Yatırım Fonu Nedir

0
yatırım fonları
Yatırım Fonu nedir?

Bankaya gittiğimizde bireysel müşteri temsilcimiz veya gişe memuru bize hesabınızdaki parayı fona bağlayalım mı diye bir soru sorar ve biz yatırım fonu nedir diye biraz affallarız. İlk defa bu terimi duyduysanız yatırım fonu nedir ve türleri nelerdir…

Yatırım Fonu

İnsanların günlük harcamalarından kalan tutarları ileride kullanmak üzere biriktirmekte,  yani tasarruf etmektedir. Bu birikimler enflasyon gibi etkilerle zamanla eriyebilir. Bunu önlemek için birikimlerin çalıştırılması yani mevduat, döviz,borsa,altın,hisse senedi gibi yatırım araçlarına yatırılması gerekmektedir.

Günlük yaşantı içinde bunun gibi işlemler detaylı ve sürekli ilgi gerektirdikleri için, birikimlerin bireyler adına yönetilmesini sağlamak için şirketler kurulmuştur.  Bunlara Portföy Yönetim Şirketi denir. Portföy Yönetim Şirketi, yukarıda saydığımız piyasa tasarruf araçlarından bir sepet yani portföy oluştururak işletir ve bireysel yatırımcı da birikimlerini bu portföy içinde değerlendirmiş olur.

Kendi başına sadece kendi birikiminden çok daha az getiri elde edecekken, bu portföye katılmış olmakla daha fazla gelir elde edecektir. Portföye katılması karşılığında yatırımcıya Fon belgesi verilir.
Önceki dönemlerde bu belge fiziki olarak verilirken şimdi hesap üzerinden izlenmektedir.

Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir

Yatırım Fonları A tipi ve B tipi olmak üzere iki çeşittir. A tipi fonlarda hisse senedi bulunmaktadır. Hisse senedi ağırlığı en az %25 olmalıdır. A tipi fonlar risk almaya daha yatkın yatırımcılara önerilebilir.  B tipi fonlar ise ağırlıklı olarak devlet tahvili, hazine bonosu gibi araçlardan oluşur.
Yatırımcı elindeki fonları satmak istediğinde gün içinde belirlenmiş zaman aralıkları dahilinde işlem yapabilir.

Döviz kurularını , borsayı ve bunun gibi hızlı değişim hareketleri olan finans piyasalarını takip etmek zordur. Forex dahil bu tür finans piyasaları oldukça risklidir. Bu piyasaların yüksek getirisi olduğu karadar yüksek oranda zarar etme olasılığı da vardır. Bu nedenle paranızı iş yatırım gibi fon şirketlerinde değerlendirmeniz avantajlı olacaktır.

Önceki İçerikTarım da Teşvik, Hibe ve Krediler
Sonraki İçerikSivilce Nasıl Geçer | Siyah Nokta Temizleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz