İşsizlik Maaşı Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır? | Maaş Sorgulama

21

İşsizlik Maaşı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır ve Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik Maaşı Sorgulama
İşsizlik Maaşı Başvurunuz Ne Zaman Sonuçlanır. Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çalışırken işsiz kalan sigortalı işçilere verilen işsizlik maaşının başvuru aşamaları biraz kafa karıştırıcı olabilmektedir. Tüm işsizlik maaşı şartlarını yerine getirdim ve başvurumu yaptım işsizlik maaşı başvurum ne zaman sonuçlanır ve işsizlik maaşı hesabıma ne zaman yatar diyorsanız bu yazıyı sizler için hazırladık…

Öncelikle başvuruda bulunduğunuz işsizlik maaşının yasal çerçeveler içerisinde sonuçlandırılması için İŞKUR’a 1 Ay süre tanınmıştır. Kurum başvuruları çoğu zaman 1 aylık süre dolmadan 10 ila 15 gün içerisinde sonuçlandırmakta fakat yoğunluk durumuna göre 1 aylık süreyi de aşabilmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu neden uzun sürer?

Bu sorunun cevabını başvuru sürecinin nasıl işlediğini aşamalandırarak bulmaya çalışalım;

İşsizlik maaşı başvuru süreci;

1- 30 gün içerisinde internet yada kuruma giderek başvuru yaparsınız.

2- Başvurunuz değerlendirilmek üzere sisteme düşer. Eğer işten çıktıktan hemen sonra başvurduysanız başvurunuz 10 gün askıda kalır. Nedeni ise SGK işten çıkış kodunu yada yanlış bildirilen pirimlerin düzeltilmesi için işverene 10 gün süre tanımıştır. Bu süreçte başvurunuza herhengi bir işlem yapılamaz (Tekleştirmeyi Bekler)

3- Başvurunuz işlem sırasına alınır. İşlem sırasına alınan başvurunuz başvuru yoğunluğuna göre sonuçlandırılıp tarafınıza SMS ile bildirilir.

İşsizlik ödeneği sorgulama
İşsizlik maaşı başvuru sorgulama ve başvuru sonucu SMS gecikme nedenleri.

Başvurunu sonucunuzun olası gecikme nedenleri;

1- Başvuru sırasında işten çıkış tarihinizi yanlış verdiyseniz

2- İşten ayrılmadan başvuru yaptıysanız(Başvurunuz red beleyen işlemlerde bekler)

3- Aşırı yoğunluk ve çok fazla işlemin sıra beklemesi

İlgili Yazı: İsitifa edenler işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmalıdır. Öğrenmek için tıklayın.

Başvuru sonrası mesaj gelmeme nedenleri;

1- İşkur profilinde kayıtlı telefon numaranızın olmaması

2- Telefon numaranızın hatalı olması

3- Şebeke sağlayıcınızdan kaynaklı problemler

Telefon numaranızı güncellemek yada kontrol etmek istiyorsanız iskur.gov.tr adresine girere şu yolu takip ediniz;

Giriş > İş Arayan Giriş > TC ve PARALO(Unuttuysanız şifremi unuttumdan yeni şifre alın) > Kullanıcı Bilgileri Güncelleme >

Açılan sayfaya adres ve ceptelefonu bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. Cep telefonunu yazdığınız kısmın sağında bulunan Tercih edilen kutucuğunu işaretleyip sol üstte bulunan KAYDET butonuna basınız. Tüm yapmanız gereken bu kadar.

Başvuru Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik ödeneği başvuru işlemleri
İşsizlik maaşı başvuru sonucunda renklerin anlamaları

İşsizlik maaşı başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilmek için yukarıda belitiğimiz gibi İŞKUR profilinizin ana sayfasına girip İŞSİZLİK ÖDENEĞİ SORGULAMASI butonuna basmanız yeterli olacatır. Karşınıza yukarıda bulunan resimdeki gibi bir ekran gelecektir.  Açılan ekranda ARA butonuna bastığınızda önünde yukarıdaki renklerden biri olmak üzere bir satır açılacaktır. Eğer bu satır açılmıyorsa başvurunuzu yapamamışsınız anlamına gelmektedir.

Peki bu renklerin anlamaları nedir?

  • Tekleştirmeye hazır değil: İşleminiz SGK çıkışınızdan itibaren 10 gün geçmediği için askıdadır. 10 gün sonra işleme alınacaktır
  • Yeniden Başlatılmayı Bekleyen: Daha önce işsizlik maaşı almışsanız ve yeni bir işe başlayıp bu maaşı durdurmuşsunuzdur. Yeni bir başvuru yaptığınızda yeniden işsizlik maaşı şartlarını taşımıyorsanız. Kalan Maaşınızı  almaya devam edersiniz. Bu aşamada işleminiz yönetici tarafından işlem yapılmayı beliyordur.
  • Red Bekleyen: Başvurusu sırasında işten ayrılış tarihini yanlış işlediyseniz işleminiz red bekleyenlerde askıda kalır.
  • Bildirgesi Oluşmuş Onaya Girmemiş: Başvuru işleminiz alınmış, kurum tarafından onaylanmak üzere beklemektedir.
  • İşlem görmemiş: Başvurunuz alınmış olup işlem yapılmak üzere kurumca sıraya girmişdurumdadır.
  • Yeniden Başlatılmış: Daha önce hakkazandığınız işsizlik maaşınız kaldığı yerden devam ettirilecektir.
  • Nihai Red: Maaş başvurunuz için yeterli gününüz yoktur
  • Bildirgesi Oluşmuş, Onaya Girmiş: Bildirgesi oluşmuş kısmı Başvurunuz sorunsuz bir şekilde yapıldığı. Onaya girmiş kısmı ise işleminizin sonuçlandırılmak üzere işlem sırası beklediğini veya işleminizin sonuçlandığı anlamına gelir.

Yukarıdaki renkler ve anlamaları kimiz zaman dileçenizin durumuna karşılık gelmeye bilir. Bunun gibi durumlarda 170’i arayarak İşsizlik maaşı ile ilgili aklınıza gelebilecek bütün soruları sorabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hesabınıza Ne Zaman Yatar

İşsizlik maaşınız telefonunuza gelen: ”işsizlik maaşı almaya hak kazandınız” mesajından sonra içinde bulunduğunuz ayın son günü hesabınıza aktarılır. Bu tarih hafta sonuna denk geliyorsa bir sonraki ilk işgünü PTT de adınıza açılan hesaba aktarılır.

İlgili Yazılar:

5 1 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
21 Yorum
Yeniler
Eskiler En çok oy alanlar
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster