Tarım da Teşvik, Hibe ve Krediler

Tarım teşviklerinden faydalanma yolları...

1

Tarım sektörü, birincil faaliyet iş alanları içerisinde gelişmekte olan ülkelerin devlet politikaları ile varlığını devam ettirmektedir.Tarım işçileri ve tarım sektörü mensupları, sanayi ve hizmet sektörleriyle rekabet edebilmek için sektörde devlet teşvikleri talep etmektedirler. Gelişen teknolojik faaliyetlerle birlikte tarımda yöntem değişmiş, bilimsel tarım, labaratuvar ortamlarında inceleme teknikleri ile yeni dünyada kendisine yer edinmeye çalışmıştır.Bu sebeplerle tarımda devlet teşvikleri, sektörün gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Türkiye, tarım sektöründe devlet teşviklerini  ziraat bankası aracılığıyla sağlamaktadır.Üreticilerin, tarımsal faaliyetlerine yönelik mali ihtiyaçların karşılanması için kredi sistemi işletilmektedir.

Devletin sağladığı kredi faaliyetlerinden yararlanmak için ; Tarım kredi kooperatifleri’nin (ttk) belirlediği, kredi kullanabilir pozisyonda olma hükümlerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.Bağlı bulunduğumuz yıl itibariyle, 1/1/2015 ile 31/12/2015 tarihleri arasında, tarım kredisi çekmek isteyenler, tarımsal kredi cari faiz oranları kapsamında indirimli kredi faizlerinden, üst limit aşılmamak şartıyla faydalanabilirler.

Tarım teşvikleri
Ceviz yetiştiriciliği gibi konularda devlet teşviklerinden faydalanmak için başvuracağınız merciler

Birden fazla üretim sahasında kredi talebinde bulunan kişilerin kullanabilecekleri kredi üst limiti, krediye konu olan ürünün devlet tarafından belirlenen üst limit fiyatlarıyla karşılaştırılarak belirlenir.Kredi limitleri değerlendirilirken,geçmiş dönem kredi faaliyetleri baz alınır.

Sözleşmeli üretim türü kapsamında, üretici ile imzaladığı anlaşma dahilinde yetiştirilen ürünü satın almayı garanti eden kişilere  10 bin liraya kadar sözleşmeli üretim kredisi verilir.

Bu noktada dikkat edilecek husus,  yatırım yapacağınız ürünün bankacılık kanunu risk grubu içerisinde yer almamasıdır.Risk grubu içerisinde değerlendirilen ürüne yapılacak kredi yardımı beklentilerin altında kalır.

tarım teşviklerinden faydalanma yolları
Tarımsal faliyetlerde devletin sağladığı teşviklerden faydalanın

Kontrollü tarım sahalarında;

  • 750.000 tl’ye kadar, 75 yatırım dönemi ve 50 işletme dönemi kredisi imkanı sağlanmaktadır.
  • 7500.000 ile 5.000.000 tl aralığında 50 yatırım dönemi ve 25 işletme dönemi kredisi imkanı sağlanmaktadır.

Yaygın bitkisel üretim sahalarında;

50 bin tl’ye kadar 50 yatrım dönemi ve 50 işletme dönemi kredisi imkanı sağlanmaktadır.

Kredi talebinde bulunan kişilerin ; kredi değerlilikleri, kredi limitleri, kredi vadeleri, ve yatırım imkanlarının tespiti ile kredilerin teminatlandırılması, geri ödeme imkanlarının takip ve tahsil durumları ttk ve bankanın kendi mevzuatları kapsamında değerlendirilir.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]Devlet desteğiyle çiftlik kurmak ister misiniz ? Öğrenmek için tıklayın[/box]

Bakanlar kurulu kararı ile ziraat bankası tarafından yapılan değerlendirmelerde, düşük faizli yatırım ve işletme kredisi ile yatırım kredisi almaya hak kazanmış fakat bu kredinin bir kısmını kullanamayan kişilere, kalan miktarı bu yıl içinde kullanma imkanı sağlanmıştır.

Tarımda gelir kayıpları kredinin çekildiği tarih ile cari tarımsal kredi faizi oranları arasındaki fark hesaplanarak belirlenir.Ziraat bankası ve ttk tarafından belirlenen miktarı hazine müsteşarlığına iletir.Müsteşarlık, kesinleşmiş gelir kaybı farklarını ilgililere, gerekli yasaların ödeme yöntemleri şekliyle aktarır.

Gelir kaybı farkları tespitini, hazine müsteşarlığının ilgili kontrolörleri yapar.

tarımda teşvik
Ceviz ve buğday gibi birçok tarımsal besini devletin sağladığı teşviklerle yetiştirebilirsiniz

Bu noktada kredi yoluyla tarım sektöründe ilerlemek isteyenlere verilebilecek genel tavsiyeler şunlardır ;

  • Kulaktan dolma bilgiler yerine, cüzi miktarlarda danışmanlık ücretleri ödeyip, profesyonellerle çalışın.
  • Banka ve ttk’nın istediği gerekli şartları yerine getirmeden kredi başvurusunda bulunup, kendi zamanınızdan çalmayın.
  • İstenilen evrakların ne olduğunu, ilgili kurumun ilgili pozisyondaki kişilerinden öğrenip, eksiksiz evrak teslimi yapın.
  • En önemli husus olarak ; bankacılık kanunu risk grubu içerisinde yer alan yatırım ürünlerinin, kredi taleplerinin karşılanması noktasında eksi puanlar getirdiğini unutmayın.
Önceki İçerikSpor Tesisleri Yapımında Devlet Teşvikleri
Sonraki İçerikYatırım Fonu Nedir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz