Sigortasız Çalışma Şikâyeti Nasıl Yapılır?

0

 

İşyerimi nasıl şikayet edebilirim
Sigortasız çalışma, mobing fazla çalışma ve buna benzer şikayetler nasıl yapılır?

Bugüne kadar birçok iş yerinde çalışmış ve hakkınızı alamamış olabilirsiniz veya şu anda iş yerinizde bir haksızlığa maruz kalmış olup bunu bir yerlere bildirmek de istiyor olabilirsiniz. Sigortasız çalışma, fazla mesai, eksik yatırılan primler, ihbar veya kıdem tazminatı gibi bir çok neden işçi ile işveren arasında anlaşmazlıklara neden olmakta. Bu anlaşmazlıkların çözümünde SGK, İŞKUR, ALO170, ARABULUCULAR ve İş Teftiş Kurulu Grup Başkanlıkları şikayet edebileceğiniz noktalar olarak karşımıza çıkıyor.

Şikayette bulunacağınız kurumlar bazı durumlara göre değişiklik gösterebiliyor Gelin şimdi onlara bir bakalım;

Sigortasız Çalışma Nereye Şikayet Edilir?

Sigortasız işçi çalıştırma durumunda, düşük ücretten sigortalı gösterilme ve iş güvenliğinin ihlal edilmesi gibi durumları Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü(SGK)’ne ve Merkez Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz.

Bir İşte Çalışırken İş Yerini Nereye Şikayet Edebilirim?

Eğer bir iş yerinde hali hazırda çalışıyorsanız ve iş yeri ile ilgili mobbing, ücret veya fazla mesai gibi konularda anlaşmazlıklar yaşıyorsanız, başvuru yapmanız gereken yer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İş Teftiş Kurulu’na bağlı bölge müdürlükleri, Alo 170, BİMER VE CİMER dir.

Ayrıca iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularda bir de toplu işçi çıkarma gibi durumlarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili bölge müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

İşten Ayrıldım, Eski İş Yerimi Nereye Şikayet Edebilirim?

Fazla mesai, mobing sigortasız çalışma nasıl şikayet edilir
Çalışan şikateti nasıl yapılır?

İşten ayrıldıysanız, istifa ettiyseniz veya iş akdiniz feshedildiyse işte bu durumda eski işyeriniz ile ilgili iş sözleşmesinin feshi, ücret, fazla mesai ve buna benzer birçok konuda şikayetlerinizi İş Teftiş Grup Bakanlıklarına ve Adliyelerde bulunan Arabuluculara yapmalısınız.

4857 nolu İş Kanuna tabii olarak bir iş yerinde çalışanlar, fazla mesai, mobbing, ücret gibi konulardaki şikayetlerini İş Teftiş Grup Başkanlıkları ve Arabuluculara yapabilirler.

Sigortasız işçi çalıştırma, düşük ücretten sigortalı bildirme ve iş kazası gibi durumlar ise iş yeri hangi ilde ise o ilin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne yapılmalıdır.

Sonuç Alınmaz İse?

Eğer idari yollardan bir sonuç alamasanız dahi, yargı yolunun açık olduğunu söyleyebiliriz. 2018 yılı ocak ayı itibari ile işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıklarda yargı yoluna başvurmadan önce ara bulucuya başvurma zorunluluğu getirilmiştir. taraflar ara bulucu aracılığıyla da çözüm bulamazsa iş mahkemelerine başvurabilir.  Ayrıca iş hayatı ile ilgili her türlü soru, sorun, öneri, şikayet ve görüşlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumumun Alo 170 isimli çağrı merkezine bildirebilirsiniz.

Şikayette Bulunurken Bilmeniz Gerekenler

Bir şikayet kaydı oluşturacaksanız şikayette bulunduğunuz yer sizden;

– iş yeri adresinizi

– İşyerinizin Ünvanını

– Ve çalışma tarih aralığınızı isteyecektir.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster