Ana Sayfa / iş Hayatı / İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir ve Nasıl Alınır?

issizlik maasi
İşsizlik şartları nelerdir? | işsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik Maaşı; işine son verilen veya geçerli bir nedenden dolayı işinden ayrılman zorunda kalan çalışırken işsiz kalan işsizlere verilen bir ödenektir. İşsiz kalınan bu süreçte kendinize yeni bir iş bulana kadar maddi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına verilen bu ödenekten yararlanabilmek için işsizlik maaşı şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır, kimler işsizlik maaşı alabilir yada işsizlik maaşı nasıl hesaplanır gibi sorularınızı cevaplamaya işsizlik maaşı şartlarını ise detaylı olarak incelemeye çalışacağız. İşsizlik maaşı hakkında aklınıza takılanları  bize yorum bölümünden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı Şartları

Sigortalı bir işte çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işine son verilen ve aşağıda sıralanan 4 temel şartı taşıyan, çalışırken işsiz kalan işsizlere işsizlik maaşı ödenmektedir bu şartlar;

1-  İşinize son verilmeden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak (Bu şartın istisnaları da bulunmaktadır bu istisnaları makalemizin devamında bulabilirsiniz.),

2-  Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak.

3-  Uygun bir çıkış kodu ile işten ayrılmış olmak. (Çıkış kodunuzu işsizlik maaşı hesaplama programımızdan kontrol edebilirsiniz.

4- SGK çıkışınız verildikten sonraki 30 gün içinde (mücbir nedenler hariç) en yakın İŞKUR birimine şahsen veya işkur sitesi üzerinden başvuru yapmış olmak. (Başvuru süresi aşımı durumunda belirli bir hak kaybınız olur. Yazımızın devamında oluşan bu hak kaybı hakkında detaylı bir açıklama yaptık.)

Bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Şimdi de bu şartları ayrıntılı olarak inceleyelim;

1. Şart: Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma

İşsizlik maaşı şartlarından ilki işin sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmaktır. Bahsi geçen son 120 gün içinde farklı iş yerlerinde çalışmış olabilirsiniz bu önemli değildir. Dikkat etmeniz gereken 120 günlük süre içinde bir işyerinden diğer işyerine geçerken priminizin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olmasıdır. Örneğin bir iş yerinden Nisan 15’te çıkarıldıysanız işsizlik maaşı alabilmek için Nisan 15 veya 16 da yeni işinize girişiniz olmalıdır.

Son 120 gününüzde boşluk olmasına rağmen işsizlik maaşı almanıza engel olmayan bazı istisnalar da bulunmaktadır. Aşağıda sizin için son 120 gün şartını bozan ve bozmayan tüm kodları sıraladık. Eğer son 120 gününüzde boşluk olduğunu düşünüyorsanız hizmet dökümünüzü incelediğinizde aşağıdaki kodlardan birini görürsünüz. Bu kodlar hizmet dökümünüzde eksik gün nedeni olarak rakamlarla belirtilir.

Eksik Gün Nedenlerin;

01- İstrihat – Son 120′ yi bozmaz

02-Ücretsiz izin – Son 120′ yi bozmaz

03- Disiplin cezası – Son 120′ yi bozmaz

04- Gözaltına alınma – Son 120′ yi bozmaz

05- Tutukluluk – Son 120′ yi bozmaz

06- Kısmi istihdam – Son 120′ yi bozmaz

07- Puantaj kayıtları – Son 120′ yi bozmaz

08- Grev – Son 120′ yi bozmaz

09- Lokavt – Son 120′ yi bozmaz

10- Genel Hayatı Etkiliyecek Olaylar – Son 120′ yi bozmaz

11- Doğal afet – Son 120′ yi bozmaz

12- Birden fazla neden – Geçerli neden varsa belge sunulmalıdır

13- Diğer – Geçerli neden varsa belge sunulmalıdır

15- Devamsızlık – Son 120 gün şartını bozar !!!

16- Fesih tarihinde çalışmamış olma – Son 120′ yi bozmaz

17- Ev Hiz. 30 günden az çalışma – Son 120′ yi bozmaz

18- Kısa Çalışma Ödeneği – Son 120′ yi bozmaz

19- Ücretsiz Doğum İzni – Son 120′ yi bozmaz

20- Ücretsiz Yol İzni – Son 120′ yi bozmaz

21- Diğer Ücretsiz İzin – Son 120′ yi bozmaz

2. Şart: Son 3 yıl en az 600 gün pirim ödenmiş olması

İşsizlik maaşı alma şartından diğeri ise son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün pirimizin ödenmiş olmasıdır.

Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2017’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2013 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda  en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı şartlarından olan son 3 yıldaki pirim gün sayınız alacağınız maaşın süresini belirler.Süre hesaplaması aşağıda belirtilmiştir.

3. Şart: İşten çıkış kodunuzun uygun olması

SGK sisteminde sigortalı çalışanların işi bırakma nedenleri numaralarla belirlenmiştir. 1 den başlayıp 24 e kadar devam eden her bir çıkış kodunun bir anlamı vardır. Örneğin işinizden istifa ederek ayrıldıysanız işvereniniz SGK’ ya çıkışınızı 03 kodu ile bildirir. Veya askere gideceksiniz işvereniniz bu sefer 12 kodu yani; Askerlik Nedeniyle olarak SGK ya çıkışınızı bildirir. Peki hangi kod ile ayrılırsam işsizlik maaşı alabilirim diye soruyorsanız sitemizde bulunan işsizlik maaşı hesaplama programında çıkış kodunuzu seçin bölümü altında bu kodların hepsini sıraladık.

4. Şart: İşsizlik maaşı son başvuru süresi ve bu sürenin aşımı

30 Gün içinde işsizlik sigortasına başvurma şartı

Hizmet akdinizin sonlandırılmasından itibaren yani işten ayrıldığınız günden itibaren ki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine veya internet üzerinden iskur.gov.tr adresine girerek başvurunuzu yapmalısınız. (İnternet üzerinden başvuru yapacaksanız ilk olarak İş arayan kaydı yapmalısınız)

İşsizlik maaşı alırken sigortalı bir işe başlayıp işsizlik maaşını durduranlar için bir başvuru süresi belirtilmemiştir. Bu kişilerin işsizlik maaşları başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlar. Bu tür durumda olan kişilerin işlerinden ayrıldıktan hemen sonra başvurmaları maaşlarının daha erken almalarına neden olacaktır.

30 gün geçmesi durumunda ne olur ?

30 günü geçirmeniz durumunda başvuru yapamazsınız diye bir şey yoktur. Başvuru yapabilirsiniz ama toplam kazandığınız işsizlik maaşı süresinde hak kaybına uğrarsınız.

Örnekle açıklayalım; Bir aksilik oldu ve işten ayrıldıktan 40 gün sonra başvuru yapmak aklınıza geldi. Bu durumda 10 gün geçirmiş oluyorsunuz. Başvuru yapmanızda herhangi bir problem yoktur. Aynı şekilde internetten veya En yakın İş Kurumu biriminden başvurunuzu yapınız. Başvurunuz sonucunda eğer işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız 10 gün daha az maaş alırsınız.  6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız 10 gün geç başvurduğunuz için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.(size ödenen para günlük olarak hesaplanır)

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

işssizlik maaşı
İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Yukarıda maddeler halinde sıralanan 4 temel şartı taşıyorum peki işsizlik maaşını nasıl alabilirim ? Yapmanız gereken  internet üzerinden veya kuruma bizzat giderek başvuru yapmaktır İnternet üzerinden başvurmak istiyorum diyorsanız kurumun internet sitesine girerek kimlik bilgilerinizle bir kayıt oluşturmalı ve ardından işsizlik ödeneğine başvur butonunu kullanarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

İnternet üzerinden işsizlik maaşına başvurmak isteyen kişiler genelde  ”başvuruyorum ama başvur dediğimde hata mesajı alıyorum” diye şikayet ettiklerini görmekteyiz. Onlara önerimiz verilen bu hatanın içeriğini dikkatlice okumalarıdır çünkü hatanın ne olduğunu anlayabilirseniz sorunu da çözmüş olursunuz.

Peki en çok karşılaşılan hata nedir derseniz; Kişiler kayıtlarının ilk aşamasını tamamlıyorlar ama bir özgeçmiş oluşturmayı unutuyorlar. Bunun gibi durumlarda İş arayan profiline sahip değilsiniz gibi bir hata alıyorsanız. Bu sorunu çözebilmeniz için profilinizin ana sayfasında bulunan özgeçmiş düzenle yazısına tıklayıp öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi sisteme girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunları seçtikten sonra işlemsonu ve ardından kaydet butonuna tıklamayı unutmayınız.

İkinci yöntem ise İşkur’a kimliğinizle giderek kurumda bulunan danışman arkadaşların yardımıyla işsizlik maaşı başvurunuzu yapmak olur.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra size dönüş ne zaman ve nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu yaptıktan sonra profilinize tanımladığınız cep telefonu numaranıza işkur tarafından mesaj gönderilir. Bu mesajda işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız ve eğer hak kazandıysanız kaç ay almaya hak kazandığınız detaylı olarak belirtilir.

İşsizlik maaşım ne zaman hesabıma aktarılır?

İşsizlik maaşınız size mesajın geldiği ayın sonunda PTT hesabına adınıza yani kimlik numaranıza yatırılır ve yatırılan bu parayı sadece siz bankadan alabilirsiniz.

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Son 3 yılda,

600 – 899   gün pirim yatması durumunda 6 Ay

900 – 1049 gün pirim yatması durumunda 8 Ay

-1050 gün pirim yatması durumunda 10 Ay    işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

Ayrıca işsizlik maaşı hesaplama programımız ile kaç ay ve ne kadar alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

işsizlik maaşı şartları
İşsizlik maaşı başvurusu

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım ? | Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Bu işlemi programımız kullanarak yapabileceğiniz gibi bir hesap makinesi yardımıyla da yapabilirsiniz. Ne kadar işsizlik maaşı  alırım diye soranlar için bir örnekle işsizlik maaşı hesabı yapalım; Yine 30 Nisan 2015 tarihinde işten ayrıldığınızı düşünelim.

Nisan ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Mart  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Şubat ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Ocak  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL      işveren tarafından yatırılmış olduğunu varsayalım.

İşsizlik maaşımızı hesaplarken Son 4 ayın ortalaması olan 2000 lira’nın %40′ ını hesaplamamız gerekir. 2000 liranın %40’ı  işsizlik maaşınızı verir bunun da  800 TL  yaptığını görürüz.

Dikkat bu miktar asgari ücret brütünün (1777.5 TL)  %80’ini geçemez.

Devletin verdiği diğer teşvik ve yardımları incelemek için tıklayın

Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

01.01.2017 tarihi itibari ile aylık verilecek minimum işsizlik maaşı 706 TL küsür olarak belirlenmiştir.

İşsizlik maaşı ne kadar alırım diyorsanız. işten ayrılmadan önceki son dört aylık prime esas kazanç dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın %40’ı alınarak bir hesap yapılır. Hesaplanan bu miktar aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez. 2017 yılının I. Dönemi için bu tutarlar 706 TL ile 1412 TL arasında değişmektedir.

Bu durumda 1.404 lira asgari ücretle çalışıyorsanız yaklaşık 706 TL işsizlik maaşı alırsınız. Bu miktar az gelebilir buna alternatif olarak İŞKUR un işbaşı eğitim programından faydalanarak yaklaşık işsizlik maaşına ek olarak 1404 lira maaşta alabilir bu sayede yeni bir meslek öğrenmiş olursunuz.

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz ?

Yukarıdaki şartlarla beraber sigortasında işsizlik fonu kesintisi yapılan herkes işsizlik maaşı alabilir(Herhangi bir iş yerinde çalışan sigortalı işçiler). Peki işsizlik maaşını kimler alamaz. Memurlar, askerler, BAĞKUR lular, tarım sigortası ödeyenler yani dediğimiz gibi sigortasında işsizlik sigortası fonu kesintisi olmayan kişiler işsizlik maaşı alamazlar.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim ?

Bu güne kadar popülarite yada isminin basit olmasından dolayı işçi hakkı olarak genellikle işsizlik maaşı yada kıdem tazminatını duymuşuzdur. Fakat çalışan emekçi insanlar olarak kanunen bir çok hakkımızın olduğunu ve bu haklardan ne yazık ki haberdar olmadığımızı görmekteyiz. İşte bu nedenle bilinçli bir çalışan olabilmek adına ”İşinden Kovulan veya Çıkarılan İşçiler ne Yapmalıdır ?” başlıklı bir yazı hazırladık, içerisinde ihbar ve kıdem tazminatının nasıl alınabileceğini anlatan bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bunların dışında merak ettiğiniz sorularınız varsa aşağıda bulunan yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı ile ilgili sizden gelen sorular…

Soru 1: İşsizlik maaşım ne zaman yatar ?

Cevap: İşsizlik maaşları her ayın son gününde ödenmektedir.

Soru 2: İşsizlik maaşımı hangi bankadan alacağım?

Cevap: İşsizlik maaşı PTT ile yapılan anlaşma ile adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle beraber yurt genelindeki  herhangi bir PTT birimine giderek işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Soru 3: İşsizlik maaşı başvurusunu kuruma gitmeden internetten üzerinden yapabilir miyim?

Cevap: Evet işsizlik maaşı başvurunuzu işkurumuna gitmeden iskur.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa iş arayan kaydını yaptıktan sonra İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu bölümünden formu doldurarak başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır.

isizlik maaşı nasıl alabilirim
İşsizlik maaşı alma şartları

Soru 4: İşsizlik maaşı alıyorum. Yeni bir işe başlayacağım başlayacağım yeni işyeri ile anlaşamaz ve istifa edersem şuan almakta olduğum maaşı almaya devam eder miyim ?

Cevap: Bu sorunun kısa cevabı EVET tir. Yeni başlayacağınız iş yerinden istifa da etseniz daha önce almaya hak kazandığınız işsizlik maaşınızı kaldığınız yerden almaya devam edersiniz.

Ne iş yapabilirim diyor ve yeni iş fikirleri arıyorsanız tıklayın

Soru 5: İşsizlik maaşı alırken İŞKUR un kurslarından faydalanabilir miyim?

Cevap: İşsizlik maaşı almanız İŞKUR  kurslarından faydalanmanıza engel değildir. Hatta İşsizlik maaşı alırken  İşbaşı Eğitim Programı kursuna katılarak 1404 lira cep harçlığı ve minimum 706 Lira işsizlik maaşı alarak 2000 liraya yakın gelir elde etmiş olursunuz.

Soru 6: Asgari ücrete zam yapılırsa işsizlik maaşımı zamlı olarak mı alırım

Cevap: İşsizlik maaşı aldığınız sırada asgari ücrete zam yapılırsa sizin maaşınız da bir değişim olmaz nedeni ise. İşsizlik maaşı hesaplanırken geçmişte ödenen son 4 ayın bürüt maaşın göz önüne alınmasıdır.

Soru 7: Son 5 yıldır çalıştığım işyerin de son üç ay raporluydum. Bu durumda işsizlik maaşımın hesabında bahsi geçen prime esas gün sayısı nasıl olur? Ne kadar işsizlik maaşı alırım?

Soruyu biraz daha karmaşık bir örnekle cevaplayalım ve  son 6 ayınızı düşünelim;

OCAK (15 gün raporlu 1200 TL prim ödenmiş olsun)  1.AY

ARALIK (30 gün raporlu)

KASIM (25 gün raporlu 400 TL Prim ) 2. AY

EKİM(15 GÜN RAPOR 1000 TL prim) 3.AY

EYLÜL (2400 TL Prim) 4.AY

AĞUSTOS (2400 TL Prim)

İşsizlik maaşı hesabında Son 4 ay hesabı yapılırken 1 gün bile prim ödenmiş olsa geriye doğru gidilirken prim ödenen Ay’ı dikkate almanız gerekir. Eğer ful raporlu olduğunuz ay varsa bu Ayı atlamalısınız. Yukarıdaki örnekte Ocak, Kasım Ekim ve Eylül aylarını dikkate almamız gerekir.  Yapacağımız hesap oldukça basit son 4 ayın prim toplamını hesaplayacağız (Aralıkta ödenme yapılmadığı için dikkate almadan Kasım ayına atladık) 1200+400+1000+2400 =4000 Lira Şimdi 15+25+15+30= 85′ günü ay cinsinden hesaplamalıyız bunu da 85’i 30’a bölerek bulacağız bölüm sonucu ise 2,8 yapmakta. 4000/2,8=1428 çıkan sonucun %40’ını alırsak işsizlik maaşımızın 571 Lira olduğunu görürüz.

issizlik maasi
İşsizlik maaşı başvuru işlemleri ve şartları

Güncel Haber – Yeni İşsizlik Maşı Yasası (Kanunu) ile Maaş Almak Kolaylaşıyor !

Sendika temsilcileri ve bakanlıkların da katılımıyla geçekleşen İŞKUR’un son yapılan olağan kurul toplantısı sonucunda İşsizlik maaşı alma şartlarında kolaylığa gidilmesi kararı alındı,  Toplantı sonucunda alınan kararlar ise;

  • Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeme şartı 100 güne indirilecek,
  • Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı 30 güne indirilecek
  • Kendi isteği ile işten ayrılanlar yani istifa edenler de işsizlik maaşı alabilecek.

Yukarıdaki temel şartlarda yapılan kolaylıkların yanısıra minimum 706 lira  maksimum 1406 lira olan şuan ki işsizlik maaşının da yıl sonu itibari ile kademeli olarak arttırılacağı ve en fazla 10 ay alınabilen işsizlik maaşının yaklaşık 24 Ay’a çıkarılma düşünceleri gündem maddeleri arasında.

Yeni işsizlik maaşı yasası ne zaman  yürürlüğe girecek ?

Herkesin heyecanla beklediği yeni işsizlik maaşı yasasının henüz taslak halinde olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde bazı yasaların değişmesi uzun bir zaman aldığı gibi yakın bir zamanda taşeron işçilerin aniden kadroya alınması kararı gibi sürprizlerle de karşılaşılmakta. Tasarının ne zaman yasalaşacağı konusunda henüz bir karar alınmış değil. Fakat uzmanların bu konudaki görüşü 2016 yılının ilk yarısından sonra kanun’un yürürlüğe gireceği yönünde.

Tasarının yasalaştıktan sonra nasıl uygulanacağı şu an için bir muamma. Nedeni ise getirilen bu kolaylıkları fırsat bilip işsizlik maaşını geçim kaynağı haline gelebileceği gibi endişelerin duyulması. Bu nedenle dereyi görmeden paçayı sıvamamalı.  Piyasaanketi.com ‘ u takip etmeye devam edin, bu konuda en doğru ve güncel bilgileri sizlerle anında paylaşmaya devam edeceğiz.Paylaşmak İster Misiniz?

Benzer Yazı

2017 de işsizlik maaşı oranları

2017 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU ?

Asgari ücrete yapılan az miktarda %8’ lik zamdan ötürü İşsizlik maaşına zam yapılması konusunda hükümetin …