İşsizlik Maaşı Şartları | İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

353

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir ve Nasıl Alınır?

issizlik maasi
İşsizlik şartları nelerdir? | işsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik Maaşı; işine son verilen veya geçerli bir nedenden dolayı işinden ayrılmak zorunda kalan çalışırken işsiz kalan işsizlere verilen bir ödenektir. İşsiz kalınan bu süreçte kendinize yeni bir iş bulana kadar maddi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına verilen bu ödenekten yararlanabilmek için işsizlik maaşı şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır, kimler alabilir yada nasıl hesaplanır gibi sorularınızı cevaplamaya,  şartlarını ise detaylı olarak incelemeye çalışacağız. İŞKUR’un verdiği bu maaş hakkında aklınıza takılanları bize yorum bölümünden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı Şartları

Sigortalı bir işte çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işine son verilen ve aşağıda sıralanan 4 temel şartı taşıyan, çalışırken işsiz kalan işsizlere işsizlik maaşı ödenmektedir bu şartlar;

1-  İşinize son verilmeden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak (Bu şartın istisnaları da bulunmaktadır bu istisnaları makalemizin devamında bulabilirsiniz.),

2-  Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak.

3-  Uygun bir çıkış kodu ile işten ayrılmış olmak. (Çıkış kodunuzu işsizlik maaşı hesaplama programımızdan kontrol edebilirsiniz.

4- SGK çıkışınız verildikten sonraki 30 gün içinde (mücbir nedenler hariç) en yakın İŞKUR birimine şahsen veya işkur sitesi üzerinden başvuru yapmış olmak. (Başvuru süresi aşımı durumunda belirli bir hak kaybınız olur. Yazımızın devamında oluşan bu hak kaybı hakkında detaylı bir açıklama yaptık.)

Bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Şimdi de bu şartları ayrıntılı olarak inceleyelim;

1. Şart: Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma

İşsizlik maaşı şartlarından ilki işin sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmaktır. Bahsi geçen son 120 gün içinde farklı iş yerlerinde çalışmış olabilirsiniz bu önemli değildir. Dikkat etmeniz gereken 120 günlük süre içinde bir işyerinden diğer işyerine geçerken priminizin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olmasıdır. Örneğin bir iş yerinden Nisan 15’te çıkarıldıysanız son 120 gün şartını bozmamak için Nisan 15 veya 16 da yeni işinize girişiniz yapılmalıdır.

Son 120 gününüzde boşluk olmasına rağmen işsizlik maaşı almanıza engel olmayan bazı istisnalar da bulunmaktadır. Aşağıda sizin için son 120 gün şartını bozan ve bozmayan tüm kodları sıraladık. Eğer son 120 gününüzde boşluk olduğunu düşünüyorsanız hizmet dökümünüzü incelediğinizde aşağıdaki kodlardan birini görürsünüz. Bu kodlar hizmet dökümünüzde eksik gün nedeni olarak rakamlarla belirtilir.

Eksik Gün Nedeni Nedir?

Çalıştığınız ay içerisinde rapor almanız yada ücretsiz izin almanız gibi durumlarda sigortanız ödenmez. Ödenmeyen bu günler sigorta hizmet dökümünüzün sağ bölümünde eksik gün nedeni olarak kodlarla ifade edilir. SGK toplamda 21 eksik gün nedeni belirlemiştir ve bunlardan sadece 3 tanesi  işsizlik maaşı almanıza engeldir bu kodlar;

Kod Numarası = 12 – Birden fazla neden – Geçerli neden varsa belge sunulmalısınız(sağlık raporu, askerlik vs.)

Kod numarası = 13 – Diğer – Geçerli neden varsa belge sunulmalısınız(sağlık raporu, askerlik vs.)

Kod Numarası = 15 – Devamsızlık – Son 120 gün şartını bozar !!! – Maaş alamazsınız

Bunların dışında hizmet dökümünüzde eksik gün nedeniniz varsa endişlenmenize gerek yoktur.

2. Şart: Son 3 yıl en az 600 gün pirim ödenmiş olması

Maaş alma şartından diğeri ise son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün pirimizin ödenmiş olmasıdır.

Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2017’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2014 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda  en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı şartlarından olan son 3 yıldaki pirim gün sayınız alacağınız maaşın süresini belirler.Süre hesaplaması yazımızın devamındadır.

3. Şart: İşten çıkış kodunuzun uygun olması

SGK sisteminde sigortalı çalışanların işi bırakma nedenleri numaralarla belirlenmiştir. 1 den başlayıp 24 e kadar devam eden her bir çıkış kodunun bir anlamı vardır. Örneğin işinizden istifa ederek ayrıldıysanız işvereniniz SGK’ ya çıkışınızı 03 kodu ile bildirir. Veya askere gideceksiniz işvereniniz bu sefer 12 kodu yani;Askerlik Nedeniyle olarak SGK ya çıkışınızı bildirir.

Peki ”İşsizlik ödeneği alabilmek için hangi kod ile işten ayrılmalıyım.” diye soruyorsanız, sitemizde bulunan işsizlik maaşı hesaplama programı size bu konuda yardımcı olacaktır. Açılan sayfadaişten çıkış kodunuzu seçin sekmesini tıklarsanız işsizlik ödeneği alabileceğiniz çıkış kodları karşınıza çıkacaktır.

İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İstifa edersem işsizlik maaşı alabilir miyim surusu için hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Evet alabilirsiniz çünkü almanın bir kaç küçük yolu var. Hayır alamazsınız çünkü istifa kodunuzu değiştiremez yada uyarlayamazsanız işsizlik ödeneği alamazsınız.

Peki istifa durumunda işsizlik ödeneği alabilmek için ne yapılmalı. Bunun cevabını için istifa edenler işsizlik maaşı alabilir yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

4. Şart: İşsizlik maaşı son başvuru süresi ve bu sürenin aşımı

30 Gün içinde işsizlik sigortasına başvurma şartı

Hizmet akdinizin sonlandırılmasından itibaren yani işten ayrıldığınız günden itibaren ki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine veya internet üzerinden iskur.gov.tr adresine girerek başvurunuzu yapmalısınız. (İnternet üzerinden başvuru yapacaksanız ilk olarak İş arayan kaydı yapmalısınız)

İşsizlik ödeneği alırken sigortalı bir işe başlayıp işsizlik maaşını durduranlar için bir başvuru süresi belirtilmemiştir. Bu kişilerin işsizlik maaşları başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlar. Bu tür durumda olan kişilerin işlerinden ayrıldıktan hemen sonra başvurmaları maaşlarının daha erken almalarına neden olacaktır.

30 gün geçmesi durumunda ne olur ?

30 günü geçirmeniz durumunda başvuru yapamazsınız diye bir şey yoktur. Başvuru yapabilirsiniz ama toplam kazandığınız işsizlik ödeneği süresinde hak kaybına uğrarsınız.

Örnekle açıklayalım; Bir aksilik oldu ve işten ayrıldıktan 40 gün sonra başvuru yapmak aklınıza geldi. Bu durumda 10 gün geçirmiş oluyorsunuz. Başvuru yapmanızda herhangi bir problem yoktur. Aynı şekilde internetten veya En yakın İş Kurumu biriminden başvurunuzu yapınız. Başvurunuz sonucunda eğer maaş almaya hak kazanmışsanız 10 gün daha az maaş alırsınız.  6 ay maaş almaya hak kazanmışsanız 10 gün geç başvurduğunuz için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.(size ödenen para günlük olarak hesaplanır)

>>> İşsizlik ödeneği hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

işssizlik maaşı
İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Yukarıda maddeler halinde sıralanan 4 temel şartı taşıyorum peki işsizlik maaşını nasıl alabilirim ? Yapmanız gereken  internet üzerinden veya kuruma bizzat giderek başvuru yapmaktır İnternet üzerinden başvurmak istiyorum diyorsanız kurumun internet sitesine girerek kimlik bilgilerinizle bir kayıt oluşturmalı ve ardından işsizlik ödeneğine başvur butonunu kullanarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

İnternet üzerinden işsizlik ödeneğine başvurmak isteyen kişiler genelde  ”başvuruyorum ama başvur dediğimde hata mesajı alıyorum” diye şikayet ettiklerini görmekteyiz. Onlara önerimiz verilen bu hatanın içeriğini dikkatlice okumalarıdır çünkü hatanın ne olduğunu anlayabilirseniz sorunu da çözmüş olursunuz.

Peki en çok karşılaşılan hata nedir derseniz; Kişiler kayıtlarının ilk aşamasını tamamlıyorlar ama bir özgeçmiş oluşturmayı unutuyorlar. Bunun gibi durumlarda İş arayan profiline sahip değilsiniz gibi bir hata alıyorsanız. Bu sorunu çözebilmeniz için profilinizin ana sayfasında bulunan özgeçmiş düzenle yazısına tıklayıp öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi sisteme girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

İkinci yöntem ise İşkur’a kimliğinizle giderek kurumda bulunan danışman arkadaşların yardımıyla işsizlik ödeneği başvurusu yapmak olur.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Ne zaman Sonuçlanır?

“İşsizlik maaşı başvurumu yaptım başvurum ne zaman sonuçlanır?” Ençok surulan sorulardan biridir bu. Bu sürecin belirli bir sonuçlanma süresi olmadığından birçok başvuran için can sıkıcı bir bekleyişe dönüşebilmektedir.

Okurlarımızdan bu yönde çok fazla soru geldiğinden; İşsizlik Maaşı Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır? başlıklı yazımızı hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra işsizlik ödeneğinizin ne zaman sonuçlanacağını ve nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

İşsizlik ödeneği başvurunuz sonuçlandıktan sonra profilinize tanımladığınız cep telefonu numaranıza işkur tarafından mesaj gönderilir. Bu mesajda işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız ve eğer hak kazandıysanız kaç ay almaya hak kazandığınız detaylı olarak belirtilir.

İşsizlik Maaşı Hesaba Ne Zaman Yatar?

İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde PTT hesabına yatırılır. Kimlik numaranıza yatırılan bu parayı kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine giderek çekebilirsiniz. Maaşınızı sadece sizin çekebileceğinizin de altını çizelim..

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Son 3 yılda,

600 – 899   gün pirim yatması durumunda 6 Ay

900 – 1049 gün pirim yatması durumunda 8 Ay

-1050 gün pirim yatması durumunda 10 Ay    işsizlik ödeneği almaya hak kazanırsınız. 

Ayrıca işsizlik maaşı hesaplama programımız ile kaç ay ve ne kadar alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

işsizlik maaşı şartları
İşsizlik maaşı başvurusu

Ne Kadar İşsizlik Ödeneği Alırım? | Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu işlemi programımız kullanarak yapabileceğiniz gibi bir hesap makinesi yardımıyla da yapabilirsiniz. Ne kadar işsizlik maaşı  alırım diye soranlar için bir örnekle maaş hesabı yapalım; Yine 30 Nisan 2015 tarihinde işten ayrıldığınızı düşünelim.

Nisan ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Mart  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Şubat ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Ocak  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL      işveren tarafından yatırılmış olduğunu varsayalım.

Maaşınızı hesaplarken Son 4 ayın ortalaması olan 2000 lira’nın %40′ ını hesaplamamız gerekir. 2000 liranın %40’ı  işsizlik maaşınızı verir bunun da  800 TL  yaptığını görürüz.

Dikkat bu miktar asgari ücret brütünün (1777.5 TL)  %80’ini geçemez.

  >> İlgili Yazı: Devletin verdiği diğer teşvik ve yardımları incelemek için tıklayın

Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

Güncel işsizlik ödeneği asgari ücrete yapılan zamma endeksli olarak değişiklik göstermektedir. En güncel işsizlik ödeneği oranları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Yıl İşsizlik Maaşı Ücreti
En Düşük En Yüksek
2019 1015,59 TL 2.031,19 TL

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz ?

Yukarıdaki şartlarla beraber sigortasında işsizlik fonu kesintisi yapılan herkes maaş alabilir(Herhangi bir iş yerinde çalışan sigortalı işçiler). Peki işsizlik ödeneğini kimler alamaz. Memurlar, askerler, BAĞKUR lular, tarım sigortası ödeyenler yani dediğimiz gibi sigortasında işsizlik sigortası fonu kesintisi olmayan kişiler işsizlik  ödeneği alamazlar.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim ?

Bu güne kadar popülarite yada isminin basit olmasından dolayı işçi hakkı olarak genellikle işsizlik maaşı yada kıdem tazminatını duymuşuzdur. Fakat çalışan emekçi insanlar olarak kanunen bir çok hakkımızın olduğunu ve bu haklardan ne yazık ki haberdar olmadığımızı görmekteyiz. İşte bu nedenle bilinçli bir çalışan olabilmek adına ”İşinden Kovulan veya Çıkarılan İşçiler ne Yapmalıdır ?” başlıklı bir yazı hazırladık, içerisinde ihbar ve kıdem tazminatının nasıl alınabileceğini anlatan bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bunların dışında merak ettiğiniz sorularınız varsa aşağıda bulunan yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı ile ilgili sizden gelen sorular…

Soru 1: İşsizlik maaşım ne zaman yatar ?

Cevap: İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde  ödenmektedir.

Soru 2: Maaşımı hangi bankadan alacağım?

Cevap: İşsizlik ödeneği PTT ile yapılan anlaşma ile adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle beraber yurt genelindeki  herhangi bir PTT birimine giderek maaşınızı alabilirsiniz.

Soru 3: İşsizlik maaşı başvurusunu kuruma gitmeden internet üzerinden yapabilir miyim?

Cevap: Evet maaş başvurunuzu İŞKUR’a gitmeden iskur.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa iş arayan kaydını yaptıktan sonra İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu bölümünden formu doldurarak başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır.

isizlik maaşı nasıl alabilirim
İşsizlik maaşı alma şartları

Soru 4: İşsizlik maaşı alıyorum. Yeni bir işe başlayacağım başlayacağım yeni işyeri ile anlaşamaz ve istifa edersem şuan almakta olduğum maaşı almaya devam eder miyim ?

Cevap: Bu sorunun kısa cevabı EVET tir. Yeni başlayacağınız iş yerinden istifa da etseniz daha önce almaya hak kazandığınız maaşınızı kaldığınız yerden almaya devam edersiniz.

  >> İlgili Yazı: Ne iş yapabilirim diyor ve yeni iş fikirleri arıyorsanız tıklayın

Soru 5: İşsizlik maaşı alırken İŞKUR un kurslarından faydalanabilir miyim?

Cevap: İşsizlik ödeneği almanız İŞKUR kurslarından faydalanmanıza engel değildir. Hatta İşsizlik ödeneği alırken  İşbaşı Eğitim Programı kursuna katılarak 800 lira cep harçlığı ve minimum 850 Lira işsizlik ödeneği alarak 1650 liraya yakın gelir elde etmiş olursunuz.

Soru 6: Asgari ücrete zam yapılırsa işsizlik maaşımı zamlı olarak mı alırım

Cevap: İşsizlik ödeneği aldığınız sırada asgari ücrete zam yapılırsa sizin maaşınız da bir değişim olmaz nedeni ise. İşsizlik ödeneği hesaplanırken geçmişte ödenen son 4 ayın bürüt maaşın göz önüne alınmasıdır.

issizlik maasi
İşsizlik maaşı başvuru işlemleri ve şartları

Soru 7: Son 5 yıldır çalıştığım işyerin de son üç ay raporluydum. Bu durumda işsizlik maaşımın hesabında bahsi geçen prime esas gün sayısı nasıl olur? Ne kadar işsizlik maaşı alırım?

Soruyu biraz daha karmaşık bir örnekle cevaplayalım ve  son 6 ayınızı düşünelim;

OCAK (15 gün raporlu 1200 TL prim ödenmiş olsun)  1.AY

ARALIK (30 gün raporlu)

KASIM (25 gün raporlu 400 TL Prim ) 2. AY

EKİM(15 GÜN RAPOR 1000 TL prim) 3.AY

EYLÜL (2400 TL Prim) 4.AY

AĞUSTOS (2400 TL Prim)

İşsizlik maaşı hesabında Son 4 ay hesabı yapılırken 1 gün bile prim ödenmiş olsa geriye doğru gidilirken prim ödenen Ay’ı dikkate almanız gerekir. Eğer ful raporlu olduğunuz ay varsa bu Ayı atlamalısınız. Yukarıdaki örnekte Ocak, Kasım Ekim ve Eylül aylarını dikkate almamız gerekir.  Yapacağımız hesap oldukça basit son 4 ayın prim toplamını hesaplayacağız (Aralıkta ödenme yapılmadığı için dikkate almadan Kasım ayına atladık) 1200+400+1000+2400 =4000 Lira Şimdi 15+25+15+30= 85′ günü ay cinsinden hesaplamalıyız bunu da 85’i 30’a bölerek bulacağız bölüm sonucu ise 2,8 yapmakta. 4000/2,8=1428 çıkan sonucun %40’ını alırsak işsizlik maaşımızın 571 Lira olduğunu görürüz.

>>>  İşsizlik Maaşı hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

353
Yorum Yap

avatar
195 Comment threads
158 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
170 Comment authors
Piyasa AnketiaysealeynaFarukFatma Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ziyaretçi
aleyna

Merhaba;
Öncelikle 16.03.2016 da giriş yaptım fakat 06.09.2018 tarihinde kayıtlı işveren başka yere taşındı ve devralan kişi 18.09.2018 tarihinde sgk girişimi yaptı.taşınan kişiye neden bu kadar erken(kendi 16.09.2018de taşındı ve ben o tarihe kadar aktif olarak çalışıyordum) çıkışımı yaptığını sorduğum da muhasebecim yanlışlıkla giriş yaptı yalanını uydurdu gerçeklik payı nedir düzeltme olanağı var mıdır? bunu merak ediyorum ikinci olarak da 3 yıl çalışmak zorunda mıyız. benim işsizlik maaşını almam için daha ne kadar çalışmam gerekiyor.
sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ziyaretçi
Faruk

Selam. Benim sigorta başlangıcım 20.01.2016 benim sorum şu şuan çalıştığım iş yerine 04.10.2018 tarihinde başladım. 06.02.2018 tarinde 120 günümü burada doldurmuş olacam. fakat sorum şu benim şuan 595 gün sigortalı sürem var 20.01.2016 dan bu yana ben 6 şubatta buradaki 120. günümü doldurmuş olacam ama geriye dönük 600 gün sigorta süresi sıkıntı olurmu bende . iş yerinden çıkartılacam iş yeri personel fazlalığından eleman çıkartıyor.

Ziyaretçi
Fatma

İşsizlik maaşı başvurusunda iş çıkış tarihini yanlış yazdım bu nasıl düzeltilir

Ziyaretçi
Çisem

Merhaba sormak istediğim şudur biraz uzun olabilir o yüzden şimdiden kusura bakmayın. (: Ben bir yerde 1yıldır çalışıyordum primim düzeni olarak yatırıldı kontrol ettiğim halde bir sıkıntı yok. Ama geçen ay yani 09.11.2018olarak kendi isteğimle işten çıktım ve ertesi gün 10.11.2018olarak başka firma olarak girişim yapıldı ve bu şimdi çalıştığım yer 26.12.2018olarak benim çıkışımı verdi. Bu benim işsizlik maaşı almama engelmidir? Bir de sormak istediğim şu toplam uzun vadem 581ama + bu çalıştığım süre içersinde 26gun daha sigortam yapıldı onlar da eklediği zaman 607gun yapmış olacak şuan yeni çıkarıldığım için E devletten daha gözükmüyor cikisim. O yüzden soruyorum karışık anlatmış… Read more »

Ziyaretçi
Enver

Merhaba Çisem

iki işyeri arasında boşluk bırakmadan giriş çıkış yaptığınız için son 120 gün şartını bozmuyor görünüyorsunuz. Yani bu şartı yerine getirmiş oluyorsunuz.

Son İşten çıkış kodunuz uygun ise ve son işten çıkış tarihinden itibaren son 3 yılınız 600 gün olacaksa tüm şartları yerine getirmiş oluyorsunuz. Anlattığınıza göre işsizlik maaşı almanızda bir engel yok gibi görünüyor.

Ziyaretçi
Çisem

Çok teşekkür ederim aydınlattınız. başarılar dilerim

Ziyaretçi
irem

Merhaba,
2 yıl önce uzun bir süre çalışmamıştım.
2 yıldır çalışıyorum 800 günün üstünde prim ödemesi var.
İşten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim? illa 3 yıl mı olması gerekiyor?

Ziyaretçi
Hasan

Merhaba ben çalıştığım firmadan 12.12.2018 de çıkarılıp 14.12.2018 tarihinde farklı bir şirkete girişim yapıldı. Dolayısıyla Aralık 2018 Sgk gün sayısı 30 olacağından 120 gün şartı bozulmuş olur mu? İşsizlik maaşı alınabilirmi?

Ziyaretçi
Gizem

Merhabalar, ben 03.09.2018-02.10.2018 tarihleri arasında ayağım kırık olduğundan raporluydum. Raporumda 03.10.2018 kontrol yazıyordu. O gün hastanedeydım, alçılarım çıkarıldı ama maalesef iş başı kağıdı veya o gün için rapor almadım. Şimdi iş yeri lokasyon değişikliğinden çıkışımı istedim ve işsizlik maaşına başvuracağım. Ancak o bir günlük 03 Ekim durumunu şirket nasıl bildirmeli SGK ya ? sorun olur mu ? Hastaneye gittiğime dair zaten e-devlette de kayıt var bu şekilde SGK kabul eder mi?

Çok teşekkürler

Ziyaretçi
Tolga

Hocam merhaba.9 yıl çâlıştığım işyerinde tazminatsız çıkarılma korkusuyla 3600 dan faydalanip kıdemimi alıp 15.8.2018 tarihinde ayrıldım..istifa ettiğim için işsizlik maaşı alamadım..arada boşluk oldu malasef ve 1.10.2018 tarihinde yeni bir işe başladım.pek memnun değilim kaç ay çalışırsam işsizlik ödeneği alırım.geriye dönük hesaplama yapılırmı eski isyerimle ilgili yani.teşekkürler..

Ziyaretçi
erkan

Merhaba, her ayın 5 inde işsizlik maaşı alıyorum, ayın 1 inde işe başlayacağım, hesaplama aylık olarak mı yapılıyor yani geçen ayın parasını alabilirmiyim yoksa ayın 5 inden önce işbaşı yaptığım için o ayım yandı mı?

Ziyaretçi
erkan

cevabınız için çok teşekkür ederim, yani ayın 20 sinde işe başlasam 20 günlük işsizlik maaşım yatar çünkü gün bazın da hesaplanıyor. Bu şekil de anladım umarım doğru anlamışımdır.

Ziyaretçi
nedret ipek

üzerime kayıtlı işyerim var esnafım ama başka birinin işyerinde ssk lı olarak prim yatırıyorum.3,5 yıl bitince zorunlu primimde bitiyor.. ssk lı işimden ayrılınca işsizlik siğortası almam için üzerime kayıtlı işyerinin kapanışını vermek zorundamıyım..vermediğim taktirde direk bağkurlu mu olurum bununla beraber işsizlik maaşı alma hakkını kaybedermiyim..işsizlik maaşını kaybetmemem için işyerimi daha önceden mi kapatmam lazım

Ziyaretçi
Alperen

Merhaba hocam. Bir kere işsizlik maaşı aldim 8 ay kadar. Fakat ikinci issizlik maaşı içinde gerekli olan 600 günü iki yerde birden yatan primleride hesaba katarak mi yapmaliyim. Yani iki yerde çalışıyorum şuan ve iki işyeride 30 ar gün yatiriyor. Normalde 20 ayda 600 gün ederken benimki 10 ayda 600 ü bulacak gibi. Bu durumda 20 ayi doldurmam şartmı yoksa 10 ayda 600 günü doldurursam issizlik maaşını hakediyormuyum ediyorsam teşekkürler.

Ziyaretçi
Murat

Merhabalar
Son 120 gün şartı istifa edenlerin dışındaki kodlar içinde geçerlimi yani farklı bir koddan işten çıkartılarak işsizlik maaşı hakedişinin olmaması fakat hiç boşluk bırakmadan başka bir işyerinde işe başlayıp bir ay süreyle çalıştıktan sonra işverenin 04 koduyla işten çıkartması işsizlik maaşı almaya hak kazandırırmı.

Ziyaretçi
Beyza

Merhaba iş yerinden 21 mayıs 2018 tarihinde ayrıldım sigortada son 3 yıl 597 gün görünüyo patronum 600 gün olsun diye tekrar sigortanı yapım dedi lakin 120 gün olayında bi sıkıntı olur mu onu bilemedim konuyla ilgili dönüş yaparsanız çok memnun olurum

Ziyaretçi
Süheyl

Öncelikle detayli bilgilendirme ile bize yardimci olduğunuz için teşekkur ederim.
Öncelikle şunu sormak istiyorum. Normalde son 3 yil da 600 gün derken bugünu baz alarak;
01.06.2018-01.06.2015 arası mi doğru olan?
Bunu sorma sebebim sizin yukarida ki anlatimda sanki 4 yili baz aliyor. Orayi pek anlayamadim

(Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2017’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2013 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.)

SAYGİLARİMLA

Ziyaretçi

Bilindiği üzere işsizlik maaşı alabilmek için 3 yılda 600 gün prim ödenmesi gerekmektedir. Bir kişi 600 günlük sürenin bir kısmında bağkur bir kısmında ve son 120 günde primi (sigortalı) 4a ‘lı olarak yatırılıyor. Bu kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

Ziyaretçi
kurt

Merhaba 🙂
Son 120 günümde 12 kodu (birden fazla) var 4 günlük eksik 2 günü istirahat 2 günüde ücretsiz izin işsizlik maaşı alma peşindeyim açıkçası istifa edeceğim günün ertesi günü (boşluk vermeden)başka bir işe başlayıp oradan da (04 veya 05 kodu ile) işten çıkışım sağlanacak ama bu 12 kodu işsizlik verilmiyor demişsiniz tabi parantez içinde neden olduğu kanıtlanırsa da demişsiniz bana yardımcı olur musunuz ?

teşekkür ederim şimdiden 🙂

Ziyaretçi
Kurt

Teşekkür ederim 😊

Ziyaretçi
Ugur E

Hocam merhaba,

10 yıldır bir firmada çalışan ve kendi isteği ile işten ayrılan biri aynı gün yada ara vermeden bir sonraki gün başka bir firmada işe başlasa ve bu firmada 1 ay çalışıp işten ayrılsa işsizlik maaşına hak kazanır mı?

Ziyaretçi
Murat ÖZTÜRK

Hocam Merhabalar, 2 yıldır çalıştığım şirkketten 20 Şubat ta çıkış verip, aynı şahıslara ait olan başka bir işyerine 21 şubat tarihinde geçiş yaptırdılar. bu durumda işsizlik maaşı alabilmem için şubat ayında boşluk bulunmamasına rağmen şubat ayındaki hizmet sürem 28 gün olacağından örneğin nisan ayında işten çıkarsam işsizlik maaşı alırken sorun olurmu. Yada 30 gün olarak dikkate alınırmı. Ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Ziyaretçi
Gökhan

Merhaba ben 3 mart tarihimde işten çıkarılacağım,
Sgk primlerim;
Kasım 3500 (30 gün)
Aralık 3500 (30 gün)
Ocak 3750 (30 gün)
Şubat 3750 (30 gün)
Mart 375 (3 gün) 3 mart çıkış
Buna göre ne kadar işsizlik maaşı alabilirim?
Şubat sonu işten çıkmış olmak ile 3 mart tarihinde çıkmış olmak arasındaki hesap farkı nedir ?

Ziyaretçi
Akın

Size lafı uzatmadan arada hiçbir fark yoktur demek isterim.

Ziyaretçi
Filiz

Merak ettigim soru o zaten efendim yarim çalışma ödeneği alıyorum şuan nisana kadar odenegim bitince isverenim beni işten çıkarmayı düşünüyor bu durumda 120 kesintiz çalışma süresi uygulanmış oluyormu

Ziyaretçi
Filiz

Merhabalar şuan yarim çalışma ödeneği alıyorum ödeneğin bittikten sonra işten cikarilma durumunda işsizlik maaşı alabilirmiyim

Ziyaretçi
Mustafa

Merhaba
İşsizlik maaşına başvurdum onaylandı ancak ben şimdi yurt dışındayım vekalet ile daha önce alanlar olmuş bende vekalet yolladım ancak şuan işkur sistemin de görünüyor ama PTT sisteminde görünmüyor sorun tam olarak ne olabilir
Not: yurtdışına eğitim için geldim öğrenciyim yani şimdi.
Şimdiden cevabınız için teşekkürler

Ziyaretçi
Noname

Merhaba son çalıştığım iş yerinde 11 ay calistim son 3 yilda ise 600 gun uzeri calisma surem mevcut fakat son 120 gun icerisinde 2 gun ucretsiz izin almistim sisteme ”puantaj kayıtlari” olarak işlenmiş bu durumda işsizlik maasi haklarindan yararlanamazmiyim ?

Ziyaretçi
Noname

Sayin admin öncelikle cevap verdiğiniz icin cok teşekkur ederim fakat benim sorum şuki son 120 gunumde sadece
2 gunluk problemim var.. isveren sgk bildiriminde bu iki gunu 07 kod ”puntaj kayıtları” seklinde bildirmis.. Puantaj kaydi ne demek issizlik maasi almama engelmi lutfen bilgi veriniz 🙁

Ziyaretçi
nur

merhaba,

2 senedir çalıştığım iş yerimden Kasım 2017’de ayrıldım ve Aralık 2018’de başka bir şirkette çalışmaya başladım. Bu şirketten Ocak ayı itibari ile ayrılıyorum. İşsizlik maaşı bağlanır mı?

teşekkürler

Ziyaretçi
onur c

merhaba 31.12.2017 tarihi itibariyle 4 koduyla çıkışım yapıldı. 03.01.2018 tarihinde İŞKUR a internetten başvurdum. İşsizlik ödeneği hesaplanırken 2017 Asgari ücreti mi baz alınacak yoksa 2018 Asgari ücreti mi?
iyi çalışmalar

Ziyaretçi
Alphan

Askerden geldim işsizlik maasinida hakettim. Msjda geldi 23 günlük parada yattı gözüküyor iskur un sitesinde profilimde. Fakat ilk maaşım olaçağı için direk kimlikle ptt ye mi gitmeliyim yoksa ilk iskura mi gitmeliyim? Teşekkürler

Ziyaretçi
Selda

İşsizlik sigortası almaya devam ederken yeni bir işe giren ve bunu İŞKUR a bildirmeyen sigortasız çalışmaya devam eden kişinin alacağı ceza nedir. Ve bu durumdan işveren ve muhasebeci etkilenir mi

Ziyaretçi
Selçuk

İyi günler,

Örneğin; ben bir iş yerinde 2,5 yıldır sürekli çalışıyorum. İş çalışma sürem 900 gün geçti.firmamdan ayrılmak istiyorum. İstifa edeceğim için işsizlik maaşından yararlanamayacağım. Ancak şöyle birşey duydum: Doğruluğu nedir acaba?

Diyelimki ben bu işyerinden istifa ederek 02.01.2018 tarihinde ayrıldım. Başka bir firmada 02.01.2018 yada 03.01.2018 tarihinde(arada gün boşluğu bırakmadan) işe başlar ve yeni firmadan da 1 ay içerisinde normal işten çıkarma yaparlarsa issizlik maaşını almam mümkün müdür? Mümkünse en kısa kaç gün çalışmam gerekir yeni firmada?

Teşekkürler şimdiden vereceğiniz bilgiler için.

Ziyaretçi
ayse

merhabalar bu şekild e benim arkadaşım yaptı fakar red onayı geldi

Ziyaretçi
ayse

Başka bir sebeb ne olabilir 11 yıllık çalışmış şubat 6 da kendi çıkmış olarak istifa imzalıyor 7 dinde başka bir işe başlıyor ve subay 21 ‘de 4 kodla çıkış yapılıyor işsizlik alirsin demişler fakat issizlik hakedemiyorsunuz msj gelmis sizin yazınızı okuyunca bilgi almak istedim

Ziyaretçi
ayse

hayir subay degil subat tlf çevirmiş kusura bakmayin Başka bir sebeb ne olabilir 11 yıllık çalışmış şubat 6 da kendi çıkmış olarak istifa imzalıyor 7 dinde başka bir işe başlıyor ve subat 21 ‘de 4 kodla çıkış yapılıyor işsizlik alirsin demişler fakat issizlik hakedemiyorunuz msj gelmis sizin yazınızı okuyunca bilgi almak istedim

Ziyaretçi
Emine Bayık

Merhaba ben Denizlide bir eğitim kurumunda fen bilimleri öğretmeni olarak görev yaptım.sgk 01.09.2016 girişli ve 31.08.2017 çıkış işlemlerim yapıldı.Kurumumda haziranın sonunda muhasebeciyle görüşüp işsizlik maaşından yararlanabileceğimi ve zaten okulun anlaşmayı yenilemek istemediğini ona göre çıkışımın sağlanmasını istememe rağmen çıkış kodumu 3 olarak girmiş. 5 koduyla giriş yapması gereken haklı durumumda 3 koduyla giriş yapması işsizlik maaşı alma başvurusu yapmamı engelledi.Araya bayram girdiği için şimdi işkur ile görüştüm işverenin tekrar dilekçe ile düzeltmesi gerekiyor diyor bunu arayıp anlattığımda yapamıyacaklarını iletiyor.bu durumda ben ne yapmalıyım.Sonuçta benden kaynaklı olmayan haklı almam gereken işsizlik maaşıma ket vurmuş oluyorlar ne olur yardımcı olur musunuz

Ziyaretçi
Yunus Emre

hocam iyi ben işten yeni ayrıldım işssiz maasım baglandı ve şimdi üniversiteye gitme ihtimalim var normal olarak acıkdan değil bu arada evliyim hanı babamın ustune gecıcem mı yıne kesılir mi işsizlik onu sorucakdım donersenız sevinirim

Ziyaretçi
gülşen

Merhabalar
Bu gün itibariyle işten 04 koduyla ayrıldım. İşsizlik maaşı alabilmem için son 3 yıl hangi yılları kapsıyor. Benim hesabıma göre 07/04/2017 – 07/04/2016 = 1 YIL
07/04/2016 – 07/04/2015 = 2 YIL
07/04/2015 – 07/04/2014 = 3 YIL
Bu hesaplamalarda bir yanlışım varsa düzeltin lütfen, o kadar farklı yorum varki
Sizden cevap bekliyorum. Teşekkürler…….

Ziyaretçi
yasemin c.

Merhabalar
04.04.2014 ilk işe giriş tarihim 31.03.2017 tarihinde işten çıkartılacağım. Fakat son 3 yıl olmamış oluyor ilk sigorta girişim 04.04.2014 olduğu için son 3 yıl olması gerekli mi 600 gün primim doldu çünkü teşekkürler.

Ziyaretçi
elif pak

merhabalar toplam uzun vadede gün sayım 633 fakat bazı aylar çift yerden yatmıs sigortam bu gunu hesaplarken her ay maximum 30 mu alıyoruz

Ziyaretçi

merhaba;

evet her ay için 30 gün olarak değerlendirmelisiniz.

Ziyaretçi
Osman caylak

Merhabalar ben aktiv olarak işsizlik maaşı alıyorum.onumuzdeki günlerde 1 haftalığına yurt dışına cıkacağım işsizlik kurumu bunu nasıl farkedebilir eğer ben bildirmezsem

Ziyaretçi
Ersin

Merhaba iyi gunler. Benim sorum su yonde olacak lutfen yardimci olursaniz sevinirim. 6.5 yildir araliksiz çalistigim isyeri kapandi yarin cikisimiz verilecek. Ben pazartesi gunu hemen iskura gitmeyi dusunuyorm issizlik maasi basvurusu icin. Peki ben basvurdum diyelim fakat onaylanmasi uzun surdu ben de bu surecte is buldum 1 hafta gecmeden mesela. Hemen ise basladim. İssizlik maasi basvurumu dondurabilirmiyim.ilerde kendim de bu basladigim isten olurda istifa edip cikarsam issizlik maasi alabilirmiyim. Basvuru sonucunu beklemem mi gerekiyor yani bunun icin. Yardimci olursaniz sevinirim.

Ziyaretçi

Başvurunu işinden ayrıldıktan 30 gün içerisinde yaparsan SGK daki işi bırakma tarihi itibariyle işsizlik maaşı almaya başlarsın. Başvuru yaptın, sonucu sana gelmedi ve bu süreç içerisinde başka bir işe başladıysan yeni bir işe başlama tarihine kadarki maaşını ay sonunda postaneden alırsın. Yeni işe girişini ise işe başlayıp sigorta girişin yapıldıktan sonra, 170 i arayarak yada kuruma bir dilekçe yazarak bildirmeli, maaşının durdurulmasını talep etmelisin.

Ziyaretçi
kıymet

merhaba benim sorum şu.Ben aktif olarak işsizlik maaşı alıyorum bu sure ıcerısınde 1 günlük bir firmada çalıştım ve o firmao gunluk sigortamı yaptıgını soyledi.Bu durumda işsizlik ödeneğim kesilir mi yada ne yapmalıyım?

Ziyaretçi

İşsizlik maaşınız sigorta girişiniz 1 günde olsa kesilir eğer kesilmemiş ise siz 170’i arayarak yada kuruma giderek kestirin.
Çünkü ilerleyen dönemlerde bu anlaşılırsa sizden bu 1 günlük para geri istenir olaki ödemezseniz bu parayı sonu İcraya kadar gidebilir ki o zaman avukat ücreti gibi ekstra ekstra paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ziyaretçi

4 çıkış kodu işsizlik maaşı almanız için uygun bir kod dur. Yeni fark ettim ki 3 yane istifa olarak sorunuzu düzeltmişsiniz. İstifa durumunda işsizlik maaşı alamamaktasınız fakat son giriş yapacağınız yerle eski işiniz arasında boşluk olmaz ve diğer şertlerı da yerine getirirseniz işsizlik maaşı alabilirsiniz.
(Eğer arada boşluk olacaksa yeni çalışacağınız işyerinde en az 4 ay kesintisiz çalışmalısınız bu durumda 120 gün şartınızı sağlamış olursunuz

Ziyaretçi

Simge merhaba;

İşsizlik maaşı alabilmen için son 120 gününde boşluk olmaması gerekir. Yeni bir işe başlarken eski ayrılış tarihin arasında boşluk olmaz ise ve diğer şartlarında işsizlik maaşı alabilmen için uygun ise maaş alabilirsin.

Ayrıca işveren sizi iyi iyet ve ahlak kurallarına aykırı davranıştan işten çıkarmış eğer siz aksini iddia ediyorsanız. İşverene dava açarak mahkemeyi kazanmanız durumunda işsiz olduğunuz dönemdeki maaşlarınızı toplu olarak alırsınız.

Ziyaretçi
Zübeyde

4 yıldır çalıştığım işyerimden anlaşmalı bir şekilde ayrılıyorum(çıkış kodum istifa) ve ertesi gün yeni görüştüğüm iş yerinde çalışmaya başlıyacağım.sorum şu olacak yeni başlıyacağım iş yeri beni 1-2 ay içinde işten çıkartırsa işsizlik ödeneği alabilirmiyim ? Teşekkürler.

Ziyaretçi

Son 120 gününüzde boşluk olmaz ise ve diğer şartlarınız da uygunsa maaş alabilirsiniz

Ziyaretçi
Mehmet

@piyasaanketi:disqus zübeyde hanımın sorduğu durum hafta sonuna denk gelirse alabilir miyim? Eski iş yerinden Cuma ayrıldım yeni iş yerine Pazartesi başladım arada 2 gün prim kaybı oluyor.

Ziyaretçi
Sinan

Hocam Merhaba son 3 yıl içerisin de 400 gün pirimim yatmış bulunmaktadır,son dört ay pirimide yatmış bulunmakta şuan da işten çıkartıldım işsizlik maaşı alabilir miyim,
birde bu yeni işsizlik maaşı yasası ne zaman yürürlüğe girecek bilginiz var mı?

Ziyaretçi

Sinan Hocam Merhaba;

400 gün işsizlik maaşı alabilmek için yeterli bir süre değildir. Priminiz Son 3 yılda 600 gün olmalıdır. Bu durumda almazsınız. Yeni işsizlik kanunu ile ilgili şu an için bir duyum yada gelişme olmadı. Şahsen bu aralar olacağını pek düşünmemekteyim. Fakat yeni işsizlik maaşı ile ilgili yeni bir haber veya gelişme olursa piyasaanketinden ilk sizler öğreneceksiniz.

Ziyaretçi
coktafifi

hocam haftaya çıkışım olabillir,işyerimden anlaşarak tazminat ve ihbarimi alarak ayrılacağım sorum şu çıkacağım tarihte son 3 yıl içindeki prim günüm 585 te kalıyor son 120 günümde bir problem yok,çıkışımın verildiği tarihten 1 gün sonra bir sigortalı işte 1 aylık prim ödememi yapsam arada boşluk bırakmadan işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekkürler.

Ziyaretçi

Hocam Bahsettiğiniz yöntemle işsizlik maaşı alabilirsiniz yanlız iki iş yeri arasında boşluk bırakmamanız gerekir buna dikkat edin. Birde son iş yerinizdeki çıkış kodununda uygun bir kod olmasına dikkat edin kodları http://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-hesaplama yazımızda bulabilirsiniz.

Ziyaretçi
Serkan Aydoğdu

Hocam dediginiz gibi sirkete dilekce yazdirdim iskura goturdum tamam ay sonu alirsiniz dedi maaşı. Mesaj gelcek tele dedi. Ne zaman gelir

Ziyaretçi

Hocam başvuruların kaç günde sonuçlanacağı ile ilgili hazırladığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

https://piyasaanketi.com/issizli-maasi-basvurusu-ne-zaman-sonuclanir/

Ziyaretçi
Serkan Aydoğdu

Hocam ben red edilen basvuruya itiraz dilekcesi verdim tamam dedi kadın mesaj gelcek gene dedi. Ilk basvurum degil yani bu itiraz.

Ziyaretçi

Hocam dilekçenizi dikkate alıp başvurunuzu yeniden değerlendirecekler değerlendirme sonucunu ise size mesajla bildirecekler. İşlem uzun sürebilir. Bu sırada biraz sabra ihtiyaç duyabilirsiniz:)

Ziyaretçi
Serkan Aydoğdu

HocaM cok tesekkur ederim son sorum şu. Bordroda gelmediği gün 0 istirahat gün 5 çalışmadığı gün 3 yazıyor. Calismadigi gün puantaj eksikliginimi kastediyor . Bu bordroyu saglik raporuyla iskurami teslim etmem gerek

Ziyaretçi

Evet işkur a teslim etmelisiz

Ziyaretçi
Serkan Aydoğdu

* Hocam merhaba. İşe giriş 21.07.16 isten çıkış 21.11.16 * issizlige basvurdum, red aldim son 120gun saglanamiyormus. Her ay 2 3 gun puantaj kaydi kod 07den eksik yatirilmis. Onda bi sorun yok. Son ay 5 gun raporum var ve 1 gun gene puantaj eksikligi var. Isveren son ay kod 12 birden çok secenegiyle eksik gun bildirmis . Hocam ne yapmam lazim 170i aradim iskura git diyor dilekcemi vermem lazim sizce hak etmiyormuyum?

Ziyaretçi

Merhaba; İşsizlik maaşı şartlarından biri olan son 120 gün(4 ay) kesintisiz çalışmaktır. Bu durumun sizde de olduğu gibi istisnaları da var elbet. Bunlardan biri de puantaj kaydı dır. Puantaj kaydı ve sağlık raporu son 120 gün şartınızı bozmamaktadır. Sizin durumunuza gelecek olursak, son ayımda eksik gün olarak 12(birden fazla neden) var bu nedenle maaş başvurum red edildi ne yapmalıyım demişsiniz. Hizmet dökümünüzde herhangi bir ayın içerisinde eksik gün nedeni olarak 12 yi görürseniz o ayda birden fazla nedendolayı priminizin eksik ödendiği anlamına gelir. İŞKUR bu nedenlerin ne olduğunu SGK sisteminde göremediği için maaş başvurunuzu RED eder. İşsizlik maaşı şartları yazımızda… Read more »

Ziyaretçi
Serkan Aydoğdu

Bordroda
Gelmediği gün 0
Istirahatli gün 5
Çalışmadığı gün 3

Hocam?????

Ziyaretçi

Enes bey Askerlik nedeni ile işten çıkışlarda işsizlik maaşı alabilmek için terhis tarihinizden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmış olmalısınız fakat siz bu süreyi aşmışsınız(max hak kazanacağınız süre olan 10 Ay da aşılmış). Bu nedenle maaş alabilmeniz mümkün değil gibi. Bunları yazdığınız bilgiler doğrultusunda söyleyebiliyorum

Diğer durum ise; İşsizlik maaşı başvurularında 30 günü geçirdiğiniz her gün hak kazandığınız toplam süreden düşer örneğin işten ayrıldıktan 40 gün sonra işsizlik maaşına başvurdunuz ve normalde 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandıysanız 10 gün geç başvuru yaptığınız için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı alırsınız.

Ziyaretçi

Merhaba murat;
Yazdığın bilgiler alıp alamaman konusunda yeterli değil tavsiye sitemizde bulunan işsizlik maaşı hesaplama sayfasından durumunu kontrol etmektir.

Ziyaretçi
meral

merhaba. 2011 yılında sgk girişim yapıldı.şuan 1010 primim var .fakat 2014 tarihinden itibaren 2015yılında 6 gün yatırıldı.2016 yılında 11 gün yatılıdı.suan bir işyerinde çalışıyorum fakat marta çıkısım yapılacak.geriye dönük 600 günlük prim olması gerekiyor. yine de hak kazanabilirmiyim

Ziyaretçi

Merhaba Meral;

İşsizlik maaşı hesaplamasında işten ayrıldıktan sonraki son 3 yıl dikkate alınır. 30 Mart 2017 de işten ayrıldıysanız 2017,2016,2015 ve 2014(30 mart’tan Öncesi dikkate alınmaz) yıllarındaki primlerinizin toplamı 600 gün olmalıdır. Sizde bu sayıyı ve diğer şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Ziyaretçi
Enes oz

Selam,
4 Aylık işsizlik maaşım çıktı. 2 ayı aldım. Bu ay kısmetse 3. ay maaşımı alacağım.

Bunlardan farklı olarak 2012 yılında çalışmış olduğum bir firmadan askerlik sebebiyle ayrıldım fakat işsizlik maaşı filan almadım. 2. ayın maaşını almadan önce bir başvuruda o şirketten yaptım. 510 gün sigortam yatmış. E devlet üzerinden 2. işsizlik maaşı için başvurdum ve şuan ‘İşsizlik Ödeneği Sorgulama Kısmında’ gözüküyor. Ama tıkladığım zaman kayıt bulunmadı diyor.

Acaba şimdi aldığım işsizlik maaşı süresi bitince mi o aktif olacak ?
Yoksa hiçbir zaman aktif olmayacak mı ?

Teşekkürler.

Ziyaretçi
Duman

Merhaba enes, Issizlik maasi alabilme sartlarindan biri 30 gun icerisinde basvurmaktir. Askere gitmeden once basvuru yapmadiginizdan ve Geriye donuk islem yapilamayacagindan 2012 yilindaki maasinizi alamazsiniz

Ziyaretçi
enes oz

Cevabınız için teşekkür ederim yalnız şuan aldığım 4 aylık işsizlik maaşın başvurusunu işten çıktıktan 3 ay sonra yaptım ve şuan maaş alıyorum beyefendi.

Ziyaretçi

İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten ayrılış tarihi itibari ile 30 gün olarak belirlenmiştir. 30 günü geen her gün hak edeceğiniz işsizlik maaşınızdan eksilir. Örneğin Siz 6 ay işsizlik maaşı amanız gerekirken 60 gün geç başvurduğunuz için 4 ay işsizlik maaşı alırsınız.

6 ay maaş alma hakkınzın oluştuğu bir durumda 6 ay geç (işten ayrıldıktan 7 ay sonra) işsizlik maaşı başvurusu yaparsanız maaş alamazsınız.

Ziyaretçi
Duygu

Merhaba ben dogum izni bitiminde 3600 den ayrilip tazminatimi almak istiyorum isten ayrildiktan hemen sonra yeni bir yere giris yapsam isten cikarilmam halinde issizlik maasi alabilirmiyim

Ziyaretçi

İş akdinizi kendi isteğinizle fesih etmeniz durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. 4B den kastınız bağkur yada isteğe bağlı sigorta ise bahsettiğiniz yöntem işe yaramaz. İşsizlik maaşı 4A kapsamında çalışanlara ödenir.

Ziyaretçi
oya kayalı

Merhaba,

Soruyu, bir kaç ay önce detayları aşağıda olan soruya verilen yanıt nedeniyle sordum.
Dışarıdan, isteğe bağlı olarak sigorta ödemelerinin hepsi bir kaç yıldan beri 4B kapsamında sadece.

bulent • 2 ay önce

ısımden kendım ıstıfa edıcem edıcem günden ıtıbaren boşluk vermeden dısardan bır ay yatırıp muracat edıcem ıssızlık maaşı alırmıyım devamını gör 0

Yanıtla
Piyasa Anketi Yazar bulent • 2 ay önce

Merhaba bület bahsettiğin yöntemle işsizlik maaşı alabilirsin

Ziyaretçi

Bülentbey in burada 4A kapsamında ödeme yapacağını düşünerek direk ”maaş alabilirsiniz” diye bir cevap vermişiz. Uyarınız üzerine Bülent Bey’e 2 ay önce verilen cevabı revize ettik yeniden inceleyebilirsiniz.