2020 İşsizlik Maaşı Şartları | İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

355

İşsizlik Maaşı Şartları Nedir ve Nasıl Alınır?

issizlik maasi
İşsizlik şartları nelerdir? | işsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik Maaşı; işine son verilen veya geçerli bir nedenden dolayı işinden ayrılmak zorunda kalan çalışırken işsiz kalan işsizlere verilen bir ödenektir. İşsiz kalınan bu süreçte kendinize yeni bir iş bulana kadar maddi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına verilen bu ödenekten yararlanabilmek için işsizlik maaşı şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır, kimler alabilir yada nasıl hesaplanır gibi sorularınızı cevaplamaya,  şartlarını ise detaylı olarak incelemeye çalışacağız. İŞKUR’un verdiği bu maaş hakkında aklınıza takılanları bize yorum bölümünden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı Şartları

Sigortalı bir işte çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işine son verilen ve aşağıda sıralanan 4 temel şartı taşıyan, çalışırken işsiz kalan işsizlere işsizlik maaşı ödenmektedir bu şartlar;

1-  İşinize son verilmeden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak (Bu şartın istisnaları da bulunmaktadır bu istisnaları makalemizin devamında bulabilirsiniz.),

2-  Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak.

3-  Uygun bir çıkış kodu ile işten ayrılmış olmak. (Çıkış kodunuzu işsizlik maaşı hesaplama programımızdan kontrol edebilirsiniz.

4- SGK çıkışınız verildikten sonraki 30 gün içinde (mücbir nedenler hariç) en yakın İŞKUR birimine şahsen veya işkur sitesi üzerinden başvuru yapmış olmak. (Başvuru süresi aşımı durumunda belirli bir hak kaybınız olur. Yazımızın devamında oluşan bu hak kaybı hakkında detaylı bir açıklama yaptık.)

Bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Şimdi de bu şartları ayrıntılı olarak inceleyelim;

1. Şart: Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma

İşsizlik maaşı şartlarından ilki işin sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmaktır. Bahsi geçen son 120 gün içinde farklı iş yerlerinde çalışmış olabilirsiniz bu önemli değildir. Dikkat etmeniz gereken 120 günlük süre içinde bir işyerinden diğer işyerine geçerken priminizin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olmasıdır. Örneğin bir iş yerinden Nisan 15’te çıkarıldıysanız son 120 gün şartını bozmamak için Nisan 15 veya 16 da yeni işinize girişiniz yapılmalıdır.

Son 120 gününüzde boşluk olmasına rağmen işsizlik maaşı almanıza engel olmayan bazı istisnalar da bulunmaktadır. Aşağıda sizin için son 120 gün şartını bozan ve bozmayan tüm kodları sıraladık. Eğer son 120 gününüzde boşluk olduğunu düşünüyorsanız hizmet dökümünüzü incelediğinizde aşağıdaki kodlardan birini görürsünüz. Bu kodlar hizmet dökümünüzde eksik gün nedeni olarak rakamlarla belirtilir.

Eksik Gün Nedeni Nedir?

Çalıştığınız ay içerisinde rapor almanız yada ücretsiz izin almanız gibi durumlarda sigortanız ödenmez. Ödenmeyen bu günler sigorta hizmet dökümünüzün sağ bölümünde eksik gün nedeni olarak kodlarla ifade edilir. SGK toplamda 21 eksik gün nedeni belirlemiştir ve bunlardan sadece 3 tanesi  işsizlik maaşı almanıza engeldir bu kodlar;

Kod Numarası = 12 – Birden fazla neden – Geçerli neden varsa belge sunulmalısınız(sağlık raporu, askerlik vs.)

Kod numarası = 13 – Diğer – Geçerli neden varsa belge sunmalısınız(sağlık raporu, askerlik vs.)

Kod Numarası = 15 – Devamsızlık – Son 120 gün şartını bozar !!! – Maaş alamazsınız

Bunların dışında hizmet dökümünüzde eksik gün nedeniniz varsa endişelenmenize gerek yoktur.

2. Şart: Son 3 yıl en az 600 gün pirim ödenmiş olması

Maaş alma şartından diğeri ise son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün pirimizin ödenmiş olmasıdır.

Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2017’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2014 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda  en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı şartlarından olan son 3 yıldaki pirim gün sayınız alacağınız maaşın süresini belirler.Süre hesaplaması yazımızın devamındadır.

3. Şart: İşten çıkış kodunuzun uygun olması

SGK sisteminde sigortalı çalışanların işi bırakma nedenleri numaralarla belirlenmiştir. 1 den başlayıp 24 e kadar devam eden her bir çıkış kodunun bir anlamı vardır. Örneğin işinizden istifa ederek ayrıldıysanız işvereniniz SGK’ ya çıkışınızı 03 kodu ile bildirir. Veya askere gideceksiniz işvereniniz bu sefer 12 kodu yani;Askerlik Nedeniyle olarak SGK ya çıkışınızı bildirir.

Peki ”İşsizlik ödeneği alabilmek için hangi kod ile işten ayrılmalıyım.” diye soruyorsanız, sitemizde bulunan işsizlik maaşı hesaplama programı size bu konuda yardımcı olacaktır. Açılan sayfadaişten çıkış kodunuzu seçin sekmesini tıklarsanız işsizlik ödeneği alabileceğiniz çıkış kodları karşınıza çıkacaktır.

İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İstifa edersem işsizlik maaşı alabilir miyim surusu için hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Evet alabilirsiniz çünkü almanın bir kaç küçük yolu var. Hayır alamazsınız çünkü istifa kodunuzu değiştiremez yada uyarlayamazsanız işsizlik ödeneği alamazsınız.

Peki istifa durumunda işsizlik ödeneği alabilmek için ne yapılmalı. Bunun cevabını için istifa edenler işsizlik maaşı alabilir yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

4. Şart: İşsizlik maaşı son başvuru süresi ve bu sürenin aşımı

30 Gün içinde işsizlik sigortasına başvurma şartı

Hizmet akdinizin sonlandırılmasından itibaren yani işten ayrıldığınız günden itibaren ki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine veya internet üzerinden iskur.gov.tr adresine girerek başvurunuzu yapmalısınız. (İnternet üzerinden başvuru yapacaksanız ilk olarak İş arayan kaydı yapmalısınız)

İşsizlik ödeneği alırken sigortalı bir işe başlayıp işsizlik maaşını durduranlar için bir başvuru süresi belirtilmemiştir. Bu kişilerin işsizlik maaşları başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlar. Bu tür durumda olan kişilerin işlerinden ayrıldıktan hemen sonra başvurmaları maaşlarının daha erken almalarına neden olacaktır.

30 gün geçmesi durumunda ne olur ?

30 günü geçirmeniz durumunda başvuru yapamazsınız diye bir şey yoktur. Başvuru yapabilirsiniz ama toplam kazandığınız işsizlik ödeneği süresinde hak kaybına uğrarsınız.

Örnekle açıklayalım; Bir aksilik oldu ve işten ayrıldıktan 40 gün sonra başvuru yapmak aklınıza geldi. Bu durumda 10 gün geçirmiş oluyorsunuz. Başvuru yapmanızda herhangi bir problem yoktur. Aynı şekilde internetten veya En yakın İş Kurumu biriminden başvurunuzu yapınız. Başvurunuz sonucunda eğer maaş almaya hak kazanmışsanız 10 gün daha az maaş alırsınız.  6 ay maaş almaya hak kazanmışsanız 10 gün geç başvurduğunuz için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.(size ödenen para günlük olarak hesaplanır)

>>> İşsizlik ödeneği hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

işssizlik maaşı
İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Yukarıda maddeler halinde sıralanan 4 temel şartı taşıyorum peki işsizlik maaşını nasıl alabilirim ? Yapmanız gereken  internet üzerinden veya kuruma bizzat giderek başvuru yapmaktır İnternet üzerinden başvurmak istiyorum diyorsanız kurumun internet sitesine girerek kimlik bilgilerinizle bir kayıt oluşturmalı ve ardından işsizlik ödeneğine başvur butonunu kullanarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

İnternet üzerinden işsizlik ödeneğine başvurmak isteyen kişiler genelde  ”başvuruyorum ama başvur dediğimde hata mesajı alıyorum” diye şikayet ettiklerini görmekteyiz. Onlara önerimiz verilen bu hatanın içeriğini dikkatlice okumalarıdır çünkü hatanın ne olduğunu anlayabilirseniz sorunu da çözmüş olursunuz.

Peki en çok karşılaşılan hata nedir derseniz; Kişiler kayıtlarının ilk aşamasını tamamlıyorlar ama bir özgeçmiş oluşturmayı unutuyorlar. Bunun gibi durumlarda İş arayan profiline sahip değilsiniz gibi bir hata alıyorsanız. Bu sorunu çözebilmeniz için profilinizin ana sayfasında bulunan özgeçmiş düzenle yazısına tıklayıp öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi sisteme girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

İkinci yöntem ise İşkur’a kimliğinizle giderek kurumda bulunan danışman arkadaşların yardımıyla işsizlik ödeneği başvurusu yapmak olur.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Ne zaman Sonuçlanır?

“İşsizlik maaşı başvurumu yaptım başvurum ne zaman sonuçlanır?” Ençok surulan sorulardan biridir bu. Bu sürecin belirli bir sonuçlanma süresi olmadığından birçok başvuran için can sıkıcı bir bekleyişe dönüşebilmektedir.

Okurlarımızdan bu yönde çok fazla soru geldiğinden; İşsizlik Maaşı Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır? başlıklı yazımızı hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra işsizlik ödeneğinizin ne zaman sonuçlanacağını ve nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

İşsizlik ödeneği başvurunuz sonuçlandıktan sonra profilinize tanımladığınız cep telefonu numaranıza işkur tarafından mesaj gönderilir. Bu mesajda işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız ve eğer hak kazandıysanız kaç ay almaya hak kazandığınız detaylı olarak belirtilir.

İşsizlik Maaşı Hesaba Ne Zaman Yatar?

İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde PTT hesabına yatırılır. Kimlik numaranıza yatırılan bu parayı kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine giderek çekebilirsiniz. Maaşınızı sadece sizin çekebileceğinizin de altını çizelim..

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Son 3 yılda,

600 – 899   gün pirim yatması durumunda 6 Ay

900 – 1049 gün pirim yatması durumunda 8 Ay

-1050 gün pirim yatması durumunda 10 Ay    işsizlik ödeneği almaya hak kazanırsınız. 

Ayrıca işsizlik maaşı hesaplama programımız ile kaç ay ve ne kadar alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

işsizlik maaşı şartları
İşsizlik maaşı başvurusu

Ne Kadar İşsizlik Ödeneği Alırım? | Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu işlemi programımız kullanarak yapabileceğiniz gibi bir hesap makinesi yardımıyla da yapabilirsiniz. Ne kadar işsizlik maaşı  alırım diye soranlar için bir örnekle maaş hesabı yapalım; Yine 30 Nisan 2015 tarihinde işten ayrıldığınızı düşünelim.

Nisan ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Mart  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Şubat ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Ocak  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL      işveren tarafından yatırılmış olduğunu varsayalım.

Maaşınızı hesaplarken Son 4 ayın ortalaması olan 2000 lira’nın %40′ ını hesaplamamız gerekir. 2000 liranın %40’ı  işsizlik maaşınızı verir bunun da  800 TL  yaptığını görürüz.

Dikkat bu miktar asgari ücret brütünün (1777.5 TL)  %80’ini geçemez.

  >> İlgili Yazı: Devletin verdiği diğer teşvik ve yardımları incelemek için tıklayın

Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

Güncel işsizlik ödeneği asgari ücrete yapılan zamma endeksli olarak değişiklik göstermektedir. En güncel işsizlik ödeneği oranları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Yıl İşsizlik Maaşı Ücreti
En Düşük En Yüksek
2020 1168,27 TL 2.336,53 TL

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz ?

Yukarıdaki şartlarla beraber sigortasında işsizlik fonu kesintisi yapılan herkes maaş alabilir(Herhangi bir iş yerinde çalışan sigortalı işçiler). Peki işsizlik ödeneğini kimler alamaz. Memurlar, askerler, BAĞKUR lular, tarım sigortası ödeyenler yani dediğimiz gibi sigortasında işsizlik sigortası fonu kesintisi olmayan kişiler işsizlik  ödeneği alamazlar.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim ?

Bu güne kadar popülarite yada isminin basit olmasından dolayı işçi hakkı olarak genellikle işsizlik maaşı yada kıdem tazminatını duymuşuzdur. Fakat çalışan emekçi insanlar olarak kanunen bir çok hakkımızın olduğunu ve bu haklardan ne yazık ki haberdar olmadığımızı görmekteyiz. İşte bu nedenle bilinçli bir çalışan olabilmek adına ”İşinden Kovulan veya Çıkarılan İşçiler ne Yapmalıdır ?” başlıklı bir yazı hazırladık, içerisinde ihbar ve kıdem tazminatının nasıl alınabileceğini anlatan bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bunların dışında merak ettiğiniz sorularınız varsa aşağıda bulunan yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı ile ilgili sizden gelen sorular…

Soru 1: İşsizlik maaşım ne zaman yatar ?

Cevap: İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde  ödenmektedir.

Soru 2: Maaşımı hangi bankadan alacağım?

Cevap: İşsizlik ödeneği PTT ile yapılan anlaşma ile adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle beraber yurt genelindeki  herhangi bir PTT birimine giderek maaşınızı alabilirsiniz.

Soru 3: İşsizlik maaşı başvurusunu kuruma gitmeden internet üzerinden yapabilir miyim?

Cevap: Evet maaş başvurunuzu İŞKUR’a gitmeden iskur.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa iş arayan kaydını yaptıktan sonra İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu bölümünden formu doldurarak başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır.

isizlik maaşı nasıl alabilirim
İşsizlik maaşı alma şartları

Soru 4: İşsizlik maaşı alıyorum. Yeni bir işe başlayacağım başlayacağım yeni işyeri ile anlaşamaz ve istifa edersem şuan almakta olduğum maaşı almaya devam eder miyim ?

Cevap: Bu sorunun kısa cevabı EVET tir. Yeni başlayacağınız iş yerinden istifa da etseniz daha önce almaya hak kazandığınız maaşınızı kaldığınız yerden almaya devam edersiniz.

  >> İlgili Yazı: Ne iş yapabilirim diyor ve yeni iş fikirleri arıyorsanız tıklayın

Soru 5: İşsizlik maaşı alırken İŞKUR un kurslarından faydalanabilir miyim?

Cevap: İşsizlik ödeneği almanız İŞKUR kurslarından faydalanmanıza engel değildir. Hatta İşsizlik ödeneği alırken  İşbaşı Eğitim Programı kursuna katılarak 800 lira cep harçlığı ve minimum 850 Lira işsizlik ödeneği alarak 1650 liraya yakın gelir elde etmiş olursunuz.

Soru 6: Asgari ücrete zam yapılırsa işsizlik maaşımı zamlı olarak mı alırım

Cevap: İşsizlik ödeneği aldığınız sırada asgari ücrete zam yapılırsa sizin maaşınız da bir değişim olmaz nedeni ise. İşsizlik ödeneği hesaplanırken geçmişte ödenen son 4 ayın bürüt maaşın göz önüne alınmasıdır.

issizlik maasi
İşsizlik maaşı başvuru işlemleri ve şartları

Soru 7: Son 5 yıldır çalıştığım işyerin de son üç ay raporluydum. Bu durumda işsizlik maaşımın hesabında bahsi geçen prime esas gün sayısı nasıl olur? Ne kadar işsizlik maaşı alırım?

Soruyu biraz daha karmaşık bir örnekle cevaplayalım ve  son 6 ayınızı düşünelim;

OCAK (15 gün raporlu 1200 TL prim ödenmiş olsun)  1.AY

ARALIK (30 gün raporlu)

KASIM (25 gün raporlu 400 TL Prim ) 2. AY

EKİM(15 GÜN RAPOR 1000 TL prim) 3.AY

EYLÜL (2400 TL Prim) 4.AY

AĞUSTOS (2400 TL Prim)

İşsizlik maaşı hesabında Son 4 ay hesabı yapılırken 1 gün bile prim ödenmiş olsa geriye doğru gidilirken prim ödenen Ay’ı dikkate almanız gerekir. Eğer ful raporlu olduğunuz ay varsa bu Ayı atlamalısınız. Yukarıdaki örnekte Ocak, Kasım Ekim ve Eylül aylarını dikkate almamız gerekir.  Yapacağımız hesap oldukça basit son 4 ayın prim toplamını hesaplayacağız (Aralıkta ödenme yapılmadığı için dikkate almadan Kasım ayına atladık) 1200+400+1000+2400 =4000 Lira Şimdi 15+25+15+30= 85′ günü ay cinsinden hesaplamalıyız bunu da 85’i 30’a bölerek bulacağız bölüm sonucu ise 2,8 yapmakta. 4000/2,8=1428 çıkan sonucun %40’ını alırsak işsizlik maaşımızın 571 Lira olduğunu görürüz.

>>>  İşsizlik Maaşı hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

355 YORUMLAR

 1. Merhaba 31.12.2019 tarihinde işten çıkartıldığımda 2019 yılı içerisinde yapılan çıkış, giriş ten dolayı, son üç yılda ödenmiş prim sayısı 1071 gün oluyor. Alınacak işsizlik maaşı süresi 8 ay oluyor bu 9 günü telafi etmenin bir yolu var mı ? 10 ay işsizlik maaşı alabilmek için. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Sanırım 31.12.2018 demek istediniz. 10 ay işsizlik maaşı için son 3 yılda 1080 gün çalışmanız gerekmektedir. Son 3 yılınızda işe girişleriniz var ve bu işe girişler arasında boşluklar ise 10 ay işsizlik maaşı alamazsınız. Boş olan o günleri doldurmanın bir yolu olmadığından 10 ay işsizlik maaşı almanız da bu durumda mümkün görünmemektedir.

 2. Merhaba;
  Öncelikle 16.03.2016 da giriş yaptım fakat 06.09.2018 tarihinde kayıtlı işveren başka yere taşındı ve devralan kişi 18.09.2018 tarihinde sgk girişimi yaptı.taşınan kişiye neden bu kadar erken(kendi 16.09.2018de taşındı ve ben o tarihe kadar aktif olarak çalışıyordum) çıkışımı yaptığını sorduğum da muhasebecim yanlışlıkla giriş yaptı yalanını uydurdu gerçeklik payı nedir düzeltme olanağı var mıdır? bunu merak ediyorum ikinci olarak da 3 yıl çalışmak zorunda mıyız. benim işsizlik maaşını almam için daha ne kadar çalışmam gerekiyor.
  sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

 3. Selam. Benim sigorta başlangıcım 20.01.2016 benim sorum şu şuan çalıştığım iş yerine 04.10.2018 tarihinde başladım. 06.02.2018 tarinde 120 günümü burada doldurmuş olacam. fakat sorum şu benim şuan 595 gün sigortalı sürem var 20.01.2016 dan bu yana ben 6 şubatta buradaki 120. günümü doldurmuş olacam ama geriye dönük 600 gün sigorta süresi sıkıntı olurmu bende . iş yerinden çıkartılacam iş yeri personel fazlalığından eleman çıkartıyor.

 4. Merhaba sormak istediğim şudur biraz uzun olabilir o yüzden şimdiden kusura bakmayın. (: Ben bir yerde 1yıldır çalışıyordum primim düzeni olarak yatırıldı kontrol ettiğim halde bir sıkıntı yok. Ama geçen ay yani 09.11.2018olarak kendi isteğimle işten çıktım ve ertesi gün 10.11.2018olarak başka firma olarak girişim yapıldı ve bu şimdi çalıştığım yer 26.12.2018olarak benim çıkışımı verdi. Bu benim işsizlik maaşı almama engelmidir? Bir de sormak istediğim şu toplam uzun vadem 581ama + bu çalıştığım süre içersinde 26gun daha sigortam yapıldı onlar da eklediği zaman 607gun yapmış olacak şuan yeni çıkarıldığım için E devletten daha gözükmüyor cikisim. O yüzden soruyorum karışık anlatmış olabilirim kusura bakmayın lütfen şimdiden teşekkür ederim.. dip not (cuma günü İşkura başvuru yaptım..)

  • Merhaba Çisem

   iki işyeri arasında boşluk bırakmadan giriş çıkış yaptığınız için son 120 gün şartını bozmuyor görünüyorsunuz. Yani bu şartı yerine getirmiş oluyorsunuz.

   Son İşten çıkış kodunuz uygun ise ve son işten çıkış tarihinden itibaren son 3 yılınız 600 gün olacaksa tüm şartları yerine getirmiş oluyorsunuz. Anlattığınıza göre işsizlik maaşı almanızda bir engel yok gibi görünüyor.

 5. Merhaba,
  2 yıl önce uzun bir süre çalışmamıştım.
  2 yıldır çalışıyorum 800 günün üstünde prim ödemesi var.
  İşten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim? illa 3 yıl mı olması gerekiyor?

  • İşten çıkarıldıktan sonra son 3 yılınız içinde 600 gün priminiz ödenmiş ise bu şartı taşırsınız. 3 yıl çalışmak zorunda değilsiniz

 6. Merhaba ben çalıştığım firmadan 12.12.2018 de çıkarılıp 14.12.2018 tarihinde farklı bir şirkete girişim yapıldı. Dolayısıyla Aralık 2018 Sgk gün sayısı 30 olacağından 120 gün şartı bozulmuş olur mu? İşsizlik maaşı alınabilirmi?

  • Merhaba

   Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda arada 120 şartını bozmuş oluyorsunuz. Fakat işsizlik maaşı başvurunuzu eğer şartlarınız uyuyorsa 12.12.2018 tarihli çıkışınız için de yapabilirsiniz.

 7. Merhabalar, ben 03.09.2018-02.10.2018 tarihleri arasında ayağım kırık olduğundan raporluydum. Raporumda 03.10.2018 kontrol yazıyordu. O gün hastanedeydım, alçılarım çıkarıldı ama maalesef iş başı kağıdı veya o gün için rapor almadım. Şimdi iş yeri lokasyon değişikliğinden çıkışımı istedim ve işsizlik maaşına başvuracağım. Ancak o bir günlük 03 Ekim durumunu şirket nasıl bildirmeli SGK ya ? sorun olur mu ? Hastaneye gittiğime dair zaten e-devlette de kayıt var bu şekilde SGK kabul eder mi?

  Çok teşekkürler

  • Gizem hanım Anladığım kadarıyla 1 gün işe gitmediğinizi söylüyorsunuz. Yazımızda işisizlik maaşı almanızı engelleyecek eksik gün nedenlerini ve kodlarını detaylıca yazdık. Eğer bir eksik gününüz oluşacaksa bu kodların dışında bir kod belirtebilirsiniz.

 8. Hocam merhaba.9 yıl çâlıştığım işyerinde tazminatsız çıkarılma korkusuyla 3600 dan faydalanip kıdemimi alıp 15.8.2018 tarihinde ayrıldım..istifa ettiğim için işsizlik maaşı alamadım..arada boşluk oldu malasef ve 1.10.2018 tarihinde yeni bir işe başladım.pek memnun değilim kaç ay çalışırsam işsizlik ödeneği alırım.geriye dönük hesaplama yapılırmı eski isyerimle ilgili yani.teşekkürler..

  • Tolga bey merhaba 01.10.2018 den sonra 120 günü tamamlayıp uygun bir kod ile işten ayrılırsanız işsizlik maaşı almaya hak kazanabilirsiniz. önceki çıkış kodunuz engel oluşturmaz.

 9. Merhaba, her ayın 5 inde işsizlik maaşı alıyorum, ayın 1 inde işe başlayacağım, hesaplama aylık olarak mı yapılıyor yani geçen ayın parasını alabilirmiyim yoksa ayın 5 inden önce işbaşı yaptığım için o ayım yandı mı?

  • İşsizlik maaşında yanma diye birşey olmaz işsiz kaldığınız her gün için maşınız yatar işe girdiğiniz günden itibaren durur. Ayın 5 inde işe girdiğiniz tarihe kadar olan maaşınızı alırsınız. İyi günler.

  • cevabınız için çok teşekkür ederim, yani ayın 20 sinde işe başlasam 20 günlük işsizlik maaşım yatar çünkü gün bazın da hesaplanıyor. Bu şekil de anladım umarım doğru anlamışımdır.

 10. üzerime kayıtlı işyerim var esnafım ama başka birinin işyerinde ssk lı olarak prim yatırıyorum.3,5 yıl bitince zorunlu primimde bitiyor.. ssk lı işimden ayrılınca işsizlik siğortası almam için üzerime kayıtlı işyerinin kapanışını vermek zorundamıyım..vermediğim taktirde direk bağkurlu mu olurum bununla beraber işsizlik maaşı alma hakkını kaybedermiyim..işsizlik maaşını kaybetmemem için işyerimi daha önceden mi kapatmam lazım

 11. Merhaba hocam. Bir kere işsizlik maaşı aldim 8 ay kadar. Fakat ikinci issizlik maaşı içinde gerekli olan 600 günü iki yerde birden yatan primleride hesaba katarak mi yapmaliyim. Yani iki yerde çalışıyorum şuan ve iki işyeride 30 ar gün yatiriyor. Normalde 20 ayda 600 gün ederken benimki 10 ayda 600 ü bulacak gibi. Bu durumda 20 ayi doldurmam şartmı yoksa 10 ayda 600 günü doldurursam issizlik maaşını hakediyormuyum ediyorsam teşekkürler.

  • Merhaba Aalperen;

   Hesaplama Malesef sizin dediğiniz gibi olmuyor. Ay içerisinde 30 günden fazla çalışsanız da (prim gün sayısı) hesaplama yapılırken max 30 gün olarak hesaplanır. Ay içersinde 60 günlük priminizi 30 gün olarak düşünün.

 12. Merhabalar
  Son 120 gün şartı istifa edenlerin dışındaki kodlar içinde geçerlimi yani farklı bir koddan işten çıkartılarak işsizlik maaşı hakedişinin olmaması fakat hiç boşluk bırakmadan başka bir işyerinde işe başlayıp bir ay süreyle çalıştıktan sonra işverenin 04 koduyla işten çıkartması işsizlik maaşı almaya hak kazandırırmı.

  • Murat bey iyi günler istifa durumunda işsizlik maaşı nasıl alınabilir başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz: bu yazımızda istifa edenlerin nasıl işsizlik maaşı alabileceklerini yazdık. Sorunuza gelecek olursak çıkış kodunuz uygun değilse bahsettiğiniz gibi arada boşluk burakmadan giriş yapar ve belli bir süre uygun bir kod ile işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alabiliyorsunuz bunun için şu an bir engel yok.

 13. Merhaba iş yerinden 21 mayıs 2018 tarihinde ayrıldım sigortada son 3 yıl 597 gün görünüyo patronum 600 gün olsun diye tekrar sigortanı yapım dedi lakin 120 gün olayında bi sıkıntı olur mu onu bilemedim konuyla ilgili dönüş yaparsanız çok memnun olurum

  • Beyza hanım merhaba;

   Son 120 gün içerisinde aynı işyeri olsa dahi hiç boşluğunuz olmaması gerekir. İşvereniniz çıkış ve girişinizi aynı gün yaptıysa sorun olmaz. Fakat arada bir kaç günde olsa boşluk buraktıysa son 120 gün şartını bozarsınız. Umarım anlatabilmişimdir.

 14. Öncelikle detayli bilgilendirme ile bize yardimci olduğunuz için teşekkur ederim.
  Öncelikle şunu sormak istiyorum. Normalde son 3 yil da 600 gün derken bugünu baz alarak;
  01.06.2018-01.06.2015 arası mi doğru olan?
  Bunu sorma sebebim sizin yukarida ki anlatimda sanki 4 yili baz aliyor. Orayi pek anlayamadim

  (Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2017’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2013 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.)

  SAYGİLARİMLA

  • Süheyl Bey Merhabalar;

   Öncelikle bizi uyardığınız için teşekkür ediyoruz. Örnekte vermiş olduğumuz tarih aralığını behsettiğiniz gibi hatalı yazmışız. Vermiş olduğunuz dönüt doğrultusunda düzelttik.

   1 Haziran 2018′ de işten ayrıldıysanız 2015 yılının 1 Haziran tarihine kadarki prim günlerini sayarak son 3 yıldaki prim gün sayınızı bulabilirsiniz.

 15. Bilindiği üzere işsizlik maaşı alabilmek için 3 yılda 600 gün prim ödenmesi gerekmektedir. Bir kişi 600 günlük sürenin bir kısmında bağkur bir kısmında ve son 120 günde primi (sigortalı) 4a ‘lı olarak yatırılıyor. Bu kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

  • Merhaba Semih bey;

   Bağkurlu olduğunuz dönemler işsizlik maaşı hesaplanmasına dahil edilmez.

 16. Merhaba 🙂
  Son 120 günümde 12 kodu (birden fazla) var 4 günlük eksik 2 günü istirahat 2 günüde ücretsiz izin işsizlik maaşı alma peşindeyim açıkçası istifa edeceğim günün ertesi günü (boşluk vermeden)başka bir işe başlayıp oradan da (04 veya 05 kodu ile) işten çıkışım sağlanacak ama bu 12 kodu işsizlik verilmiyor demişsiniz tabi parantez içinde neden olduğu kanıtlanırsa da demişsiniz bana yardımcı olur musunuz ?

  teşekkür ederim şimdiden 🙂

  • Tabiki Kurtbey;

   Size bildiklerimi aktararak yardımcıolayım;
   Son 120 gününüzde 12 kodu varsa bunun anlamı birden fazla nedenle eksik gününüz var demektir. İşkur bu kodu görürse size işsizlik maaşı bağlamaz. Fakat bu nedenleri kuruma ibraz ederseniz(geçerli nedenlerse) diğer şartlarınız tutuyorsa maaşınız baülanır. 12 kodlu günlerinizde rapor veya ücretsiz izin varsa bu günler geçerli nedenlerdir.

   Bahsettiğiniz yöntemle sanıyorum işsizlik maaşı alabilirsiniz

 17. Hocam merhaba,

  10 yıldır bir firmada çalışan ve kendi isteği ile işten ayrılan biri aynı gün yada ara vermeden bir sonraki gün başka bir firmada işe başlasa ve bu firmada 1 ay çalışıp işten ayrılsa işsizlik maaşına hak kazanır mı?

  • Sorunuz son 120 gün şartı için ise evet bu şartı bahsettiğiniz durumun gerçekleşmesi ile kişi bu şartı yerine getirmiş olur.

 18. Hocam Merhabalar, 2 yıldır çalıştığım şirkketten 20 Şubat ta çıkış verip, aynı şahıslara ait olan başka bir işyerine 21 şubat tarihinde geçiş yaptırdılar. bu durumda işsizlik maaşı alabilmem için şubat ayında boşluk bulunmamasına rağmen şubat ayındaki hizmet sürem 28 gün olacağından örneğin nisan ayında işten çıkarsam işsizlik maaşı alırken sorun olurmu. Yada 30 gün olarak dikkate alınırmı. Ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  • Son 120 gün hesabınızı ay olarak değil gün olarak hesaplayın Muratbey. Şubat ayının 28 gün olması işsizlik maaşı almanıza engel olmaz.

 19. Merhaba ben 3 mart tarihimde işten çıkarılacağım,
  Sgk primlerim;
  Kasım 3500 (30 gün)
  Aralık 3500 (30 gün)
  Ocak 3750 (30 gün)
  Şubat 3750 (30 gün)
  Mart 375 (3 gün) 3 mart çıkış
  Buna göre ne kadar işsizlik maaşı alabilirim?
  Şubat sonu işten çıkmış olmak ile 3 mart tarihinde çıkmış olmak arasındaki hesap farkı nedir ?

 20. Merak ettigim soru o zaten efendim yarim çalışma ödeneği alıyorum şuan nisana kadar odenegim bitince isverenim beni işten çıkarmayı düşünüyor bu durumda 120 kesintiz çalışma süresi uygulanmış oluyormu

  • Anlıyorum;

   Fakat hizmet dökümünüzü görmeden ezbere konuşmam yanlış olur. Size şöyle bir yol gösterebilirim; Edevleten yada sgk dan hizmet dökümü alrak son 120 gününüzde boşluk olup olup olmadığına bakabilirsiniz. (son 120 gününüzde raporlu günleriniz varsa işsizlik maaşı almanızda engel olmaz)

  • Merhaba filiz hanım son 120 kesintisiz çalışma ve diğer şartları da yerine getiriyorsanız işsizlik maaşı almanızda bir engel yoktur

 21. Merhaba
  İşsizlik maaşına başvurdum onaylandı ancak ben şimdi yurt dışındayım vekalet ile daha önce alanlar olmuş bende vekalet yolladım ancak şuan işkur sistemin de görünüyor ama PTT sisteminde görünmüyor sorun tam olarak ne olabilir
  Not: yurtdışına eğitim için geldim öğrenciyim yani şimdi.
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler

  • İyi günler herhangi bir nedenden dolayı işsizlik maaşı alırken yurtdışına çıkan kişilerin yurtdışında geçirdikleri süre boyunca maaşları durdurulur. İşsizlik maaşı yeni bir işe girmeye hazır olan kişilere verilir.

 22. Merhaba son çalıştığım iş yerinde 11 ay calistim son 3 yilda ise 600 gun uzeri calisma surem mevcut fakat son 120 gun icerisinde 2 gun ucretsiz izin almistim sisteme ”puantaj kayıtlari” olarak işlenmiş bu durumda işsizlik maasi haklarindan yararlanamazmiyim ?

  • Mwrhaba ücretsi izin almak işsizlik maaşına engel değildir. Maaş alabilirsiniz

  • Sayin admin öncelikle cevap verdiğiniz icin cok teşekkur ederim fakat benim sorum şuki son 120 gunumde sadece
   2 gunluk problemim var.. isveren sgk bildiriminde bu iki gunu 07 kod ”puntaj kayıtları” seklinde bildirmis.. Puantaj kaydi ne demek issizlik maasi almama engelmi lutfen bilgi veriniz 🙁

  • Puantaj kaydı işsizlik maaşı almaya engel değildir sayın noname. Yazımızda eksik gönnedenlerinden işsizlik maaşına engel olanlar belirtilmiştir bunların dışındakiler engel oluşturmazlar

 23. merhaba,

  2 senedir çalıştığım iş yerimden Kasım 2017’de ayrıldım ve Aralık 2018’de başka bir şirkette çalışmaya başladım. Bu şirketten Ocak ayı itibari ile ayrılıyorum. İşsizlik maaşı bağlanır mı?

  teşekkürler

 24. merhaba 31.12.2017 tarihi itibariyle 4 koduyla çıkışım yapıldı. 03.01.2018 tarihinde İŞKUR a internetten başvurdum. İşsizlik ödeneği hesaplanırken 2017 Asgari ücreti mi baz alınacak yoksa 2018 Asgari ücreti mi?
  iyi çalışmalar

  • Merhaba Onur bey işsizlik maaşınız son 4 ayda size ödenen primin %40 ‘ı olarak hesaplanır. Max ise 2018 asgari ücret bürütünün %80’ini alabilirsiniz.

 25. Askerden geldim işsizlik maasinida hakettim. Msjda geldi 23 günlük parada yattı gözüküyor iskur un sitesinde profilimde. Fakat ilk maaşım olaçağı için direk kimlikle ptt ye mi gitmeliyim yoksa ilk iskura mi gitmeliyim? Teşekkürler

 26. İşsizlik sigortası almaya devam ederken yeni bir işe giren ve bunu İŞKUR a bildirmeyen sigortasız çalışmaya devam eden kişinin alacağı ceza nedir. Ve bu durumdan işveren ve muhasebeci etkilenir mi

  • İŞKUR’un işsizlik maaşı alanların sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığını denetleyen bir servisi yoktur. Fakat SGK denetmenleri tarafından sigortasız çalıştığınız tespit edilir ve bu durum işkur a intikal ederse maaşınız durdurulur ve sigortasız çalıştığınız dönemde size ödenen işsizlik maaşı sizden yasal faiziyle geri alınır. İşvereniniz ise sigortasız işçi çalıştırılmaktan dolayı para cezası alır.

 27. İyi günler,

  Örneğin; ben bir iş yerinde 2,5 yıldır sürekli çalışıyorum. İş çalışma sürem 900 gün geçti.firmamdan ayrılmak istiyorum. İstifa edeceğim için işsizlik maaşından yararlanamayacağım. Ancak şöyle birşey duydum: Doğruluğu nedir acaba?

  Diyelimki ben bu işyerinden istifa ederek 02.01.2018 tarihinde ayrıldım. Başka bir firmada 02.01.2018 yada 03.01.2018 tarihinde(arada gün boşluğu bırakmadan) işe başlar ve yeni firmadan da 1 ay içerisinde normal işten çıkarma yaparlarsa issizlik maaşını almam mümkün müdür? Mümkünse en kısa kaç gün çalışmam gerekir yeni firmada?

  Teşekkürler şimdiden vereceğiniz bilgiler için.

  • Selçuk bey duyduğunuz şey doğru. En az çalışma diye bir şey de yok 3 – 5 gün çalışmanız yeterli olacaktır. Bu yöntemi çoğu kişi bilmez altını da çizelim 😉

  • Red başka bir nedenden de olmuş olabilir. Arkadaşınız red nedenini kurumu arayarak öğrenebilir

  • Başka bir sebeb ne olabilir 11 yıllık çalışmış şubat 6 da kendi çıkmış olarak istifa imzalıyor 7 dinde başka bir işe başlıyor ve subay 21 ‘de 4 kodla çıkış yapılıyor işsizlik alirsin demişler fakat issizlik hakedemiyorsunuz msj gelmis sizin yazınızı okuyunca bilgi almak istedim

  • Anladığım kadarıyla kişi Subay yani devlet memeuru. Devlet memurlarının sigorta primleriden işsizlik sigortası kesintisi yapılmaz. Bu nedenle işsizlik maaşı alamazlar.

  • hayir subay degil subat tlf çevirmiş kusura bakmayin Başka bir sebeb ne olabilir 11 yıllık çalışmış şubat 6 da kendi çıkmış olarak istifa imzalıyor 7 dinde başka bir işe başlıyor ve subat 21 ‘de 4 kodla çıkış yapılıyor işsizlik alirsin demişler fakat issizlik hakedemiyorunuz msj gelmis sizin yazınızı okuyunca bilgi almak istedim

  • Bu konuda 170 i aramanızı önerebilirim. Yada başta dediğim gibi kurumla iletişe geçmesi uygun olacaktır.

 28. Merhaba ben Denizlide bir eğitim kurumunda fen bilimleri öğretmeni olarak görev yaptım.sgk 01.09.2016 girişli ve 31.08.2017 çıkış işlemlerim yapıldı.Kurumumda haziranın sonunda muhasebeciyle görüşüp işsizlik maaşından yararlanabileceğimi ve zaten okulun anlaşmayı yenilemek istemediğini ona göre çıkışımın sağlanmasını istememe rağmen çıkış kodumu 3 olarak girmiş. 5 koduyla giriş yapması gereken haklı durumumda 3 koduyla giriş yapması işsizlik maaşı alma başvurusu yapmamı engelledi.Araya bayram girdiği için şimdi işkur ile görüştüm işverenin tekrar dilekçe ile düzeltmesi gerekiyor diyor bunu arayıp anlattığımda yapamıyacaklarını iletiyor.bu durumda ben ne yapmalıyım.Sonuçta benden kaynaklı olmayan haklı almam gereken işsizlik maaşıma ket vurmuş oluyorlar ne olur yardımcı olur musunuz

  • Emine hanım merhaba;

   Normal şartlarda işverenin 10 gün içerisinde SGK ya bildirdiği kodu değiştirme hakkı vardır. Fakat sanıyorum siz bu süreyi aşmışsınız. İşkur daki personel aslında size ne yapmanız gerektiğini söylemiş. İşveren işkura iletilmek üzere ”Emine BAYIK ın çıkış kodunu hatalı yaptık, asıl çıkış kodu 5 olmalıdır” diye bir dilekçe yazarak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Dilekçenizin ekine hak kazandıysanız kıdem ve ihbar tazminatlarının bortdrolarınını ve deontları da eklemelisiniz. Yapmanız gereken tek şey budur. Bunun dışında sabırlıysanız dava açarak ta hakkınızı arayabilirsiniz.

 29. hocam iyi ben işten yeni ayrıldım işssiz maasım baglandı ve şimdi üniversiteye gitme ihtimalim var normal olarak acıkdan değil bu arada evliyim hanı babamın ustune gecıcem mı yıne kesılir mi işsizlik onu sorucakdım donersenız sevinirim

 30. Merhabalar
  Bu gün itibariyle işten 04 koduyla ayrıldım. İşsizlik maaşı alabilmem için son 3 yıl hangi yılları kapsıyor. Benim hesabıma göre 07/04/2017 – 07/04/2016 = 1 YIL
  07/04/2016 – 07/04/2015 = 2 YIL
  07/04/2015 – 07/04/2014 = 3 YIL
  Bu hesaplamalarda bir yanlışım varsa düzeltin lütfen, o kadar farklı yorum varki
  Sizden cevap bekliyorum. Teşekkürler…….

 31. Merhabalar
  04.04.2014 ilk işe giriş tarihim 31.03.2017 tarihinde işten çıkartılacağım. Fakat son 3 yıl olmamış oluyor ilk sigorta girişim 04.04.2014 olduğu için son 3 yıl olması gerekli mi 600 gün primim doldu çünkü teşekkürler.

 32. merhabalar toplam uzun vadede gün sayım 633 fakat bazı aylar çift yerden yatmıs sigortam bu gunu hesaplarken her ay maximum 30 mu alıyoruz

 33. Merhabalar ben aktiv olarak işsizlik maaşı alıyorum.onumuzdeki günlerde 1 haftalığına yurt dışına cıkacağım işsizlik kurumu bunu nasıl farkedebilir eğer ben bildirmezsem

 34. Merhaba iyi gunler. Benim sorum su yonde olacak lutfen yardimci olursaniz sevinirim. 6.5 yildir araliksiz çalistigim isyeri kapandi yarin cikisimiz verilecek. Ben pazartesi gunu hemen iskura gitmeyi dusunuyorm issizlik maasi basvurusu icin. Peki ben basvurdum diyelim fakat onaylanmasi uzun surdu ben de bu surecte is buldum 1 hafta gecmeden mesela. Hemen ise basladim. İssizlik maasi basvurumu dondurabilirmiyim.ilerde kendim de bu basladigim isten olurda istifa edip cikarsam issizlik maasi alabilirmiyim. Basvuru sonucunu beklemem mi gerekiyor yani bunun icin. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • Başvurunu işinden ayrıldıktan 30 gün içerisinde yaparsan SGK daki işi bırakma tarihi itibariyle işsizlik maaşı almaya başlarsın. Başvuru yaptın, sonucu sana gelmedi ve bu süreç içerisinde başka bir işe başladıysan yeni bir işe başlama tarihine kadarki maaşını ay sonunda postaneden alırsın. Yeni işe girişini ise işe başlayıp sigorta girişin yapıldıktan sonra, 170 i arayarak yada kuruma bir dilekçe yazarak bildirmeli, maaşının durdurulmasını talep etmelisin.

 35. merhaba benim sorum şu.Ben aktif olarak işsizlik maaşı alıyorum bu sure ıcerısınde 1 günlük bir firmada çalıştım ve o firmao gunluk sigortamı yaptıgını soyledi.Bu durumda işsizlik ödeneğim kesilir mi yada ne yapmalıyım?

  • İşsizlik maaşınız sigorta girişiniz 1 günde olsa kesilir eğer kesilmemiş ise siz 170’i arayarak yada kuruma giderek kestirin.
   Çünkü ilerleyen dönemlerde bu anlaşılırsa sizden bu 1 günlük para geri istenir olaki ödemezseniz bu parayı sonu İcraya kadar gidebilir ki o zaman avukat ücreti gibi ekstra ekstra paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 36. 4 çıkış kodu işsizlik maaşı almanız için uygun bir kod dur. Yeni fark ettim ki 3 yane istifa olarak sorunuzu düzeltmişsiniz. İstifa durumunda işsizlik maaşı alamamaktasınız fakat son giriş yapacağınız yerle eski işiniz arasında boşluk olmaz ve diğer şertlerı da yerine getirirseniz işsizlik maaşı alabilirsiniz.
  (Eğer arada boşluk olacaksa yeni çalışacağınız işyerinde en az 4 ay kesintisiz çalışmalısınız bu durumda 120 gün şartınızı sağlamış olursunuz

 37. Simge merhaba;

  İşsizlik maaşı alabilmen için son 120 gününde boşluk olmaması gerekir. Yeni bir işe başlarken eski ayrılış tarihin arasında boşluk olmaz ise ve diğer şartlarında işsizlik maaşı alabilmen için uygun ise maaş alabilirsin.

  Ayrıca işveren sizi iyi iyet ve ahlak kurallarına aykırı davranıştan işten çıkarmış eğer siz aksini iddia ediyorsanız. İşverene dava açarak mahkemeyi kazanmanız durumunda işsiz olduğunuz dönemdeki maaşlarınızı toplu olarak alırsınız.

 38. 4 yıldır çalıştığım işyerimden anlaşmalı bir şekilde ayrılıyorum(çıkış kodum istifa) ve ertesi gün yeni görüştüğüm iş yerinde çalışmaya başlıyacağım.sorum şu olacak yeni başlıyacağım iş yeri beni 1-2 ay içinde işten çıkartırsa işsizlik ödeneği alabilirmiyim ? Teşekkürler.

  • @piyasaanketi:disqus zübeyde hanımın sorduğu durum hafta sonuna denk gelirse alabilir miyim? Eski iş yerinden Cuma ayrıldım yeni iş yerine Pazartesi başladım arada 2 gün prim kaybı oluyor.

 39. Hocam Merhaba son 3 yıl içerisin de 400 gün pirimim yatmış bulunmaktadır,son dört ay pirimide yatmış bulunmakta şuan da işten çıkartıldım işsizlik maaşı alabilir miyim,
  birde bu yeni işsizlik maaşı yasası ne zaman yürürlüğe girecek bilginiz var mı?

  • Sinan Hocam Merhaba;

   400 gün işsizlik maaşı alabilmek için yeterli bir süre değildir. Priminiz Son 3 yılda 600 gün olmalıdır. Bu durumda almazsınız. Yeni işsizlik kanunu ile ilgili şu an için bir duyum yada gelişme olmadı. Şahsen bu aralar olacağını pek düşünmemekteyim. Fakat yeni işsizlik maaşı ile ilgili yeni bir haber veya gelişme olursa piyasaanketinden ilk sizler öğreneceksiniz.

 40. hocam haftaya çıkışım olabillir,işyerimden anlaşarak tazminat ve ihbarimi alarak ayrılacağım sorum şu çıkacağım tarihte son 3 yıl içindeki prim günüm 585 te kalıyor son 120 günümde bir problem yok,çıkışımın verildiği tarihten 1 gün sonra bir sigortalı işte 1 aylık prim ödememi yapsam arada boşluk bırakmadan işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekkürler.

 41. Hocam dediginiz gibi sirkete dilekce yazdirdim iskura goturdum tamam ay sonu alirsiniz dedi maaşı. Mesaj gelcek tele dedi. Ne zaman gelir

 42. HocaM cok tesekkur ederim son sorum şu. Bordroda gelmediği gün 0 istirahat gün 5 çalışmadığı gün 3 yazıyor. Calismadigi gün puantaj eksikliginimi kastediyor . Bu bordroyu saglik raporuyla iskurami teslim etmem gerek

 43. * Hocam merhaba. İşe giriş 21.07.16 isten çıkış 21.11.16 * issizlige basvurdum, red aldim son 120gun saglanamiyormus. Her ay 2 3 gun puantaj kaydi kod 07den eksik yatirilmis. Onda bi sorun yok. Son ay 5 gun raporum var ve 1 gun gene puantaj eksikligi var. Isveren son ay kod 12 birden çok secenegiyle eksik gun bildirmis . Hocam ne yapmam lazim 170i aradim iskura git diyor dilekcemi vermem lazim sizce hak etmiyormuyum?

  • Merhaba;

   İşsizlik maaşı şartlarından biri olan son 120 gün(4 ay) kesintisiz çalışmaktır. Bu durumun sizde de olduğu gibi istisnaları da var elbet. Bunlardan biri de puantaj kaydı dır. Puantaj kaydı ve sağlık raporu son 120 gün şartınızı bozmamaktadır.

   Sizin durumunuza gelecek olursak, son ayımda eksik gün olarak 12(birden fazla neden) var bu nedenle maaş başvurum red edildi ne yapmalıyım demişsiniz.

   Hizmet dökümünüzde herhangi bir ayın içerisinde eksik gün nedeni olarak 12 yi görürseniz o ayda birden fazla nedendolayı priminizin eksik ödendiği anlamına gelir. İŞKUR bu nedenlerin ne olduğunu SGK sisteminde göremediği için maaş başvurunuzu RED eder. İşsizlik maaşı şartları yazımızda sıraladığımız gibi eksik gün nedenleriniz son 120 gün şartını bozmuyorsa işsizlik maaşı almanızda bir engel yoktur.

   Bu durumu düzeltmek için; İşvereninizden basedilen ayların eksik yatırılma nedenlerini bildiren bir dilekçeye yazıp eksik günlerinizi belgelendiren evrakları(sağlık raporu, maaş bordrosu) dilekçenize ekleyerek kuruma iletmelisiniz.

 44. Enes bey Askerlik nedeni ile işten çıkışlarda işsizlik maaşı alabilmek için terhis tarihinizden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmış olmalısınız fakat siz bu süreyi aşmışsınız(max hak kazanacağınız süre olan 10 Ay da aşılmış). Bu nedenle maaş alabilmeniz mümkün değil gibi. Bunları yazdığınız bilgiler doğrultusunda söyleyebiliyorum

  Diğer durum ise; İşsizlik maaşı başvurularında 30 günü geçirdiğiniz her gün hak kazandığınız toplam süreden düşer örneğin işten ayrıldıktan 40 gün sonra işsizlik maaşına başvurdunuz ve normalde 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandıysanız 10 gün geç başvuru yaptığınız için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı alırsınız.

 45. merhaba. 2011 yılında sgk girişim yapıldı.şuan 1010 primim var .fakat 2014 tarihinden itibaren 2015yılında 6 gün yatırıldı.2016 yılında 11 gün yatılıdı.suan bir işyerinde çalışıyorum fakat marta çıkısım yapılacak.geriye dönük 600 günlük prim olması gerekiyor. yine de hak kazanabilirmiyim

  • Merhaba Meral;

   İşsizlik maaşı hesaplamasında işten ayrıldıktan sonraki son 3 yıl dikkate alınır. 30 Mart 2017 de işten ayrıldıysanız 2017,2016,2015 ve 2014(30 mart’tan Öncesi dikkate alınmaz) yıllarındaki primlerinizin toplamı 600 gün olmalıdır. Sizde bu sayıyı ve diğer şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 46. Selam,
  4 Aylık işsizlik maaşım çıktı. 2 ayı aldım. Bu ay kısmetse 3. ay maaşımı alacağım.

  Bunlardan farklı olarak 2012 yılında çalışmış olduğum bir firmadan askerlik sebebiyle ayrıldım fakat işsizlik maaşı filan almadım. 2. ayın maaşını almadan önce bir başvuruda o şirketten yaptım. 510 gün sigortam yatmış. E devlet üzerinden 2. işsizlik maaşı için başvurdum ve şuan ‘İşsizlik Ödeneği Sorgulama Kısmında’ gözüküyor. Ama tıkladığım zaman kayıt bulunmadı diyor.

  Acaba şimdi aldığım işsizlik maaşı süresi bitince mi o aktif olacak ?
  Yoksa hiçbir zaman aktif olmayacak mı ?

  Teşekkürler.

  • Merhaba enes, Issizlik maasi alabilme sartlarindan biri 30 gun icerisinde basvurmaktir. Askere gitmeden once basvuru yapmadiginizdan ve Geriye donuk islem yapilamayacagindan 2012 yilindaki maasinizi alamazsiniz

  • Cevabınız için teşekkür ederim yalnız şuan aldığım 4 aylık işsizlik maaşın başvurusunu işten çıktıktan 3 ay sonra yaptım ve şuan maaş alıyorum beyefendi.

  • İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten ayrılış tarihi itibari ile 30 gün olarak belirlenmiştir. 30 günü geen her gün hak edeceğiniz işsizlik maaşınızdan eksilir. Örneğin Siz 6 ay işsizlik maaşı amanız gerekirken 60 gün geç başvurduğunuz için 4 ay işsizlik maaşı alırsınız.

   6 ay maaş alma hakkınzın oluştuğu bir durumda 6 ay geç (işten ayrıldıktan 7 ay sonra) işsizlik maaşı başvurusu yaparsanız maaş alamazsınız.

 47. Merhaba ben dogum izni bitiminde 3600 den ayrilip tazminatimi almak istiyorum isten ayrildiktan hemen sonra yeni bir yere giris yapsam isten cikarilmam halinde issizlik maasi alabilirmiyim

 48. İş akdinizi kendi isteğinizle fesih etmeniz durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. 4B den kastınız bağkur yada isteğe bağlı sigorta ise bahsettiğiniz yöntem işe yaramaz. İşsizlik maaşı 4A kapsamında çalışanlara ödenir.

  • Merhaba,

   Soruyu, bir kaç ay önce detayları aşağıda olan soruya verilen yanıt nedeniyle sordum.
   Dışarıdan, isteğe bağlı olarak sigorta ödemelerinin hepsi bir kaç yıldan beri 4B kapsamında sadece.

   bulent • 2 ay önce

   ısımden kendım ıstıfa edıcem edıcem günden ıtıbaren boşluk vermeden dısardan bır ay yatırıp muracat edıcem ıssızlık maaşı alırmıyım devamını gör 0

   Yanıtla
   Piyasa Anketi Yazar bulent • 2 ay önce

   Merhaba bület bahsettiğin yöntemle işsizlik maaşı alabilirsin

  • Bülentbey in burada 4A kapsamında ödeme yapacağını düşünerek direk ”maaş alabilirsiniz” diye bir cevap vermişiz. Uyarınız üzerine Bülent Bey’e 2 ay önce verilen cevabı revize ettik yeniden inceleyebilirsiniz.

 49. Merhaba,

  Aşağıdaki soru – cevabı tam olarak anlayamadım, açıklayabilir misiniz?

  İşyerimizden istifa ettiğimiz gün (ben 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim gününü doldurmama istinaden iş akdimi fesh ederk, iş yerimden ayrılmak istorum) isteğe bağlı sigortaya başvurup, bir ay prim ödedikten sonra işsizlik maaşı alabiliyor muyuz? Bu nasıl oluyor? Sonuçta kendi isteğimiz ile ayrılıyoruz.

  bulent • 2 ay önce

  ısımden kendım ıstıfa edıcem edıcem günden ıtıbaren boşluk vermeden dısardan bır ay yatırıp muracat edıcem ıssızlık maaşı alırmıyım devamını gör 0

  Yanıtla
  Piyasa Anketi Yazar bulent • 2 ay önce

  Merhaba bület bahsettiğin yöntemle işsizlik maaşı alabilirsin

  • Merhaba,
   İstifa eden kişiler, işsizlik maaşı alamazlar diye biliyoruz.
   Şu an 4 A’ya tabi olarak çalışıyorum, iş akdimi kendi isteğim ile fesh edip (kıdem tazminatımı alarak), aynı gün içinde isteğe bağlı olarak 4 B kapsamında prim ödeme başvurusu yapıp, bir ay sonrasında sistemden ayrılıp, işsizlik sigortası alabileceğim kesin midir?

 50. Merhabalar, üniden mezun olduktan sonra tam bir yıl calistim ve şu an kendi istegimle işi bırakmak istiyorum . Bu durumda issizlik maasindan yararlanabilir miyim?

 51. İnci hanım merhaba;

  Anlattıklarınız doğrultusunda işsizlik maaşı almanıza tek engel işten çıkışınız olacak gibi. Çünkü son 120 gün içinde raporlu olmanız son 120 gün kesintisiz çalışmış olma şartınızı bozmamakta. İşveren kıdem tazminatınızı ödememek için sizin istifanızı istiyordur muhtemelen.
  İşveren çıkışınızı geçerli bir nedenden dolayı vermez ise işsizlik maaşı başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. İşvereniniz çıkışınızı siz istemediğiniz halde istifa olarak verirse dava açma yoluna gitmelisiniz. Bunun dışında başka bir çözüm öngörememekteyim.

 52. Merhabalar;

  Ben sekiz yıldır bir hastanede taşören işçi olarak çalışıyorum. 2015’in Eylül ayında hastanede düştüm ve kuyruk sokumu kemiğim kırıldı. Ve 2016 yılının başına kadar rapor ve mevcut yıllık izinlerimi kullandım arada kısa kısa çalıştım. 2016’ın Mart ayında ameliyat oldum altı aydır raporluyum ve raporum bitti. Sağlık sorunlarım devam ettiği için işverenimden “işçinin sağlık sorunlarıyla nedeniyle feshimi” vermelerini istedim fakat vermediler. Ben nasıl bir yol izlemeyelim? Hastane istifa etmemi istiyor. İşsizlik maaşı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerek? Cevap verirseniz çok çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

 53. Merhaba, şu an işsizlik maaşı alıyorum. Yarı zamanlı çalışırsam (ayda 4 gün) maaşım kesilir mi acaba? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba Burcu;
   İşsizlik maaşını veren kurum işsizlik maaşınızın durdurulma işlemini yaparken SGK girişinizin olup olmadığına bakar. Eğer çalışacağınız bu yarı zamanlı işinizde sigorta girişiniz yapılırsa işsizlik maaşınız kesilir.

 54. işsizlik maaşı en son güncellemesi ile kaç ay alınabilecek?ben 7 aydır alıyorum eğer süre uzatıldı ise bende faydalanabilir miyim?bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.teşekkür ederim.

  • Merhaba işsizlik maaşı ile ilgili ülkenin gündeminden olsa gerek şu an için görünürde bir değişiklik yok. Ama yasa şimdi yürürlüğe geçse sizi de etkileyeceğini düşünüyorum.

 55. Merhaba, 10 aylık işsizlik ödeneği almaya hak kazandım ve bu ay 8. ödeneğimi aldım. Bu arada dışarıdan bir firmaya evden çalışarak 10 günlük iş yaptım. Gider makbuzu karşılığında ödememi yapacaklar. Ancak bu geçici ekstra gelirim, işsizlik ödeneğim konusunda bir sorun çıkartır mı merak ediyorum. Yanıtlarsanız sevinirim

  • Merhaba;

   Evde çalıştığınız bu süreç içerisinde size sigorta yapıldıysa maaşınız kesilecektir. Eğer çalıştığınız yer sigorta girişinizi yapmadıysan bir sorun olmaz. Maaş almaya devam edersiniz.

 56. Meraba 01.10.2014 tarihinde işe başladım ve ilk işimdi hala devam ediyorum bugünün tarihiyle çıkartsalar işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  • Merhaba Nazlı;

   İşe başladığın tarih itibariyle sürekli sigortan ödendiyse son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartını taşımız oluyorsun. Bunun yanında son 120 gün kesintisiz çalıştıysan ve maaş hesaplama programımızdaki gibi uygun bir kodla çıkışın da yapılırsa işsizlik maaşı almanda bir engel olmaz.

  • Son 3 yıl demişsiniz ama ben iki yıldır çalışıyorum ama 600 günü bu iki yıl içerisinde doldurdum yinede alabiliyorum değil mi ?

 57. Merhaba 5 yıl çalıştığım şirketten istifa ederek ayrıldım şehir değişikliği yaptığım için yaklaşık 3 aydır işten ayrıldım ve geldiğim şehirde 4gun çalıştığım işten ayrıldım maaş alabilirmiyim?

  • Merhaba Ali;
   Anladığım kadarıyla işten ayrılışın istifa olarak gerçekleşmiş. İşsizlik maaşı kendi isteğiyle yani istifa ederek ayrılanlara verilmemektedir.

  • Son 3 yıldaki toplam çalışma süren 180 gün ise bu işsizlik maaşı alman için yeterli bir süre değil. Son 3 yılda en az 600 gün priminin ödenmiş olması gerekir

 58. Merhabalar, şirket kapanışı dolasıyla işten çıktım ama işten çıkarken herhangi bir kağıtta imzalamadım. Kesintisiz 6 ay 23 gün sigorta primim ödenmiş görünüyor. Bu durumda işsizlik maaşı için başvuruda bulunabiliyor muyum? Aynı şirket üzerinden geçen yola ait yine bir 8 aylık sigortam mevcut. 2 ay ara verdikten sonra tekrar giriş yapmıştm şimdiden teşekkürler

 59. Merhaba Uğur;
  Eğer işsizlik maaşı başvurunu 27 Temmuz da ki çıkışına göre yaparsan işsizlik maaşı alamazsın çünkü arada boşluk oluyor. Ama 31 Mayısta istifa etmediysen ve diğer şartlarında uyuyorsa İşsizlik maaşı başvurunu 31 mayıs olarak yaparsan işsizlik maaşı alma şansın olabiliyor

  • Merhaba Alim Muhtemelen son ayını alıyorsundur ve işsizlik ödeneğinin bittiği tarih 25 ine falan den geliyordur. bu nedenle 30 günlük ödenek ödenmemiş olabilir.

 60. Merhabalar 1 haziranda işten cikmama rağmen isyerim 31 mayıs itibariyle benim çıkışımi vermiş bende yeni bir işte 2 haziran olarak girişim yapildi buradanda 27 temmuz itibariyle cikartildim.arada boşluk olustugundan dolayi işsizlik maaşı olmuyor denildi.bunun bir çözümü varmi ?eski çalıştığım yer çıkışı1 haziran olarak duzeltebilir mi

 61. MERHABA
  04/08/2016 TARİHİNDE İŞTEN ÇIKARILDIM FAKAT BUGÜN İŞSSİZLİK MAAŞ ÖDENEK BAŞVURUM REDEDİLDİ 600 GÜN FAZLASIYLA DOLDURDUM SON 4 AY İÇİNDE PRİMİMDE YATTI FAKAT HALA SİSTEME TEMMUZ AYININ PRİMİ YATIRILMAMIŞ GÖZÜKTÜĞÜNDEN KABUL EDİLMEDİĞİ SÖYLENİYOR İŞKUR AYIN 23 NDE TEKRAR GİDİP BAŞVURU YAPMAMI SÖYLEDİ HERHANGİ BİR PROBLEM OLUR MU

  • Merhaba Yeliz

   İşkur işsizlilik maaşı başvurunu değerlendirirken senin SGK Hizmet dökümünü dikkate alır. Eğer işveren henüz SGK ya son priminini bildirmemiş ise İŞKUR bunu sistemden göremediği için işten çıkış tarihinde dahil olmak üzere son 120 günde eksik günün var mı yok mu onu da göremez. Bu nedenle temmuz ayı prim bilgilerinin SGK sistemine girmesini beklemelisin. E-Devleti kullanarak bunun takibini yapabilirsin. E-devlet’te Temmuz ayı çıkışın ve prim bilgilerin göründüğünden yeniden başvurunu. Bir problem oluşmaz…

 62. Öncelikle istifa etmeniz durumunda (03 kodu ) hiç bir şekilde işsizlik maaşı alamazsınız. İşten çıkış kodlarını incelediğimizde sizin çıkışınıza uygun olduğunu gördüğüm kod ”23” Yani ”işçi tarafından zorunlu nedenlerle fesih” olarak gözüküyor. İşvereninize üniversiteyi gideceğinizden ve dolaylı olarak işi bırakmanız gerektiğinden bahsedin. İşveren size kıdem tazminatı ödememek için bunu reddedecek olursa size en yakın İŞKUR birimine giderek işsizlik sigortası sevisi ve çalışma servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. İşten çıkış kodlarını İşsizlik maaşı hesaplama programımızda bulabilirsiniz.

 63. Merhaba, 3 yıldır aynı şirkette sigortalı olarak çalışıyorum. Üniversite sınavını kazandım okulum başka bir şehirde. Şirket istifa ederek ayrılmamı istiyor. Öğrenci olarak işsizlik maaşı alabilir miyim? İşsizlik maaşı alabilmem için nasıl bir yol izleyebilirim? Üniversite kayıtları başlıyor ve acilen ayrılmam lazım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar, teşekkürler.

 64. Kurumun aldigi karar ile 5 gun ucretsiz izin kullandim ve bu yuzden son 3 yilda toplam gun sayim 1075.ucretsiz izinden dolayi 5 gun kaybim yuzunden 8 ay mi issizlik odenegi alirim yoksa bu istisnai bir durum olup,10 ay mi odenek alinir??

  • Merhaba Kaan,

   10 ay işsizlik maaşı alabilmen için prim gün sayının 1080 gün olması gerekir. Son 3 yılda ücretsiz izin yada rapor gibi boşlukların varsa bu günler prim günü olarak sayılmaz. Bu durumda alacağın işsizlik maaşının süresi 8 ay olacaktır.

 65. ısımden kendım ıstıfa edıcem edıcem günden ıtıbaren boşluk vermeden dısardan bır ay yatırıp muracat edıcem ıssızlık maaşı alırmıyım

 66. İşsizlik maaşı yasasında şuan için bir değişme olmadı. Siz eski yasaya göre işsisizlik maaşı hakkınızı kullanmışsınız yeni çıkacak yasanın geriye dönük işlemeyeceğini düşünerek öyle bir hakkınızın doğamayacağını düşünüyorum.

 67. 31.12.2015 de 6 ay ıssızlık maasi aldım benden sonra kı yasada 12 ay olmus o zaman ben bundan yararlanabılıyor muyum acaba diger 6 ay daha alabılır mıyım cevabınızı beklıyorum

 68. Merhaba Gülay;

  İşi bırakmandaki özel neden sağlık nedeni gibi bir nedense ve diğer şartları taşıyorsanız maaş alabilirsiniz. İşten ayrılış kodlarını ve hagi kodun engel olduğunu işsizlik maaşı hesaplama programımızdan bulabilirsiniz.

 69. Yaptığın bu yöntemle olayı kılıfına uydurmuş oluyorsun aslında. Evet bu yöntemle diğer şartlarında da bir sıkıntı yoksa işsizlik maaşı alabilirsin bir sorun olmaz. Ama başvurunu yaparken son çıkış tarihinle yapmayı unutma.

 70. Merhabalar
  600 Gün şartlarım uygun ama şuan çalışmış olduğum yerden ayrılmak istiyorum mecburen istifa ederek ayrılacağım.istifa ettiğim için işsizlik şartlarından yararlanamıyorum.
  Sorum şudur istifa ettiğim işten ayrıldığım günün ertesinde boşluk vermeden yeni bir işe başlayıp başladığım işten belli süre çalışıp işten ayrılsam çıkış nedeni uygun olur ise işsizlik alabilirmiyim son işyerinden önceki yerde yapmış olduğum istifa işsizlik almama engel teşkil eder mi ?
  şimdiden teşekkür ediyorum

  • 2016 da çıkacağı söylenen yeni işsizlik maaşı kanununda istifa edenlere de işsizlik maaşı verileceği maddesi mevcut. Fakat şuanki kanunda öyle bir şey yok kardeşim. Biz de yeni kanunu bekliyoruz.

 71. Merhaba burak verdiğin tarihler son 120 gün içerisine den geliyor bu durum 120 gün şartını bozar ama sen yinede işine son verildikten sonra başvurunu yap. Yada garanti olsun istiyorsan bir süre daha çalışıp 120 gününün kesintisiz olmasını sağla.

 72. Merhaba
  Son 3 tılda 600 günü doldurdum.yalnız 31.03 cuma günü firmadan çıkışım oluyor başka firmaya başlama tarihimde 05.04 oluyor iki günü hafta sonuna denk geliyor. Maaş hakkım oluyor mu? Tabi son çalıştığım firma halen çıkış yapmamış gösteriyor.

 73. merhaba 2015(temmuz-agustos) de hakkettiğim tavan ücret olan 1010 lira issizliği iki ay aldıktan sonra işe basladım 8 ayın sonunda cıkarıldım..şimdi kaldığım yerden 6 ay işsizliğimi alıcam ama 1010 lirdan mı yoksa zamlı ucretten mi alıcam

  • Eski hak edişiniz ne ise onu almaya devam edersiniz. Yeni alacağınız işsizlik maaşı eski maaşınızın devamı olur bu nedenle zamlı olmaz.

 74. abi ben 600 gün primimi doldurdum son cıktığım iş yerindende 150 günlük primim var ama işten cıkışım zoruni nedenlerden dolayı istifa ettim bu sebebden işsizlik maaşı alamıyormuyum

  • Zaruri neden derken sağlık durumu vs. ise normalde işsizlik maaşı alabilirsiniz. Fakat bunun dışında direk istifa olarak çıkışınızı verirse işsizlik maaşı alamazsınız

 75. Merhabalar 08.06.2016 tarihinde 4 yıldır çalıştığım işyerinden istifa ettim ve 09.06.2016 tarihinde başka bir işe girdim. Sigortam da aynı gün başladı. Fakat bu geçen 15-20 gün içinde benden çok memnun olmadıklarını hissediyorum. Eğer beni çıkarırlarsa işsizlik maaşı alabilir miyim? Cevabınız için teşekkürler.

 76. İşsizlik maaşı almaya devam ederken 03.11.2015 tarihinde yeni bir işe başlamam sebebiyle maaşım kesildi. 8 ay maaş almayı haketmişken sadece 3 ay maaş aldım. Şimdiki işyerimden memnun değilim istifa etsem eski işsizlik maaşımın kalanını alabilir miyim?

  • Evet Özgür isyifa edersen eski maaşını kaldığı yerden alabilirsin. Maaşının yeniden başlatılması için internette yada kuruma giderek yeniden işsizlik maaşı başvurusu yapman gerekir.

  • Peki bu hakkım ne kadar zaman saklıdır acaba. Yani 6 ay sonra da istifa etsem yine hakettiğim eski işsizlik maaşımı alabilir miyim? Çok teşekkürler.
   (İşsizlik maaşı almaya devam ederken 03.11.2015 tarihinde yeni bir işe başlamam sebebiyle maaşım kesildi. 8 ay maaş almayı haketmişken sadece 3 ay maaş aldım. Şimdiki işyerimden memnun değilim istifa etsem eski işsizlik maaşımın kalanını alabilir miyim?)

 77. Benim 5 yillik calismisligim vardi temmuzda ayrildim ekimde iskurdan ise girdim 9aylik oda yakin zamanda biticek ben alabilirmiyim acaba cevap veren olursa sevinirimm

  • İşsizlik maaşı alabilmek için SGK priminin ödenmiş olması gerekir. İşkur İşbaşı eğitim programına katılmışsınız sanırım.Bu kursa katılanları SGK primleri ödenmediği için son çıkışınız için işsizlik maaşı alamazsınız. Fakat bu programdan önceki çıkış tarihiniz ile başvurunuzu yaparak (o tarihte şartlarınız uyuyorsa) işsizlik maaşı alabilirsiniz. Anlamadığınız bir nokta olursa bana iletebilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

 78. İşsizlik maaşı hesaplaması yapılırken %0,05 oranında bir damga vergisi kesintisi yapılır. Yalnız sizin e devlette gördüğünüz kesinti yapılmış halidir ve net miktardır. E-devlet ‘te gördüğünüz miktar 930 liraysa bu miktarı alırsınız. Ekstra bir kesinti yapılmaz.

 79. Merhaba zehra;
  Evet diğer nedenler ile işten ayrılırsan işsizlik maaşı alamazsın. Ne kadar tazminat alırsam işsizlik maaşı alırım sorun biraz yanlış bir soru olmuş.
  İşten çıkışın Diğer nedenler olmasına rağmen İHBAR ve KIDEM tazminatı aldıysan (ne kadar aldığın önemli değil) bunları aldığına dair bir dilekçe yazıp fişleri de dilekçene ekleyerek İşkura vermen durumunda ve diğer işsizlik maaşı şartlarını da taşıyorsan çıkışın diğer nedenler olmasına rağmen maaş alabilirsin.

  • İşsizlik maaşı son 3 yıllık sigortasinda işsizlik sigortası prip kesintisi yapılan çalışanlara ödenir. İşbaşı eğitim programına katılan kursiyerlerin sadece genel sağlık sigortası ödendiği için kurs bitiminde işsizlik maaşı almaya hak kazanamazlar.

  • Merhaba işten çıkış tarıhım 31.07.2016 bugün Ptt den ıssızlık maaşını aldım faturada 2. İkt odemesı dıyor ama ben ılk kez alıyorum yanı 1kez aldım para gecen ayda almammı lazımdı gecen ayın parasını alabılırmıyım ılgınız ıcın sımdıden tesekkurler

 80. Merhaba ben 3 ay once isten cikarildim butun sartlar uyuyor sadece muhasebeci isten cikis sebebi olarak diger secmis ondan dolayi alamadim nekadar tazminat alirsam issizlik maasi alirim

 81. Merhabalar. 3.5 yıldır çalışmakta olduğum şirkete kayyum atandı. Bazen 2 ay genelde 1 ay geriden maaş alıyoruz. Sigortalar askeri gözüküyor hala. Sgk geldi ve birkaç arkadaş gerçek maaşlarımızı söyledik. Yönetimde biraz prese başladı. Düzensiz maaş ve yıldırma politikaları sebebi ile ihtar çekip çıksak işsizlik maaşı alabilir miyiz…

  • Yıldırma politikaları değil de düzensiz maaşı kanıtlayabilirseniz ve noter aracılığı ile ayrılırsanız almanızda bir sakınca olmayacaktır. Bu işlemi yapmadan önce size yakın olan işkur biriminin de görüşünü almanızı öneririm.

 82. Maas almak icin tum sartlari yerine getiriyorum ancak son 3 yil yerine 2 yil 3 ay ssk ligim var issizlik primi 825 gun bu sebepten oturu maas alamazmiyim eger alamazsam bu son 3 yil sacmaligi nedir?

 83. İşsizlik maaşı başvurumu nereden yapabilirim sorusuna kısaca türkiyenin istediğiniz yerinden yapabilirsiniz diyebiliriz. Çalıştığım şekir yada semt neresiyese işsizlik ödeneği başvurumu oradan yapmalıyım düşüncesi yanlıştır. Ayrıca isterseniz işkur sitesi üzerinden de başvuru yapmanız yeterli olur

 84. Tarım sigortası içerisinde işsizlik ödeneği kesintisi yapılmaz bu nedenle işsizlik maaşı hesaplaması yapılırken Son 3 yıl içerisinde tarim sigortanız var sa bu günleri hesaba katmamalısınız. Bu durumda 800 günün 150 gününü hesaptan düşmelisiniz bu da 650 yapar. Görünen o ki işten çıkarılır yada uygun bir kodla işten ayılırsanız ve son 120 gün kesintisiz olarak çalıştıysanız işsizlik maaşı almanızda sakınca olmayacaktır. İşten çıkış kodlarını incelemek ve ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi hesaplamak için İşsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edin

 85. Merhaba tuğça;
  İşkur sizin işsizlik maaşı başvuru değerlendirmenizi yaparken işverenin iyi niyet yada ahlak kurallarını değerlenidemeyeceği için işverenin SGK ya bildirdiği çıkış koduna göre işlem yapIyor. Eğer ki istifa ederk işten ayrılırsan işsizlik maaşı alman mümkün olmayacak. Fakat bu konuda ne yapabilirim dersen eğer elinde somut bir kanıtın varsa dava açabilir bu şekilde sana ait olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işsizlik maaşı gibi tüm haklarını işverenden alabilirsin. Yanlız istifanı noterden ihtar çekerek yapmanı tavsiye ederim. Daha garanti olur.

 86. Merhaba son 3 yil icinde 900 gun prim bulunuyor ve suan 9 aydir calismaktayim gecen ay saglik sorunundan dolayi 5 gun rapor aldim ve 1 gunde ucretsiz izin kesildi prim 24 gun uzerinden yatirildi su an isten cikarilsam issizlik maasi alabilir miyim

 87. Merhaba ben 30 nisan 2 yıl çalıştığım yerden ayrıldım 29 nisan itibari ile 5 gün diş rahatsizligindan raporum var ay başında yeni ise başlayacaktım ancak 4 Mayıs sigorta başlangıcı yapılarak ise başladım. Fakat suan çıkarılma durumum var..raporlu olan günüm Haric sigortam ödendi..Ayrıca son 3 yıl 600 günü geçti..yeni isimde çıkışım verilmesi durumunda işsizlik maaşı alabilir miyim?

 88. ben 02.06.2016 işten haklarımı alarak çıkarıldım.işsizlik yararlanabilcem.fakat şehir değişikliği yapıcam.işkura taşınacağım ilden başvuru yapsam olur mu.işsizlik maaşı alırken ssk dan ben ve ailem yararlanabilir mi.

 89. merhaba benim son 3 yıl içinde toplam 800 gün primim var ancak bunun 5 ay ı tarım sigortası ve bu sigortadan sonra en son 130 günlük normal çalışan primim var bu şartlarda ben işsizlik maaşı alabilirmiyim

 90. merhaba ben calışıyorum başıma bir kaza geldi ve iş göremez raporu aldım 10+10 olmak üzere bunu işyeri ile paylaştığımda bana rapor bittikten sonra işime son verileceği söylendi şimdi ben ne yapmalıyım haklarım nelerdir bu iş yerinde 8 aydır çalışıyordum teşekkürler

 91. İyi günler son 3 yılda 600 gün şartını sağlıyorum. 10.07.2015 te bir işyerinden ayrıldım. 23.12.2015 tarihinde tekrar bir yerde işe başladım. 19.01.2016 da doğum iznine ayrıldım. 9.05.2016 tarihinde iş başı yaptım. 3.06.2016 tarihinde işten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim? Alamazsam ne Zaman çıkarılırsam almam mümkün olur? Teşekkürler.

 92. Sanırım yanlış anladığınız bir konu var kıdem tazminatı almanız işsizlik maaşı almanıza bir engel değildir. Sizin işsizlik maaşı alamama nedenininz evlilik nedeniyle işi burakmanızdır. Bahsettiğiniz yöntemle işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 93. Merhaba bn suan çalışıyorum fakat çalıştığım yerden evlilik nedeniyle ayrilicam kıdem tazminatı alacağım için işsiz lik maaşı alamıyorum bu yüzden çalıştığım yerden ayrildigim gün başka bi firmaya girişim yapilirsa 1ay calisirsam beni isten cikarirlarsa işsiz lik maasi alabiliyor muyum?

 94. Eğer daha önce işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız yeni bir hak oluşabilmesi için son aldığığınız işsizlik maaşının bağlandığı güne kadar son 3 yılda 600 gün priminizin ödenmiş olması gerekir. Bu durumda sizin siz 03.09.2013 tarihine kadar ki sigortalı olarak çalıştığınız günleri saymalısınız 600 ve üzeriyse ve diğer şartları da taşıyorsanız işsizlik maaşı almanızda sakınca olmaz. Ayrıca İşsizlik maaşı alırken size prim ödenmez bu günleri 600 gün hesabında kullanamazsınız.

 95. İşsizlik maaşı alabilmeniz için Son 3 yılda 600 gün çalışmış olmanız ve makalemizde bulunan şartları taşımız olmanız gerekir. Bu şartları taşımıyorsanız işsizlik maaşı alamazsınız

 96. Merhabalar. 1 temmuz 2016 itibariyle isten ayriliyorum. Ancak 03.09.2013 tarihinde ayrildigim is yerimden 10 ay kadar issizlik maasi almistim. O issizlik maasini durdurup 197 gun kadar bi yerde calisip ciktiktan sonra tekrar baslatmistim. Bitene kadar kullandim. Simdi 1 temmuz itibariyle isten cikiyorum 603 gun primim oluyor. Tekrar issizlik maasindan faydalanabilirmiyim? O durdurdugum kisimda prim olarak sayilirmi? Yoksa issizlik maasinin bitiminden itibaren mi 600 gun prim gerekli?

 97. Merhaba; Ben 5 aydır kesintisiz çalışıyorum bir kaç ay önce iş yerine müfettiş geldi ve iş yerinde bazı şeyler düzeltildi beni ilgilendiren kısmı sigortamın maaşımın üzerinden yatırılmaya başlanmasıydı tabiki çok güzel oldu fakat iş yerim şuan sıkıntı çıkarıyor ve kendi isteğimizle çıkmamız için ellerinden geleni yapıyorlar malesef.. kendi isteğimle işten ayrılınca işsizlik maaşı alamayacağımı biliyorum fakat bu durumda ne yapmalıyım başka bir çözüm yolu yokmudur? Cevabınız için teşekkürler.

 98. İsten hakli sebeple ayrildigini kanitlayabilirim son 120 gun primimde tutuyor ancak son 3 yilda 600 gunu doldurma kriteri 544 gunde kaliyor bu eksik olan 60 gunun primini geriye donuk odesem issizlik maasindan yararlanabiliyor muyum

 99. iyi gunler 10 gun sonra is bittigi icin cikisim verilecek ve 600 gunu doldurmama 20 gun kaliyor ben kalan 20 gunu baska bi firmada sigortayi delmeden yaparsam issizlik maasina basvuru yapabilirmiyim.. tesekkurler .

  • Diğer şartların da tutuyorsa hiç boşluk burakmadan diğer firmaya gçişini yapar ve uygun bir kodla çıkışını yaparsan işsizlik maaşı almaya hakkazanabilirsin. Yapacağın bu yöntem işine yarar.

  • Bildiriminizle beraber sigorta girişinizin yapıldığı gün maaşınız kesilir. 13 günlük maaşınızı her zaman ki gibi ay sonunda PTT şubesinden alabilirsiniz.

 100. Merhaba ben issizlik maasi aliyorum dun iskurdan bi is icin mesaj geldi aradim gorustum ama ben muhasebeciyim ve is cagri merkezi temsilciligi isi istemiyorum fakat gorusmeye gitmezsem maasim kesilirmi gorusmeye gitmeden iskura gidip isin farkli oldugu sebebiyle reddetmem mumkun mudur isi istemedigimi yazilimi bildirmem gerek bilgi verirseniz cok sevinirim tesekkurler

  • Merhaba Yonca;
   İşsizlik maaşı alan kişilere işkur tarafından gönderilen mesajlar sizin özgeçmişinize eklediğiniz yada eklettiğiniz meslekler arasından gönderilir. Çağrı merkei temsilciliği mesleği özgeçmişinde olduğu için sana böyle bir mesaj gelmiş ve bu durumda bu menim mesleğim değil diyemiyorsun.
   İşsizlik maaşı alındığı sırada gönderilen mesajlarla ilgili yönetmekik şu şekilde;
   1- Kurumca teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddetmek işsizlik maaşı alanların maaşlarının kesilmesine neden olur.
   Sizin yapmanız gereken; işyeri sizin il sınırlarınız içindeyse işverenle görüşüp işverenden yazılı bir kağıtla kişi bizim kriterlerimize uymuyor anlaşamadık yazısı almak ve bu yazıyı kuruma iletmektir. Eğer il sınırları dışındaysa kuruma bir dilekçeyle bunu bildirmeniz yeterli olur.

 101. Merhabalar
  iş başı eğitim programı dahilinde çalışıyorum evraklarımı erken teslim etmeme rağmen ve bana ayın 15 en geç 20 sine kadar ödeneği yatacağı iş kur tarafından söylendi fakat bugün ayın 24 hala maaşım yatmadı işçi olarak mağdur durumda kaldım bu durumda bırakılmamızın mantıklı bir açıklaması varmı acaba…

 102. Merhabalar
  İssizlik maasi için son 120 gun kesintisiz calisma sarti aranıyor bu konuda 60 gun x firmasinda calisip 60 gunde y firmasinda calistigim zaman ilk calistigim x firmasinda isten ayrilma sebebi sarti ariyormu yoksa son ayrildigim y firmasini mi baz aliyor ?

  • Bu konuda sana ve okuyucularımıza bir tiyo vereyim;
   İşsizlik maaşı başvurusu yapılırken sisteme çıkış tarihin girilir. Sisteme girilen bu çıkış tarihi kısmına sen hangi çıkışını istersen onu yazabilirsin. Yukarda verdiğin örneği bazalarak başvurunu yaparken çıkışını İster X firmasındaki çıkış tarihinle ister Y firmasındaki çıkış tarihinle yaparsın. Son işten çıkış kodun istifa gibi hak etmediğin bir kod ise bu yöntem işinize yarıyacaktır. Yalnız burada şunu da unutmayalım maaş başvurunu işten çıktığın tarihten itibaren 30 gün içinde yapmalısın. Verdiğin örnekteki gibi X firmasından çıkışınla işsizlik maaşı almak istersen 60 gün sonra başvurduğun için 30 gün eksik işsizlik maaşı alırsın. Umarım yardımcı olmuşumdur…

 103. SGK girişin yapıldığı an maaşın kesilir. Bazı durumlarda sgk girişin işkur sistemi tarafından görünmeye biliyor ve budurumda maaş almaya devam ediyorsun fakat ilerleyen aylarda bu durum anlaşıldığı zamanve hak etmediğin maaşı ptt den çektiğin zaman senden bunu yasal faiziyle beraber geri istiyorlar. Bu durumu önlemek için işe girişin olduğu gün 170 i arayarak yada işkuru arayarak işe girdiğini söylemen iyi olur.

 104. iyi akşamlar
  ben bir konuda sizden yardım alacam
  Şimdi ben bir şirkette çalışıyorum yaklaşık 5 6 aydır maaşlar çok geç yatıyor yani martın maşını daha alamadık normalde nisanın 15 ine yatırıyorlardı ama hala yatmadı ver herzamanda aynı haftalık izin dahi kullanamıyorum. 5 yıldan beride aynı yerdeyim 5 yıldan başkada sigortam yok burda başladı şimd ben avukat vs noter yoluyla işten ayrılsam eğer
  tazmimnat + işsizlik maşı alabilir miyim ?
  nisanın 1 indne itibaren 38 gün filan oluyor maştan ses seda yok ona göre toplam bu sayı yoksa 54 günmü olacak yoksa ondan sonramı hak kazanacam işşizlik ile tazminata pek bişey anlamadım.

 105. Merhaba,

  bunca yıl yurtdışında çalışıp prim kesintilerine rağmen, isteğe bağlı sigortanın kapsamında işsizlik sigortası bulunuyor mu? İşkur şubesindeki bayan 5g dedi başka birşey demedi, ben hiçbir yerde bulamıyorum bu hizmetten muaf olduğumuzu..

  Doğru mudur acaba??!

 106. Merhaba mesut işverenin seni işten çıkarmakta normalde işsizlik maaşı alman gerekir. Şöyle bir olasılığı da düşünmeni tavsiye ederim ve önlemini almanı isterim; işveren SGK da işten çıkışını istifa gibi işsizlik maaşı almanı engelliyecek bir kod ile verirse işsizlik maaşını alamazsın. Bu nedenle çıkşın verildiği an E-Devletten çıkış koduna bak eğer hak kazanamayacağın bir kod ise. Bunu işverenine bildir işverenin 10 gün içerisinde SGK dan çıkış kodunu ceza ödemeden düzeltebilir. İşten Çıkış kodları için işsizlik maaşı hesaplama programımızda bulunan ”çıkış kodunuzu seçin” bölümünü inceleyebilirsin.

 107. yaklaşık 4-5 yıldır aynı yerde kesintisiz olarak çalışıyordum, çalışma saatlerim 9 saatten 11 saate çıkarıldığı için işveren ile aramızda anlaşamadık ve birdaha gelmemi istemedi bu sebepten dolayı işsizlik maaşı alabilirmiyim acaba?

 108. Iyi gunler.benim sorum şu: 01.11.2015 tarihinde başladığım işim projenin bitmesi sebebiyle 12.05.2016 tarihinde sona erecek.
  2016 yılı 12 Mayıs olarak sayarsak 132 gün
  2015 yılı 283 gün
  2014 yılı 179 gün
  2013 yılı 42 gün olarak primim bulunmakta. Şimdi 600 gün şartına ulaşmak için 2013 yılı dahil olarakmi hesaplama yapılıyor.? Yoksa ben bu işsizlik maaşını alamiyormuyum? Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  • Merhaba Cemil;
   Hesaplamanı yaparken çıkış tarihin olan 12.05.2016 dahil olmak üzere geriye doğru 3 yıl yane 12.05.2013 tarihine kadar çalıştığın prim günlerini saymalısın. 600 ve üzeriyse alabilirsin.

 109. Merhaba Ertan bunun birkaç yolu var birincisi 170’i arayabilir oradan öğrenebilir veya isku.gov.tr adresine kullanıcı girişi yapatığınızda ilk açılan ana sayfada orta kısımda ” işsizlik ödeneği sorgula” yazısını bulun ve tıklayın. Buradan dilekçenizin hangi aşamada olduğunu onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz.

 110. peki işsizlik maaşının bağlanıp bağlanmadığını nasıl nerden öğreneceğiz. Bana ayın sonunda mesaj gelecek demişlerdi. Ama işe yönlendirme mesajı geldi. Ne yapmam gerekiyor?

 111. Merhaba,
  Eylul ve Ekim 2014 yilinda, 2 ay 4 gun icin issizlik maasi aldi. 3 Kasim 2014-15Nisan 2016 arasinda calistim. 8 Ay icin issizlik maasi baglandi. 10 ay baglanmis olmasi gerekmez miydi?

  • Merhaba Tansu;
   10 ay işsizlik maaşı alabilmen için 1080 gün kesintisiz çalışmış olman gerekir (Son 3 yılda ücretsiz izin, rapor vs olmamalıdır) yukarıda verdiğin tarihleri hesaplarsak 1080 gün yapmamakta. Bu nedenle 8 ay almaya hak kazanmış olabilirsin. Diğer bir olasılık ise son başvurunuz kabul edilmeyip eski maaşınızın devemı size bağlanmış olabilir.

  • 🙂 tesekkurler bilgi icin. Emin olmak icin Iskur’a gidip sormakta fayda var saniyorum. 2014 yilinda almaya hak kazandigim maasin devaminda veriyorlar gibi duruyor, ancak basvurumu kabul etmemeleri mumkun degil

  • Rica ederim
   Başvurunuz kabul edilmiştir tabi ama şartları taşımadığınız için onaylanmamış ve eski maaşınız bu şekilde bağlanmış olabilir. İşsizlik maaşı hesaplama aracımızla da alıp alamayacağınızı test edebilirsiniz. iyi günler…

 112. iyi günler 6 sene sabah gazetesi 2 yıldır,da sözcü gazetesinde mekaniker olarak görev yaptım sürekli gece çalıştığım için aile düzenim bozuldu ve 2 ay önce eşimle boşadık tekrar ailemi toparlayabilmek amacı ile iş yerimden istifa ettim dilekçeme aynen bunları yazdım böyle olmaz dediler lanet olsun dedim değiştirdim işsizlik maaşına başvursam alabilirmiyim teşekkürler

  • Anlıyorum Murat Bey; Umarım bundan sonraki aşamada herşey istediğiniz gibi olur ama üzülerek söylemeliyim ki İstifa eder ve işvereniniz işten çıkışınızı istifa olarak SGK ya bildirirse işsizlik maaşı alamazsınız.

 113. Meraba, işsizlik maaşı alıyorum. Son işyerimde 8 yıl çalıştım. Son üç yıl içinde toplam prim ödemem rapor ve ücretsiz izinleri düştüğünde (23.08.2012-23.08.2015 tarihler arası) 1030 gün yapıyor. 8 aylık maaş bağlanmış. Acaba rapor ve ücretsiz izinler bu üç yıl içinde sayılıyormu? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Hira;
   Son 3 yıl da çalışırken alınan raporlar ve ücretsiz izinler maaş hesabı yapılırken dikkate alınmaz. Nedeni; bahsi geçen günlerde işvereniniz SGK ya prim ödememesidir (yasal bir durumdur) . Bu durumda 8 ay almanızdoğru bir hesaplama sonucu oluşmuştur.

  • Aaytekin Merhaba;

   Son 3 yılında 600 gün primin varsa yeniden işsizlik maaşı alabilirsin. Daha önce işsizlik maaşı aldığın için yeniden işsizlik maaşı alamazsın diye birşey yoktur. Eğer son 3 yılında 600 gün primin varsa son 120 gün kesintisiz çalıştıysan ve çıkış kodun uygunsa yeniden alabilirsin. Çıkış kodları ve işsizlik maaşı alıp alamayacağını işsizlik maaşı hesaplama programımız ile de test edebilirsin.

 114. Merhabalar ben en son isyerimden 17 aralikta cikartildim ve ikigün içerisinde iskura basvurdum 18 ay calistim iskurda önce alabilecegim söylendi fakat sonra son 120 günde bir gün devamsizlik göründüğü söyleniyor ve ret karari geldi bununla ilgili ne yapabilirim acaba?

  • Eğer son 120 gününüzde devamsızlık nedeni ile eksik priminiz varsa ne yazık ki alamazsınız. Eğer o gün devamsızlık yapmadım diyorsanız dava yolu ile hakkınızı arayabilirsiniz

 115. Merhaba. Şuan işsizlik maaşı alıyorum. Eğer ki yeni düzenleme yürürlüğe girerse. Alacağım süre uzar mı. Yani şuan ödeme alanlarda yeni yasanın artılarından yararlanacak mı. Teşekkür ederim

  • Merhaba Gözde Bu soruna şu an içn tahminlerimle cevap verebilirim. Benim tahminime göre yeni işsizlik maaşı yürürlüğe girerse, o sırada maaş alanlar da yararlanacağı yönde olur. Ama dediğim gibi bu bir tahmin.

  • Merhaba Selis;
   Son 3 yılda en az 600 gün primin olmalı Son 3 yılda 5 ay çalıştıysan ne yazık ki alamazsın işsizlik maaşı hesaplama programımızı kullanarak ta alıp alamayacağını test edebilirsin.

  • Merhaba Ufuk;
   İşsizlik maaşı şartları dikkate alındığında aynı iş yerinde çalışıp çalışmadığın dikkate alınmaz. Son 3 yılda 600 gün primin varsa ve diğer koşulları da taşıyorsan alabilirsin. İşsizlik maaşı hesaplama progragramımız ile alıp alamayacağını test edebilirsin

 116. Ben 15 aydır çalışıyorum bundan öncede 5 ay bir yerde çalıştım işten çıkarılma gibi bir durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim hesaba göre

  • Merhaba melih;
   Diğer şartlarını bilmeden buradan herhangi bir yorum yapmam yanlış olur. Ama yazdığımız İşsizlik maaşı hesaplama programımız ile bunu test edebilirsin.

  • Merhaba tuğçe;
   2013 Mayıs ayında işe başlamışsan ve devamlı çalışmışsan son 3 yılda 600 gün prim şartını tamamlamış oluyorsun. Diğer şartlarda tamam sa alabilirsin. Daha kesin sonuç istiyorsan İşsizlik maaşı hesaplama programamımız ile test edebilirsin.

 117. Merhaba. 14 mar 2014 te 28 kod ile isten ayrildim. Son 120 icinde 21 kodlu ucretsiz izin ve 12 kodlu birden fazla ibaresi var . Kurum once hakettiniz diye sms atti. Postahaneye gittigimde yok dediler. Odenek alabilmek icin ne yapmam lazim 12 kodlu “birden fazla ” ibaresi engel mi odenek almama.., tesekkurler…

  • Merhaba Salim 120 gün içerisinde eksik gün nedeni (priminin ödenmediği günler ay içerisinde eksik gün nedeni olarak adlandırılır ve bu günlere bir kod verilir) 12 ise diğer nedenler olarak adlandırılır. Eğer bu nedenler içerisinde geçerli bir nedenin var ise işsizlik maaşı alabilirsin eğer yoksa alamazsın. Eğer geçerli bir nedenim var diyorsan bunu İŞKUR a belgelendirmelisin.

  • Bu eksik günleri işyerim geriye donuk olarak ucretsiz izin olarak yeniden bildirim yapabilir mi kuruma

  • SGK dökümündeki değişiklik İŞKUR a değil SGK ya bildirilmelidir. Yalnız bu değişiklerin yapılabilmesi için SGK tarafından en fazla 10 gün süre verilir diye biliyorum. SGK dan bu konuda bilgi alabilirsiniz

 118. merhabalar ekim 2012 tarhinde basladigim isimden ben agustos 2015 tarihinde anlasmali olarak isten ayrildim ve o zamandan bu zamana kadarki surecte issizlikten yararlandim bu ay aldigim maas ise 92 tl olarak yansitilmis bu neden ? ve ben yeni cikan yasa olan 15 aylik issizlikten yararlanabiliyormuyum::::tesekkurler

  • Merhaba ilhan
   Muhtemelen maaş alma süren bittiği için ve bir sonraki aya birkaç gün sarktığı için o birkaç günlük maaşı aldığından dolayı 92 lira ödenmiştir. Yeni yasadan yararlanır mısın olayına gelirsek. Bunu anca çıkacak yeni yasanın yönetmeliğindeki maddeler ile anlayabileceğiz

 119. Merhaba 2013 yılında askerden sonra işsizlik maaşı aldım. Maaş sürem bitince ise başladım 3 yıldır kesintisiz çalışıyorum. Şimdi kendi isteğimle işten ayrilirsam tekrar işsizlik maaşı almam mümkün müdür? Yardım ederseniz sevinirim.

  • Merhaba 3 yılda 600 günlük çalışma şartını taşıyorsunuz ama istifa ederseniz ne yazık ki şu an ki yasayla alamazsınız.

 120. Merhaba ben eski işyerinde 17 ay çalıştım o yüzden işsizlik maaşı gün sayım yeterli değil bayağı dır çalışmıyorum yeni bir işe başlayıp 120 gün dolduktan sonra isten cikarilirsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Merhaba Ahmet;
   Bilindiği gibi son 3 yıl 600 gün primin olmalı, 17 ay çalıştım demişsin bu da yaklaşık 510 gün yapıyor. Burada bir takvim hesabı yapmalısın 120 gün daha çalışırsan bu sefer son 3 yılını 120 gün sonra yapmalısın. Yaptığın bu hesapta çalıştığın 17 ay, 120 gün sonra hesapladığın Son 3 yıl hesabı dışında kalmıyorsa 600 gün prim şartını korur ve işsizlik maaşını alabilirsin. Diğer şartları da taşıman kulu ile tabi… Umarım anlatabilmişimdir…

 121. Merhaba, SGK toplam 4780 günüm dolmuş, 16 aydır çalıştığım işyeri ile alamadığım mesailerim için çıkış imzamı atmadan mahkemeye vereceğim,, işsizlik fonundan yararlanabilirmiyim ?

  • Merhab Bülent Bey;
   Son 3 yılda 16 ay yeterli değildir en az 600 gününüz olmalıdır. Ayrıca istifa ederek ayrılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. Eğer istifa edilmeye zorlandım normalde işsizlik maaşı almak için tüm şartları taşıyorum diyerek dava açar ve davayı açar kazanırsanız şimdiki işten ayrıldıktan sonra işsiz kaldığınız süre boyunca işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. Tabi siz işten ayrılır ayrılmaz İŞKUR a işsizlik maşı başvurunuzu yapmayı unutmayın.

 122. Merhaba kendi isteğimle işten ayrilcam 3 yıldır aynı isyerin deyim çalışma saati m 12 saat ağır geliyor bana işten ayrıldığı m takdirde işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Merhaba Hasret;
   Şu anki yasa ile işinden stifa edersen işsizlik maaşı alamazsın. Gündemde işsizlik maaşı alma şartları arasında olan istifa ederek işten ayrılmama maddesini kaldırma var. Ama Yeni işsizlik maaşının ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda kesin bir tarih bulunmamakta

 123. merhaba hocam,
  ben bır fabrıkada calısıyorum yanlız son 8 aydır maaslarımız gec vede yarım odeme yapılıyor.son 2 aydır maas alamıyoruz.bır cok arkadasım noter den ıhbar cekıp hakklarını alabılmekteler.bende ayrılmayı dusunuyorum son 4 ay kesıntısız 120 gun yatmıs durumda vede son 3 yıl prım gunum 1095 toplam prım sayım: 3608 bu durumda ışten cıkarsam işsizlik maaşı alabilirmiyım.cevaplarsanız çok minnettar kalacam saygılarımla..

 124. merhaba.4 nisan 2016 itibarı ile iş yerinden çıkışım yapılacak.işsizlik maaşı şartlarından olan geriye dönük 3 yıl içinde 600 gün çalışmış olma durumunu hangi tarihten 4 nisan 2016 ya kadar hesaplamalıyım

  • Merhaba Nurcan.

   Çıkışının yapldığı gün dahil 4 Nisan 2014 Tarihine kadar günlerinin toplamını hesaplamalısın. 600 ve üzeriyse işsizlik maaşı alabilirsin.

  • Merhaba;

   3600 den dolayı(emeklilik nedeni ile) işten ayrılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı hesaplama progrmımızı incelerseniz 14. çıkış koduna denk gelir.

 125. Slm ben yurt dışında çalışıyorum ve is yerlerine verilen haklardan dolayi sigortamiz yatmiyor sadece sağlık sigortam yatıyor.
  Ben işsizlik maaşı hak ediyor muyum alabilir miyi ?

 126. Merhaba ben son 3 yıl içinde 600 günümü doldurdum 9 martta işten çıkarıldım.işkura başvuru yaptım.onaylanırsa mesajla bildirilecek size dedilerama ne kadar sürede bildireleceği söylenmedi.mesaj gelmezse nasıl bir yol takip etmeliyim.

  • Başvuru yaptıktan sonra size mesaj gelme süresi 10 – 15 günü buluyor. Eğer sisteme kayıtlı telefon numaranız doğrusa mutlaka mesaj gelecektir. 20 gün sonunda mesaj gelmez se kuruma başvuru aparak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca başvuru durumunuzu iskur.gov.tr adresine giriş yaparak başvurularım kısmından da tajip edebilirsiniz.

 127. MERHABA BEN EN SON 2011 YILINDA İŞSİZLİK ALMIŞTIM İŞSİZLİK MAAŞIM DEVAM EDERKEN TEKRAR İŞE BAŞLADIĞIM İÇİN KESİLDİ VE BUNDAN 4 AY ÖNCE TEKRAR İŞSİZ KALDIM VE BANA KALAN 1,5 AYLIK İŞSİZLİK MAAŞINI DA ALDIM TEKRAR İŞSİZ KALSAM YINE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRMİYİM ÇÜNKÜ TEKRAR SON 3 YILDA 990 GÜN PRİMİM ÖDENMİŞ İŞE 03,12,2016 DA GİRDİM YANİ 10 GÜN SONRA 120 PRİM GUNUMU DOLDURUYM İŞSİZLİK ALABİLİRMİYİM. CVP İÇİN TEŞEKKURLER

 128. Merhaba ben ücretsiz doğum izindeyim 18 martta iş başı için işe gittiğimde işten çıkarılacağımı söylediler çağırıp da iş yeri ekonomik krizde olduğu için fakat benim 3 yıl içinde 450 günüm var başvuru yapmama gerek yokmu başka hakkım yok mu

  • Aysu hanım merhaba;

   3 temel şarttan biri olan son 3 yılda 600 gün prim ödenme şartını taşımadığınız iin ne yazıkki alamazsınız. Ama soru soran tüm arkadaşlara dediğim gibi her ne olursa olsun siz yinede başvurunuzu yapın. Yarın bir gün yasa değişir…

  • Merhaba Zafer;
   İşveren 4 gününü SGK ya devamsızlık olarak bildirdiyse alamazsın.

 129. Merhaba 11.06.2012 den beri özel şirkette çalışıyorum. 13.03.2016.da evlendim şehirde değiştirilmek zorundayım kıdem tazminatı alabiliyorum. İşsizlik maaşında almak hakkım mı?

  • Günay Hanım Merhaba;
   Linkteki işsizlik maaşı hesaplama programını incelerseniz, ”İşten çıkış nedenini seçiniz” kısmında 13 kodlu ”Kadın işçinin evlenmesi” maddesini göreceksiniz. Eğer işvereniniz sizi evlilik nedeni ile işten çıkarırsa, diğer tüm kriterleri taşısanız da evlenme nedeniyle fesih durumunda ne yazık ki işsizlik maaşı alamazsınız. Şehir değişikliği de buna dahildir. Diğer takipçilerime söylediğim gibi siz yinede başvurunuzu 30 gün içinde internet üzerinden veya Türkiye’nin herhangi bir bölgesindeki İŞKUR biriminden yaptırınız

  • Merhaba sevilay;
   Kendi isteğinle çıkış yapman istifa etmen anlamına gelir ve işsizlik maaşı alamazsın.

  • Merhaba Sait ;
   2016 yılı içerisinde yeni işsizlik maaşı yasası ile ilgili bir yasa henüz yayımlanmadı. Bu konu hakkında ise şu an için bir duyum alınmamıştır yayımlanması durumunda ise sayfamızın en üst kısmında bunu sizlere duyuracağız. Maaş alanların yeni işsizlik maaşından yararlanıp yararlanamayacağını ise yönetmelikteki maddeler belirleyecek şu an için bir şey söylemek yanlış olur.

 130. merhabalar bir sorum olacaktı .2014 yılında işsizlik maaşı almıştım.ancak 10-15 tl gibi bi tutar kalmıştı 1 ay beklemem gerekiyordu bu tutarı almak için .bende zaman kaybı olmaması için beklemeden yeni bir işe girmiştim.şimdi işten çıkarılmış bulunmaktayım.şu anda da işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyorum.aklıma takılan konu şu; almamış olduğum 10-15 tl lik tutardan dolayı kaldığı yerden devam etme durumu olup işsizlik maaşı alamama durumum söz konusu olurmu?yardımcı olursanız çok memnun olurum.iyi çalışmalar

  • Geçmişte işsizlik maaşı alan birinin yeniden işsizlik maaşı alabilmesi için en son almaya hakkazandığı tarihten itibaren son 3 yıl içinde 600 gün priminin ödenmiş ve diğer şartları yerine getirmiş olması gerekir. Sizin durumunuzu değerlendirmemi isterseniz 2014 te 6 ay işsizlik maaşı aldığınızı düşünürsek bu durumda 2016 Mart Ayı itibari ile max 20 Ay primiz yatmış olur ve bu da 600 gün prim yapar. Öyle görünüyor ki diğer şartları da taşıyorsanız kılı kılına alma ihtimaliniz doğuyor. Eğer yeni hak doğuracak 600 gün ve diğer şartlarını taşımıyorsam ne olur diyorsanız? Bir önceki hak etmiş olduğunuz hakedişten kalan 15 liralık kalan maaşınız otomatikman bağlanır.

 131. Merhabalar,
  Ocak ayında bir gün işe gelemedim ve o gün için işyerinde, ücretsiz izin kağıdı doldurdum. Ocak ayı için primim 29 gün üzerinden yatmış.
  İşsizlik maaşı almama engel olur mu?
  Teşekkürler

  • Merhaba Gürkan;
   Son 120 gün içerisinde eksik gün nedenleri arasında ücretsiz iznin varsa bu işsizlik maaşı almana engel olmaz. Diğer şartları da taşıyorsan Bu durumda İşsizlik maaşı alabilirsin.

 132. merhaba ben 4 yıldır özel bir şirkette çalışmaktaydım, martın 6 sında çıkışım verildi,iş yerinin ekonomik krizden etkilenmesinden dolayı. işkura baş vuracağım,benim sormak istediğim işsizlik maaşlarında yapılacak yeni zam ve süreden bende yararlanabilecekmiyim,yeni yasanın haziran ayında yürürlüğe girdiğini varsayacak olursak ben şimdiki sisteme göre maaş aldığım süre zarfında yeni sistemden faydalanabilecekmiyim.yoksa yasanın çıktığı tarih itibariyle işsiz kalanları mı kapsayacak,teşekkürler.

  • Semra Merhaba;
   İşten çıkış kodlarından biride işyerinin ekonomik nedenlerden dolayı işçilerin çıkarılmasıdır ve bu kodla işten ayrılan çalışan diğer şartları da taşıyorsa işsizlik maaşı alabilir. Soruna gelecek olursak, 2016 yılında işsizlik maaşı yasasında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu nedenle maaş alma süresinde bir uzama yapılmamıştır. 2016 da yapılan asgari ücret zammı senin son 3 ayına etki etmekte bu durumda zammın tam olarak almasanda büyük bölümğnden etkileneceksin. Ayrıca yorumun sonunda vereceğim linkte İşsizlik maaşı hesaplama programımızı kullanarak ne kadar maaş alabileceğini hesaplayabilirsin; http://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-hesaplama/

 133. Merhaba ben yeni doğum yaptım ve bebeğine bakacak kimsem olmadığı için isten ayrılmak istiyorum 6 yıl bu işyerinde çalıştım eğer işten ayrılırsam işsizlik maaşından faydalanabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Azime;
   Sanırım istifa ederek işten ayrılmak istiyorsun bu durumda ne yazıkki işsizlik maaşı alamazsın. Son zamanlarda çalışan annelere yönelik yarı maaş ödeme gibi devletin düzenlemeleri mevcut ilerleyen günlerde bu konu hakkında bilgi vereceğim sitemizde bulabilirsiniz.

 134. Merhaba bir sorum olacak işsizlik maaşı formunu iskurda görevli bayanla doldurduk fakat fesih tarihimi yanlış yazmış ornegin 2.2.2016 yerine 7.2.2016 olarak girmiş işlem onaya alindi olarak görünüyor fakat ben güncelleme yaparak bi dilekçe daha doldurdum sizce sorun yasanirmi bu durumda maaş almam engellenirmi ???

  • Merhaba Fulya;
   Bir problem olmaz aksine düzeltmen iyi olmuş. Nedeni ise yanlış girilen tarihler SGK dan alınan çıkış tarihi ile çakışmakta ve işlemlerin uzamasına neden olmaktadır.

 135. Merhabalar. İki sorum olacak. 15 aya çıkacak söylentileri dogrumu, zamanı belli mi. İkinci zorunda; son 3 sene çalıştım. Ama 8 ay işsizlik maaşı alabiliyormusum. Sebebi de bazı dönemler aldığım sağlık raporlarindan dolayi gün toplamım düşmüş. Bu doğru bir uygulama mi. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Barış Merhaba ;
   İşsizlik maaşının 15 ay yada daha fazla bir süreye çıkacağı şu an için bir söylentiden ibaret. Ama bazı şeyler genelde söylentiyle başlamakta ve sonucu söylentide belirtildiği gibi olmakta bu nedenle bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim ne yazık ki yasayı beklemek gerekir. 3 yıl (1050 gün)kesintisiz çalışırsanız (ücretsiz izin almaz,devamsızlık yapmaz, sağlık raporu almazsanız) 10 ay işsizlik maaşı alabilirsiniz. Sağlık raporu veya parantez içerisinde belirttiğim durumları yaparsanız priminiz işveren tarafından ödenmez bu nedenle son 3 yıl içerisinde raporlu gününüz varsa maaş hesabında bu günler maaş hesabına alınmaz. Size uygulanan doğrudur bir uygulamadır.

 136. Merhabalar
  2016 işsizlik maaşı zammı gerçekleşti mi? Bir de ben 2016daki düzenlemelere göre uyarlanmış hesaplama aracınızdan hak kazandığım işsizlik maaşını hesaplarken gerekli bilgileri girdiğimde sonuç 430 TL çıkıyor ama makalede maaşın en az 662tl küsür olacağı yazılmış, neden böyle bir fark ortaya çıkmakta?

  • Aslı Merhaba;
   Evet 2016 işsizlik maaşı zammı gerçekleşti. Yalnız bu zamı tam alanlar son 4 ayında 1647 lira bürüt maaş yatan kişilerdir. Hesaplama aracımızın nasıl kullanılması gerektiği konusunda makalemizin alt kısmında detaylı bir anlatım aptık o ksmı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü yanlış kullanmanız durumunda diğer sitelerdeki hesaplama araçları da size yanlış sonuç verecektir. İşsizlik maaşı hesaplama aracı için yandaki adresi ziyaret edebilirsiniz.
   http://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-hesaplama/

 137. Merhaba,
  2015 Kasım ayında işten çıkarıldım. 505 tl issizlik parasi alıyorum. 2016 da zamli mi yoksa aynı maaşı mi alicam acaba.? Tesekkurler

  • Özge hanım berhaba bu konu hakkında makalemizin sonunda örnekler içerisinde bir açıklama yaptık inceleyebilirsiniz

 138. Ben issizlik maasi aliyorum ocak ayinda dogum yaptim ziraat bankasindan sut parasini alirken 150 lira is goremezlik odenegi parasi aldim bu bikereye mi mahsus yoksa heray mi issizlik maasi alanlara mi veriliyor

  • Senay merhaba
   İŞKUR çalışanlara iş görememezlik parası ödememekte. Aldığın iş görememezlik parası raporlu olduğun dönemlerde SGK’nın sana ödediği para olabilir.

 139. Merhaba,

  10 ay işsizlik maaşı alabilmek için gerekli olan 1050 gün işsizlik sigortasının ödenmesi şartı için aynı işyerinde çalışmış olmak mı gerekiyor,Yoksa toplamda 1050 güne ulaşmış olmak yeterli mi?

  • Merhaba özgür;
   Sorduğun soru en çok merak edilen sorular arasında. “İşsizlik maaşı alabilmem için son 120 gün veya son 3 yıl aynı iş yerinde mi çalışmam gerekli ?” Bunun cevabı HAYIR. Son 3 yılda farklı işyerlerinde çalışarak minumum 600 gün şartını yerine getirebilirsin. Yine son 120 gün içinde farklı işyerlerine giriş çıkış yapabilirsin ama burada dikkat etmen gereken nokta bir iş yerinden diğer iş yerine geçişini yaparken arada boşluk bırakmaman dır.

 140. merhaba, benim işsizlik maaşı alımım şubat ayı itibarıyla sona eriyor. Toplam 10 ay Acaba 2016’da yeni yasa çıkarsa ondan faydalanabilir miyim

  • Merhaba gamze;
   Faydalanabilirsin derdim ama henüz ortada ne bir yasa ne de bir yönetmelik var bu nedenle bir şey söylemek yalnış olur.

  • Merhaba Selin

   Son 3 yıl içinde 600 gün primin var 1 ay içerisinde (1 ayı geçersen kazandığın süreden düşülür) başvurduysan, işten istifa etmediysen, son 120 günün de kesintisiz ödenmiş ise alabilirsin. Ama sanıyorum başvuru için tanınan süreyi aşmışsın. Ama Her ne olursa olsun siz yinede başvurunuzu yapın bunun bir zararı yoktur.

 141. Merabalar. Ben 2105 aralik 17 de isten çıkarıldım. 31 aralikta 14 günlük issizlik maasimi aldim. Subat 1 tarihinde issizlik maasimi aldim ancak degisiklik yoktu . Yani zam bana gelmemis. Sorum şu ki; benim işsizlik maasim 2106 da asgari ucrete gelen zamla mi alcam. yoksa 2015 işsizlik maasi olarak mi almaya devam etcem. Yani 555 lira alcam. Bilgi verirmisiniz. 2. Sorum ise Bu arada bugun iskura gittim. Ordaki memur 3000 tl maasi olanlara zam geldi dedi. Eger dogru iseeee Bu nasil bi ayrımcılıktır. Simdiden cevabiniz icin Tsk ederim

  • Uğur Merhaba;
   İşsizlik maaşını hesaplarken işvereninin sana son 4 ay ödediği primin ortalamasının minumum %40’ı max %80’i olarak hesaplamalısın. 2016 da asgari ücrette yapılan değişiklikle Son 4 ay 1300 lira maaş alan kişilerin bürüt maaşı daha çok ödeneceği için 2016 nin 4. ayından sonra işsilik maşı alanlar daha yüksek maaş alacaklar. . Sen yine eski maaş hesaplamana göre almaya devam edeceksin. Çünkü senin maaşın 2015 yılının 2. yarısındaki asgari ücrete göre hesaplandı.
   2. sorunda ise Memur sorunu yalnış cevaplamış sen de biraz yalnış anlamıssın. Aslında bu sorunun cevabı matematihsel hesaplamakta yatmakta. 3000 lira maaş alan biri işsizlik maaşı hesaplamalarında kullanılan max %80 sınırına dayandığı için en yüksek işsilik maaşı yaklaşık 3000 lira maaş alan kişiler için ödenir. Eline kağıt kalem alırsan biraz kafa yorarak bunu daha kolay anlarsın 😉

 142. merhaba ben bir kamu kurumunda 4/a lı olarak çalışmakdayım bizim aylık prim hizmet bildirgelerimiz 15/14 arası yapılıyo.bende 23.01.2015 tarihinde işden çıkışım gözüküyo sgknın sitesinde girişimde 01.02.205 tarihinde girişim gözüküyo 6 günlük işsizlik maşı aldım. ama dönemsellikden dolayı o tarihde sigortam gözüküyo o nedenle aldığım parayı geri istiyolar.iş çıkışı iş girişi belgesi var elimde bununla itiraz etsem kabul edilirmi.

  • Merhaba irfan,
   Merhaba irfan dönemselikten kastınız askıya alınmak mıdır. Eğer askı personel olarak çıkışınız verildi ise işsiz kaldığınız bu tarihler arasında işsizlik maaşı alamazsınız. Ama dediğiniz gibi kesin çıkışınız 23.01.2015 ve bu tarihlerde herhangi bir iş yerinde çalışmadıysanız yani priminiz ödenmediyse. Bu duruma itiraz edebilirsiniz. Önerim işleminizi yapan işkur servisine gidip detaylı bilgi istemeniz olur size yardımcı olacaklardır.

 143. Merhaba

  Son 5 yıldır çalıştığım işyerinde son üç ay raporluydum. Bu durumda işsizlik maaşımın hesabında bahsi geçen prime esas gün sayısı nasıl olur? ne kadar işsizlik maaşı alırım?

  • Merhaba Nilay Hanım;
   Sorunuzu makalenin son kısmında bulunan SİZDEN GELEN SORULAR bölümünde cevapladım oradan okuyabilirsiniz

 144. İyi çalışmalar 6 yıldır çalışmış oldugum işyerinden iş yerinin küçülmeye gitmesi sebebiyle yeni çıkışımız verildi. Son 120 gün içinde 15 gün ücretsiz izin 24 gün ücretli izin kullandırıldım. İşsizlik maaşı almamda bir sıkıntı oluştururmu.tskler

  • Merhaba Tuğba;
   Son 120 gün içerisindeki bazı hallerde eksik günün olsa da issizlik maaşı almana engel değildir. Ücretsiz izin yada izin hakkını kullanman bu haller içinde dir. 2016 maaş hesabını ve çıkış kodu uygunluğunu linkteki adresimizden öğrenebilirsin http://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-hesaplama/

 145. Merhaba Doğum raporu kullandım ve üçretsiz izinde kullandım bebeime bakıcak kimse olmadığı için işten ayrılmak zorunda kaldım bu durumda işsizlik maaşı alabiliyormuyum tşk ederim .

  • İşyerinden çıkarken istifa olarak ayrıldıysanız alamazsınız. Ama her ne olursa olsun siz yinede başvurunuzu internet üzerinden yada kuruma giderek yapın

 146. 2013 yili 1 nisan tariihinde işten cikarildim 6 ay issizlik maasi aldm 2016 yili subat 10 da 600 prim ve son 4 ay 120 gün sigortam doluyo fakat bu ay 1 gün 2 gün bir haftalik raporlar aldm 3gündn asagisi sigortaya yansimiyo eksik gün ödeniyor ddi muhasebecimiz dogru mudur? Bir diger sorum benim 600 prim günüm 2013 nisan ayina kadar olan günleri saydigimda doluyor sayilmazsa bir kac ay fazla calısmam gerek ama geriye dogruda sigortam calistikca sayilmyor örnek mart calisirsam 2013 marta kadar? Yil bazinda degil mi 600 gün birde hamilelerin yararlandıgı başka bisey var mi işten cikislarda tesekkür ederim.

  • Raporlu günlerin eksik gün nedeni değildir işsizlik maaşı almana bir engel değildir. 3 yılda istenen 600 gün primi hesaplarken çıkış gününden itibaren 3 yıl geriye doğru bir hesap yapacaksın yapyığın bu hesapta sana prim ödenen günleri hesaba katacaksın ( raporlu olduğun günlerde sana prim ödenmez bu yüzden hesaba katmamalısın ) 10 ocak 2016 da işten çıktıysan 10 ocak 2013 tarihine kadar ki sana ödenen prim günlerini sayacaksın 600 ve üzeriyse alabilirsin.

 147. Selam,
  Son 8 yıldır aynı işte çalışmaktayım ve sigortamda eksik günüm yok. İşimden istifa ederek başka bir işe gireceğim. Ancak diğer firmanın şartları biraz ağır. Sormak istediğim yeni işimde başarılı olamaz ve işten çıkartılırsam, iş bulana kadar işsizlik maaşından faydalanabilir miyim.

  • En son çıktığınız iş yerinden istifa etmeden ”işsizlik maaşı almaya uygun olan bir kod ile.” ayrılırsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Yalnız şuna dikkat edin istifa edeceğiniz işyerinden çıkışınızın verildiği gün veya bir sonraki gün yeni iş yerinize girişinizi yaptırın. Eğer arada boşluk olursa son 120 gün şartını bozmuş olursunuz.

  • Selamlar,
   Bildiğiniz üzere işyeri sgkya girişinizi yaptığının ertesi günü sigortanız başlıyor.
   Mesela ayın 5inde çıkışınız yapıldı, 6sında yeni işyerinizde sgkya girişiniz yapıldı ve 7sinde sigortanız başlamış oldu. Bu durumda arada boşluk olmuş olur mu?

  • Gürkan merhaba;
   Yeni bir işyerinde işe başlayacaksan işyeri girişini bir gün önce bildirmek zorundadır. Senin sorun üzerinden gidecek olursak Ayın 5 inde çıkışın verilecekse arada boşluk olmaması için yeni işyerin senin işe girişini ayın 5 inde (işten çıkış tarihinde) vermelidir. Bu şekilde bir işlem yaparsanız boşluk olmaz. Aksi durumda arada boşluk oluşacaktır.

 148. merhaba ben bir ozel fabrıkada calısıyorum ama 19.05.2015 de işe girdim ve 31.12.2015 işten cıkarıldık bizi iş tekrar 5 ay sonra felan işe alıyolar pekı benım işsizlik maası alma hakkım varmıdır toplam gunum 1477 bilgilendirirsenız sevinirim

  • Merhaba yasin
   Sorunu cevaplaya bilmem için son 3 yıldaki prim günün son 120 gün kesintisiz çalışıp çalışmadığını ve işverenin seni işten çıkarırken verdiği çıkış kodunu bilmem gerekir. Bu şekilde bir şey diyemem ne yazıkki

 149. İşsizlik maaşı alabilmem için son dört ay 120 gün prim ödemem gerekiyormuş ama benim bir ay heyet raporum var işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Merhaba Güngör
   Son 120 günde raporlu olduğun günler 120 gün kesintisiz çalışma şartını bozmaz. Diğer şartlarin da uyuyorsa işsizlik maaşı alabilirsin.

 150. Slm ben 2011 yılından beri bagkurlu olarak pirimim var ve 2014 temmuz ayında bir şirkete girdim ve 17 aydır çalışıyorum aralik 31 2015 tarihinde şirket fesh etti ve isten topluca cikarildik acaba bagkur ile birleşimi issizlik maasi alabilirmiyim

  • Serkan merhaba
   Öncelikle bağkurlu olduğun günler işsizlik maaşı almana herhangi bir katkısı yoktur. 17 aydır çalışıyorum demişsin 17 ay ortalama 510 gün yapıyor. Bu durumda işsizlik maaşı alamıyorsun. Yanlız firmadan toplu çıkarılma olduğu için ücret garanti fonundan faydalanabileceini düşünüyorum. ücret garanti fonu şartları için http://piyasaanketi.com/ucret-garanti-fonu-basvuru-islemleri/ inceleyebilirsin.

  • Sorabilirsiniz Ayşe haım bildiğim kadarıyla size cevap vermeye çalışırım

  • Teşekkür ederim. 5 ay önce işten ayrıldım sigortam da doğru düzgün ödenmiyodu işsizlik maasi alabiliyo muyum

  • Ezbere birşey söylemek yanlış olur. Verdğin bilgiler doğrultusunda yorum yapabilirim sadece. 5 ay önce işten ayrılmışsınız ama başvuruyu yapmamışsınız. İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten çıkış tarihinden itibaren 1 aydır. 1 aylık süreyi aşarsanız kazandığınız süreden düşer. Bu durumda siz işsizlik maaio almaya hak kazansanız da 4 ay eksik alırsınız. İşten ayrıldım demişsiniz bu durumda istifa etmiş oluyorsunuz bu durum İŞE ÇIKIŞ BİLDİRGENİZDE 03 kodu ile belirtilir. İstifa etmeniz durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. Umarım yardımcı olmuşumdur.

 151. Merhaba

  1080 günü doldurdum ancak ekim 15 aralık 15 aralık arası ameliyat olmamdan kaynaklı 2 ay raporum var , işten çıkarılmam durumunda kesintisiz olarak 10 ay işsizlik maaşı alabilir miyim.

  TEŞEKKÜRLER

  • Merhaba timuçin

   Raporlu olduğun günler 120 gün şartındaki eksik gün nedeni olarak sayılmamakta. Bu nedenle almanda bir engel yok görünüyor

  • Ben 2011de dokuzuncu ayın 26 da özel sökterde işe başladım maaşım asgari hücret in üzerinde hepsini bankadan alıyorum şimdi işten çıkartılırsam ne kadar işsizlik maaşı alırım

  • Bunu Buradan direk söylem için Bürüt maaşı nı da yazman gerekirdi. Ama işsizlik maaşı hesaplama programımız kullanarak ne kadar alabileceğini bulabilirsin

 152. Son 3 yılda 900 den fazla günüm var ve son 4 ayda kesintisiz çalışıyorum.Bir önceki işyerimden 30/11/2015 tarihinde kendi isteğim ile işten çıktım,arada boşluk olmadan diğer işyerine 01/12/2015 tarihinde girişim yapıldı.1 hafta sonra ise işten çıkarıldım ödeneğe hak kazanır mıyım ?

  • Merhaba fatih
   İşsizlik maaşınin 3 temel şartını taşıdiğıni kendin belirtmişsin zaten bir önceki iş yerinden istifayla ayrılıp arada boşluk brakmadan başka bir işyerinden çıkarılarak olayı kılıfına uydurmuşsun:) çıkarıldım demişsin burada çıkışkodun da önemli bu kod uygunsa almanda sorun yok gibi. Ama daha önceki yorumlarda dediğim gibi en net bilgileri işkur personeli görebildigi için kesin bir yorum yapamıyorum.

 153. merhaba, benim işsizlik maaşı alımım aralık ayı itibarıyla sona eriyor. Toplam 8 aydı. Acaba 2016’da yeni yasa çıkarsa ondan faydalanabilir miyim.

  • Merhaba Başak;
   Bu durum 2016 da çıkacak olan yeni işsizlik maaşı yasasına bağlı. Yalnız siz eski yasaya göre tüm hakkınızı kullanmış oluyorsunuz. Yeni yasanın geriye dönük bir hak oluşturacağını düşünmüyorum ama bekleyip görmekte fayda var…

 154. Merhaba. Yedek subay olarak vatani gorevimi yapiyorum. 3000 tl maas aliyorum. Askerligim bittikten sonra issizlik maasi alabilir miyim? Kac ay ne kadar odeme alirim. Tesekkurlern.

  • Merhaba Mehmet
   Askeri personel olarak çalışan memurlar maaşlarını emekli sandığından alırlar. Emekli sandığından yapılan sigorta ödemelerinde işsizlik maaşı pirim kesintisi yapılmaz. Bu nedenle devletten maş alan memur statüsünde çalışan kişiler işsizlik maaşı şartlarını taşısalarda işsizlik maaşı alamazlar. Bu durumda ne yuazıkki işsizlik maaşı alamazssınız. Umarım aydınlatabilmişimdir… Hayırlı teskereler…

 155. Merhabalar 2016 dan itibaren asgari ücret 1300 TL olması bekleniyor bu işsizlik masini nasıl etkiler şuan 500 TL almaya hak kazanan kişi yeni yılda nekadr almaya hak kazanir teşekkürler

 156. Merhaba

  İş yerim beni performans eksikliği nedeniyle işten çıkarıyor . üç buçuk yıl 1000 gün ödemem var ama arada işten çıkıp ara verdiğim zamanlar oldu . İşsizlik maaşım kaç ay üzerinden hesaplanır yada prim ödemede ara vermem sıkıntı yaratır mı ?
  Teşekkürler ..

  • Merhaba Deren;

   İşsizlik maaşı hesaplama programımızı incelediyseniz ( program için buraya tıklayın ) Çıkış kodları arasında Performans yetersizliği ile ilgili bir kod bulamayacaksınız. Bu nedenle işvereninizin sizi hangi kodla çıkaracağını öğrenmeniz gerekmekte. Son 3 yılda çalıştığınız pirim gününüz önemlidir Son 3 yılda çalıştığınız pirim gününüzü hesaplarken işten çıkış tarihinden bir gün sonra başlayarak son 3 yıldaki pirim gününüzü geriye doğru saymalısınız. 600 ve üzeriyse pirim gün sayısı şartını taşımış olursunuz.
   Son 120 gün dışında, bir iş yerinden diğer iş yerine geçerken arada boşluk olması bir sorun teşkil etmez fakat Son 120 gün bir iş yerinden diğer iş yerine geçerken arada boşluk burakmadan geçmelisiniz. Bunun dışında kafanıza takılan varsa sorabiirsiniz. İyi çalışmalar…

  • Merhaba daha önce 2012 yılında 4 ay işsizlik maaşı aldım sonra 2013 yılında 54 gün faydalandım 2014 yılında ise 67 gün faydalandım hakkım bitti bu arada çalıştım ve toplam 850 gün ödenmiş prim günüm var iş bitimi nedeniyle işten çıkışım verilecek tekrar işsizlik maaşı alabilir miyim?
   Saygılarımla

  • Merhaba pınar;
   Sorunun cevabını şu şekilde veriyim, Daha önce işsizlik maaşı alan biri yeniden işsizlik maaşına hak kazanabilmesi için işsizlik maaşına başvuruda bulunduğu fesih tarihi itibariyle en az 600 gün pirim ödemiş olması gerekir. Bu durumda 2012 yılında işsizlik almış olduğunuza göre 2012 deki fesih tarihin ne ise o tarihten itibaren şu an başvuracağın fesih tarihi arasındaki pirim gününü hesaplamalısın 600 ve üzeriyse almaya hak kazanırsın. Tabi son 120 gün ve işten çıkış kodun da uygun olmalı. Umarım yardımcı olmuşumdur. iyi çalışmalar…

  • O zaman 2013-2014-2015 yılları toplamı olarak 850 gün ödenmiş prim günüm var son 120 gün full ödendi çıkış kodum 5 iş bitimi olacak benim merak ettiğim parça parça kullanmış olmam onların dışında çalışmış olmam işsizlik maaşı almama engel mi onu merak ediyorum çok teşekkür ederim
   Saygılarımla

  • Eğer Son 120 gün kesintisiz çalışmış ve 5 çıkış kodu ile işten çıkmışsan işsizlik maaşı alman için bir engel yoktur. Son 120 gün dışında parça parça çalışman, farklı iş yerlerinde çalışman engel teşkil etmez. Yanlız şunu da belirtiyim ben burada alırsın diyip seni umutlandırmak istemem benim bilemediğim bir durumun vardır ve buna engel olur o yüzden başvuru yapıp beklemende fayda var. Ama normal şartlarda almanda bir engel yok.

 157. Merhaba ayten hanim;

  Yeni basladiginiz iş yerinden ayrılmanız durumunda hak etmiş olduğunuz işsizlik maaşına kaldığınız yerden almaya devam edersiniz. İşsizlik maaşınızı yeniden başlatabilmek için internetten veya size en yakın iş kurumuna giderek başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

 158. Merhaba işsizlik maaşı alıyorum haftaya bir yerde işe başlıyacağım. Yeni başlıyacağım iş yeri ile anlaşamaz ve işten ayrılırsam şu anki işsizlik maaşı hakkımı yitirir miyim? Teşekkürler

  • Merhaba Arif Bey;
   Şu an için bu konuda herhangi bir gelişme yoktur. Yönetmelik yayayımlandığı an sizlerle paylaşılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz