklamalarda bulunulmalıdır.
  • Sorulan sorulara net cevaplar verilmeli örneklemeler uzayan ve anlaşılması güç cümlelerle yapılmamalıdır.
  • Daha önce çalışılan şirketler hakkında olumsuz konuşmalardan kaçınılmalıdır.
  • Kariyer geçmişi ile ilgili bilgilerde abartıya ve gerçek dışı olaylara yer verilmemeli, görüşmenin seyrine göre ortak noktalara değinilmeye çalışılmalıdır.
  • Bir iş görüşmesinde göz temasının ne kadar önem taşıdığı unutulmamalı ve görüşülen ik uzmanı yada yönetici ile göz teması ile sorulara verdiğiniz cevaplara duyulan güven duygusunu arttırmayı sağlayabilmektesiniz.
  • İş görüşmelerinin hemen hemen hepsinde talep edilen ücret sorulmaktafır. Bu soruya net bir rakam söylemek yerine işin karşılacıyıcı piyasa rakamları düşünülerek belirli ücret aralıkları söylenmelidir.
mulakat ve is gorusmesi
Mulakat çağrılmak

Referanslarınızı daha önce çalışmış olduğunuz şirketlerdeki yetkili yada yöneticilerinizden seçerseniz şansınızı birazdaha yukarıya taşıyabilirsiniz.

İyi bir iş görüşmesi sizi diğer adaylardan birkaç basamak yukarıya çıkartmayı sağlayacaktır. Gerçekten istenilen ama geri dönüş alınamayan bir iş görüşmesine adayın geri dönüp süreç hakkında bilgi alıyor olması adayın bu işi gerçekten istediğini, ilgilendiğini ve takip ettiğini gösterir. Bu yüzden uzayan bir süreçte bilgi gelmeyen iş görüşmeleri hakkında arayıp bilgi istemek karşı tarafta olumlu bir iz bırakacaktır.

Kariyer hayatında doğru tercihler uzun vadeli bir iş hayatının temelini oluşturur. İşini iyi yapan bir ik uzmanı ile işini iyi yapacak bir aday arasında gerçekleşen bir iş görüşmesi için detaylar, püf noktaları ve izlenim çok önemlidir.

Yeni iş fikirleri arıyorsanız tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here