Ana Sayfa / iş Hayatı / İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir ve Nasıl Alınır?

issizlik maasi
İşsizlik şartları nelerdir? | işsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik Maaşı; işine son verilen veya geçerli bir nedenden dolayı işinden ayrılman zorunda kalan çalışırken işsiz kalan işsizlere verilen bir ödenektir. İşsiz kalınan bu süreçte kendinize yeni bir iş bulana kadar maddi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına verilen bu ödenekten yararlanabilmek için işsizlik maaşı şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır, kimler işsizlik maaşı alabilir yada işsizlik maaşı nasıl hesaplanır gibi sorularınızı cevaplamaya işsizlik maaşı şartlarını ise detaylı olarak incelemeye çalışacağız. İşsizlik maaşı hakkında aklınıza takılanları  bize yorum bölümünden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı Şartları

Sigortalı bir işte çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işine son verilen ve aşağıda sıralanan 4 temel şartı taşıyan, çalışırken işsiz kalan işsizlere işsizlik maaşı ödenmektedir bu şartlar;

1-  İşinize son verilmeden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak (Bu şartın istisnaları da bulunmaktadır bu istisnaları makalemizin devamında bulabilirsiniz.),

2-  Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak.

3-  Uygun bir çıkış kodu ile işten ayrılmış olmak. (Çıkış kodunuzu işsizlik maaşı hesaplama programımızdan kontrol edebilirsiniz.

4- SGK çıkışınız verildikten sonraki 30 gün içinde (mücbir nedenler hariç) en yakın İŞKUR birimine şahsen veya işkur sitesi üzerinden başvuru yapmış olmak. (Başvuru süresi aşımı durumunda belirli bir hak kaybınız olur. Yazımızın devamında oluşan bu hak kaybı hakkında detaylı bir açıklama yaptık.)

Bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Şimdi de bu şartları ayrıntılı olarak inceleyelim;

1. Şart: Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma

İşsizlik maaşı şartlarından ilki işin sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmaktır. Bahsi geçen son 120 gün içinde farklı iş yerlerinde çalışmış olabilirsiniz bu önemli değildir. Dikkat etmeniz gereken 120 günlük süre içinde bir işyerinden diğer işyerine geçerken priminizin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olmasıdır. Örneğin bir iş yerinden Nisan 15’te çıkarıldıysanız işsizlik maaşı alabilmek için Nisan 15 veya 16 da yeni işinize girişiniz olmalıdır.

Son 120 gününüzde boşluk olmasına rağmen işsizlik maaşı almanıza engel olmayan bazı istisnalar da bulunmaktadır. Aşağıda sizin için son 120 gün şartını bozan ve bozmayan tüm kodları sıraladık. Eğer son 120 gününüzde boşluk olduğunu düşünüyorsanız hizmet dökümünüzü incelediğinizde aşağıdaki kodlardan birini görürsünüz. Bu kodlar hizmet dökümünüzde eksik gün nedeni olarak rakamlarla belirtilir.

Eksik Gün Nedenlerin;

01- İstrihat – Son 120′ yi bozmaz

02-Ücretsiz izin – Son 120′ yi bozmaz

03- Disiplin cezası – Son 120′ yi bozmaz

04- Gözaltına alınma – Son 120′ yi bozmaz

05- Tutukluluk – Son 120′ yi bozmaz

06- Kısmi istihdam – Son 120′ yi bozmaz

07- Puantaj kayıtları – Son 120′ yi bozmaz

08- Grev – Son 120′ yi bozmaz

09- Lokavt – Son 120′ yi bozmaz

10- Genel Hayatı Etkiliyecek Olaylar – Son 120′ yi bozmaz

11- Doğal afet – Son 120′ yi bozmaz

12- Birden fazla neden – Geçerli neden varsa belge sunulmalıdır

13- Diğer – Geçerli neden varsa belge sunulmalıdır

15- Devamsızlık – Son 120 gün şartını bozar !!!

16- Fesih tarihinde çalışmamış olma – Son 120′ yi bozmaz

17- Ev Hiz. 30 günden az çalışma – Son 120′ yi bozmaz

18- Kısa Çalışma Ödeneği – Son 120′ yi bozmaz

19- Ücretsiz Doğum İzni – Son 120′ yi bozmaz

20- Ücretsiz Yol İzni – Son 120′ yi bozmaz

21- Diğer Ücretsiz İzin – Son 120′ yi bozmaz

2. Şart: Son 3 yıl en az 600 gün pirim ödenmiş olması

İşsizlik maaşı alma şartından diğeri ise son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün pirimizin ödenmiş olmasıdır.

Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2017’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2013 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda  en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı şartlarından olan son 3 yıldaki pirim gün sayınız alacağınız maaşın süresini belirler.Süre hesaplaması aşağıda belirtilmiştir.

3. Şart: İşten çıkış kodunuzun uygun olması

SGK sisteminde sigortalı çalışanların işi bırakma nedenleri numaralarla belirlenmiştir. 1 den başlayıp 24 e kadar devam eden her bir çıkış kodunun bir anlamı vardır. Örneğin işinizden istifa ederek ayrıldıysanız işvereniniz SGK’ ya çıkışınızı 03 kodu ile bildirir. Veya askere gideceksiniz işvereniniz bu sefer 12 kodu yani; Askerlik Nedeniyle olarak SGK ya çıkışınızı bildirir. Peki hangi kod ile ayrılırsam işsizlik maaşı alabilirim diye soruyorsanız sitemizde bulunan işsizlik maaşı hesaplama programında çıkış kodunuzu seçin bölümü altında bu kodların hepsini sıraladık.

4. Şart: İşsizlik maaşı son başvuru süresi ve bu sürenin aşımı

30 Gün içinde işsizlik sigortasına başvurma şartı

Hizmet akdinizin sonlandırılmasından itibaren yani işten ayrıldığınız günden itibaren ki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine veya internet üzerinden iskur.gov.tr adresine girerek başvurunuzu yapmalısınız. (İnternet üzerinden başvuru yapacaksanız ilk olarak İş arayan kaydı yapmalısınız)

İşsizlik maaşı alırken sigortalı bir işe başlayıp işsizlik maaşını durduranlar için bir başvuru süresi belirtilmemiştir. Bu kişilerin işsizlik maaşları başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlar. Bu tür durumda olan kişilerin işlerinden ayrıldıktan hemen sonra başvurmaları maaşlarının daha erken almalarına neden olacaktır.

30 gün geçmesi durumunda ne olur ?

30 günü geçirmeniz durumunda başvuru yapamazsınız diye bir şey yoktur. Başvuru yapabilirsiniz ama toplam kazandığınız işsizlik maaşı süresinde hak kaybına uğrarsınız.

Örnekle açıklayalım; Bir aksilik oldu ve işten ayrıldıktan 40 gün sonra başvuru yapmak aklınıza geldi. Bu durumda 10 gün geçirmiş oluyorsunuz. Başvuru yapmanızda herhangi bir problem yoktur. Aynı şekilde internetten veya En yakın İş Kurumu biriminden başvurunuzu yapınız. Başvurunuz sonucunda eğer işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız 10 gün daha az maaş alırsınız.  6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız 10 gün geç başvurduğunuz için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.(size ödenen para günlük olarak hesaplanır)

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

işssizlik maaşı
İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Yukarıda maddeler halinde sıralanan 4 temel şartı taşıyorum peki işsizlik maaşını nasıl alabilirim ? Yapmanız gereken  internet üzerinden veya kuruma bizzat giderek başvuru yapmaktır İnternet üzerinden başvurmak istiyorum diyorsanız kurumun internet sitesine girerek kimlik bilgilerinizle bir kayıt oluşturmalı ve ardından işsizlik ödeneğine başvur butonunu kullanarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

İnternet üzerinden işsizlik maaşına başvurmak isteyen kişiler genelde  ”başvuruyorum ama başvur dediğimde hata mesajı alıyorum” diye şikayet ettiklerini görmekteyiz. Onlara önerimiz verilen bu hatanın içeriğini dikkatlice okumalarıdır çünkü hatanın ne olduğunu anlayabilirseniz sorunu da çözmüş olursunuz.

Peki en çok karşılaşılan hata nedir derseniz; Kişiler kayıtlarının ilk aşamasını tamamlıyorlar ama bir özgeçmiş oluşturmayı unutuyorlar. Bunun gibi durumlarda İş arayan profiline sahip değilsiniz gibi bir hata alıyorsanız. Bu sorunu çözebilmeniz için profilinizin ana sayfasında bulunan özgeçmiş düzenle yazısına tıklayıp öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi sisteme girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunları seçtikten sonra işlemsonu ve ardından kaydet butonuna tıklamayı unutmayınız.

İkinci yöntem ise İşkur’a kimliğinizle giderek kurumda bulunan danışman arkadaşların yardımıyla işsizlik maaşı başvurunuzu yapmak olur.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra size dönüş ne zaman ve nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu yaptıktan sonra profilinize tanımladığınız cep telefonu numaranıza işkur tarafından mesaj gönderilir. Bu mesajda işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız ve eğer hak kazandıysanız kaç ay almaya hak kazandığınız detaylı olarak belirtilir.

İşsizlik maaşım ne zaman hesabıma aktarılır?

İşsizlik maaşınız size mesajın geldiği ayın sonunda PTT hesabına adınıza yani kimlik numaranıza yatırılır ve yatırılan bu parayı sadece siz bankadan alabilirsiniz.

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Son 3 yılda,

600 – 899   gün pirim yatması durumunda 6 Ay

900 – 1049 gün pirim yatması durumunda 8 Ay

-1050 gün pirim yatması durumunda 10 Ay    işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

Ayrıca işsizlik maaşı hesaplama programımız ile kaç ay ve ne kadar alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

işsizlik maaşı şartları
İşsizlik maaşı başvurusu

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım ? | Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Bu işlemi programımız kullanarak yapabileceğiniz gibi bir hesap makinesi yardımıyla da yapabilirsiniz. Ne kadar işsizlik maaşı  alırım diye soranlar için bir örnekle işsizlik maaşı hesabı yapalım; Yine 30 Nisan 2015 tarihinde işten ayrıldığınızı düşünelim.

Nisan ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Mart  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Şubat ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Ocak  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL      işveren tarafından yatırılmış olduğunu varsayalım.

İşsizlik maaşımızı hesaplarken Son 4 ayın ortalaması olan 2000 lira’nın %40′ ını hesaplamamız gerekir. 2000 liranın %40’ı  işsizlik maaşınızı verir bunun da  800 TL  yaptığını görürüz.

Dikkat bu miktar asgari ücret brütünün (1777.5 TL)  %80’ini geçemez.

Devletin verdiği diğer teşvik ve yardımları incelemek için tıklayın

Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

01.01.2017 tarihi itibari ile aylık verilecek minimum işsizlik maaşı 706 TL küsür olarak belirlenmiştir.

İşsizlik maaşı ne kadar alırım diyorsanız. işten ayrılmadan önceki son dört aylık prime esas kazanç dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın %40’ı alınarak bir hesap yapılır. Hesaplanan bu miktar aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez. 2017 yılının I. Dönemi için bu tutarlar 706 TL ile 1412 TL arasında değişmektedir.

Bu durumda 1.404 lira asgari ücretle çalışıyorsanız yaklaşık 706 TL işsizlik maaşı alırsınız. Bu miktar az gelebilir buna alternatif olarak İŞKUR un işbaşı eğitim programından faydalanarak yaklaşık işsizlik maaşına ek olarak 1404 lira maaşta alabilir bu sayede yeni bir meslek öğrenmiş olursunuz.

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz ?

Yukarıdaki şartlarla beraber sigortasında işsizlik fonu kesintisi yapılan herkes işsizlik maaşı alabilir(Herhangi bir iş yerinde çalışan sigortalı işçiler). Peki işsizlik maaşını kimler alamaz. Memurlar, askerler, BAĞKUR lular, tarım sigortası ödeyenler yani dediğimiz gibi sigortasında işsizlik sigortası fonu kesintisi olmayan kişiler işsizlik maaşı alamazlar.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim ?

Bu güne kadar popülarite yada isminin basit olmasından dolayı işçi hakkı olarak genellikle işsizlik maaşı yada kıdem tazminatını duymuşuzdur. Fakat çalışan emekçi insanlar olarak kanunen bir çok hakkımızın olduğunu ve bu haklardan ne yazık ki haberdar olmadığımızı görmekteyiz. İşte bu nedenle bilinçli bir çalışan olabilmek adına ”İşinden Kovulan veya Çıkarılan İşçiler ne Yapmalıdır ?” başlıklı bir yazı hazırladık, içerisinde ihbar ve kıdem tazminatının nasıl alınabileceğini anlatan bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bunların dışında merak ettiğiniz sorularınız varsa aşağıda bulunan yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı ile ilgili sizden gelen sorular…

Soru 1: İşsizlik maaşım ne zaman yatar ?

Cevap: İşsizlik maaşları her ayın son gününde ödenmektedir.

Soru 2: İşsizlik maaşımı hangi bankadan alacağım?

Cevap: İşsizlik maaşı PTT ile yapılan anlaşma ile adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle beraber yurt genelindeki  herhangi bir PTT birimine giderek işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Soru 3: İşsizlik maaşı başvurusunu kuruma gitmeden internetten üzerinden yapabilir miyim?

Cevap: Evet işsizlik maaşı başvurunuzu işkurumuna gitmeden iskur.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa iş arayan kaydını yaptıktan sonra İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu bölümünden formu doldurarak başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır.

isizlik maaşı nasıl alabilirim
İşsizlik maaşı alma şartları

Soru 4: İşsizlik maaşı alıyorum. Yeni bir işe başlayacağım başlayacağım yeni işyeri ile anlaşamaz ve istifa edersem şuan almakta olduğum maaşı almaya devam eder miyim ?

Cevap: Bu sorunun kısa cevabı EVET tir. Yeni başlayacağınız iş yerinden istifa da etseniz daha önce almaya hak kazandığınız işsizlik maaşınızı kaldığınız yerden almaya devam edersiniz.

Ne iş yapabilirim diyor ve yeni iş fikirleri arıyorsanız tıklayın

Soru 5: İşsizlik maaşı alırken İŞKUR un kurslarından faydalanabilir miyim?

Cevap: İşsizlik maaşı almanız İŞKUR  kurslarından faydalanmanıza engel değildir. Hatta İşsizlik maaşı alırken  İşbaşı Eğitim Programı kursuna katılarak 1404 lira cep harçlığı ve minimum 706 Lira işsizlik maaşı alarak 2000 liraya yakın gelir elde etmiş olursunuz.

Soru 6: Asgari ücrete zam yapılırsa işsizlik maaşımı zamlı olarak mı alırım

Cevap: İşsizlik maaşı aldığınız sırada asgari ücrete zam yapılırsa sizin maaşınız da bir değişim olmaz nedeni ise. İşsizlik maaşı hesaplanırken geçmişte ödenen son 4 ayın bürüt maaşın göz önüne alınmasıdır.

Soru 7: Son 5 yıldır çalıştığım işyerin de son üç ay raporluydum. Bu durumda işsizlik maaşımın hesabında bahsi geçen prime esas gün sayısı nasıl olur? Ne kadar işsizlik maaşı alırım?

Soruyu biraz daha karmaşık bir örnekle cevaplayalım ve  son 6 ayınızı düşünelim;

OCAK (15 gün raporlu 1200 TL prim ödenmiş olsun)  1.AY

ARALIK (30 gün raporlu)

KASIM (25 gün raporlu 400 TL Prim ) 2. AY

EKİM(15 GÜN RAPOR 1000 TL prim) 3.AY

EYLÜL (2400 TL Prim) 4.AY

AĞUSTOS (2400 TL Prim)

İşsizlik maaşı hesabında Son 4 ay hesabı yapılırken 1 gün bile prim ödenmiş olsa geriye doğru gidilirken prim ödenen Ay’ı dikkate almanız gerekir. Eğer ful raporlu olduğunuz ay varsa bu Ayı atlamalısınız. Yukarıdaki örnekte Ocak, Kasım Ekim ve Eylül aylarını dikkate almamız gerekir.  Yapacağımız hesap oldukça basit son 4 ayın prim toplamını hesaplayacağız (Aralıkta ödenme yapılmadığı için dikkate almadan Kasım ayına atladık) 1200+400+1000+2400 =4000 Lira Şimdi 15+25+15+30= 85′ günü ay cinsinden hesaplamalıyız bunu da 85’i 30’a bölerek bulacağız bölüm sonucu ise 2,8 yapmakta. 4000/2,8=1428 çıkan sonucun %40’ını alırsak işsizlik maaşımızın 571 Lira olduğunu görürüz.

issizlik maasi
İşsizlik maaşı başvuru işlemleri ve şartları

Güncel Haber – Yeni İşsizlik Maşı Yasası (Kanunu) ile Maaş Almak Kolaylaşıyor !

Sendika temsilcileri ve bakanlıkların da katılımıyla geçekleşen İŞKUR’un son yapılan olağan kurul toplantısı sonucunda İşsizlik maaşı alma şartlarında kolaylığa gidilmesi kararı alındı,  Toplantı sonucunda alınan kararlar ise;

 • Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeme şartı 100 güne indirilecek,
 • Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı 30 güne indirilecek
 • Kendi isteği ile işten ayrılanlar yani istifa edenler de işsizlik maaşı alabilecek.

Yukarıdaki temel şartlarda yapılan kolaylıkların yanısıra minimum 706 lira  maksimum 1406 lira olan şuan ki işsizlik maaşının da yıl sonu itibari ile kademeli olarak arttırılacağı ve en fazla 10 ay alınabilen işsizlik maaşının yaklaşık 24 Ay’a çıkarılma düşünceleri gündem maddeleri arasında.

Yeni işsizlik maaşı yasası ne zaman  yürürlüğe girecek ?

Herkesin heyecanla beklediği yeni işsizlik maaşı yasasının henüz taslak halinde olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde bazı yasaların değişmesi uzun bir zaman aldığı gibi yakın bir zamanda taşeron işçilerin aniden kadroya alınması kararı gibi sürprizlerle de karşılaşılmakta. Tasarının ne zaman yasalaşacağı konusunda henüz bir karar alınmış değil. Fakat uzmanların bu konudaki görüşü 2016 yılının ilk yarısından sonra kanun’un yürürlüğe gireceği yönünde.

Tasarının yasalaştıktan sonra nasıl uygulanacağı şu an için bir muamma. Nedeni ise getirilen bu kolaylıkları fırsat bilip işsizlik maaşını geçim kaynağı haline gelebileceği gibi endişelerin duyulması. Bu nedenle dereyi görmeden paçayı sıvamamalı.  Piyasaanketi.com ‘ u takip etmeye devam edin, bu konuda en doğru ve güncel bilgileri sizlerle anında paylaşmaya devam edeceğiz.


Benzer Yazı

işkur kursları

İşkur Kursları | İşkur’un En Çok Tercih Edilen Kursları

İşkur Kursları İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından meslek sahibi olmayan ve meslek edinmek isteyen …

284 Yorumlar

 1. Merhaba yeni işsizlik maaşı yasası ne zaman yürürlüğe girecek bilginiz var mı? Tesekkurler

  • Merhaba Arif Bey;
   Şu an için bu konuda herhangi bir gelişme yoktur. Yönetmelik yayayımlandığı an sizlerle paylaşılacaktır.

 2. Merhaba işsizlik maaşı alıyorum haftaya bir yerde işe başlıyacağım. Yeni başlıyacağım iş yeri ile anlaşamaz ve işten ayrılırsam şu anki işsizlik maaşı hakkımı yitirir miyim? Teşekkürler

 3. Piyasa Anketi

  Merhaba ayten hanim;

  Yeni basladiginiz iş yerinden ayrılmanız durumunda hak etmiş olduğunuz işsizlik maaşına kaldığınız yerden almaya devam edersiniz. İşsizlik maaşınızı yeniden başlatabilmek için internetten veya size en yakın iş kurumuna giderek başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

 4. Merhaba

  İş yerim beni performans eksikliği nedeniyle işten çıkarıyor . üç buçuk yıl 1000 gün ödemem var ama arada işten çıkıp ara verdiğim zamanlar oldu . İşsizlik maaşım kaç ay üzerinden hesaplanır yada prim ödemede ara vermem sıkıntı yaratır mı ?
  Teşekkürler ..

  • Merhaba Deren;

   İşsizlik maaşı hesaplama programımızı incelediyseniz ( program için buraya tıklayın ) Çıkış kodları arasında Performans yetersizliği ile ilgili bir kod bulamayacaksınız. Bu nedenle işvereninizin sizi hangi kodla çıkaracağını öğrenmeniz gerekmekte. Son 3 yılda çalıştığınız pirim gününüz önemlidir Son 3 yılda çalıştığınız pirim gününüzü hesaplarken işten çıkış tarihinden bir gün sonra başlayarak son 3 yıldaki pirim gününüzü geriye doğru saymalısınız. 600 ve üzeriyse pirim gün sayısı şartını taşımış olursunuz.
   Son 120 gün dışında, bir iş yerinden diğer iş yerine geçerken arada boşluk olması bir sorun teşkil etmez fakat Son 120 gün bir iş yerinden diğer iş yerine geçerken arada boşluk burakmadan geçmelisiniz. Bunun dışında kafanıza takılan varsa sorabiirsiniz. İyi çalışmalar…

  • Merhaba daha önce 2012 yılında 4 ay işsizlik maaşı aldım sonra 2013 yılında 54 gün faydalandım 2014 yılında ise 67 gün faydalandım hakkım bitti bu arada çalıştım ve toplam 850 gün ödenmiş prim günüm var iş bitimi nedeniyle işten çıkışım verilecek tekrar işsizlik maaşı alabilir miyim?
   Saygılarımla

  • Merhaba pınar;
   Sorunun cevabını şu şekilde veriyim, Daha önce işsizlik maaşı alan biri yeniden işsizlik maaşına hak kazanabilmesi için işsizlik maaşına başvuruda bulunduğu fesih tarihi itibariyle en az 600 gün pirim ödemiş olması gerekir. Bu durumda 2012 yılında işsizlik almış olduğunuza göre 2012 deki fesih tarihin ne ise o tarihten itibaren şu an başvuracağın fesih tarihi arasındaki pirim gününü hesaplamalısın 600 ve üzeriyse almaya hak kazanırsın. Tabi son 120 gün ve işten çıkış kodun da uygun olmalı. Umarım yardımcı olmuşumdur. iyi çalışmalar…

  • O zaman 2013-2014-2015 yılları toplamı olarak 850 gün ödenmiş prim günüm var son 120 gün full ödendi çıkış kodum 5 iş bitimi olacak benim merak ettiğim parça parça kullanmış olmam onların dışında çalışmış olmam işsizlik maaşı almama engel mi onu merak ediyorum çok teşekkür ederim
   Saygılarımla

  • Eğer Son 120 gün kesintisiz çalışmış ve 5 çıkış kodu ile işten çıkmışsan işsizlik maaşı alman için bir engel yoktur. Son 120 gün dışında parça parça çalışman, farklı iş yerlerinde çalışman engel teşkil etmez. Yanlız şunu da belirtiyim ben burada alırsın diyip seni umutlandırmak istemem benim bilemediğim bir durumun vardır ve buna engel olur o yüzden başvuru yapıp beklemende fayda var. Ama normal şartlarda almanda bir engel yok.

 5. Merhabalar 2016 dan itibaren asgari ücret 1300 TL olması bekleniyor bu işsizlik masini nasıl etkiler şuan 500 TL almaya hak kazanan kişi yeni yılda nekadr almaya hak kazanir teşekkürler

 6. Merhaba. Yedek subay olarak vatani gorevimi yapiyorum. 3000 tl maas aliyorum. Askerligim bittikten sonra issizlik maasi alabilir miyim? Kac ay ne kadar odeme alirim. Tesekkurlern.

  • Merhaba Mehmet
   Askeri personel olarak çalışan memurlar maaşlarını emekli sandığından alırlar. Emekli sandığından yapılan sigorta ödemelerinde işsizlik maaşı pirim kesintisi yapılmaz. Bu nedenle devletten maş alan memur statüsünde çalışan kişiler işsizlik maaşı şartlarını taşısalarda işsizlik maaşı alamazlar. Bu durumda ne yuazıkki işsizlik maaşı alamazssınız. Umarım aydınlatabilmişimdir… Hayırlı teskereler…

 7. merhaba, benim işsizlik maaşı alımım aralık ayı itibarıyla sona eriyor. Toplam 8 aydı. Acaba 2016’da yeni yasa çıkarsa ondan faydalanabilir miyim.

  • Merhaba Başak;
   Bu durum 2016 da çıkacak olan yeni işsizlik maaşı yasasına bağlı. Yalnız siz eski yasaya göre tüm hakkınızı kullanmış oluyorsunuz. Yeni yasanın geriye dönük bir hak oluşturacağını düşünmüyorum ama bekleyip görmekte fayda var…

 8. Son 3 yılda 900 den fazla günüm var ve son 4 ayda kesintisiz çalışıyorum.Bir önceki işyerimden 30/11/2015 tarihinde kendi isteğim ile işten çıktım,arada boşluk olmadan diğer işyerine 01/12/2015 tarihinde girişim yapıldı.1 hafta sonra ise işten çıkarıldım ödeneğe hak kazanır mıyım ?

  • Merhaba fatih
   İşsizlik maaşınin 3 temel şartını taşıdiğıni kendin belirtmişsin zaten bir önceki iş yerinden istifayla ayrılıp arada boşluk brakmadan başka bir işyerinden çıkarılarak olayı kılıfına uydurmuşsun:) çıkarıldım demişsin burada çıkışkodun da önemli bu kod uygunsa almanda sorun yok gibi. Ama daha önceki yorumlarda dediğim gibi en net bilgileri işkur personeli görebildigi için kesin bir yorum yapamıyorum.

 9. Merhaba

  1080 günü doldurdum ancak ekim 15 aralık 15 aralık arası ameliyat olmamdan kaynaklı 2 ay raporum var , işten çıkarılmam durumunda kesintisiz olarak 10 ay işsizlik maaşı alabilir miyim.

  TEŞEKKÜRLER

  • Merhaba timuçin

   Raporlu olduğun günler 120 gün şartındaki eksik gün nedeni olarak sayılmamakta. Bu nedenle almanda bir engel yok görünüyor

  • Ben 2011de dokuzuncu ayın 26 da özel sökterde işe başladım maaşım asgari hücret in üzerinde hepsini bankadan alıyorum şimdi işten çıkartılırsam ne kadar işsizlik maaşı alırım

  • Bunu Buradan direk söylem için Bürüt maaşı nı da yazman gerekirdi. Ama işsizlik maaşı hesaplama programımız kullanarak ne kadar alabileceğini bulabilirsin

 10. Merhaba issizlik maaisiyla ilgili bi kac sorum var sorabilirmiyim

  • Piyasa Anketi

   Sorabilirsiniz Ayşe haım bildiğim kadarıyla size cevap vermeye çalışırım

  • Teşekkür ederim. 5 ay önce işten ayrıldım sigortam da doğru düzgün ödenmiyodu işsizlik maasi alabiliyo muyum

  • Piyasa Anketi

   Ezbere birşey söylemek yanlış olur. Verdğin bilgiler doğrultusunda yorum yapabilirim sadece. 5 ay önce işten ayrılmışsınız ama başvuruyu yapmamışsınız. İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten çıkış tarihinden itibaren 1 aydır. 1 aylık süreyi aşarsanız kazandığınız süreden düşer. Bu durumda siz işsizlik maaio almaya hak kazansanız da 4 ay eksik alırsınız. İşten ayrıldım demişsiniz bu durumda istifa etmiş oluyorsunuz bu durum İŞE ÇIKIŞ BİLDİRGENİZDE 03 kodu ile belirtilir. İstifa etmeniz durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. Umarım yardımcı olmuşumdur.

 11. Slm ben 2011 yılından beri bagkurlu olarak pirimim var ve 2014 temmuz ayında bir şirkete girdim ve 17 aydır çalışıyorum aralik 31 2015 tarihinde şirket fesh etti ve isten topluca cikarildik acaba bagkur ile birleşimi issizlik maasi alabilirmiyim

  • Piyasa Anketi

   Serkan merhaba
   Öncelikle bağkurlu olduğun günler işsizlik maaşı almana herhangi bir katkısı yoktur. 17 aydır çalışıyorum demişsin 17 ay ortalama 510 gün yapıyor. Bu durumda işsizlik maaşı alamıyorsun. Yanlız firmadan toplu çıkarılma olduğu için ücret garanti fonundan faydalanabileceini düşünüyorum. ücret garanti fonu şartları için http://piyasaanketi.com/ucret-garanti-fonu-basvuru-islemleri/ inceleyebilirsin.

 12. İşsizlik maaşı alabilmem için son dört ay 120 gün prim ödemem gerekiyormuş ama benim bir ay heyet raporum var işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Güngör
   Son 120 günde raporlu olduğun günler 120 gün kesintisiz çalışma şartını bozmaz. Diğer şartlarin da uyuyorsa işsizlik maaşı alabilirsin.

 13. merhaba ben bir ozel fabrıkada calısıyorum ama 19.05.2015 de işe girdim ve 31.12.2015 işten cıkarıldık bizi iş tekrar 5 ay sonra felan işe alıyolar pekı benım işsizlik maası alma hakkım varmıdır toplam gunum 1477 bilgilendirirsenız sevinirim

  • Piyasa Anketi

   Merhaba yasin
   Sorunu cevaplaya bilmem için son 3 yıldaki prim günün son 120 gün kesintisiz çalışıp çalışmadığını ve işverenin seni işten çıkarırken verdiği çıkış kodunu bilmem gerekir. Bu şekilde bir şey diyemem ne yazıkki

 14. Selam,
  Son 8 yıldır aynı işte çalışmaktayım ve sigortamda eksik günüm yok. İşimden istifa ederek başka bir işe gireceğim. Ancak diğer firmanın şartları biraz ağır. Sormak istediğim yeni işimde başarılı olamaz ve işten çıkartılırsam, iş bulana kadar işsizlik maaşından faydalanabilir miyim.

  • Piyasa Anketi

   En son çıktığınız iş yerinden istifa etmeden ”işsizlik maaşı almaya uygun olan bir kod ile.” ayrılırsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Yalnız şuna dikkat edin istifa edeceğiniz işyerinden çıkışınızın verildiği gün veya bir sonraki gün yeni iş yerinize girişinizi yaptırın. Eğer arada boşluk olursa son 120 gün şartını bozmuş olursunuz.

  • Selamlar,
   Bildiğiniz üzere işyeri sgkya girişinizi yaptığının ertesi günü sigortanız başlıyor.
   Mesela ayın 5inde çıkışınız yapıldı, 6sında yeni işyerinizde sgkya girişiniz yapıldı ve 7sinde sigortanız başlamış oldu. Bu durumda arada boşluk olmuş olur mu?

  • Gürkan merhaba;
   Yeni bir işyerinde işe başlayacaksan işyeri girişini bir gün önce bildirmek zorundadır. Senin sorun üzerinden gidecek olursak Ayın 5 inde çıkışın verilecekse arada boşluk olmaması için yeni işyerin senin işe girişini ayın 5 inde (işten çıkış tarihinde) vermelidir. Bu şekilde bir işlem yaparsanız boşluk olmaz. Aksi durumda arada boşluk oluşacaktır.

 15. 2013 yili 1 nisan tariihinde işten cikarildim 6 ay issizlik maasi aldm 2016 yili subat 10 da 600 prim ve son 4 ay 120 gün sigortam doluyo fakat bu ay 1 gün 2 gün bir haftalik raporlar aldm 3gündn asagisi sigortaya yansimiyo eksik gün ödeniyor ddi muhasebecimiz dogru mudur? Bir diger sorum benim 600 prim günüm 2013 nisan ayina kadar olan günleri saydigimda doluyor sayilmazsa bir kac ay fazla calısmam gerek ama geriye dogruda sigortam calistikca sayilmyor örnek mart calisirsam 2013 marta kadar? Yil bazinda degil mi 600 gün birde hamilelerin yararlandıgı başka bisey var mi işten cikislarda tesekkür ederim.

  • Piyasa Anketi

   Raporlu günlerin eksik gün nedeni değildir işsizlik maaşı almana bir engel değildir. 3 yılda istenen 600 gün primi hesaplarken çıkış gününden itibaren 3 yıl geriye doğru bir hesap yapacaksın yapyığın bu hesapta sana prim ödenen günleri hesaba katacaksın ( raporlu olduğun günlerde sana prim ödenmez bu yüzden hesaba katmamalısın ) 10 ocak 2016 da işten çıktıysan 10 ocak 2013 tarihine kadar ki sana ödenen prim günlerini sayacaksın 600 ve üzeriyse alabilirsin.

 16. Merhaba Doğum raporu kullandım ve üçretsiz izinde kullandım bebeime bakıcak kimse olmadığı için işten ayrılmak zorunda kaldım bu durumda işsizlik maaşı alabiliyormuyum tşk ederim .

  • Piyasa Anketi

   İşyerinden çıkarken istifa olarak ayrıldıysanız alamazsınız. Ama her ne olursa olsun siz yinede başvurunuzu internet üzerinden yada kuruma giderek yapın

 17. İyi çalışmalar 6 yıldır çalışmış oldugum işyerinden iş yerinin küçülmeye gitmesi sebebiyle yeni çıkışımız verildi. Son 120 gün içinde 15 gün ücretsiz izin 24 gün ücretli izin kullandırıldım. İşsizlik maaşı almamda bir sıkıntı oluştururmu.tskler

  • Merhaba Tuğba;
   Son 120 gün içerisindeki bazı hallerde eksik günün olsa da issizlik maaşı almana engel değildir. Ücretsiz izin yada izin hakkını kullanman bu haller içinde dir. 2016 maaş hesabını ve çıkış kodu uygunluğunu linkteki adresimizden öğrenebilirsin http://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-hesaplama/

 18. Nilay Karahan

  Merhaba

  Son 5 yıldır çalıştığım işyerinde son üç ay raporluydum. Bu durumda işsizlik maaşımın hesabında bahsi geçen prime esas gün sayısı nasıl olur? ne kadar işsizlik maaşı alırım?

  • Merhaba Nilay Hanım;
   Sorunuzu makalenin son kısmında bulunan SİZDEN GELEN SORULAR bölümünde cevapladım oradan okuyabilirsiniz

 19. merhaba ben bir kamu kurumunda 4/a lı olarak çalışmakdayım bizim aylık prim hizmet bildirgelerimiz 15/14 arası yapılıyo.bende 23.01.2015 tarihinde işden çıkışım gözüküyo sgknın sitesinde girişimde 01.02.205 tarihinde girişim gözüküyo 6 günlük işsizlik maşı aldım. ama dönemsellikden dolayı o tarihde sigortam gözüküyo o nedenle aldığım parayı geri istiyolar.iş çıkışı iş girişi belgesi var elimde bununla itiraz etsem kabul edilirmi.

  • Merhaba irfan,
   Merhaba irfan dönemselikten kastınız askıya alınmak mıdır. Eğer askı personel olarak çıkışınız verildi ise işsiz kaldığınız bu tarihler arasında işsizlik maaşı alamazsınız. Ama dediğiniz gibi kesin çıkışınız 23.01.2015 ve bu tarihlerde herhangi bir iş yerinde çalışmadıysanız yani priminiz ödenmediyse. Bu duruma itiraz edebilirsiniz. Önerim işleminizi yapan işkur servisine gidip detaylı bilgi istemeniz olur size yardımcı olacaklardır.

 20. Merabalar. Ben 2105 aralik 17 de isten çıkarıldım. 31 aralikta 14 günlük issizlik maasimi aldim. Subat 1 tarihinde issizlik maasimi aldim ancak degisiklik yoktu . Yani zam bana gelmemis. Sorum şu ki; benim işsizlik maasim 2106 da asgari ucrete gelen zamla mi alcam. yoksa 2015 işsizlik maasi olarak mi almaya devam etcem. Yani 555 lira alcam. Bilgi verirmisiniz. 2. Sorum ise Bu arada bugun iskura gittim. Ordaki memur 3000 tl maasi olanlara zam geldi dedi. Eger dogru iseeee Bu nasil bi ayrımcılıktır. Simdiden cevabiniz icin Tsk ederim

  • Uğur Merhaba;
   İşsizlik maaşını hesaplarken işvereninin sana son 4 ay ödediği primin ortalamasının minumum %40’ı max %80’i olarak hesaplamalısın. 2016 da asgari ücrette yapılan değişiklikle Son 4 ay 1300 lira maaş alan kişilerin bürüt maaşı daha çok ödeneceği için 2016 nin 4. ayından sonra işsilik maşı alanlar daha yüksek maaş alacaklar. . Sen yine eski maaş hesaplamana göre almaya devam edeceksin. Çünkü senin maaşın 2015 yılının 2. yarısındaki asgari ücrete göre hesaplandı.
   2. sorunda ise Memur sorunu yalnış cevaplamış sen de biraz yalnış anlamıssın. Aslında bu sorunun cevabı matematihsel hesaplamakta yatmakta. 3000 lira maaş alan biri işsizlik maaşı hesaplamalarında kullanılan max %80 sınırına dayandığı için en yüksek işsilik maaşı yaklaşık 3000 lira maaş alan kişiler için ödenir. Eline kağıt kalem alırsan biraz kafa yorarak bunu daha kolay anlarsın 😉

 21. merhaba 2 sene çalışmış sonra işten çıkaroşmış ve üniversiteye başlayanlarda işsizlik maaşı alabilir mi?

  • Merhaba Selin

   Son 3 yıl içinde 600 gün primin var 1 ay içerisinde (1 ayı geçersen kazandığın süreden düşülür) başvurduysan, işten istifa etmediysen, son 120 günün de kesintisiz ödenmiş ise alabilirsin. Ama sanıyorum başvuru için tanınan süreyi aşmışsın. Ama Her ne olursa olsun siz yinede başvurunuzu yapın bunun bir zararı yoktur.

 22. merhaba, benim işsizlik maaşı alımım şubat ayı itibarıyla sona eriyor. Toplam 10 ay Acaba 2016’da yeni yasa çıkarsa ondan faydalanabilir miyim

  • Merhaba gamze;
   Faydalanabilirsin derdim ama henüz ortada ne bir yasa ne de bir yönetmelik var bu nedenle bir şey söylemek yalnış olur.

 23. Merhaba,

  10 ay işsizlik maaşı alabilmek için gerekli olan 1050 gün işsizlik sigortasının ödenmesi şartı için aynı işyerinde çalışmış olmak mı gerekiyor,Yoksa toplamda 1050 güne ulaşmış olmak yeterli mi?

  • Merhaba özgür;
   Sorduğun soru en çok merak edilen sorular arasında. “İşsizlik maaşı alabilmem için son 120 gün veya son 3 yıl aynı iş yerinde mi çalışmam gerekli ?” Bunun cevabı HAYIR. Son 3 yılda farklı işyerlerinde çalışarak minumum 600 gün şartını yerine getirebilirsin. Yine son 120 gün içinde farklı işyerlerine giriş çıkış yapabilirsin ama burada dikkat etmen gereken nokta bir iş yerinden diğer iş yerine geçişini yaparken arada boşluk bırakmaman dır.

 24. Ben issizlik maasi aliyorum ocak ayinda dogum yaptim ziraat bankasindan sut parasini alirken 150 lira is goremezlik odenegi parasi aldim bu bikereye mi mahsus yoksa heray mi issizlik maasi alanlara mi veriliyor

  • Senay merhaba
   İŞKUR çalışanlara iş görememezlik parası ödememekte. Aldığın iş görememezlik parası raporlu olduğun dönemlerde SGK’nın sana ödediği para olabilir.

 25. Merhaba,
  2015 Kasım ayında işten çıkarıldım. 505 tl issizlik parasi alıyorum. 2016 da zamli mi yoksa aynı maaşı mi alicam acaba.? Tesekkurler

  • Özge hanım berhaba bu konu hakkında makalemizin sonunda örnekler içerisinde bir açıklama yaptık inceleyebilirsiniz

 26. Merhabalar
  2016 işsizlik maaşı zammı gerçekleşti mi? Bir de ben 2016daki düzenlemelere göre uyarlanmış hesaplama aracınızdan hak kazandığım işsizlik maaşını hesaplarken gerekli bilgileri girdiğimde sonuç 430 TL çıkıyor ama makalede maaşın en az 662tl küsür olacağı yazılmış, neden böyle bir fark ortaya çıkmakta?

  • Aslı Merhaba;
   Evet 2016 işsizlik maaşı zammı gerçekleşti. Yalnız bu zamı tam alanlar son 4 ayında 1647 lira bürüt maaş yatan kişilerdir. Hesaplama aracımızın nasıl kullanılması gerektiği konusunda makalemizin alt kısmında detaylı bir anlatım aptık o ksmı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü yanlış kullanmanız durumunda diğer sitelerdeki hesaplama araçları da size yanlış sonuç verecektir. İşsizlik maaşı hesaplama aracı için yandaki adresi ziyaret edebilirsiniz.
   http://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-hesaplama/

 27. Merhabalar. İki sorum olacak. 15 aya çıkacak söylentileri dogrumu, zamanı belli mi. İkinci zorunda; son 3 sene çalıştım. Ama 8 ay işsizlik maaşı alabiliyormusum. Sebebi de bazı dönemler aldığım sağlık raporlarindan dolayi gün toplamım düşmüş. Bu doğru bir uygulama mi. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Barış Merhaba ;
   İşsizlik maaşının 15 ay yada daha fazla bir süreye çıkacağı şu an için bir söylentiden ibaret. Ama bazı şeyler genelde söylentiyle başlamakta ve sonucu söylentide belirtildiği gibi olmakta bu nedenle bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim ne yazık ki yasayı beklemek gerekir. 3 yıl (1050 gün)kesintisiz çalışırsanız (ücretsiz izin almaz,devamsızlık yapmaz, sağlık raporu almazsanız) 10 ay işsizlik maaşı alabilirsiniz. Sağlık raporu veya parantez içerisinde belirttiğim durumları yaparsanız priminiz işveren tarafından ödenmez bu nedenle son 3 yıl içerisinde raporlu gününüz varsa maaş hesabında bu günler maaş hesabına alınmaz. Size uygulanan doğrudur bir uygulamadır.

 28. Merhaba bir sorum olacak işsizlik maaşı formunu iskurda görevli bayanla doldurduk fakat fesih tarihimi yanlış yazmış ornegin 2.2.2016 yerine 7.2.2016 olarak girmiş işlem onaya alindi olarak görünüyor fakat ben güncelleme yaparak bi dilekçe daha doldurdum sizce sorun yasanirmi bu durumda maaş almam engellenirmi ???

  • Merhaba Fulya;
   Bir problem olmaz aksine düzeltmen iyi olmuş. Nedeni ise yanlış girilen tarihler SGK dan alınan çıkış tarihi ile çakışmakta ve işlemlerin uzamasına neden olmaktadır.

 29. Merhaba ben yeni doğum yaptım ve bebeğine bakacak kimsem olmadığı için isten ayrılmak istiyorum 6 yıl bu işyerinde çalıştım eğer işten ayrılırsam işsizlik maaşından faydalanabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler…

  • piyasaanketi

   Merhaba Azime;
   Sanırım istifa ederek işten ayrılmak istiyorsun bu durumda ne yazıkki işsizlik maaşı alamazsın. Son zamanlarda çalışan annelere yönelik yarı maaş ödeme gibi devletin düzenlemeleri mevcut ilerleyen günlerde bu konu hakkında bilgi vereceğim sitemizde bulabilirsiniz.

 30. merhaba ben 4 yıldır özel bir şirkette çalışmaktaydım, martın 6 sında çıkışım verildi,iş yerinin ekonomik krizden etkilenmesinden dolayı. işkura baş vuracağım,benim sormak istediğim işsizlik maaşlarında yapılacak yeni zam ve süreden bende yararlanabilecekmiyim,yeni yasanın haziran ayında yürürlüğe girdiğini varsayacak olursak ben şimdiki sisteme göre maaş aldığım süre zarfında yeni sistemden faydalanabilecekmiyim.yoksa yasanın çıktığı tarih itibariyle işsiz kalanları mı kapsayacak,teşekkürler.

  • piyasaanketi

   Semra Merhaba;
   İşten çıkış kodlarından biride işyerinin ekonomik nedenlerden dolayı işçilerin çıkarılmasıdır ve bu kodla işten ayrılan çalışan diğer şartları da taşıyorsa işsizlik maaşı alabilir. Soruna gelecek olursak, 2016 yılında işsizlik maaşı yasasında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu nedenle maaş alma süresinde bir uzama yapılmamıştır. 2016 da yapılan asgari ücret zammı senin son 3 ayına etki etmekte bu durumda zammın tam olarak almasanda büyük bölümğnden etkileneceksin. Ayrıca yorumun sonunda vereceğim linkte İşsizlik maaşı hesaplama programımızı kullanarak ne kadar maaş alabileceğini hesaplayabilirsin; http://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-hesaplama/

 31. Merhabalar,
  Ocak ayında bir gün işe gelemedim ve o gün için işyerinde, ücretsiz izin kağıdı doldurdum. Ocak ayı için primim 29 gün üzerinden yatmış.
  İşsizlik maaşı almama engel olur mu?
  Teşekkürler

  • piyasaanketi

   Merhaba Gürkan;
   Son 120 gün içerisinde eksik gün nedenleri arasında ücretsiz iznin varsa bu işsizlik maaşı almana engel olmaz. Diğer şartları da taşıyorsan Bu durumda İşsizlik maaşı alabilirsin.

 32. merhabalar bir sorum olacaktı .2014 yılında işsizlik maaşı almıştım.ancak 10-15 tl gibi bi tutar kalmıştı 1 ay beklemem gerekiyordu bu tutarı almak için .bende zaman kaybı olmaması için beklemeden yeni bir işe girmiştim.şimdi işten çıkarılmış bulunmaktayım.şu anda da işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyorum.aklıma takılan konu şu; almamış olduğum 10-15 tl lik tutardan dolayı kaldığı yerden devam etme durumu olup işsizlik maaşı alamama durumum söz konusu olurmu?yardımcı olursanız çok memnun olurum.iyi çalışmalar

  • piyasaanketi

   Geçmişte işsizlik maaşı alan birinin yeniden işsizlik maaşı alabilmesi için en son almaya hakkazandığı tarihten itibaren son 3 yıl içinde 600 gün priminin ödenmiş ve diğer şartları yerine getirmiş olması gerekir. Sizin durumunuzu değerlendirmemi isterseniz 2014 te 6 ay işsizlik maaşı aldığınızı düşünürsek bu durumda 2016 Mart Ayı itibari ile max 20 Ay primiz yatmış olur ve bu da 600 gün prim yapar. Öyle görünüyor ki diğer şartları da taşıyorsanız kılı kılına alma ihtimaliniz doğuyor. Eğer yeni hak doğuracak 600 gün ve diğer şartlarını taşımıyorsam ne olur diyorsanız? Bir önceki hak etmiş olduğunuz hakedişten kalan 15 liralık kalan maaşınız otomatikman bağlanır.

 33. Yeni sayasada issizlik maasi sistemi 2016 da yasalaşacakmi ve yasalasirsa yeni maas alanlar yararlanir mi ?

  • Merhaba Sait ;
   2016 yılı içerisinde yeni işsizlik maaşı yasası ile ilgili bir yasa henüz yayımlanmadı. Bu konu hakkında ise şu an için bir duyum alınmamıştır yayımlanması durumunda ise sayfamızın en üst kısmında bunu sizlere duyuracağız. Maaş alanların yeni işsizlik maaşından yararlanıp yararlanamayacağını ise yönetmelikteki maddeler belirleyecek şu an için bir şey söylemek yanlış olur.

 34. Merhaba Ben 1.5 yıl şirkette çalışıyorumNisan 1. kendi isteğimle çıkış yapıyorum işsizlik maaşı alabiliyormuyum

  • Merhaba sevilay;
   Kendi isteğinle çıkış yapman istifa etmen anlamına gelir ve işsizlik maaşı alamazsın.

 35. Merhaba 11.06.2012 den beri özel şirkette çalışıyorum. 13.03.2016.da evlendim şehirde değiştirilmek zorundayım kıdem tazminatı alabiliyorum. İşsizlik maaşında almak hakkım mı?

  • Günay Hanım Merhaba;
   Linkteki işsizlik maaşı hesaplama programını incelerseniz, ”İşten çıkış nedenini seçiniz” kısmında 13 kodlu ”Kadın işçinin evlenmesi” maddesini göreceksiniz. Eğer işvereniniz sizi evlilik nedeni ile işten çıkarırsa, diğer tüm kriterleri taşısanız da evlenme nedeniyle fesih durumunda ne yazık ki işsizlik maaşı alamazsınız. Şehir değişikliği de buna dahildir. Diğer takipçilerime söylediğim gibi siz yinede başvurunuzu 30 gün içinde internet üzerinden veya Türkiye’nin herhangi bir bölgesindeki İŞKUR biriminden yaptırınız

 36. Merhaba son 120 gün içinde 4 gün izin almadan ise gitmedim issizlik maaşı alabilirmiyim bu durumda

  • Merhaba Zafer;
   İşveren 4 gününü SGK ya devamsızlık olarak bildirdiyse alamazsın.

 37. Merhaba ben ücretsiz doğum izindeyim 18 martta iş başı için işe gittiğimde işten çıkarılacağımı söylediler çağırıp da iş yeri ekonomik krizde olduğu için fakat benim 3 yıl içinde 450 günüm var başvuru yapmama gerek yokmu başka hakkım yok mu

  • Aysu hanım merhaba;

   3 temel şarttan biri olan son 3 yılda 600 gün prim ödenme şartını taşımadığınız iin ne yazıkki alamazsınız. Ama soru soran tüm arkadaşlara dediğim gibi her ne olursa olsun siz yinede başvurunuzu yapın. Yarın bir gün yasa değişir…

 38. MERHABA BEN EN SON 2011 YILINDA İŞSİZLİK ALMIŞTIM İŞSİZLİK MAAŞIM DEVAM EDERKEN TEKRAR İŞE BAŞLADIĞIM İÇİN KESİLDİ VE BUNDAN 4 AY ÖNCE TEKRAR İŞSİZ KALDIM VE BANA KALAN 1,5 AYLIK İŞSİZLİK MAAŞINI DA ALDIM TEKRAR İŞSİZ KALSAM YINE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRMİYİM ÇÜNKÜ TEKRAR SON 3 YILDA 990 GÜN PRİMİM ÖDENMİŞ İŞE 03,12,2016 DA GİRDİM YANİ 10 GÜN SONRA 120 PRİM GUNUMU DOLDURUYM İŞSİZLİK ALABİLİRMİYİM. CVP İÇİN TEŞEKKURLER

 39. 2015 yılında isten çıkarıldim tazminatlarımi aldım gelecek olacak kadrolardan yararlanabilirmiyim

 40. Merhaba ben son 3 yıl içinde 600 günümü doldurdum 9 martta işten çıkarıldım.işkura başvuru yaptım.onaylanırsa mesajla bildirilecek size dedilerama ne kadar sürede bildireleceği söylenmedi.mesaj gelmezse nasıl bir yol takip etmeliyim.

  • Başvuru yaptıktan sonra size mesaj gelme süresi 10 – 15 günü buluyor. Eğer sisteme kayıtlı telefon numaranız doğrusa mutlaka mesaj gelecektir. 20 gün sonunda mesaj gelmez se kuruma başvuru aparak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca başvuru durumunuzu iskur.gov.tr adresine giriş yaparak başvurularım kısmından da tajip edebilirsiniz.

 41. Slm ben yurt dışında çalışıyorum ve is yerlerine verilen haklardan dolayi sigortamiz yatmiyor sadece sağlık sigortam yatıyor.
  Ben işsizlik maaşı hak ediyor muyum alabilir miyi ?

 42. Merhaba 15 yıl 3600 günden işden ayrılsam işsizlik maşı alırmıyım

  • Merhaba;

   3600 den dolayı(emeklilik nedeni ile) işten ayrılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı hesaplama progrmımızı incelerseniz 14. çıkış koduna denk gelir.

 43. merhaba.4 nisan 2016 itibarı ile iş yerinden çıkışım yapılacak.işsizlik maaşı şartlarından olan geriye dönük 3 yıl içinde 600 gün çalışmış olma durumunu hangi tarihten 4 nisan 2016 ya kadar hesaplamalıyım

  • Merhaba Nurcan.

   Çıkışının yapldığı gün dahil 4 Nisan 2014 Tarihine kadar günlerinin toplamını hesaplamalısın. 600 ve üzeriyse işsizlik maaşı alabilirsin.

 44. merhaba hocam,
  ben bır fabrıkada calısıyorum yanlız son 8 aydır maaslarımız gec vede yarım odeme yapılıyor.son 2 aydır maas alamıyoruz.bır cok arkadasım noter den ıhbar cekıp hakklarını alabılmekteler.bende ayrılmayı dusunuyorum son 4 ay kesıntısız 120 gun yatmıs durumda vede son 3 yıl prım gunum 1095 toplam prım sayım: 3608 bu durumda ışten cıkarsam işsizlik maaşı alabilirmiyım.cevaplarsanız çok minnettar kalacam saygılarımla..

 45. Merhaba kendi isteğimle işten ayrilcam 3 yıldır aynı isyerin deyim çalışma saati m 12 saat ağır geliyor bana işten ayrıldığı m takdirde işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Merhaba Hasret;
   Şu anki yasa ile işinden stifa edersen işsizlik maaşı alamazsın. Gündemde işsizlik maaşı alma şartları arasında olan istifa ederek işten ayrılmama maddesini kaldırma var. Ama Yeni işsizlik maaşının ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda kesin bir tarih bulunmamakta

 46. Merhaba, SGK toplam 4780 günüm dolmuş, 16 aydır çalıştığım işyeri ile alamadığım mesailerim için çıkış imzamı atmadan mahkemeye vereceğim,, işsizlik fonundan yararlanabilirmiyim ?

  • Merhab Bülent Bey;
   Son 3 yılda 16 ay yeterli değildir en az 600 gününüz olmalıdır. Ayrıca istifa ederek ayrılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. Eğer istifa edilmeye zorlandım normalde işsizlik maaşı almak için tüm şartları taşıyorum diyerek dava açar ve davayı açar kazanırsanız şimdiki işten ayrıldıktan sonra işsiz kaldığınız süre boyunca işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. Tabi siz işten ayrılır ayrılmaz İŞKUR a işsizlik maşı başvurunuzu yapmayı unutmayın.

 47. Merhaba ben eski işyerinde 17 ay çalıştım o yüzden işsizlik maaşı gün sayım yeterli değil bayağı dır çalışmıyorum yeni bir işe başlayıp 120 gün dolduktan sonra isten cikarilirsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Merhaba Ahmet;
   Bilindiği gibi son 3 yıl 600 gün primin olmalı, 17 ay çalıştım demişsin bu da yaklaşık 510 gün yapıyor. Burada bir takvim hesabı yapmalısın 120 gün daha çalışırsan bu sefer son 3 yılını 120 gün sonra yapmalısın. Yaptığın bu hesapta çalıştığın 17 ay, 120 gün sonra hesapladığın Son 3 yıl hesabı dışında kalmıyorsa 600 gün prim şartını korur ve işsizlik maaşını alabilirsin. Diğer şartları da taşıman kulu ile tabi… Umarım anlatabilmişimdir…

 48. Merhaba 2013 yılında askerden sonra işsizlik maaşı aldım. Maaş sürem bitince ise başladım 3 yıldır kesintisiz çalışıyorum. Şimdi kendi isteğimle işten ayrilirsam tekrar işsizlik maaşı almam mümkün müdür? Yardım ederseniz sevinirim.

  • Merhaba 3 yılda 600 günlük çalışma şartını taşıyorsunuz ama istifa ederseniz ne yazık ki şu an ki yasayla alamazsınız.

 49. merhabalar ekim 2012 tarhinde basladigim isimden ben agustos 2015 tarihinde anlasmali olarak isten ayrildim ve o zamandan bu zamana kadarki surecte issizlikten yararlandim bu ay aldigim maas ise 92 tl olarak yansitilmis bu neden ? ve ben yeni cikan yasa olan 15 aylik issizlikten yararlanabiliyormuyum::::tesekkurler

  • Merhaba ilhan
   Muhtemelen maaş alma süren bittiği için ve bir sonraki aya birkaç gün sarktığı için o birkaç günlük maaşı aldığından dolayı 92 lira ödenmiştir. Yeni yasadan yararlanır mısın olayına gelirsek. Bunu anca çıkacak yeni yasanın yönetmeliğindeki maddeler ile anlayabileceğiz

 50. Merhaba. 14 mar 2014 te 28 kod ile isten ayrildim. Son 120 icinde 21 kodlu ucretsiz izin ve 12 kodlu birden fazla ibaresi var . Kurum once hakettiniz diye sms atti. Postahaneye gittigimde yok dediler. Odenek alabilmek icin ne yapmam lazim 12 kodlu “birden fazla ” ibaresi engel mi odenek almama.., tesekkurler…

  • Merhaba Salim 120 gün içerisinde eksik gün nedeni (priminin ödenmediği günler ay içerisinde eksik gün nedeni olarak adlandırılır ve bu günlere bir kod verilir) 12 ise diğer nedenler olarak adlandırılır. Eğer bu nedenler içerisinde geçerli bir nedenin var ise işsizlik maaşı alabilirsin eğer yoksa alamazsın. Eğer geçerli bir nedenim var diyorsan bunu İŞKUR a belgelendirmelisin.

  • Bu eksik günleri işyerim geriye donuk olarak ucretsiz izin olarak yeniden bildirim yapabilir mi kuruma

  • SGK dökümündeki değişiklik İŞKUR a değil SGK ya bildirilmelidir. Yalnız bu değişiklerin yapılabilmesi için SGK tarafından en fazla 10 gün süre verilir diye biliyorum. SGK dan bu konuda bilgi alabilirsiniz

 51. Merhaba 2013 mayis ayinda ise basladim bugun işime son verildi issizlik maaşı alabilirmiyim?

  • Merhaba tuğçe;
   2013 Mayıs ayında işe başlamışsan ve devamlı çalışmışsan son 3 yılda 600 gün prim şartını tamamlamış oluyorsun. Diğer şartlarda tamam sa alabilirsin. Daha kesin sonuç istiyorsan İşsizlik maaşı hesaplama programamımız ile test edebilirsin.

 52. Ben 15 aydır çalışıyorum bundan öncede 5 ay bir yerde çalıştım işten çıkarılma gibi bir durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim hesaba göre

  • Merhaba melih;
   Diğer şartlarını bilmeden buradan herhangi bir yorum yapmam yanlış olur. Ama yazdığımız İşsizlik maaşı hesaplama programımız ile bunu test edebilirsin.

 53. Ben 1 yil 35 gündür ayni iş yerinde calisiyorum işten cikarildim işsizlik magaşi alabiliyormuyum

  • Merhaba Ufuk;
   İşsizlik maaşı şartları dikkate alındığında aynı iş yerinde çalışıp çalışmadığın dikkate alınmaz. Son 3 yılda 600 gün primin varsa ve diğer koşulları da taşıyorsan alabilirsin. İşsizlik maaşı hesaplama progragramımız ile alıp alamayacağını test edebilirsin

 54. 5ay sigortalı işte çalıştım işsizlik maaşı alabiliyomuyum? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Selis;
   Son 3 yılda en az 600 gün primin olmalı Son 3 yılda 5 ay çalıştıysan ne yazık ki alamazsın işsizlik maaşı hesaplama programımızı kullanarak ta alıp alamayacağını test edebilirsin.

 55. gözde bayram

  Merhaba. Şuan işsizlik maaşı alıyorum. Eğer ki yeni düzenleme yürürlüğe girerse. Alacağım süre uzar mı. Yani şuan ödeme alanlarda yeni yasanın artılarından yararlanacak mı. Teşekkür ederim

  • Merhaba Gözde Bu soruna şu an içn tahminlerimle cevap verebilirim. Benim tahminime göre yeni işsizlik maaşı yürürlüğe girerse, o sırada maaş alanlar da yararlanacağı yönde olur. Ama dediğim gibi bu bir tahmin.

 56. Merhabalar ben en son isyerimden 17 aralikta cikartildim ve ikigün içerisinde iskura basvurdum 18 ay calistim iskurda önce alabilecegim söylendi fakat sonra son 120 günde bir gün devamsizlik göründüğü söyleniyor ve ret karari geldi bununla ilgili ne yapabilirim acaba?

  • Eğer son 120 gününüzde devamsızlık nedeni ile eksik priminiz varsa ne yazık ki alamazsınız. Eğer o gün devamsızlık yapmadım diyorsanız dava yolu ile hakkınızı arayabilirsiniz

 57. Merhaba;

  Ben 08/2013 de bitmiş bir işsizlik ödeneğin var şuanda işten ayrıldım. tekrar almaya hak kazanabilir miyim ?

  • Aaytekin Merhaba;

   Son 3 yılında 600 gün primin varsa yeniden işsizlik maaşı alabilirsin. Daha önce işsizlik maaşı aldığın için yeniden işsizlik maaşı alamazsın diye birşey yoktur. Eğer son 3 yılında 600 gün primin varsa son 120 gün kesintisiz çalıştıysan ve çıkış kodun uygunsa yeniden alabilirsin. Çıkış kodları ve işsizlik maaşı alıp alamayacağını işsizlik maaşı hesaplama programımız ile de test edebilirsin.

 58. Meraba, işsizlik maaşı alıyorum. Son işyerimde 8 yıl çalıştım. Son üç yıl içinde toplam prim ödemem rapor ve ücretsiz izinleri düştüğünde (23.08.2012-23.08.2015 tarihler arası) 1030 gün yapıyor. 8 aylık maaş bağlanmış. Acaba rapor ve ücretsiz izinler bu üç yıl içinde sayılıyormu? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Hira;
   Son 3 yıl da çalışırken alınan raporlar ve ücretsiz izinler maaş hesabı yapılırken dikkate alınmaz. Nedeni; bahsi geçen günlerde işvereniniz SGK ya prim ödememesidir (yasal bir durumdur) . Bu durumda 8 ay almanızdoğru bir hesaplama sonucu oluşmuştur.

 59. murat taştoka

  iyi günler 6 sene sabah gazetesi 2 yıldır,da sözcü gazetesinde mekaniker olarak görev yaptım sürekli gece çalıştığım için aile düzenim bozuldu ve 2 ay önce eşimle boşadık tekrar ailemi toparlayabilmek amacı ile iş yerimden istifa ettim dilekçeme aynen bunları yazdım böyle olmaz dediler lanet olsun dedim değiştirdim işsizlik maaşına başvursam alabilirmiyim teşekkürler

  • Anlıyorum Murat Bey; Umarım bundan sonraki aşamada herşey istediğiniz gibi olur ama üzülerek söylemeliyim ki İstifa eder ve işvereniniz işten çıkışınızı istifa olarak SGK ya bildirirse işsizlik maaşı alamazsınız.

 60. Merhaba,
  Eylul ve Ekim 2014 yilinda, 2 ay 4 gun icin issizlik maasi aldi. 3 Kasim 2014-15Nisan 2016 arasinda calistim. 8 Ay icin issizlik maasi baglandi. 10 ay baglanmis olmasi gerekmez miydi?

  • Merhaba Tansu;
   10 ay işsizlik maaşı alabilmen için 1080 gün kesintisiz çalışmış olman gerekir (Son 3 yılda ücretsiz izin, rapor vs olmamalıdır) yukarıda verdiğin tarihleri hesaplarsak 1080 gün yapmamakta. Bu nedenle 8 ay almaya hak kazanmış olabilirsin. Diğer bir olasılık ise son başvurunuz kabul edilmeyip eski maaşınızın devemı size bağlanmış olabilir.

  • 🙂 tesekkurler bilgi icin. Emin olmak icin Iskur’a gidip sormakta fayda var saniyorum. 2014 yilinda almaya hak kazandigim maasin devaminda veriyorlar gibi duruyor, ancak basvurumu kabul etmemeleri mumkun degil

  • Rica ederim
   Başvurunuz kabul edilmiştir tabi ama şartları taşımadığınız için onaylanmamış ve eski maaşınız bu şekilde bağlanmış olabilir. İşsizlik maaşı hesaplama aracımızla da alıp alamayacağınızı test edebilirsiniz. iyi günler…

 61. peki işsizlik maaşının bağlanıp bağlanmadığını nasıl nerden öğreneceğiz. Bana ayın sonunda mesaj gelecek demişlerdi. Ama işe yönlendirme mesajı geldi. Ne yapmam gerekiyor?

 62. Merhaba Ertan bunun birkaç yolu var birincisi 170’i arayabilir oradan öğrenebilir veya isku.gov.tr adresine kullanıcı girişi yapatığınızda ilk açılan ana sayfada orta kısımda ” işsizlik ödeneği sorgula” yazısını bulun ve tıklayın. Buradan dilekçenizin hangi aşamada olduğunu onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz.

 63. Iyi gunler.benim sorum şu: 01.11.2015 tarihinde başladığım işim projenin bitmesi sebebiyle 12.05.2016 tarihinde sona erecek.
  2016 yılı 12 Mayıs olarak sayarsak 132 gün
  2015 yılı 283 gün
  2014 yılı 179 gün
  2013 yılı 42 gün olarak primim bulunmakta. Şimdi 600 gün şartına ulaşmak için 2013 yılı dahil olarakmi hesaplama yapılıyor.? Yoksa ben bu işsizlik maaşını alamiyormuyum? Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  • Merhaba Cemil;
   Hesaplamanı yaparken çıkış tarihin olan 12.05.2016 dahil olmak üzere geriye doğru 3 yıl yane 12.05.2013 tarihine kadar çalıştığın prim günlerini saymalısın. 600 ve üzeriyse alabilirsin.

 64. yaklaşık 4-5 yıldır aynı yerde kesintisiz olarak çalışıyordum, çalışma saatlerim 9 saatten 11 saate çıkarıldığı için işveren ile aramızda anlaşamadık ve birdaha gelmemi istemedi bu sebepten dolayı işsizlik maaşı alabilirmiyim acaba?

 65. Merhaba mesut işverenin seni işten çıkarmakta normalde işsizlik maaşı alman gerekir. Şöyle bir olasılığı da düşünmeni tavsiye ederim ve önlemini almanı isterim; işveren SGK da işten çıkışını istifa gibi işsizlik maaşı almanı engelliyecek bir kod ile verirse işsizlik maaşını alamazsın. Bu nedenle çıkşın verildiği an E-Devletten çıkış koduna bak eğer hak kazanamayacağın bir kod ise. Bunu işverenine bildir işverenin 10 gün içerisinde SGK dan çıkış kodunu ceza ödemeden düzeltebilir. İşten Çıkış kodları için işsizlik maaşı hesaplama programımızda bulunan ”çıkış kodunuzu seçin” bölümünü inceleyebilirsin.

 66. Merhaba,

  bunca yıl yurtdışında çalışıp prim kesintilerine rağmen, isteğe bağlı sigortanın kapsamında işsizlik sigortası bulunuyor mu? İşkur şubesindeki bayan 5g dedi başka birşey demedi, ben hiçbir yerde bulamıyorum bu hizmetten muaf olduğumuzu..

  Doğru mudur acaba??!

 67. Merhaba Hakan;
  Eğer çalıştığın ülkenin ülkemizle bir SGK antlaşması varsa işsizlik maaşı alabilirsin. Orada çalıştığın günleri SGK ya saydırdıktan sonra başvuru yapabilirsin.

 68. iyi akşamlar
  ben bir konuda sizden yardım alacam
  Şimdi ben bir şirkette çalışıyorum yaklaşık 5 6 aydır maaşlar çok geç yatıyor yani martın maşını daha alamadık normalde nisanın 15 ine yatırıyorlardı ama hala yatmadı ver herzamanda aynı haftalık izin dahi kullanamıyorum. 5 yıldan beride aynı yerdeyim 5 yıldan başkada sigortam yok burda başladı şimd ben avukat vs noter yoluyla işten ayrılsam eğer
  tazmimnat + işsizlik maşı alabilir miyim ?
  nisanın 1 indne itibaren 38 gün filan oluyor maştan ses seda yok ona göre toplam bu sayı yoksa 54 günmü olacak yoksa ondan sonramı hak kazanacam işşizlik ile tazminata pek bişey anlamadım.

 69. Ay sonu issizlik maasi alcam eger baska bir ise girersem kesilirmi

 70. SGK girişin yapıldığı an maaşın kesilir. Bazı durumlarda sgk girişin işkur sistemi tarafından görünmeye biliyor ve budurumda maaş almaya devam ediyorsun fakat ilerleyen aylarda bu durum anlaşıldığı zamanve hak etmediğin maaşı ptt den çektiğin zaman senden bunu yasal faiziyle beraber geri istiyorlar. Bu durumu önlemek için işe girişin olduğu gün 170 i arayarak yada işkuru arayarak işe girdiğini söylemen iyi olur.

 71. Murat Öztürk

  Merhabalar
  İssizlik maasi için son 120 gun kesintisiz calisma sarti aranıyor bu konuda 60 gun x firmasinda calisip 60 gunde y firmasinda calistigim zaman ilk calistigim x firmasinda isten ayrilma sebebi sarti ariyormu yoksa son ayrildigim y firmasini mi baz aliyor ?

  • Bu konuda sana ve okuyucularımıza bir tiyo vereyim;
   İşsizlik maaşı başvurusu yapılırken sisteme çıkış tarihin girilir. Sisteme girilen bu çıkış tarihi kısmına sen hangi çıkışını istersen onu yazabilirsin. Yukarda verdiğin örneği bazalarak başvurunu yaparken çıkışını İster X firmasındaki çıkış tarihinle ister Y firmasındaki çıkış tarihinle yaparsın. Son işten çıkış kodun istifa gibi hak etmediğin bir kod ise bu yöntem işinize yarıyacaktır. Yalnız burada şunu da unutmayalım maaş başvurunu işten çıktığın tarihten itibaren 30 gün içinde yapmalısın. Verdiğin örnekteki gibi X firmasından çıkışınla işsizlik maaşı almak istersen 60 gün sonra başvurduğun için 30 gün eksik işsizlik maaşı alırsın. Umarım yardımcı olmuşumdur…

 72. Merhabalar
  iş başı eğitim programı dahilinde çalışıyorum evraklarımı erken teslim etmeme rağmen ve bana ayın 15 en geç 20 sine kadar ödeneği yatacağı iş kur tarafından söylendi fakat bugün ayın 24 hala maaşım yatmadı işçi olarak mağdur durumda kaldım bu durumda bırakılmamızın mantıklı bir açıklaması varmı acaba…

 73. Merhaba ben issizlik maasi aliyorum dun iskurdan bi is icin mesaj geldi aradim gorustum ama ben muhasebeciyim ve is cagri merkezi temsilciligi isi istemiyorum fakat gorusmeye gitmezsem maasim kesilirmi gorusmeye gitmeden iskura gidip isin farkli oldugu sebebiyle reddetmem mumkun mudur isi istemedigimi yazilimi bildirmem gerek bilgi verirseniz cok sevinirim tesekkurler

  • Merhaba Yonca;
   İşsizlik maaşı alan kişilere işkur tarafından gönderilen mesajlar sizin özgeçmişinize eklediğiniz yada eklettiğiniz meslekler arasından gönderilir. Çağrı merkei temsilciliği mesleği özgeçmişinde olduğu için sana böyle bir mesaj gelmiş ve bu durumda bu menim mesleğim değil diyemiyorsun.
   İşsizlik maaşı alındığı sırada gönderilen mesajlarla ilgili yönetmekik şu şekilde;
   1- Kurumca teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddetmek işsizlik maaşı alanların maaşlarının kesilmesine neden olur.
   Sizin yapmanız gereken; işyeri sizin il sınırlarınız içindeyse işverenle görüşüp işverenden yazılı bir kağıtla kişi bizim kriterlerimize uymuyor anlaşamadık yazısı almak ve bu yazıyı kuruma iletmektir. Eğer il sınırları dışındaysa kuruma bir dilekçeyle bunu bildirmeniz yeterli olur.

 74. İşbaşı eğitim programı ile ilgili sorularımızı İşbaşı eğitim programı makalemizin altından soralım lütfen. Anlayışınız için teşekkürler…

 75. Merhaba işsizlik maaşı aliyordumbu ayın 13 ünde iş başı yaptım gerekli yerlere bildirdom 13 günlük ödeme aliyor muyum

  • Bildiriminizle beraber sigorta girişinizin yapıldığı gün maaşınız kesilir. 13 günlük maaşınızı her zaman ki gibi ay sonunda PTT şubesinden alabilirsiniz.

 76. iyi gunler 10 gun sonra is bittigi icin cikisim verilecek ve 600 gunu doldurmama 20 gun kaliyor ben kalan 20 gunu baska bi firmada sigortayi delmeden yaparsam issizlik maasina basvuru yapabilirmiyim.. tesekkurler .

  • Diğer şartların da tutuyorsa hiç boşluk burakmadan diğer firmaya gçişini yapar ve uygun bir kodla çıkışını yaparsan işsizlik maaşı almaya hakkazanabilirsin. Yapacağın bu yöntem işine yarar.

 77. İsten hakli sebeple ayrildigini kanitlayabilirim son 120 gun primimde tutuyor ancak son 3 yilda 600 gunu doldurma kriteri 544 gunde kaliyor bu eksik olan 60 gunun primini geriye donuk odesem issizlik maasindan yararlanabiliyor muyum

 78. Merhaba; Ben 5 aydır kesintisiz çalışıyorum bir kaç ay önce iş yerine müfettiş geldi ve iş yerinde bazı şeyler düzeltildi beni ilgilendiren kısmı sigortamın maaşımın üzerinden yatırılmaya başlanmasıydı tabiki çok güzel oldu fakat iş yerim şuan sıkıntı çıkarıyor ve kendi isteğimizle çıkmamız için ellerinden geleni yapıyorlar malesef.. kendi isteğimle işten ayrılınca işsizlik maaşı alamayacağımı biliyorum fakat bu durumda ne yapmalıyım başka bir çözüm yolu yokmudur? Cevabınız için teşekkürler.

 79. Slm arkadaşlar ben hiç bir ışte çalışmadım işsizlik maaşından faydalanabilirmiyim chp yazarsanız sevinirim

 80. Merhabalar. 1 temmuz 2016 itibariyle isten ayriliyorum. Ancak 03.09.2013 tarihinde ayrildigim is yerimden 10 ay kadar issizlik maasi almistim. O issizlik maasini durdurup 197 gun kadar bi yerde calisip ciktiktan sonra tekrar baslatmistim. Bitene kadar kullandim. Simdi 1 temmuz itibariyle isten cikiyorum 603 gun primim oluyor. Tekrar issizlik maasindan faydalanabilirmiyim? O durdurdugum kisimda prim olarak sayilirmi? Yoksa issizlik maasinin bitiminden itibaren mi 600 gun prim gerekli?

 81. Geriye dönük prim ödeme yapılmadığını biliyorum eğer yapabilirsen bir engel oluşturmaz alabilirsin.

 82. İşsizlik maaşı alabilmeniz için Son 3 yılda 600 gün çalışmış olmanız ve makalemizde bulunan şartları taşımız olmanız gerekir. Bu şartları taşımıyorsanız işsizlik maaşı alamazsınız

 83. Eğer daha önce işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız yeni bir hak oluşabilmesi için son aldığığınız işsizlik maaşının bağlandığı güne kadar son 3 yılda 600 gün priminizin ödenmiş olması gerekir. Bu durumda sizin siz 03.09.2013 tarihine kadar ki sigortalı olarak çalıştığınız günleri saymalısınız 600 ve üzeriyse ve diğer şartları da taşıyorsanız işsizlik maaşı almanızda sakınca olmaz. Ayrıca İşsizlik maaşı alırken size prim ödenmez bu günleri 600 gün hesabında kullanamazsınız.

 84. Merhaba bn suan çalışıyorum fakat çalıştığım yerden evlilik nedeniyle ayrilicam kıdem tazminatı alacağım için işsiz lik maaşı alamıyorum bu yüzden çalıştığım yerden ayrildigim gün başka bi firmaya girişim yapilirsa 1ay calisirsam beni isten cikarirlarsa işsiz lik maasi alabiliyor muyum?

 85. Sanırım yanlış anladığınız bir konu var kıdem tazminatı almanız işsizlik maaşı almanıza bir engel değildir. Sizin işsizlik maaşı alamama nedenininz evlilik nedeniyle işi burakmanızdır. Bahsettiğiniz yöntemle işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 86. Mustafa Türkmen

  İyi günler son 3 yılda 600 gün şartını sağlıyorum. 10.07.2015 te bir işyerinden ayrıldım. 23.12.2015 tarihinde tekrar bir yerde işe başladım. 19.01.2016 da doğum iznine ayrıldım. 9.05.2016 tarihinde iş başı yaptım. 3.06.2016 tarihinde işten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim? Alamazsam ne Zaman çıkarılırsam almam mümkün olur? Teşekkürler.

 87. merhaba ben calışıyorum başıma bir kaza geldi ve iş göremez raporu aldım 10+10 olmak üzere bunu işyeri ile paylaştığımda bana rapor bittikten sonra işime son verileceği söylendi şimdi ben ne yapmalıyım haklarım nelerdir bu iş yerinde 8 aydır çalışıyordum teşekkürler

 88. merhaba benim son 3 yıl içinde toplam 800 gün primim var ancak bunun 5 ay ı tarım sigortası ve bu sigortadan sonra en son 130 günlük normal çalışan primim var bu şartlarda ben işsizlik maaşı alabilirmiyim

 89. ben 02.06.2016 işten haklarımı alarak çıkarıldım.işsizlik yararlanabilcem.fakat şehir değişikliği yapıcam.işkura taşınacağım ilden başvuru yapsam olur mu.işsizlik maaşı alırken ssk dan ben ve ailem yararlanabilir mi.

 90. Merhaba ben 30 nisan 2 yıl çalıştığım yerden ayrıldım 29 nisan itibari ile 5 gün diş rahatsizligindan raporum var ay başında yeni ise başlayacaktım ancak 4 Mayıs sigorta başlangıcı yapılarak ise başladım. Fakat suan çıkarılma durumum var..raporlu olan günüm Haric sigortam ödendi..Ayrıca son 3 yıl 600 günü geçti..yeni isimde çıkışım verilmesi durumunda işsizlik maaşı alabilir miyim?

 91. Merhaba son 3 yil icinde 900 gun prim bulunuyor ve suan 9 aydir calismaktayim gecen ay saglik sorunundan dolayi 5 gun rapor aldim ve 1 gunde ucretsiz izin kesildi prim 24 gun uzerinden yatirildi su an isten cikarilsam issizlik maasi alabilir miyim

 92. Merhaba tuğça;
  İşkur sizin işsizlik maaşı başvuru değerlendirmenizi yaparken işverenin iyi niyet yada ahlak kurallarını değerlenidemeyeceği için işverenin SGK ya bildirdiği çıkış koduna göre işlem yapIyor. Eğer ki istifa ederk işten ayrılırsan işsizlik maaşı alman mümkün olmayacak. Fakat bu konuda ne yapabilirim dersen eğer elinde somut bir kanıtın varsa dava açabilir bu şekilde sana ait olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işsizlik maaşı gibi tüm haklarını işverenden alabilirsin. Yanlız istifanı noterden ihtar çekerek yapmanı tavsiye ederim. Daha garanti olur.

 93. Mustafa bey son 3 yılda 600 gün primim var demişsiniz eğer bu şartı ve diğer şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı almanızda bir engel olmaz. Doğum izni son 120 gün şartınızı bozmaz.

 94. Merhaba;
  işveren işine son verirse işsizlik maaşının diğer iki şartını da taşıyorsan işsizlik maaşını alabilirsin. Bunun dışında ne gibi haklarım var dersen İşinden Kovulan veya Çıkarılan İşçiler ne Yapmalıdır ? yazımızı okumanı tavsiye ederim

 95. Tarım sigortası içerisinde işsizlik ödeneği kesintisi yapılmaz bu nedenle işsizlik maaşı hesaplaması yapılırken Son 3 yıl içerisinde tarim sigortanız var sa bu günleri hesaba katmamalısınız. Bu durumda 800 günün 150 gününü hesaptan düşmelisiniz bu da 650 yapar. Görünen o ki işten çıkarılır yada uygun bir kodla işten ayılırsanız ve son 120 gün kesintisiz olarak çalıştıysanız işsizlik maaşı almanızda sakınca olmayacaktır. İşten çıkış kodlarını incelemek ve ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi hesaplamak için İşsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edin

 96. İşsizlik maaşı başvurumu nereden yapabilirim sorusuna kısaca türkiyenin istediğiniz yerinden yapabilirsiniz diyebiliriz. Çalıştığım şekir yada semt neresiyese işsizlik ödeneği başvurumu oradan yapmalıyım düşüncesi yanlıştır. Ayrıca isterseniz işkur sitesi üzerinden de başvuru yapmanız yeterli olur

 97. Son 120 gün şartını bozmayan hallerden ikisini de taşıyorsun; ücretsiz izin ve raporlu olma. Diğer şartlarında tamamsa almanda sakınca yok

 98. Maas almak icin tum sartlari yerine getiriyorum ancak son 3 yil yerine 2 yil 3 ay ssk ligim var issizlik primi 825 gun bu sebepten oturu maas alamazmiyim eger alamazsam bu son 3 yil sacmaligi nedir?

 99. 600 gün prim ödenmiş olması şartında son 3 yılını dikkate almalısın. Toplam sigorta sürenin bir önemi yok.

 100. Merhabalar. 3.5 yıldır çalışmakta olduğum şirkete kayyum atandı. Bazen 2 ay genelde 1 ay geriden maaş alıyoruz. Sigortalar askeri gözüküyor hala. Sgk geldi ve birkaç arkadaş gerçek maaşlarımızı söyledik. Yönetimde biraz prese başladı. Düzensiz maaş ve yıldırma politikaları sebebi ile ihtar çekip çıksak işsizlik maaşı alabilir miyiz…

  • Yıldırma politikaları değil de düzensiz maaşı kanıtlayabilirseniz ve noter aracılığı ile ayrılırsanız almanızda bir sakınca olmayacaktır. Bu işlemi yapmadan önce size yakın olan işkur biriminin de görüşünü almanızı öneririm.

 101. Merhaba ben 3 ay once isten cikarildim butun sartlar uyuyor sadece muhasebeci isten cikis sebebi olarak diger secmis ondan dolayi alamadim nekadar tazminat alirsam issizlik maasi alirim

 102. Iş başı eğitim programı son bulan kişilerin işsizlik maaşı almaya hakkı Var mı

  • İşsizlik maaşı son 3 yıllık sigortasinda işsizlik sigortası prip kesintisi yapılan çalışanlara ödenir. İşbaşı eğitim programına katılan kursiyerlerin sadece genel sağlık sigortası ödendiği için kurs bitiminde işsizlik maaşı almaya hak kazanamazlar.

  • Merhaba işten çıkış tarıhım 31.07.2016 bugün Ptt den ıssızlık maaşını aldım faturada 2. İkt odemesı dıyor ama ben ılk kez alıyorum yanı 1kez aldım para gecen ayda almammı lazımdı gecen ayın parasını alabılırmıyım ılgınız ıcın sımdıden tesekkurler

 103. Merhaba zehra;
  Evet diğer nedenler ile işten ayrılırsan işsizlik maaşı alamazsın. Ne kadar tazminat alırsam işsizlik maaşı alırım sorun biraz yanlış bir soru olmuş.
  İşten çıkışın Diğer nedenler olmasına rağmen İHBAR ve KIDEM tazminatı aldıysan (ne kadar aldığın önemli değil) bunları aldığına dair bir dilekçe yazıp fişleri de dilekçene ekleyerek İşkura vermen durumunda ve diğer işsizlik maaşı şartlarını da taşıyorsan çıkışın diğer nedenler olmasına rağmen maaş alabilirsin.

 104. Meraba bana işsizlik maaşı baglandi e devletten baktığım da 930 lira gözüküyor acaba bu parayı alirmiyim yoksa kesintileri olurmu

 105. İşsizlik maaşı hesaplaması yapılırken %0,05 oranında bir damga vergisi kesintisi yapılır. Yalnız sizin e devlette gördüğünüz kesinti yapılmış halidir ve net miktardır. E-devlet ‘te gördüğünüz miktar 930 liraysa bu miktarı alırsınız. Ekstra bir kesinti yapılmaz.

 106. Benim 5 yillik calismisligim vardi temmuzda ayrildim ekimde iskurdan ise girdim 9aylik oda yakin zamanda biticek ben alabilirmiyim acaba cevap veren olursa sevinirimm

  • İşsizlik maaşı alabilmek için SGK priminin ödenmiş olması gerekir. İşkur İşbaşı eğitim programına katılmışsınız sanırım.Bu kursa katılanları SGK primleri ödenmediği için son çıkışınız için işsizlik maaşı alamazsınız. Fakat bu programdan önceki çıkış tarihiniz ile başvurunuzu yaparak (o tarihte şartlarınız uyuyorsa) işsizlik maaşı alabilirsiniz. Anlamadığınız bir nokta olursa bana iletebilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

 107. yeni esnaflara özel işsizlik maaşı hakında bilgi verirmisiniz

 108. Esnaflara yönelik işsizlik maaşı adı altında bir yardım bulunmamakta. Sitemizde teşvik ve yardımlar kategorisi altında size uygun bir teşvik programı bulabileceğinizi güşünüyorum.

 109. İşsizlik maaşı almaya devam ederken 03.11.2015 tarihinde yeni bir işe başlamam sebebiyle maaşım kesildi. 8 ay maaş almayı haketmişken sadece 3 ay maaş aldım. Şimdiki işyerimden memnun değilim istifa etsem eski işsizlik maaşımın kalanını alabilir miyim?

  • Evet Özgür isyifa edersen eski maaşını kaldığı yerden alabilirsin. Maaşının yeniden başlatılması için internette yada kuruma giderek yeniden işsizlik maaşı başvurusu yapman gerekir.

  • Peki bu hakkım ne kadar zaman saklıdır acaba. Yani 6 ay sonra da istifa etsem yine hakettiğim eski işsizlik maaşımı alabilir miyim? Çok teşekkürler.
   (İşsizlik maaşı almaya devam ederken 03.11.2015 tarihinde yeni bir işe başlamam sebebiyle maaşım kesildi. 8 ay maaş almayı haketmişken sadece 3 ay maaş aldım. Şimdiki işyerimden memnun değilim istifa etsem eski işsizlik maaşımın kalanını alabilir miyim?)

 110. 1bucuk yildir sigortali calisiyorum bu sene universiteye gidecegim issizlik maasi alabilirmiyim alsamda universiteye kayit yapilinca krsilirmi

 111. Merhabalar 08.06.2016 tarihinde 4 yıldır çalıştığım işyerinden istifa ettim ve 09.06.2016 tarihinde başka bir işe girdim. Sigortam da aynı gün başladı. Fakat bu geçen 15-20 gün içinde benden çok memnun olmadıklarını hissediyorum. Eğer beni çıkarırlarsa işsizlik maaşı alabilir miyim? Cevabınız için teşekkürler.

 112. abi ben 600 gün primimi doldurdum son cıktığım iş yerindende 150 günlük primim var ama işten cıkışım zoruni nedenlerden dolayı istifa ettim bu sebebden işsizlik maaşı alamıyormuyum

  • Zaruri neden derken sağlık durumu vs. ise normalde işsizlik maaşı alabilirsiniz. Fakat bunun dışında direk istifa olarak çıkışınızı verirse işsizlik maaşı alamazsınız

 113. Merhaba Belma Son 120 gününde sorun yok yani son 120 günün kesintiye uğramamış. Son çalıştığınız yerde işveren sizi uygun bir kodla çıkarırsa işsizlik maaşı alabilirsiniz

 114. merhaba 2015(temmuz-agustos) de hakkettiğim tavan ücret olan 1010 lira issizliği iki ay aldıktan sonra işe basladım 8 ayın sonunda cıkarıldım..şimdi kaldığım yerden 6 ay işsizliğimi alıcam ama 1010 lirdan mı yoksa zamlı ucretten mi alıcam

  • Eski hak edişiniz ne ise onu almaya devam edersiniz. Yeni alacağınız işsizlik maaşı eski maaşınızın devamı olur bu nedenle zamlı olmaz.

 115. Merhaba
  Son 3 tılda 600 günü doldurdum.yalnız 31.03 cuma günü firmadan çıkışım oluyor başka firmaya başlama tarihimde 05.04 oluyor iki günü hafta sonuna denk geliyor. Maaş hakkım oluyor mu? Tabi son çalıştığım firma halen çıkış yapmamış gösteriyor.

 116. Merhaba burak verdiğin tarihler son 120 gün içerisine den geliyor bu durum 120 gün şartını bozar ama sen yinede işine son verildikten sonra başvurunu yap. Yada garanti olsun istiyorsan bir süre daha çalışıp 120 gününün kesintisiz olmasını sağla.

 117. Needers seanpaul

  Kendi istegi ile isten ayrılana maas veriliyormu ? Bu konuda kesinlesmis bisey varmi

  • 2016 da çıkacağı söylenen yeni işsizlik maaşı kanununda istifa edenlere de işsizlik maaşı verileceği maddesi mevcut. Fakat şuanki kanunda öyle bir şey yok kardeşim. Biz de yeni kanunu bekliyoruz.

 118. Merhabalar
  600 Gün şartlarım uygun ama şuan çalışmış olduğum yerden ayrılmak istiyorum mecburen istifa ederek ayrılacağım.istifa ettiğim için işsizlik şartlarından yararlanamıyorum.
  Sorum şudur istifa ettiğim işten ayrıldığım günün ertesinde boşluk vermeden yeni bir işe başlayıp başladığım işten belli süre çalışıp işten ayrılsam çıkış nedeni uygun olur ise işsizlik alabilirmiyim son işyerinden önceki yerde yapmış olduğum istifa işsizlik almama engel teşkil eder mi ?
  şimdiden teşekkür ediyorum

 119. Yaptığın bu yöntemle olayı kılıfına uydurmuş oluyorsun aslında. Evet bu yöntemle diğer şartlarında da bir sıkıntı yoksa işsizlik maaşı alabilirsin bir sorun olmaz. Ama başvurunu yaparken son çıkış tarihinle yapmayı unutma.

 120. 16.07.2014 yılında başlafıhın işe kendi istegimle 2017 yılında kendı özel istegimle cıkıyorum acaba alabilirmiyim maaş

 121. Merhaba Gülay;

  İşi bırakmandaki özel neden sağlık nedeni gibi bir nedense ve diğer şartları taşıyorsanız maaş alabilirsiniz. İşten ayrılış kodlarını ve hagi kodun engel olduğunu işsizlik maaşı hesaplama programımızdan bulabilirsiniz.

 122. 31.12.2015 de 6 ay ıssızlık maasi aldım benden sonra kı yasada 12 ay olmus o zaman ben bundan yararlanabılıyor muyum acaba diger 6 ay daha alabılır mıyım cevabınızı beklıyorum

 123. İşsizlik maaşı yasasında şuan için bir değişme olmadı. Siz eski yasaya göre işsisizlik maaşı hakkınızı kullanmışsınız yeni çıkacak yasanın geriye dönük işlemeyeceğini düşünerek öyle bir hakkınızın doğamayacağını düşünüyorum.

 124. ısımden kendım ıstıfa edıcem edıcem günden ıtıbaren boşluk vermeden dısardan bır ay yatırıp muracat edıcem ıssızlık maaşı alırmıyım

 125. Kurumun aldigi karar ile 5 gun ucretsiz izin kullandim ve bu yuzden son 3 yilda toplam gun sayim 1075.ucretsiz izinden dolayi 5 gun kaybim yuzunden 8 ay mi issizlik odenegi alirim yoksa bu istisnai bir durum olup,10 ay mi odenek alinir??

  • Merhaba Kaan,

   10 ay işsizlik maaşı alabilmen için prim gün sayının 1080 gün olması gerekir. Son 3 yılda ücretsiz izin yada rapor gibi boşlukların varsa bu günler prim günü olarak sayılmaz. Bu durumda alacağın işsizlik maaşının süresi 8 ay olacaktır.

 126. Merhaba bület bahsettiğin yöntemle işsizlik maaşı alabilirsin

 127. Merhaba, 3 yıldır aynı şirkette sigortalı olarak çalışıyorum. Üniversite sınavını kazandım okulum başka bir şehirde. Şirket istifa ederek ayrılmamı istiyor. Öğrenci olarak işsizlik maaşı alabilir miyim? İşsizlik maaşı alabilmem için nasıl bir yol izleyebilirim? Üniversite kayıtları başlıyor ve acilen ayrılmam lazım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar, teşekkürler.

 128. Öncelikle istifa etmeniz durumunda (03 kodu ) hiç bir şekilde işsizlik maaşı alamazsınız. İşten çıkış kodlarını incelediğimizde sizin çıkışınıza uygun olduğunu gördüğüm kod ”23” Yani ”işçi tarafından zorunlu nedenlerle fesih” olarak gözüküyor. İşvereninize üniversiteyi gideceğinizden ve dolaylı olarak işi bırakmanız gerektiğinden bahsedin. İşveren size kıdem tazminatı ödememek için bunu reddedecek olursa size en yakın İŞKUR birimine giderek işsizlik sigortası sevisi ve çalışma servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. İşten çıkış kodlarını İşsizlik maaşı hesaplama programımızda bulabilirsiniz.

 129. Yeliz Gümüştekin

  MERHABA
  04/08/2016 TARİHİNDE İŞTEN ÇIKARILDIM FAKAT BUGÜN İŞSSİZLİK MAAŞ ÖDENEK BAŞVURUM REDEDİLDİ 600 GÜN FAZLASIYLA DOLDURDUM SON 4 AY İÇİNDE PRİMİMDE YATTI FAKAT HALA SİSTEME TEMMUZ AYININ PRİMİ YATIRILMAMIŞ GÖZÜKTÜĞÜNDEN KABUL EDİLMEDİĞİ SÖYLENİYOR İŞKUR AYIN 23 NDE TEKRAR GİDİP BAŞVURU YAPMAMI SÖYLEDİ HERHANGİ BİR PROBLEM OLUR MU

  • Merhaba Yeliz

   İşkur işsizlilik maaşı başvurunu değerlendirirken senin SGK Hizmet dökümünü dikkate alır. Eğer işveren henüz SGK ya son priminini bildirmemiş ise İŞKUR bunu sistemden göremediği için işten çıkış tarihinde dahil olmak üzere son 120 günde eksik günün var mı yok mu onu da göremez. Bu nedenle temmuz ayı prim bilgilerinin SGK sistemine girmesini beklemelisin. E-Devleti kullanarak bunun takibini yapabilirsin. E-devlet’te Temmuz ayı çıkışın ve prim bilgilerin göründüğünden yeniden başvurunu. Bir problem oluşmaz…

 130. Merhabalar 1 haziranda işten cikmama rağmen isyerim 31 mayıs itibariyle benim çıkışımi vermiş bende yeni bir işte 2 haziran olarak girişim yapildi buradanda 27 temmuz itibariyle cikartildim.arada boşluk olustugundan dolayi işsizlik maaşı olmuyor denildi.bunun bir çözümü varmi ?eski çalıştığım yer çıkışı1 haziran olarak duzeltebilir mi

 131. Merhaba 700 tl aldigim issizlik odenegi 658 liraya dusmus neden acaba

  • Merhaba Alim Muhtemelen son ayını alıyorsundur ve işsizlik ödeneğinin bittiği tarih 25 ine falan den geliyordur. bu nedenle 30 günlük ödenek ödenmemiş olabilir.

 132. Merhaba Uğur;
  Eğer işsizlik maaşı başvurunu 27 Temmuz da ki çıkışına göre yaparsan işsizlik maaşı alamazsın çünkü arada boşluk oluyor. Ama 31 Mayısta istifa etmediysen ve diğer şartlarında uyuyorsa İşsizlik maaşı başvurunu 31 mayıs olarak yaparsan işsizlik maaşı alma şansın olabiliyor

 133. Merhaba
  Issizlik maasi aliyorum, ayni zamanda serbest meslek makbuzuna basvurup serbest meslek makbuzu kessem maasim kesilir mi ?

 134. Merhabalar, şirket kapanışı dolasıyla işten çıktım ama işten çıkarken herhangi bir kağıtta imzalamadım. Kesintisiz 6 ay 23 gün sigorta primim ödenmiş görünüyor. Bu durumda işsizlik maaşı için başvuruda bulunabiliyor muyum? Aynı şirket üzerinden geçen yola ait yine bir 8 aylık sigortam mevcut. 2 ay ara verdikten sonra tekrar giriş yapmıştm şimdiden teşekkürler

 135. 6 ay kesintisiz çalıştım, 180 gün sonunda ayrıldım yararlanabiliyor muyum?

  • Son 3 yıldaki toplam çalışma süren 180 gün ise bu işsizlik maaşı alman için yeterli bir süre değil. Son 3 yılda en az 600 gün priminin ödenmiş olması gerekir

 136. Merhaba Emily

  Durumunu incelersek;
  Son 120 şartın TAMAM
  İşten ayrılış nedeni ”17 işyerinin kapanması” ise = TAMAM
  Son 3 yılda 600 gün primin de TAMAM ise işsizlik maaşı alabilirsin.

 137. Merhaba 5 yıl çalıştığım şirketten istifa ederek ayrıldım şehir değişikliği yaptığım için yaklaşık 3 aydır işten ayrıldım ve geldiğim şehirde 4gun çalıştığım işten ayrıldım maaş alabilirmiyim?

  • Merhaba Ali;
   Anladığım kadarıyla işten ayrılışın istifa olarak gerçekleşmiş. İşsizlik maaşı kendi isteğiyle yani istifa ederek ayrılanlara verilmemektedir.

 138. Meraba 01.10.2014 tarihinde işe başladım ve ilk işimdi hala devam ediyorum bugünün tarihiyle çıkartsalar işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  • Merhaba Nazlı;

   İşe başladığın tarih itibariyle sürekli sigortan ödendiyse son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartını taşımız oluyorsun. Bunun yanında son 120 gün kesintisiz çalıştıysan ve maaş hesaplama programımızdaki gibi uygun bir kodla çıkışın da yapılırsa işsizlik maaşı almanda bir engel olmaz.

  • Son 3 yıl demişsiniz ama ben iki yıldır çalışıyorum ama 600 günü bu iki yıl içerisinde doldurdum yinede alabiliyorum değil mi ?

  • Evet alabilirsiniz son 3 yıl içinde en az 600 gün olmalı

  • Teşekkür ederim.

 139. Evden Yazıyorum

  Merhaba, 10 aylık işsizlik ödeneği almaya hak kazandım ve bu ay 8. ödeneğimi aldım. Bu arada dışarıdan bir firmaya evden çalışarak 10 günlük iş yaptım. Gider makbuzu karşılığında ödememi yapacaklar. Ancak bu geçici ekstra gelirim, işsizlik ödeneğim konusunda bir sorun çıkartır mı merak ediyorum. Yanıtlarsanız sevinirim

  • Merhaba;

   Evde çalıştığınız bu süreç içerisinde size sigorta yapıldıysa maaşınız kesilecektir. Eğer çalıştığınız yer sigorta girişinizi yapmadıysan bir sorun olmaz. Maaş almaya devam edersiniz.

  • Evden Yazıyorum

   Teşekkür ederim 🙂

 140. işsizlik maaşı en son güncellemesi ile kaç ay alınabilecek?ben 7 aydır alıyorum eğer süre uzatıldı ise bende faydalanabilir miyim?bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.teşekkür ederim.

  • Merhaba işsizlik maaşı ile ilgili ülkenin gündeminden olsa gerek şu an için görünürde bir değişiklik yok. Ama yasa şimdi yürürlüğe geçse sizi de etkileyeceğini düşünüyorum.

 141. Merhaba, şu an işsizlik maaşı alıyorum. Yarı zamanlı çalışırsam (ayda 4 gün) maaşım kesilir mi acaba? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba Burcu;
   İşsizlik maaşını veren kurum işsizlik maaşınızın durdurulma işlemini yaparken SGK girişinizin olup olmadığına bakar. Eğer çalışacağınız bu yarı zamanlı işinizde sigorta girişiniz yapılırsa işsizlik maaşınız kesilir.

 142. Merhabalar;

  Ben sekiz yıldır bir hastanede taşören işçi olarak çalışıyorum. 2015’in Eylül ayında hastanede düştüm ve kuyruk sokumu kemiğim kırıldı. Ve 2016 yılının başına kadar rapor ve mevcut yıllık izinlerimi kullandım arada kısa kısa çalıştım. 2016’ın Mart ayında ameliyat oldum altı aydır raporluyum ve raporum bitti. Sağlık sorunlarım devam ettiği için işverenimden “işçinin sağlık sorunlarıyla nedeniyle feshimi” vermelerini istedim fakat vermediler. Ben nasıl bir yol izlemeyelim? Hastane istifa etmemi istiyor. İşsizlik maaşı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerek? Cevap verirseniz çok çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

 143. İnci hanım merhaba;

  Anlattıklarınız doğrultusunda işsizlik maaşı almanıza tek engel işten çıkışınız olacak gibi. Çünkü son 120 gün içinde raporlu olmanız son 120 gün kesintisiz çalışmış olma şartınızı bozmamakta. İşveren kıdem tazminatınızı ödememek için sizin istifanızı istiyordur muhtemelen.
  İşveren çıkışınızı geçerli bir nedenden dolayı vermez ise işsizlik maaşı başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. İşvereniniz çıkışınızı siz istemediğiniz halde istifa olarak verirse dava açma yoluna gitmelisiniz. Bunun dışında başka bir çözüm öngörememekteyim.

 144. Merhabalar, üniden mezun olduktan sonra tam bir yıl calistim ve şu an kendi istegimle işi bırakmak istiyorum . Bu durumda issizlik maasindan yararlanabilir miyim?

 145. Merhaba,

  Aşağıdaki soru – cevabı tam olarak anlayamadım, açıklayabilir misiniz?

  İşyerimizden istifa ettiğimiz gün (ben 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim gününü doldurmama istinaden iş akdimi fesh ederk, iş yerimden ayrılmak istorum) isteğe bağlı sigortaya başvurup, bir ay prim ödedikten sonra işsizlik maaşı alabiliyor muyuz? Bu nasıl oluyor? Sonuçta kendi isteğimiz ile ayrılıyoruz.

  bulent • 2 ay önce

  ısımden kendım ıstıfa edıcem edıcem günden ıtıbaren boşluk vermeden dısardan bır ay yatırıp muracat edıcem ıssızlık maaşı alırmıyım devamını gör 0

  Yanıtla
  Piyasa Anketi Yazar bulent • 2 ay önce

  Merhaba bület bahsettiğin yöntemle işsizlik maaşı alabilirsin

  • Anlamadığınız kısım tam olarak neresi acaba ?

  • Merhaba,
   İstifa eden kişiler, işsizlik maaşı alamazlar diye biliyoruz.
   Şu an 4 A’ya tabi olarak çalışıyorum, iş akdimi kendi isteğim ile fesh edip (kıdem tazminatımı alarak), aynı gün içinde isteğe bağlı olarak 4 B kapsamında prim ödeme başvurusu yapıp, bir ay sonrasında sistemden ayrılıp, işsizlik sigortası alabileceğim kesin midir?

 146. İş akdinizi kendi isteğinizle fesih etmeniz durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. 4B den kastınız bağkur yada isteğe bağlı sigorta ise bahsettiğiniz yöntem işe yaramaz. İşsizlik maaşı 4A kapsamında çalışanlara ödenir.

  • Merhaba,

   Soruyu, bir kaç ay önce detayları aşağıda olan soruya verilen yanıt nedeniyle sordum.
   Dışarıdan, isteğe bağlı olarak sigorta ödemelerinin hepsi bir kaç yıldan beri 4B kapsamında sadece.

   bulent • 2 ay önce

   ısımden kendım ıstıfa edıcem edıcem günden ıtıbaren boşluk vermeden dısardan bır ay yatırıp muracat edıcem ıssızlık maaşı alırmıyım devamını gör 0

   Yanıtla
   Piyasa Anketi Yazar bulent • 2 ay önce

   Merhaba bület bahsettiğin yöntemle işsizlik maaşı alabilirsin

  • Bülentbey in burada 4A kapsamında ödeme yapacağını düşünerek direk ”maaş alabilirsiniz” diye bir cevap vermişiz. Uyarınız üzerine Bülent Bey’e 2 ay önce verilen cevabı revize ettik yeniden inceleyebilirsiniz.

 147. Merhaba ben dogum izni bitiminde 3600 den ayrilip tazminatimi almak istiyorum isten ayrildiktan hemen sonra yeni bir yere giris yapsam isten cikarilmam halinde issizlik maasi alabilirmiyim

 148. Selam,
  4 Aylık işsizlik maaşım çıktı. 2 ayı aldım. Bu ay kısmetse 3. ay maaşımı alacağım.

  Bunlardan farklı olarak 2012 yılında çalışmış olduğum bir firmadan askerlik sebebiyle ayrıldım fakat işsizlik maaşı filan almadım. 2. ayın maaşını almadan önce bir başvuruda o şirketten yaptım. 510 gün sigortam yatmış. E devlet üzerinden 2. işsizlik maaşı için başvurdum ve şuan ‘İşsizlik Ödeneği Sorgulama Kısmında’ gözüküyor. Ama tıkladığım zaman kayıt bulunmadı diyor.

  Acaba şimdi aldığım işsizlik maaşı süresi bitince mi o aktif olacak ?
  Yoksa hiçbir zaman aktif olmayacak mı ?

  Teşekkürler.

  • Merhaba enes, Issizlik maasi alabilme sartlarindan biri 30 gun icerisinde basvurmaktir. Askere gitmeden once basvuru yapmadiginizdan ve Geriye donuk islem yapilamayacagindan 2012 yilindaki maasinizi alamazsiniz

  • Cevabınız için teşekkür ederim yalnız şuan aldığım 4 aylık işsizlik maaşın başvurusunu işten çıktıktan 3 ay sonra yaptım ve şuan maaş alıyorum beyefendi.

  • İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten ayrılış tarihi itibari ile 30 gün olarak belirlenmiştir. 30 günü geen her gün hak edeceğiniz işsizlik maaşınızdan eksilir. Örneğin Siz 6 ay işsizlik maaşı amanız gerekirken 60 gün geç başvurduğunuz için 4 ay işsizlik maaşı alırsınız.

   6 ay maaş alma hakkınzın oluştuğu bir durumda 6 ay geç (işten ayrıldıktan 7 ay sonra) işsizlik maaşı başvurusu yaparsanız maaş alamazsınız.

 149. merhaba. 2011 yılında sgk girişim yapıldı.şuan 1010 primim var .fakat 2014 tarihinden itibaren 2015yılında 6 gün yatırıldı.2016 yılında 11 gün yatılıdı.suan bir işyerinde çalışıyorum fakat marta çıkısım yapılacak.geriye dönük 600 günlük prim olması gerekiyor. yine de hak kazanabilirmiyim

  • Merhaba Meral;

   İşsizlik maaşı hesaplamasında işten ayrıldıktan sonraki son 3 yıl dikkate alınır. 30 Mart 2017 de işten ayrıldıysanız 2017,2016,2015 ve 2014(30 mart’tan Öncesi dikkate alınmaz) yıllarındaki primlerinizin toplamı 600 gün olmalıdır. Sizde bu sayıyı ve diğer şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 150. Merhaba murat;
  Yazdığın bilgiler alıp alamaman konusunda yeterli değil tavsiye sitemizde bulunan işsizlik maaşı hesaplama sayfasından durumunu kontrol etmektir.

 151. Enes bey Askerlik nedeni ile işten çıkışlarda işsizlik maaşı alabilmek için terhis tarihinizden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmış olmalısınız fakat siz bu süreyi aşmışsınız(max hak kazanacağınız süre olan 10 Ay da aşılmış). Bu nedenle maaş alabilmeniz mümkün değil gibi. Bunları yazdığınız bilgiler doğrultusunda söyleyebiliyorum

  Diğer durum ise; İşsizlik maaşı başvurularında 30 günü geçirdiğiniz her gün hak kazandığınız toplam süreden düşer örneğin işten ayrıldıktan 40 gün sonra işsizlik maaşına başvurdunuz ve normalde 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandıysanız 10 gün geç başvuru yaptığınız için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı alırsınız.

 152. Serkan Aydoğdu

  * Hocam merhaba. İşe giriş 21.07.16 isten çıkış 21.11.16 * issizlige basvurdum, red aldim son 120gun saglanamiyormus. Her ay 2 3 gun puantaj kaydi kod 07den eksik yatirilmis. Onda bi sorun yok. Son ay 5 gun raporum var ve 1 gun gene puantaj eksikligi var. Isveren son ay kod 12 birden çok secenegiyle eksik gun bildirmis . Hocam ne yapmam lazim 170i aradim iskura git diyor dilekcemi vermem lazim sizce hak etmiyormuyum?

  • Merhaba;

   İşsizlik maaşı şartlarından biri olan son 120 gün(4 ay) kesintisiz çalışmaktır. Bu durumun sizde de olduğu gibi istisnaları da var elbet. Bunlardan biri de puantaj kaydı dır. Puantaj kaydı ve sağlık raporu son 120 gün şartınızı bozmamaktadır.

   Sizin durumunuza gelecek olursak, son ayımda eksik gün olarak 12(birden fazla neden) var bu nedenle maaş başvurum red edildi ne yapmalıyım demişsiniz.

   Hizmet dökümünüzde herhangi bir ayın içerisinde eksik gün nedeni olarak 12 yi görürseniz o ayda birden fazla nedendolayı priminizin eksik ödendiği anlamına gelir. İŞKUR bu nedenlerin ne olduğunu SGK sisteminde göremediği için maaş başvurunuzu RED eder. İşsizlik maaşı şartları yazımızda sıraladığımız gibi eksik gün nedenleriniz son 120 gün şartını bozmuyorsa işsizlik maaşı almanızda bir engel yoktur.

   Bu durumu düzeltmek için; İşvereninizden basedilen ayların eksik yatırılma nedenlerini bildiren bir dilekçeye yazıp eksik günlerinizi belgelendiren evrakları(sağlık raporu, maaş bordrosu) dilekçenize ekleyerek kuruma iletmelisiniz.

  • Serkan Aydoğdu

   Bordroda
   Gelmediği gün 0
   Istirahatli gün 5
   Çalışmadığı gün 3

   Hocam?????

 153. Serkan Aydoğdu

  HocaM cok tesekkur ederim son sorum şu. Bordroda gelmediği gün 0 istirahat gün 5 çalışmadığı gün 3 yazıyor. Calismadigi gün puantaj eksikliginimi kastediyor . Bu bordroyu saglik raporuyla iskurami teslim etmem gerek

 154. Serkan Aydoğdu

  Hocam dediginiz gibi sirkete dilekce yazdirdim iskura goturdum tamam ay sonu alirsiniz dedi maaşı. Mesaj gelcek tele dedi. Ne zaman gelir

 155. hocam haftaya çıkışım olabillir,işyerimden anlaşarak tazminat ve ihbarimi alarak ayrılacağım sorum şu çıkacağım tarihte son 3 yıl içindeki prim günüm 585 te kalıyor son 120 günümde bir problem yok,çıkışımın verildiği tarihten 1 gün sonra bir sigortalı işte 1 aylık prim ödememi yapsam arada boşluk bırakmadan işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekkürler.

 156. Hocam Merhaba son 3 yıl içerisin de 400 gün pirimim yatmış bulunmaktadır,son dört ay pirimide yatmış bulunmakta şuan da işten çıkartıldım işsizlik maaşı alabilir miyim,
  birde bu yeni işsizlik maaşı yasası ne zaman yürürlüğe girecek bilginiz var mı?

  • Sinan Hocam Merhaba;

   400 gün işsizlik maaşı alabilmek için yeterli bir süre değildir. Priminiz Son 3 yılda 600 gün olmalıdır. Bu durumda almazsınız. Yeni işsizlik kanunu ile ilgili şu an için bir duyum yada gelişme olmadı. Şahsen bu aralar olacağını pek düşünmemekteyim. Fakat yeni işsizlik maaşı ile ilgili yeni bir haber veya gelişme olursa piyasaanketinden ilk sizler öğreneceksiniz.

 157. 4 yıldır çalıştığım işyerimden anlaşmalı bir şekilde ayrılıyorum(çıkış kodum istifa) ve ertesi gün yeni görüştüğüm iş yerinde çalışmaya başlıyacağım.sorum şu olacak yeni başlıyacağım iş yeri beni 1-2 ay içinde işten çıkartırsa işsizlik ödeneği alabilirmiyim ? Teşekkürler.

  • Son 120 gününüzde boşluk olmaz ise ve diğer şartlarınız da uygunsa maaş alabilirsiniz

  • @piyasaanketi:disqus zübeyde hanımın sorduğu durum hafta sonuna denk gelirse alabilir miyim? Eski iş yerinden Cuma ayrıldım yeni iş yerine Pazartesi başladım arada 2 gün prim kaybı oluyor.

 158. Simge merhaba;

  İşsizlik maaşı alabilmen için son 120 gününde boşluk olmaması gerekir. Yeni bir işe başlarken eski ayrılış tarihin arasında boşluk olmaz ise ve diğer şartlarında işsizlik maaşı alabilmen için uygun ise maaş alabilirsin.

  Ayrıca işveren sizi iyi iyet ve ahlak kurallarına aykırı davranıştan işten çıkarmış eğer siz aksini iddia ediyorsanız. İşverene dava açarak mahkemeyi kazanmanız durumunda işsiz olduğunuz dönemdeki maaşlarınızı toplu olarak alırsınız.

 159. 4 çıkış kodu işsizlik maaşı almanız için uygun bir kod dur. Yeni fark ettim ki 3 yane istifa olarak sorunuzu düzeltmişsiniz. İstifa durumunda işsizlik maaşı alamamaktasınız fakat son giriş yapacağınız yerle eski işiniz arasında boşluk olmaz ve diğer şertlerı da yerine getirirseniz işsizlik maaşı alabilirsiniz.
  (Eğer arada boşluk olacaksa yeni çalışacağınız işyerinde en az 4 ay kesintisiz çalışmalısınız bu durumda 120 gün şartınızı sağlamış olursunuz

 160. merhaba benim sorum şu.Ben aktif olarak işsizlik maaşı alıyorum bu sure ıcerısınde 1 günlük bir firmada çalıştım ve o firmao gunluk sigortamı yaptıgını soyledi.Bu durumda işsizlik ödeneğim kesilir mi yada ne yapmalıyım?

  • İşsizlik maaşınız sigorta girişiniz 1 günde olsa kesilir eğer kesilmemiş ise siz 170’i arayarak yada kuruma giderek kestirin.
   Çünkü ilerleyen dönemlerde bu anlaşılırsa sizden bu 1 günlük para geri istenir olaki ödemezseniz bu parayı sonu İcraya kadar gidebilir ki o zaman avukat ücreti gibi ekstra ekstra paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 161. Merhaba iyi gunler. Benim sorum su yonde olacak lutfen yardimci olursaniz sevinirim. 6.5 yildir araliksiz çalistigim isyeri kapandi yarin cikisimiz verilecek. Ben pazartesi gunu hemen iskura gitmeyi dusunuyorm issizlik maasi basvurusu icin. Peki ben basvurdum diyelim fakat onaylanmasi uzun surdu ben de bu surecte is buldum 1 hafta gecmeden mesela. Hemen ise basladim. İssizlik maasi basvurumu dondurabilirmiyim.ilerde kendim de bu basladigim isten olurda istifa edip cikarsam issizlik maasi alabilirmiyim. Basvuru sonucunu beklemem mi gerekiyor yani bunun icin. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • Başvurunu işinden ayrıldıktan 30 gün içerisinde yaparsan SGK daki işi bırakma tarihi itibariyle işsizlik maaşı almaya başlarsın. Başvuru yaptın, sonucu sana gelmedi ve bu süreç içerisinde başka bir işe başladıysan yeni bir işe başlama tarihine kadarki maaşını ay sonunda postaneden alırsın. Yeni işe girişini ise işe başlayıp sigorta girişin yapıldıktan sonra, 170 i arayarak yada kuruma bir dilekçe yazarak bildirmeli, maaşının durdurulmasını talep etmelisin.

 162. Merhabalar ben aktiv olarak işsizlik maaşı alıyorum.onumuzdeki günlerde 1 haftalığına yurt dışına cıkacağım işsizlik kurumu bunu nasıl farkedebilir eğer ben bildirmezsem

 163. merhabalar toplam uzun vadede gün sayım 633 fakat bazı aylar çift yerden yatmıs sigortam bu gunu hesaplarken her ay maximum 30 mu alıyoruz

 164. Merhabalar
  04.04.2014 ilk işe giriş tarihim 31.03.2017 tarihinde işten çıkartılacağım. Fakat son 3 yıl olmamış oluyor ilk sigorta girişim 04.04.2014 olduğu için son 3 yıl olması gerekli mi 600 gün primim doldu çünkü teşekkürler.

 165. Merhabalar
  Bu gün itibariyle işten 04 koduyla ayrıldım. İşsizlik maaşı alabilmem için son 3 yıl hangi yılları kapsıyor. Benim hesabıma göre 07/04/2017 – 07/04/2016 = 1 YIL
  07/04/2016 – 07/04/2015 = 2 YIL
  07/04/2015 – 07/04/2014 = 3 YIL
  Bu hesaplamalarda bir yanlışım varsa düzeltin lütfen, o kadar farklı yorum varki
  Sizden cevap bekliyorum. Teşekkürler…….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir