Kirada Oturmak Mı, Kredi ile Ev Almak Mı ?

0
kredi ile ev alinir mi
Kirada oturmaya devam mı etmeli yada kredi ile ev mi almalı ?

Orta gelire sahip birisiniz, ayda 600 ila 1000 TL arasında kira ödüyorsunuz veya  Ailenizin yanında ikamet etmektesiniz. Her ay kira bedelini ev sahibine öderken ah şu parayı kira yerine kredi çekip ev alsam daha iyi olmaz mıydı diyenlerden misiniz?Bu soruyu soran ne yazıkki sadece siz değilsiniz. Binlerce kişi bu sorunun cevabını aramakta. Her ay kendine ait olmayan evin kirasını ödeyerek canını sıkmakta.

Ev almak isteyen ve kirada oturanlar bu yazı sizler için…

Sizi daha fazla merakta bırakmadan sorunuzun cevabını kısaca verelim. Bir konut sahibi olmak  sizin gelirinize bağlı olarak yaşam tarzınızla ve günlük ve sabit harcamalarınızdan vereceğiniz tavizle doğru orantılıdır. Eğer para biriktirebilirim her ay kenara belli bir miktar para ayırabilirim diyorsanız. Yaşamak istediğiniz evi bankadan kredi çekerek satın almanız daha mantıklı  bir iş olacaktır.  Aşşağıda yapacağımız hesapla neden bu şekilde düşündüğümüzü anlayacaksınız…

Konut Kredisi mi çekmeli yoksa kirada oturmaya devam mı etmeli?

ev kiralama ile satınalma arasındaki fark
Ev kiralamak mı yoksa satın almak mı?

Öncelikle BDDK’ nın almış olduğu karar doğrultusunda yapılan yasal düzenleme ile kredi kullanarak konut almak istiyorsanız çekeceğiniz kıredi alacağınız evin toplam bedelinin %75’i kadar olmalıdır. 100 binliralık bir ev almak istiyorsanız kullanacağınız konut kredisi miktarı 75 bin liradır. %25 lik kısmı cebinizde hazır olmalıdır.

21.07.2015 tarihi itibari ile yaptığımız bir hesapla 10 yıl vade ile 75.000 TL çekeceğiniz kredinin size toplam maliyeti anapara dahil toplam 128.812 TL  dir. Bunun yanında Konut kredisi tahsis ücreti, ipotek tesisi ücreti, ekspertiz tesisisi ücreti ödemeniz gerekemektedir. Şu an için bu miktar 1000 TL tutarındadır. Yapmış olduğumuz bu hesap doğrultusunda 100.000 liralık bir ev almak istiyor isek çekeceğimiz kredi miktarı 75.000 TL , 75.000 TL  için ödeyeceğimiz toplam tutar ( faiz(53.812) + masraflar(1000) ) 129.812 olmakta.

Evi satın aldınız ve 10 yıl sonra evinizi değeri düşer mi  yükselir mi. Son 5 yıldaki ev fiyatlarını incelediğimizde ev fiyatlarında %70 oranında bir artış olduğunu görmekteyiz. Son 10 seneye baktığımızda ise günümüz fiyatlarına göre %220 bir yükselme görmekteyiz. Bunun anlamı ev fiyatlarında böyle bir değer artışı olması durumunda. 100.000 liraya almış olduğunuz  ev 10 yıl sonra 220.000 lira olacaktır.  Bu  da bu işten 10 yıl sonra yaklaşık 70.000 lira kar etmeniz anlamına gelecektir. Tabi bu sadece bir ön görü gelecekteki 10 yıllık süreçte emlak piyasasında neler olur kestirmek biraz güç.

Ülkemiz genç nüfusa sahip bir ülke ve her geçen gün konuta olan ihtiyaç artmakta. Bu  nedenle Emlak sektörününü değer kaybetmesi biraza güç. Bu nedenle faize kıyıp ev almak mantıklı bir iş gibi görünüyor.

Kirada oturmanız durumunda

Şu anki değeri 100.000 olan bir ev kiraladığımızı varsayalım ve aylık 600 tl kira ödediğimizi düşünelim. Yasal düzenleme ile kira artışınız “ÜFE” oranında artmakta ve her yıl ev sahibiniz yaklaşık olarak %8 oaranında ev kiranızı arttırdığını düşündüğümüzde. 10 yıl sonunda ödediğiniz kira bedeli aylık 1.100 TL  olacak ve kira için 10 yılda ödediğiniz miktar toplam 98.000 TL olacaktır.

Yıllık üfe miktarları
Yıllık üfe ne kadardır

Sonuç olarak;

Kredi çekmek uzun vadede kirada oturmaya göre daha mantıklı görünmekte. Tabi her güzel şeyin bir bedeli olduğunu düşünerek hayatınızdan fedakarlık yapmanız gerektiğini unutmamalı. Aşşağıda küçük bir tablo ile KREDİ ve KİRA arasındaki farkı 135.000 tl değerindeki bir ev için hesapladık inceleyebilirsiniz.

Önceki İçerikİŞ GÖRÜŞMESİ’NDE NELERE DİKKAT ETMELİ
Sonraki İçerikYILLIK ARAÇ KİRALAMA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz